• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Телевизори (искуства, препораки, совети, мислења...)

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,994
2,622
It форум, а немаме општа тема за телевизори. Така да, во оваа тема би сакал да дискутираме за телевизорите, да споделиме мислења, новости и да си препорачаме кој телевизор треба да се купи и слично.

За почеток на дискусијата sирнете го линкот подолу.
http://set.com.mk/index.php?route=product/product&filter_name=66465&product_id=66465

Ова мислам дека е првиот 4к телевизор во Македонија. И да не е нешто нај нај, ни во најлудите соништа не очекував да стигне 4к телевизор во МК толку брзо, па згора на тоа и по релативно ефтина цена.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,808
29,794
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Треба да знаете дека од пред година дена горе доле, новата технологија многу брзо стига кај нас.

Nexus 5 за едно месец, Nexus 7 2013, исто така, графички најнови некогаш и за 2-3 дена, процесори, матични, све се носи одма не е како порано, дури и цените се горе доле по пристапни, нема огромни маржи како порано, така да не ме чуди за 4K телевизорот.

Иначе темава иде како важна, good job.
 

uwemi

Unbeatable
20 февруари 2011
4,761
4,201
Skopje
2b.com.mk
uwemi's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 3450s
Motherboard
Gigabyte GA-z68xpUD3
Storage
Samsung EVO 840 / 320GB + 1TB HDD.
PSU
CM SilentPro 700W
RAM
2x4GB Kingston - 1333mhz
Video card
Sapphire R9 280x Vapor-X
Case
CoolerMaster K-350
Mouse
Logitech MX-518
Keyboard
A4Tech B120 Red BackLight
Audio
Creative Inspire P380 2.1
Monitor
BenQ RL27" + SyncMaster 24"
OS
Windows 7 / 64Bit
4K телевизор има во нептун од пред 5 месеци, изложен им е во сити мол. LG 86" 4K ииии магичната цена од 666.999,00ден.


Deee bree kaj go nasle bas 86" ??

Mozele da donesat nekoj 42" i cenata bi mu bila pomala barem...a ne pa ovoj 11.000 Eura...
 

pinky

Gaining Experience
23 мај 2009
524
428
Освен 86-инчниот, има уште два 4К модели во Нептун. Едниот е LG 65 la 970 v, а вториот го нема на сајтот. Мислам дека беше Sony 55" XBR 4K и се продавашe ~280.000 денари.

Кога шетав низ Нептун, за да се види вистинскиот потенцијал на телевизорот од 11.000€, имаа пуштено некоја SD програма од Blizoo.
А на Sony-то вртеше 4К репортажа од Лас Вегас. Перфекција. Не се опишува со зборови :)
65-инчниот LG не беше изложен во City Mall.
 

xenon

Guru
15 јануари 2011
3,802
9,335
Erga Gomnes
xenon's setup  
Processor & Cooler
i7 5960X 4300mhz
Motherboard
Asus X99 Deluxe
Storage
intel 750 400gb / 2 x 8tb seagate, 4 x 6TB WD, 3 x SM951 512gb, 4 x 4TB WD
PSU
Antec 1300W
RAM
64GB DDR4 @ 3200mhz
Video card
SLI (2 x Asus 1080Ti Strix)
Case
Coolermater Cosmos II
Mouse
Sentinel III
Keyboard
Coolermaster Master Keys Pro L
Audio
Asus Xonar STX, Adam A7x (2), Adam A3x (2), TC Electronic BMC-2 (DAC)
Monitor
43" Samsung KS7500 4К HDR
OS
W10P
Нека се тешат дека ќе има лудило за миграција кон 4к како што беше онаа од CRT - LCD/Plasma. Очекувајте за една година сите панели да бидат 4к со нормални цени.
 

SaleSk

Arzt
20 април 2007
4,634
5,242
Deee bree kaj go nasle bas 86" ??

Mozele da donesat nekoj 42" i cenata bi mu bila pomala barem...a ne pa ovoj 11.000 Eura...

На 42 па и на 50-ка нема логика панелот да биде 4К.
Исто како што на 32 па и на 37 нема логика панелот да биде фул ХД.
42-ка е некоја преодна граница, чак што више ништо страшно и 42 да е со хд реди опција наместо фул ХД.
Мада добро е да ја има...Многу малку се без фулл хд во ново време.

На 50-ката веќе се познава и 50-ка без фул ХД е сулудо да се купи. Истото важи и за 47-ца.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,403
16,373
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Кое фајде од фулл ХД кога немамее ниту една програма во Фул ХД и едвај 3-4 програми се ХД реди?
 
Кое фајде од фулл ХД кога немамее ниту една програма во Фул ХД и едвај 3-4 програми се ХД реди?

Не сум гледал телевизија едно 7-8 години. FullHD серии, филмови, документарци, игрици on the other hand...... Би сакал еден 42" да си имам на ѕид.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,808
29,794
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Кое фајде од фулл ХД кога немамее ниту една програма во Фул ХД и едвај 3-4 програми се ХД реди?

Не сум гледал телевизија едно 7-8 години. FullHD серии, филмови, документарци, игрици on the other hand...... Би сакал еден 42" да си имам на ѕид.


Кој гледа телевизија во денешно време, покрај толку многу пиратерија, интернет пакети од + 50 мегабита, и слично? :D

Завчера го гледав Cloverfield во 1080P, партали, со сараунд можам да замислам кое искуство е.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,403
16,373
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Кој гледа телевизија во денешно време, покрај толку многу пиратерија, интернет пакети од + 50 мегабита, и слично? :D

Завчера го гледав Cloverfield во 1080P, партали, со сараунд можам да замислам кое искуство е.
Немам време за гледање филмови. Гледам еден до два филма месечно во просек. И единствено штоп гледам е Величнествениот по пола саат во денот (гледам откако ќе заврши за да можам да ги премотувам рекламите)

Од друга страна децата гледаат цртани по неколку саати во ден, значи не симнати материјали или слично туку телевизија на 3-макс. А и Јутјуб кога гледаат ретко кој материјал е ХД реди, не па Фул ХД.

Практично во 80% од времето на телевизорот се гелдаат содржини кои не се ХД, во 17% се гледаат ХД реди и 3% Фул ХД.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
4,345
4,121
И да имаш Ултимејт од Трансмишн Аудио не значи дека несмееш да слушаш радио 50% од времето.
 

xenon

Guru
15 јануари 2011
3,802
9,335
Erga Gomnes
xenon's setup  
Processor & Cooler
i7 5960X 4300mhz
Motherboard
Asus X99 Deluxe
Storage
intel 750 400gb / 2 x 8tb seagate, 4 x 6TB WD, 3 x SM951 512gb, 4 x 4TB WD
PSU
Antec 1300W
RAM
64GB DDR4 @ 3200mhz
Video card
SLI (2 x Asus 1080Ti Strix)
Case
Coolermater Cosmos II
Mouse
Sentinel III
Keyboard
Coolermaster Master Keys Pro L
Audio
Asus Xonar STX, Adam A7x (2), Adam A3x (2), TC Electronic BMC-2 (DAC)
Monitor
43" Samsung KS7500 4К HDR
OS
W10P
Јас гледам исклучиво 1920x1080 материјал, 16+ Mbit/s (филмови од 13GB нагоре). Немам гајле. Еден филм ама вреден филм или серија е доволно неделно. Остатокот од времето преку 3-макс следам Lux TV, History HD и се надевам во иднина ќе имаме Discovery HD пакети.

Сепак, 90% од времето, содржини конзумирам на телефон/таблет или лаптоп. Ова се најчесто Youtube HD материјали.
 

Necromancer

Unbeatable
24 февруари 2012
3,550
4,259
Скопје
Јас гледам исклучиво 1920x1080 материјал, 16+ Mbit/s (филмови од 13GB нагоре). Немам гајле. Еден филм ама вреден филм или серија е доволно неделно. Остатокот од времето преку 3-макс следам Lux TV, History HD и се надевам во иднина ќе имаме Discovery HD пакети.

Сепак, 90% од времето, содржини конзумирам на телефон/таблет или лаптоп. Ова се најчесто Youtube HD материјали.

АБсолутно +1. Исклучиво симнат материјал со повисок битрејт. Од телевизија само фудбал, и тоа пар натпревари англиско.
 

7n00dle7

Баниран/a
26 февруари 2012
566
351
Скопје
Ми треба да ми препорачате ТВ од типот на Quart или ST или кои уште и да ги има...
Намена: Ќе биде врзан со PC и ќе работи многу веројатно 24/7
Расположливи средства: 12-14000 максимум
Големина: минимум 32' или пак може и нешто помал пример 29' ако има вакви кај нас и секако ако вреди да се земе...
Барајќи и листајќи само уште повеќе ми се измешаа брзините, и повеќе од јасно ми е дека за тие пари не можам да барам многу ама барам совет што за тие пари односно најдоброто што го има кај нас... ВИ БЛАГОДАРАМ
 

omegaRED

Unstoppable
13 септември 2011
2,412
3,045
Скопје
omegaRED's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5800X & NZXT Kraken X63
Motherboard
ASUS TUF Gaming X570 Plus
Storage
2xSilicon Power P34A80 1TB, 6TB WD Red + 2TB Toshiba +1TB WD Blue
PSU
CoolerMaster Vanguard V1000
RAM
4 x 8GB Kingston HyperX @ 3600 MHz
Video card
MSI RTX 3080 Suprim X
Case
NZXT H710i black/white
Mouse
Logitech G903 Lightspeed
Keyboard
MSI Vigor GK50 low profile
Audio
SteelSeries Arctis Pro Wireless & Logitech X540
Monitor
LG UltraWide 38WN95C-W
OS
Windows 10 x64 Pro
vo amc ova e interesna ponuda
TV LED SAMSUNG UE32F4510AW
Значи човеков вика 12.000, ти му даваш предлог од речиси дупло повеќе.

Он топик: Земи некој LG ако најдеш за тие пари, досега сум имал одлични искуства со LG - и ок слика и функционалности, и добра цена. Ако не, Beko и слични, колку толку да не е Quart (AMC) или ST (Set) - може и тие не се лоши, ама сепак би одел на колку толку бренд.
 

7n00dle7

Баниран/a
26 февруари 2012
566
351
Скопје
Значи човеков вика 12.000, ти му даваш предлог од речиси дупло повеќе.

Ти благодарам за ова, невкусно ќе беше јас да го отерам у... Барам помош а...

Он топик: Земи некој LG ако најдеш за тие пари, досега сум имал одлични искуства со LG - и ок слика и функционалности, и добра цена. Ако не, Beko и слични, колку толку да не е Quart (AMC) или ST (Set) - може и тие не се лоши, ама сепак би одел на колку толку бренд.

Чисто сумњам дека ќе најдам LG за тие пари, по она што успеав да најдам ќе оди минимум плус 1500-2000 ден од достапниот буџет... Значи дефинитивно да бегам од тие Qurt, St... И kjosmofon слична препорака... А Toshibata чија е какви се тие???
 

boro1

Practice makes perfect
13 август 2009
1,647
1,302
boro1's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-6500 3.2GHz
Motherboard
ASUS H110M-R
Storage
840 EVO 120GB + WD 1TB EZEX + WD 640 Blue + 240GB random Chinese SSD
PSU
Cooler Master G450M
RAM
2x8GB DDR4 HyperX Fury
Video card
Gigabyte GTX 1660 Super 6GB
Case
SAMA Black Widow Silent Gaming
Mouse
Razer Viper Mini
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Audio
Panasonic SA-HT500
Monitor
DELL P2414H
OS
Windows 10 Pro 64-bit
Philips 32PFL3088H - барем не е Quart или ST. :) Лошо е што не е Full HD, но колку пари - толку музика.
 

Steam.

On your way to fame
31 мај 2011
900
776
Чаир
Steam.'s setup  
Processor & Cooler
i7 7700 w/ stock Intel
Motherboard
Intel C236
Storage
Samsung 970 EVO PLUS 1TB + 2TB WD20EZRX x2
PSU
Seasonic M12II 520W
RAM
16GB [email protected]
Video card
MSI RX570 GAMINGX 4GB
Case
Deepcool Smarter
Mouse
Endgame Gear XM1r
Keyboard
YD60MQ w/ Zealios v2
Audio
Xonar DGX w/ Sennheiser HD215
Monitor
BenQ XL2411P
OS
Windows 10
http://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=1_174_173&product_id=206149

Вреди за сите пари.

За 15000 има еквивалента, исто поефтина но постара ревизија, исто самсунг во нептун е.Малце е надвор од твојот буџет, али има се што ти треба.Боље заштеди уште малце и земи си фул ХД тв да не патиш за во иднина(а може и сега)
 

7n00dle7

Баниран/a
26 февруари 2012
566
351
Скопје
http://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=1_174_173&product_id=206149

Вреди за сите пари.

За 15000 има еквивалента, исто поефтина но постара ревизија, исто самсунг во нептун е.Малце е надвор од твојот буџет, али има се што ти треба.Боље заштеди уште малце и земи си фул ХД тв да не патиш за во иднина(а може и сега)

Не можам да го најдам постариот/поевтиниот самсунг...
 

kjosmofon

Баниран/a
7 октомври 2011
3,740
5,631
skopje
k2laptop.mk
Ти благодарам за ова, невкусно ќе беше јас да го отерам у... Барам помош а...Чисто сумњам дека ќе најдам LG за тие пари, по она што успеав да најдам ќе оди минимум плус 1500-2000 ден од достапниот буџет... Значи дефинитивно да бегам од тие Qurt, St... И kjosmofon слична препорака... А Toshibata чија е какви се тие???

mislam deka i poevtinite modeli toshiba se turski kako philips ama ne sum siguren
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,174
Мислења
879,575
Членови
30,802
Најнов член
nestorosky_187
На врв Дно