1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Телевизори (искуства, препораки, совети, мислења...)

Дискусија во форумот 'Радио, телевизија, радио-телевизиски сигнал и него' започната од TATA_MATA, 27 ноември 2013.

 1. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,614
  3,528
  11 Декември 2008
  Машко
  Со здравје да си го користите.
  Ме интересира да пробаме ИПТВ како би функционирало, ако сакаш гратис неколку дена пиши ми порака, ќе ти објаснам со кои апликации.
   
  На draganamon му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Mil@n

  [email protected]
  Intern

  2
  1
  16 Јули 2013
  Машко
  Здраво на сите,

  Ми треба препорака и мислење за ТВ. Домашна употреба не нешто екстремно, ТВ, серии, филмови. Некаде околу 60к ден. Во моментов се мислам измеѓу:

  Samsung 65RU8002
  Samsung QE55Q65TAUXXH
  Sony 55XF9005
  Sony 65XG8096
  Philips 65PUS7354

  Фала однапред за препораките и мислењата.
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 3. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,614
  3,528
  11 Декември 2008
  Машко
  Sony-то.
  VA панел, Direct-LED (Full Array Local Dimming), 100 Hz реални итн.
   
 4. Mil@n

  [email protected]
  Intern

  2
  1
  16 Јули 2013
  Машко
  Кој 65ката или 55ката?
   
 5. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Unstoppable

  1,761
  2,110
  25 Март 2013
  Машко
  Јас на твое место кога давам толку пари би почекал OLED-ите да паднат уште малку и би купил нешто како LG OLED CX
   
 6. TheMarshal

  TheMarshal
  Practice makes perfect

  760
  1,218
  3 Јануари 2019
  Машко
  Што би било препорака за "passable" телевизор од low-budget сегментот (рецимо од 120-150 евра). Сакам да купам некое flat-screen телевизорче за дедо ми, страсен фанатик е за гледање филмови и серии (тоа што ќе начека на Fox Crime, Fox Movies и по кабелскиве), а чат пат си пушта и по некое филмче од DVD. Улсовите се да е 32ка, да има HDMI плус SCART за да го користи DVD-то. А и за некоја недела ќе му е роденден.
   
 7. G4M3R

  G4M3R
  On your way to fame

  620
  613
  26 Јуни 2012
  Машко
  Од тој ранг, нешто со максимална гаранција. Друго не би имал за избор, освен на некој попуст ако начекаш FHD. Се мислам беа со лаптоп резолуција до 720п. Ама вон тоа, не би барал друго.

  EDIT: ова го најдов во анхоч https://www.anhoch.com/product/5992...d-led-ultra-slim-dvb-tt2t2-hdcss2-2xhdmi1xusb

  генерално што видов по 2год гаранција имаат, овој едино плус што е попознат бренд.
   
  На TheMarshal му/ѝ се допаѓа ова.
 8. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,614
  3,528
  11 Декември 2008
  Машко
  55-ката 9005 или уште 12.000 денари и поновиот XG9505 модел.
   
 9. MacRazor

  MacRazor
  Gaining Experience

  116
  51
  15 ноември 2017
  Машко

  Џабе ќе е се, и нов тв и серии и Fox, ако не добие старкељата претплата на партизански филмови!
   
 10. TheMarshal

  TheMarshal
  Practice makes perfect

  760
  1,218
  3 Јануари 2019
  Машко
  Ова не е баш добро мислење. Прашав совет за телевизор, а не да збориш за старкељи и партизански филмови.
   
  На Daniel86, moongose, Banjifiko и уште 2 други им се допаѓа ова.
 11. Ile bocev

  Ile bocev
  Gaining Experience

  274
  202
  15 ноември 2015
  Машко
  Ako mozam da pomognam. Go imam Sony 55xf9005. Pravo cudoviste od Televizor.
  9ta Serija na Sony bese najdobro togas. Zadniot model pred Oled ako pamtam dobro.

  Jas iskreno zamerka nemam na nego. Android e mnogu ispeglan i super lizga
  Togas koga go kupuvav i na popust bese mnogu poskap.
  Sega za ovaa cena od 60000 den mislam da sum pri pari bi zemal uste eden. :D

  Bi odel na toj ili na Samsung Qled, mada mislam deka se zborese tuka deka ne bile bas pogodeni. Sepak mislam deka prednost kaj Samsungot e samo cenata.
  Se drugo e na strana na Sony.

  Iskontaktiraj go Dinamit ako planiras da pomines poevtino. Cesto ima odlicni ceni na skapive televizori.
   
 12. Ragnar

  Ragnar
  Practice makes perfect

  996
  1,081
  9 Декември 2015
  Машко
  Сакам шеговити коментари, но овој од колегата беше брутален и без осет. Инаку на темата, за тие пари баш и нема некој голем избор од јаки брендови, ама па е одличен тест за да видиш помалку популарните брендови што вадат.
   
  На TheMarshal и hehexd им се допаѓа ова.
 13. hehexd

  hehexd
  Intern

  31
  25
  18 Септември 2019
  Машко
  занимер
  FHD SMART LED TV HITACHI 32HE4000, 32"(82cm), 600Hz BPI, Bluetooth, WiFi

  Единствен што го најдов до оваа цена, а да е FHD, по другите страни ги поминав сите, и сите се HD Ready, а за SCART, не видов никој да има, сите се со HDMI

  Испратено од POCOPHONE F1 преку IT.mk форум апликација
   
  На TheMarshal му/ѝ се допаѓа ова.
 14. TheMarshal

  TheMarshal
  Practice makes perfect

  760
  1,218
  3 Јануари 2019
  Машко
  Апсолутно се согласувам. Шеговите коментари и благ сарказам секад се добредојдени. Али ова мислење беше дно дна.

  Искрено и јас немам разгледувано вакви телевизори.

  Thanks, овој личи интересно за тоа што барам. Исто и моделот што ми го посочи @G4M3R е интересен.

  Уште еднаш фала на сите за препораките.
   
  На G4M3R му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  3,091
  4,352
  28 oктомври 2008
  Промоција на Sony телевизори во Галерија:

  galerija.jpg
   
  Ragnar, Alek7, TATA_MATA и на уште 1 им се допаѓа ова.
 16. Joco Ilievski

  Joco Ilievski
  Gaining Experience

  149
  115
  24 Август 2011
  Машко
  Мислење за ова телевизорче?
  Или некоја препорака до кај таа цена?
  Би сакал да земам здравје од телеком па да го плаќам у сметка на рати.:D
   
 17. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  634
  387
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Нешо ногу пари за 32 инчен тв друже!
   
  На rubik и bakigvg им се допаѓа ова.
 18. rubik

  rubik
  Intern

  10
  22
  20 Јули 2018
  Машко
  скап е, за 100 евра плус имаш солидни 40+ инчни
   
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Joco Ilievski

  Joco Ilievski
  Gaining Experience

  149
  115
  24 Август 2011
  Машко
  Немам место за толкав тв, затоа барам 32
  Испратено од CLT-L29 преку IT.mk форум апликација
   
  На rubik му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  634
  387
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  На Joco Ilievski му/ѝ се допаѓа ова.
 21. imortel

  imortel
  Gaining Experience

  109
  146
  18 Февруари 2012
  Машко
  Ајде и јас да се пофалам.
  Се одличив и на крај го купив Samsung 65 Q70R, првичниот план ми беше да одам со Sony XF9005 но се предомислив во последен момент.
  Денес доколку имам време ќе се обидам да пуштам iPTV.
   
  olikomerc, Pane-G и на Rukfash им се допаѓа ова.
 22. deni.mitev

  deni.mitev
  Gaining Experience

  681
  349
  7 oктомври 2014
  држач за на ѕид, од анхоч . самсунг 58 инч , некој да предложи ?|
  сеа дали е подобро фиксен , побитно ми е да е поблиску до ѕид и да не се гледа.
   
  Последна промена: 1 Јуни 2020
 23. dekomote

  dekomote
  On your way to fame

  367
  617
  11 ноември 2014
  Машко
  Програмист
  Препорака за 40-43" за во спална? Ако е поефтин, може и глуп да е, ќе ставам некој жаоми бокс или неш. Да е фулХД, да има бар 2 ХДМИ, и добра слика секако.
   
  На hehexd му/ѝ се допаѓа ова.
 24. hehexd

  hehexd
  Intern

  31
  25
  18 Септември 2019
  Машко
  занимер
  FHD LED SMART TV FUEGO 43EL610 ANDT, 43"(109cm), 60Hz, AndroidTV, WiFi
  Добар е за цената, FHD, не е глуп паметен е само не знам која верзија на андроид ја има .
  Како што разгледав до 40 инчи се глупи, 43 и нагоре сите се паметни

  Еве и опција за со шаоми бокс, 40 инчи
  FHD LED TV FUEGO 40EL600T, 40"(102cm), 100Hz

  Ако веќе ти се даваат до кај 15к, по асално нешто еве
  Техномаркет - PHILIPS 43PFS5503/12
   
  Последна промена: 1 Јуни 2020
  На dekomote му/ѝ се допаѓа ова.
 25. dekomote

  dekomote
  On your way to fame

  367
  617
  11 ноември 2014
  Машко
  Програмист
  Ако идам на филипсот, сосе смарт бокс ќе дојде 20к. За 20к пре би идел на LG со Webos, бар брка работа за се - hbogo, amazon prime, netflix, youtube...
   
  На gremlin му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...