1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Spotify во Македонија

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од Nightingale, 31 oктомври 2017.

1. Ragnar

Ragnar
    Practice makes perfect

951
    1,048
    9 Декември 2015
    Машко
    Ако одите со плаќање може и Tidal. Таму еднаш само ти треба VPN при регистрација и после не мора. Супер е и мобилната апликација и десктоп апликацијата.

2. The Geek Boy

The Geek Boy
    Gaining Experience

797
    315
    9 Август 2018
    Машко
    Епа супер, не сум знаел.
    Значи сакаш да кажеш треба прво apk од Spotify па за да може со премиум да работи?

На Psycore му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Tomislav96

Tomislav96
    On your way to fame

820
    934
    7 Февруари 2013
    Машко
    Програмер
    1+,
    година веќе за 2.50$

4. fuzzjaw

fuzzjaw
    Unstoppable

1,324
    2,059
    13 Јануари 2014
    Машко
    Би те замолил да не шириш дезинформации.

Една од главните разлики помеѓу бесплатниот и премиумот е тн. travel mode. Со обичниот си ограничен на две недели во кои можеш да го користиш Spotify надвор од државата во која си регистриран, било каде, вклучувајќи ја и Македонија. Со премиум имаш неограничен travel mode, што значи слободно регистрирај се за премиум надвор од државава и воопшто не ти треба VPN. Така работи премиум во Македонија, без никакви проблеми.

Family plan-от што го спомна @Psycore е најдобра опција, имаш мал милион опции што ќе ти го овозможат ова за многу ефтини пари. Јас имам уште 4 другари и плаќаме фамилијарен план, по 200 денари месечно доаѓа, регистрирани во UK. А има и многу поефтино. Тераме веќе трета година без никакви проблеми кај никој од нас.

5. Psycore

Psycore
    On your way to fame

512
    535
    12 ноември 2013
    Automation Tester
    Да, по default не е достапна апликацијата во Playstore ако пребаруваш од Македонија. Одкога ќе ја симнеш или директно се логираш со премиум, или било кој ВПН активиран на мобилен + free акаунт.
    Само како што кажав, многу лоши рестрикции има free моделот на мобилен. Не можеш да одбереш конкретна песна од одредена плејлиста/албум. Shuffle play е ЕДИНСТВЕНАТА опција, и треба да се надеваш на среќа да ти падне тоа што сакаш да го слушаш. Исто така си лимитиран колку песни можеш да премоташ во одреден интервал. Мислам околу 5-10 (forward/skip) во 1 час. И ако не ти се погоди песната, мора целосно да ги слушаш, не можеш ни seek на песна. Барем вака беше последен пат кога пробував пред 2-3 години. Ужас.

На fuzzjaw и The Geek Boy им се допаѓа ова.
  6. DrMTR

DrMTR
    Guru

6,445
    6,560
    27 Март 2014
    Јас користам пиратски веќе 2 години. Единствено морам да се најавувам на секој 2-3 недели со УС ип адреса и толку. Слушам што сакам со неограничен број на скип, и неможам да ги даунлоадирам песните.

На Weeaboo и The Geek Boy им се допаѓа ова.
  7. The Geek Boy

The Geek Boy
    Gaining Experience

797
    315
    9 Август 2018
    Машко
    Ако некој сака пиратски spotify apk пишете ми у пп ќе ви пратам.
    Има скоро се што има Spotify Premium, само што нема offline симнување, има реклами (ама тоа на USA, кај нас нема), и постапката е иста, се логира со VPN само кога треба, и се користи најнормално.

8. SpiritBond

SpiritBond
    On your way to fame

295
    640
    21 Август 2015
    Машко
    Програмирање
    До сега истава метода што ја пишувате ја користев на андроидот, сега гледам за иос постои нешто како Spotify++, али имам неуспех со инсталирање. Некој со иос да знае што како треба?

9. Weeaboo

Weeaboo
    Gaining Experience

129
    79
    23 Февруари 2020
    Машко
    Programming
    Искористив ProtonVPN, се логирав еднаш и сега не бара VPN, до кога ќе видиме :)

10. Oktar

Oktar
    Epic

3,667
    10,931
    23 oктомври 2012
    Машко
    14 дена.

11. TheMarshal

TheMarshal
    On your way to fame

646
    992
    3 Јануари 2019
    Машко
    Јас го решавам со нарачување на Spotify Gift Card кај еден пријател од Америка, он ја гребе картичката и ми го праќа кодот. Доста комплициран метод, но тоа е, кога Spotify не ми ја прифаќа картичката. :)

Моја сугестија е да си најдете некој за Spotify Family и проблемот ви е решен.

12. DrMTR

DrMTR
    Guru

6,445
    6,560
    27 Март 2014
    Да ја освежам темава. Доколку некој сака Spotify за AndroidTV нека ме контактира преку ПП. Апликацијата е модувана и работи се на неа, вклучително и Spotify Connect (тестирано). Исто имам и Spotify модувана за Андроид телефони што работи беспрекорно.

На Weeaboo и StOrMK им се допаѓа ова.
  13. StOrMK

StOrMK
    Gaining Experience

762
    388
    25 Јули 2015
    Машко
    Економетричар, Ph.D
    Ја најдов за Андроид која е премиум верзија и одлично работеше. Ама за ios нема саглам. Два дена работи, пет не работи.

14. TheMarshal

TheMarshal
    On your way to fame

646
    992
    3 Јануари 2019
    Машко
    Или наоѓате некој да ве стави во Spotify Family за 2-3€ месечно... Или на eBay купете си subscription 1€ за три месеци.

На StOrMK му/ѝ се допаѓа ова.
  15. mihovkris

mihovkris
    On your way to fame

1,301
    952
    1 Јуни 2016
    Јас налетав на 3 - 4 на ebay коишто ме ставија у Spotify Family и ми скина акцес за 3 дена, па ги снема после.
    Вака си користам модувана апликација на којашто се логирам на VPN секои 14 дена и тоа е тоа. Се работи, освен download.
    @DrMTR ако имаш подобро од ова, те молам понуди ја во ПП.

На DrMTR и TheMarshal им се допаѓа ова.
  16. TheMarshal

TheMarshal
    On your way to fame

646
    992
    3 Јануари 2019
    Машко
    Треба да внимаваш кој селер го користиш. Лично јас се снајдов со пријател од USA ме стави во family plan и му префрлам пари на PayPal.

Не ти треба модувана апка за тоа. Можеш само да симнеш Spotify преку US Google store и пак со VPN ќе гураш.

Инаку, дали со модифицирна апликација, добиваш 320kbps стрим?

17. StOrMK

StOrMK
    Gaining Experience

762
    388
    25 Јули 2015
    Машко
    Економетричар, Ph.D
    Кај мене е уште поголем проблемот што и со vpn и со менување на регионот на сите страни на ios пак ме враќа на Македонија и не ми дава да ја симнам легалната верзија...

18. DrMTR

DrMTR
    Guru

6,445
    6,560
    27 Март 2014
    За жал тоа е тоа. Нема друга алтернатива засега. Подобро да се најавувам на 2 недели, отколку ништо. Секако најавата трае 10 секунди. Ништо страшно.

19. Delicon

Delicon
    Gaining Experience

759
    184
    10 Јуни 2007
    Направи посебен акаунт за вакви работи. Најавувај се само кога ти треба за да симнеш нешто.

На StOrMK му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Tomislav96

Tomislav96
    On your way to fame

820
    934
    7 Февруари 2013
    Машко
    Програмер
    Јас за 2.5$ веќе година ипол имам Премиум преку Family pack. Имате одлични понуди на HackForums. Тоа да ве стави некој и да ве отфрли после 3 дена пишување еден коментар за случајот и ќе изгуби 90% од идни муштерии, нема шанси да се случи и на redditbay и на hackforums со вакви акаунти. Секако, таргетирате селер со добра репутација и што поголем број продажби

21. DrMTR

DrMTR
    Guru

6,445
    6,560
    27 Март 2014
    А како ја симнуваш официјалната апликација кога не ја дава во Плеј стор?

На Tomislav96 му/ѝ се допаѓа ова.
  22. comakot

comakot
    Gaining Experience

276
    161
    23 Февруари 2017
    Машко
    Освен VPN нема оригинална apk на Google да побараш сите се модирани бар во мое знаење

На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
  23. xhktw

xhktw
    Practice makes perfect

1,227
    1,282
    2 Август 2009
    Веќе 2 години користам Spotify premium преку family plan. Ако се сеќавам добро процесот идеше вака:

1. Се ставаш на америчко VPN (јас користев TunnelBear)
    2. Преку apps бришеш data на Google Play Store
    3. Во плејстор мењаш локација дека си во Америките
    4. Симнуваш Spotify
    5. Boom bitch, го хакна системот

После тоа слободно можеш да си вратиш локација назад во Македонија, не прави проблем. Еве 2 години поминаа и сѐ уште си добивам редовни апдејти на апликацијата, иако локацијата ми е вратена на Македонија.

DrMTR, dddragan и на TheMarshal им се допаѓа ова.
  24. StOrMK

StOrMK
    Gaining Experience

762
    388
    25 Јули 2015
    Машко
    Економетричар, Ph.D
    Да си ми жив. Како не ми текна на оваа ситница, ја симнувам пиратерии, менувам регион место за 5 минути да креирам нов профил.
    Дали автоматски ќе се апдејтира пошто го вратив пак профилот од Македонија?

25. StOrMK

StOrMK
    Gaining Experience

762
    388
    25 Јули 2015
    Машко
    Економетричар, Ph.D

Сподели

Вчитување...