1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Spotify во Македонија

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од Nightingale, 31 oктомври 2017.

 1. Ragnar

  Ragnar
  Practice makes perfect

  957
  1,052
  9 Декември 2015
  Машко
  Ако одите со плаќање може и Tidal. Таму еднаш само ти треба VPN при регистрација и после не мора. Супер е и мобилната апликација и десктоп апликацијата.
   
 2. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  803
  318
  9 Август 2018
  Машко
  Епа супер, не сум знаел.
  Значи сакаш да кажеш треба прво apk од Spotify па за да може со премиум да работи?
   
  На Psycore му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  820
  934
  7 Февруари 2013
  Машко
  Програмер
  1+,
  година веќе за 2.50$
   
  На Psycore му/ѝ се допаѓа ова.
 4. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Unstoppable

  1,333
  2,096
  13 Јануари 2014
  Машко
  Би те замолил да не шириш дезинформации.

  Една од главните разлики помеѓу бесплатниот и премиумот е тн. travel mode. Со обичниот си ограничен на две недели во кои можеш да го користиш Spotify надвор од државата во која си регистриран, било каде, вклучувајќи ја и Македонија. Со премиум имаш неограничен travel mode, што значи слободно регистрирај се за премиум надвор од државава и воопшто не ти треба VPN. Така работи премиум во Македонија, без никакви проблеми.

  Family plan-от што го спомна @Psycore е најдобра опција, имаш мал милион опции што ќе ти го овозможат ова за многу ефтини пари. Јас имам уште 4 другари и плаќаме фамилијарен план, по 200 денари месечно доаѓа, регистрирани во UK. А има и многу поефтино. Тераме веќе трета година без никакви проблеми кај никој од нас.
   
  На Psycore му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Psycore

  Psycore
  On your way to fame

  512
  535
  12 ноември 2013
  Automation Tester
  Да, по default не е достапна апликацијата во Playstore ако пребаруваш од Македонија. Одкога ќе ја симнеш или директно се логираш со премиум, или било кој ВПН активиран на мобилен + free акаунт.
  Само како што кажав, многу лоши рестрикции има free моделот на мобилен. Не можеш да одбереш конкретна песна од одредена плејлиста/албум. Shuffle play е ЕДИНСТВЕНАТА опција, и треба да се надеваш на среќа да ти падне тоа што сакаш да го слушаш. Исто така си лимитиран колку песни можеш да премоташ во одреден интервал. Мислам околу 5-10 (forward/skip) во 1 час. И ако не ти се погоди песната, мора целосно да ги слушаш, не можеш ни seek на песна. Барем вака беше последен пат кога пробував пред 2-3 години. Ужас.
   
  На fuzzjaw и The Geek Boy им се допаѓа ова.
 6. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,458
  6,566
  27 Март 2014
  Јас користам пиратски веќе 2 години. Единствено морам да се најавувам на секој 2-3 недели со УС ип адреса и толку. Слушам што сакам со неограничен број на скип, и неможам да ги даунлоадирам песните.
   
  На Weeaboo и The Geek Boy им се допаѓа ова.
 7. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  803
  318
  9 Август 2018
  Машко
  Ако некој сака пиратски spotify apk пишете ми у пп ќе ви пратам.
  Има скоро се што има Spotify Premium, само што нема offline симнување, има реклами (ама тоа на USA, кај нас нема), и постапката е иста, се логира со VPN само кога треба, и се користи најнормално.
   
 8. SpiritBond

  SpiritBond
  On your way to fame

  296
  641
  21 Август 2015
  Машко
  Програмирање
  До сега истава метода што ја пишувате ја користев на андроидот, сега гледам за иос постои нешто како Spotify++, али имам неуспех со инсталирање. Некој со иос да знае што како треба?
   
 9. Weeaboo

  Weeaboo
  Gaining Experience

  134
  82
  23 Февруари 2020
  Машко
  Programming
  Искористив ProtonVPN, се логирав еднаш и сега не бара VPN, до кога ќе видиме :)
   
 10. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,693
  11,008
  23 oктомври 2012
  Машко
  14 дена.
   
 11. TheMarshal

  TheMarshal
  Practice makes perfect

  671
  1,035
  3 Јануари 2019
  Машко
  Јас го решавам со нарачување на Spotify Gift Card кај еден пријател од Америка, он ја гребе картичката и ми го праќа кодот. Доста комплициран метод, но тоа е, кога Spotify не ми ја прифаќа картичката. :)

  Моја сугестија е да си најдете некој за Spotify Family и проблемот ви е решен.
   
 12. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,458
  6,566
  27 Март 2014
  Да ја освежам темава. Доколку некој сака Spotify за AndroidTV нека ме контактира преку ПП. Апликацијата е модувана и работи се на неа, вклучително и Spotify Connect (тестирано). Исто имам и Spotify модувана за Андроид телефони што работи беспрекорно.
   
  На Weeaboo и StOrMK им се допаѓа ова.
 13. StOrMK

  StOrMK
  Gaining Experience

  762
  388
  25 Јули 2015
  Машко
  Економетричар, Ph.D
  Ја најдов за Андроид која е премиум верзија и одлично работеше. Ама за ios нема саглам. Два дена работи, пет не работи.
   
 14. TheMarshal

  TheMarshal
  Practice makes perfect

  671
  1,035
  3 Јануари 2019
  Машко
  Или наоѓате некој да ве стави во Spotify Family за 2-3€ месечно... Или на eBay купете си subscription 1€ за три месеци.
   
  На StOrMK му/ѝ се допаѓа ова.
 15. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,307
  953
  1 Јуни 2016
  Јас налетав на 3 - 4 на ebay коишто ме ставија у Spotify Family и ми скина акцес за 3 дена, па ги снема после.
  Вака си користам модувана апликација на којашто се логирам на VPN секои 14 дена и тоа е тоа. Се работи, освен download.
  @DrMTR ако имаш подобро од ова, те молам понуди ја во ПП.
   
  На DrMTR и TheMarshal им се допаѓа ова.
 16. TheMarshal

  TheMarshal
  Practice makes perfect

  671
  1,035
  3 Јануари 2019
  Машко
  Треба да внимаваш кој селер го користиш. Лично јас се снајдов со пријател од USA ме стави во family plan и му префрлам пари на PayPal.

  Не ти треба модувана апка за тоа. Можеш само да симнеш Spotify преку US Google store и пак со VPN ќе гураш.

  Инаку, дали со модифицирна апликација, добиваш 320kbps стрим?
   
 17. StOrMK

  StOrMK
  Gaining Experience

  762
  388
  25 Јули 2015
  Машко
  Економетричар, Ph.D
  Кај мене е уште поголем проблемот што и со vpn и со менување на регионот на сите страни на ios пак ме враќа на Македонија и не ми дава да ја симнам легалната верзија...
   
 18. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,458
  6,566
  27 Март 2014
  За жал тоа е тоа. Нема друга алтернатива засега. Подобро да се најавувам на 2 недели, отколку ништо. Секако најавата трае 10 секунди. Ништо страшно.
   
 19. Delicon

  Delicon
  Gaining Experience

  759
  184
  10 Јуни 2007
  Направи посебен акаунт за вакви работи. Најавувај се само кога ти треба за да симнеш нешто.
   
  На StOrMK му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  820
  934
  7 Февруари 2013
  Машко
  Програмер
  Јас за 2.5$ веќе година ипол имам Премиум преку Family pack. Имате одлични понуди на HackForums. Тоа да ве стави некој и да ве отфрли после 3 дена пишување еден коментар за случајот и ќе изгуби 90% од идни муштерии, нема шанси да се случи и на redditbay и на hackforums со вакви акаунти. Секако, таргетирате селер со добра репутација и што поголем број продажби
   
 21. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,458
  6,566
  27 Март 2014
  А како ја симнуваш официјалната апликација кога не ја дава во Плеј стор?
   
  На Tomislav96 му/ѝ се допаѓа ова.
 22. comakot

  comakot
  Gaining Experience

  281
  163
  23 Февруари 2017
  Машко
  Освен VPN нема оригинална apk на Google да побараш сите се модирани бар во мое знаење
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 23. xhktw

  xhktw
  Practice makes perfect

  1,228
  1,289
  2 Август 2009
  Веќе 2 години користам Spotify premium преку family plan. Ако се сеќавам добро процесот идеше вака:

  1. Се ставаш на америчко VPN (јас користев TunnelBear)
  2. Преку apps бришеш data на Google Play Store
  3. Во плејстор мењаш локација дека си во Америките
  4. Симнуваш Spotify
  5. Boom bitch, го хакна системот

  После тоа слободно можеш да си вратиш локација назад во Македонија, не прави проблем. Еве 2 години поминаа и сѐ уште си добивам редовни апдејти на апликацијата, иако локацијата ми е вратена на Македонија.
   
  DrMTR, dddragan и на TheMarshal им се допаѓа ова.
 24. StOrMK

  StOrMK
  Gaining Experience

  762
  388
  25 Јули 2015
  Машко
  Економетричар, Ph.D
  Да си ми жив. Како не ми текна на оваа ситница, ја симнувам пиратерии, менувам регион место за 5 минути да креирам нов профил.
  Дали автоматски ќе се апдејтира пошто го вратив пак профилот од Македонија?
   
 25. StOrMK

  StOrMK
  Gaining Experience

  762
  388
  25 Јули 2015
  Машко
  Економетричар, Ph.D

Сподели

Вчитување...