Spotify во Македонија

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од Nightingale, 31 oктомври 2017.

1. Nightingale

Nightingale Gaining Experience

510
    398
    28 Јануари 2014
    Машко
    Дали има некој начин (workaround) да се користи музичкиот сервис Spotify во нашава држава? Пред некое време го користев со VPN, но акаунтот ми беше маркнат за нецела недела и не можев да го пристапам. Дали некој го користи, има некој сигурен начин постојано да се користи без да го маркнат профилот?

2. CyberMen

CyberMen Gaining Experience

126
    136
    3 ноември 2012
    Машко
    Studnet
    Веќе 2 месеци користам Spotify со VPN (само за log in), сум немал проблеми. Ps. На PC ова со TunnelBear.

3. Nightingale

510
    398
    28 Јануари 2014
    Машко
    И јас користев TunnelBear, но од некоја причина акаунтот ми беше заклучен.

4. CyberMen

126
    136
    3 ноември 2012
    Машко
    Studnet
    ПЦ/Тел? Бидејќи и јас на Тел имав малце проблеми на почетокот.

5. Psycore

Psycore Gaining Experience

193
    119
    12 ноември 2013
    Пробај со не толку познат некој VPN. Најверојатно им ги знаат IP адресите на TunnelBear. Јас користам Spotify Premium и со тоа немам рестрикции по регион.

6. Nightingale

510
    398
    28 Јануари 2014
    Машко
    Се работи за PC, заборавив да го спомнам тоа. Се логирав со Tunnel Bear и гасев ради што има 500 MB лимит, 3-4 дена беше во ред, после тоа излезе порака дека акаунтот ми е заклучен и дека не сум во регионот кој го имав специфицирано.

7. masterwu

masterwu Gaining Experience

394
    249
    11 Февруари 2016
    Машко
    Најидеално е доколку имаш некој другар во странство, да се соберете 6 души и тој да плати фемили план и сите да му платите него по 3 евра/долари/фунти во зависност од каде се наоѓа. Со премиум акаунт не ти треба ВПН безразлика каде си.

Едино, сите акаунти треба да се креирани под иста држава, и кога ќе се праќаат инвајтите за приклучување на фемили планот, да се искористи истата домашна адреса.

8. Nightingale

510
    398
    28 Јануари 2014
    Машко
    Пробано е и со Unlimited VPN, и пак не ми даваше да пристапам акаунт воопшто, а небаре да сменам регион.

Кога сме кај премиум акаунт, дали е месечна претплата или купи го, имај го засекогаш?

9. barneymk

barneymk Intern

32
    47
    27 Април 2016
    Машко
    Или ВПН или фрее верзија. За купената не знам т.е премиум акаунт ама другари гледам користат фрее и немаат гајле.

На Nightingale му/ѝ се допаѓа ова.
  10. masterwu

masterwu Gaining Experience

394
    249
    11 Февруари 2016
    Машко
    Месечна претплата. Во фемили план плаќа само еден член за сите.

11. goranzoran

goranzoran Unstoppable

2,868
    2,282
    21 Јануари 2011
    Машко
    Невработен
    Епа ако се логираш со впн па гасиш ништо чудно што те заклучиле.

12. SpiritBond

SpiritBond Gaining Experience

127
    202
    21 Август 2015
    Машко
    Програмирање
    Како успеа да го активираш премиумот ако може по детално да кажеш зошто и ја се мачам да го активирам али одма јавува дека кредитната ми е од земја кај што нема спотифај а за пејпалот на последниот чекор само бел ми е екранот...

13. fuzzjaw

fuzzjaw Gaining Experience

276
    463
    13 Јануари 2014
    Машко
    Payoneer картичка ти е најбезбедна.

Искористи VPN и Payoneer картичка за Spotify Premium. Family планот е многу поисплатлив ако имаш уште некој што ја бара истава опција. Premium не бара регион, имаш неограничено користење "во странство", единствено што ќе треба е sideload на апликацијата на телефон, бидејќи од Play Store не ти дава да ја спуштиш (за iOS не сум проверил).

VPN е искрено pain in the a**, мораш на секое да се логираш преку него за да не ти го блокираат акаунтот, а за 3e месечно со family план и те како вреди да не се малтретираш. Плус и ги немаш сите ограничувања на free планот.

14. kirev

kirev Unstoppable

5,014
    3,356
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
    Deezer, Jango... Не им давајте пари на Спотифај штом нејќат да ги земат.

15. stefan_mkd

stefan_mkd Gaining Experience

269
    145
    18 Март 2015
    Машко
    Со премиум немаш гајле. Само треба да се отганизираш со странска картица да плаќаш

16. CyberMen

126
    136
    3 ноември 2012
    Машко
    Studnet
    Премиум на Тел ок ама на ПЦ? Што е разликата?

17. fuzzjaw

276
    463
    13 Јануари 2014
    Машко
    Screenshot_1.png

Разликата е таа, небитно дали си на компјутер или телефон. Јас најмногу плаќам поради рекламите и можноста да слушаш тоа што сакаш, а не pre-made плејлисти и слично. А и listen offline ми се нашло често кога не ми се троши интернет.

18. CyberMen

126
    136
    3 ноември 2012
    Машко
    Studnet
    Имам Free и реклама со очи не сум видел, ниту помеѓу траките. На тел имам премиум ама пирате, со истиот акаунт.. можеби е до тоа. Како и да е ако се има пари вреди +1

19. fuzzjaw

276
    463
    13 Јануари 2014
    Машко
    Може да е до тоа, не знам. Инаку за $9.99 месечно би се мислел, затоа реков барајте family план. Мене ми дојде 1200 денари за 6 месеци, некако no-brainer е одлуката. А и на eBay има фамилијарни планови за мали пари, со тоа што не знам колку се сигурни.

20. Matzkou

Matzkou Gaining Experience

34
    62
    14 Декември 2015
    Машко
    Ја користам free верзијата веке година дена на ПЦ со CyberGhost Vpn, обично се логирам на Spotfy преку Америчките и Германските IPња неам никаков проблем.Иам само приметено доколку има некаков Update на клиентот тогаш ќе ме избаци и морам повторно да палам VPN и повторно да се логирам но тоа е 5 мин работа и се случува 2 пати во месецот

На Nightingale и CyberMen им се допаѓа ова.
  21. BlueBaron

BlueBaron Intern

67
    32
    19 Јануари 2016
    Машко
    Студент
    Незнам, користам Спотифај веќе подолго време, до сега немам проблеми. Само на логин користам ВПН додека се логира, и после токлу исклучувам ВПН. (Истото и на ПЦ и на мобилен) Па после 2-3 недели, ќе ме одлогира па пак истото. Иначе, ако не ви пречи на андроид имате "spotify hacked apk". Имате целосен премиум, све што сакате да слушате, се користи со фрее акаунт, нема реклами ни лимит. Веќе 2 години го користам спотифај на тој начин, до сега ни исклучен акаунтот ни ништо.

А доколку веќе сакате премиум, ако веќе плаќате, мислам најдобро би било со Deezer. Достапен кај нас, и слични функции. Its not quite Spotify, ама добро кажа членот погоре:

Главното е таму, го користев триал 1 месец и супер е. Истити плејлисти, мислам повеќе песни имаат од Спотифај, супер аудио.

На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
  22. Andrejrulz

Andrejrulz Intern

36
    39
    14 oктомври 2014
    Машко
    JavaScript Developer
    Deezer има процоија сега, 3 месеци за 1 EUR. Никогаш не сум користел вакви онлајн сервиси за слушање аудио.. ама сега после постот на @BlueBaron отворив на страната на Deezer и ја видов промоцијата, и купив веднаш. Сега уште да видам како функционира ова :p
    некој совет за користење на Deezer? Како ја користите вие апликацијата? @kirev

На Nightingale и kirev им се допаѓа ова.
  23. BlueBaron

BlueBaron Intern

67
    32
    19 Јануари 2016
    Машко
    Студент
    Супер промоција си фатил, 1 евра, 3 месеци тест период. :)

Види ќе се научиш што како со тек на време. Последен пат кога го користев Дизер беше пред неколку месеци, 1 месец триал. А имаш и на ПЦ, на нивната веб страна, логирај се со емаилот и пасвордот и ќе имаш музика и на ПЦ колку ти душа сака. (Мислам дека имаат и Виндовс Сторе апликација ако повеќе ти годи)

24. Nightingale

510
    398
    28 Јануари 2014
    Машко
    Ова Deezer ми гледа ветувачки. Направив акаунт, ќе видиме како ќе испадне. Брз апдејт, успеав да го вратам Spotify акаунтот со CyberGhost VPN. Едино објаснување овдека е да им ги знаат IP адресите на Tunnel Bear и Unlimited VPN, или цела работа е лотарија.

На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
  25. CyberMen

126
    136
    3 ноември 2012
    Машко
    Studnet
    Добро е ова Dezzer сега слушам на Free, само има ли Dark theme?

Сподели