1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Spotify во Македонија

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од Nightingale, 31 oктомври 2017.

 1. Nightingale

  Nightingale
  Gaining Experience

  579
  478
  28 Јануари 2014
  Машко
  Дали има некој начин (workaround) да се користи музичкиот сервис Spotify во нашава држава? Пред некое време го користев со VPN, но акаунтот ми беше маркнат за нецела недела и не можев да го пристапам. Дали некој го користи, има некој сигурен начин постојано да се користи без да го маркнат профилот?
   
 2. CyberMen

  CyberMen
  Gaining Experience

  151
  169
  3 ноември 2012
  Машко
  Веќе 2 месеци користам Spotify со VPN (само за log in), сум немал проблеми. Ps. На PC ова со TunnelBear.
   
 3. Nightingale

  Nightingale
  Gaining Experience

  579
  478
  28 Јануари 2014
  Машко
  И јас користев TunnelBear, но од некоја причина акаунтот ми беше заклучен.
   
 4. CyberMen

  CyberMen
  Gaining Experience

  151
  169
  3 ноември 2012
  Машко
  ПЦ/Тел? Бидејќи и јас на Тел имав малце проблеми на почетокот.
   
 5. Psycore

  Psycore
  Gaining Experience

  421
  334
  12 ноември 2013
  Пробај со не толку познат некој VPN. Најверојатно им ги знаат IP адресите на TunnelBear. Јас користам Spotify Premium и со тоа немам рестрикции по регион.
   
 6. Nightingale

  Nightingale
  Gaining Experience

  579
  478
  28 Јануари 2014
  Машко
  Се работи за PC, заборавив да го спомнам тоа. Се логирав со Tunnel Bear и гасев ради што има 500 MB лимит, 3-4 дена беше во ред, после тоа излезе порака дека акаунтот ми е заклучен и дека не сум во регионот кој го имав специфицирано.
   
 7. masterwu

  masterwu
  Gaining Experience

  519
  347
  11 Февруари 2016
  Машко
  Најидеално е доколку имаш некој другар во странство, да се соберете 6 души и тој да плати фемили план и сите да му платите него по 3 евра/долари/фунти во зависност од каде се наоѓа. Со премиум акаунт не ти треба ВПН безразлика каде си.

  Едино, сите акаунти треба да се креирани под иста држава, и кога ќе се праќаат инвајтите за приклучување на фемили планот, да се искористи истата домашна адреса.
   
 8. Nightingale

  Nightingale
  Gaining Experience

  579
  478
  28 Јануари 2014
  Машко
  Пробано е и со Unlimited VPN, и пак не ми даваше да пристапам акаунт воопшто, а небаре да сменам регион.

  Кога сме кај премиум акаунт, дали е месечна претплата или купи го, имај го засекогаш?
   
 9. barneymk

  barneymk
  Gaining Experience

  77
  86
  27 Април 2016
  Машко
  Или ВПН или фрее верзија. За купената не знам т.е премиум акаунт ама другари гледам користат фрее и немаат гајле.
   
  На Nightingale му/ѝ се допаѓа ова.
 10. masterwu

  masterwu
  Gaining Experience

  519
  347
  11 Февруари 2016
  Машко
  Месечна претплата. Во фемили план плаќа само еден член за сите.
   
  На Nightingale му/ѝ се допаѓа ова.
 11. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,869
  2,375
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
  Епа ако се логираш со впн па гасиш ништо чудно што те заклучиле.
   
 12. SpiritBond

  SpiritBond
  Gaining Experience

  191
  304
  21 Август 2015
  Машко
  Програмирање
  Како успеа да го активираш премиумот ако може по детално да кажеш зошто и ја се мачам да го активирам али одма јавува дека кредитната ми е од земја кај што нема спотифај а за пејпалот на последниот чекор само бел ми е екранот...
   
 13. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  652
  1,028
  13 Јануари 2014
  Машко
  Payoneer картичка ти е најбезбедна.

  Искористи VPN и Payoneer картичка за Spotify Premium. Family планот е многу поисплатлив ако имаш уште некој што ја бара истава опција. Premium не бара регион, имаш неограничено користење "во странство", единствено што ќе треба е sideload на апликацијата на телефон, бидејќи од Play Store не ти дава да ја спуштиш (за iOS не сум проверил).

  VPN е искрено pain in the a**, мораш на секое да се логираш преку него за да не ти го блокираат акаунтот, а за 3e месечно со family план и те како вреди да не се малтретираш. Плус и ги немаш сите ограничувања на free планот.
   
  На Nightingale му/ѝ се допаѓа ова.
 14. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,393
  3,736
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Deezer, Jango... Не им давајте пари на Спотифај штом нејќат да ги земат.
   
 15. stefan_mkd

  stefan_mkd
  Gaining Experience

  356
  190
  18 Март 2015
  Машко
  Со премиум немаш гајле. Само треба да се отганизираш со странска картица да плаќаш
   
 16. CyberMen

  CyberMen
  Gaining Experience

  151
  169
  3 ноември 2012
  Машко
  Премиум на Тел ок ама на ПЦ? Што е разликата?
   
 17. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  652
  1,028
  13 Јануари 2014
  Машко
  Screenshot_1.png

  Разликата е таа, небитно дали си на компјутер или телефон. Јас најмногу плаќам поради рекламите и можноста да слушаш тоа што сакаш, а не pre-made плејлисти и слично. А и listen offline ми се нашло често кога не ми се троши интернет.
   
 18. CyberMen

  CyberMen
  Gaining Experience

  151
  169
  3 ноември 2012
  Машко
  Имам Free и реклама со очи не сум видел, ниту помеѓу траките. На тел имам премиум ама пирате, со истиот акаунт.. можеби е до тоа. Како и да е ако се има пари вреди +1
   
 19. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  652
  1,028
  13 Јануари 2014
  Машко
  Може да е до тоа, не знам. Инаку за $9.99 месечно би се мислел, затоа реков барајте family план. Мене ми дојде 1200 денари за 6 месеци, некако no-brainer е одлуката. А и на eBay има фамилијарни планови за мали пари, со тоа што не знам колку се сигурни.
   
 20. Matzkou

  Matzkou
  Gaining Experience

  44
  79
  14 Декември 2015
  Машко
  Ја користам free верзијата веке година дена на ПЦ со CyberGhost Vpn, обично се логирам на Spotfy преку Америчките и Германските IPња неам никаков проблем.Иам само приметено доколку има некаков Update на клиентот тогаш ќе ме избаци и морам повторно да палам VPN и повторно да се логирам но тоа е 5 мин работа и се случува 2 пати во месецот
   
  На Nightingale и CyberMen им се допаѓа ова.
 21. BlueBaron

  BlueBaron
  Gaining Experience

  166
  132
  19 Јануари 2016
  Машко
  Студент
  Незнам, користам Спотифај веќе подолго време, до сега немам проблеми. Само на логин користам ВПН додека се логира, и после токлу исклучувам ВПН. (Истото и на ПЦ и на мобилен) Па после 2-3 недели, ќе ме одлогира па пак истото. Иначе, ако не ви пречи на андроид имате "spotify hacked apk". Имате целосен премиум, све што сакате да слушате, се користи со фрее акаунт, нема реклами ни лимит. Веќе 2 години го користам спотифај на тој начин, до сега ни исклучен акаунтот ни ништо.

  А доколку веќе сакате премиум, ако веќе плаќате, мислам најдобро би било со Deezer. Достапен кај нас, и слични функции. Its not quite Spotify, ама добро кажа членот погоре:

  Главното е таму, го користев триал 1 месец и супер е. Истити плејлисти, мислам повеќе песни имаат од Спотифај, супер аудио.
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Andrejrulz

  Andrejrulz
  Intern

  44
  45
  14 oктомври 2014
  Машко
  JavaScript Developer
  Deezer има процоија сега, 3 месеци за 1 EUR. Никогаш не сум користел вакви онлајн сервиси за слушање аудио.. ама сега после постот на @BlueBaron отворив на страната на Deezer и ја видов промоцијата, и купив веднаш. Сега уште да видам како функционира ова :p
  некој совет за користење на Deezer? Како ја користите вие апликацијата? @kirev
   
  На Nightingale и kirev им се допаѓа ова.
 23. BlueBaron

  BlueBaron
  Gaining Experience

  166
  132
  19 Јануари 2016
  Машко
  Студент
  Супер промоција си фатил, 1 евра, 3 месеци тест период. :)

  Види ќе се научиш што како со тек на време. Последен пат кога го користев Дизер беше пред неколку месеци, 1 месец триал. А имаш и на ПЦ, на нивната веб страна, логирај се со емаилот и пасвордот и ќе имаш музика и на ПЦ колку ти душа сака. (Мислам дека имаат и Виндовс Сторе апликација ако повеќе ти годи)
   
 24. Nightingale

  Nightingale
  Gaining Experience

  579
  478
  28 Јануари 2014
  Машко
  Ова Deezer ми гледа ветувачки. Направив акаунт, ќе видиме како ќе испадне. Брз апдејт, успеав да го вратам Spotify акаунтот со CyberGhost VPN. Едино објаснување овдека е да им ги знаат IP адресите на Tunnel Bear и Unlimited VPN, или цела работа е лотарија.
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 25. CyberMen

  CyberMen
  Gaining Experience

  151
  169
  3 ноември 2012
  Машко
  Добро е ова Dezzer сега слушам на Free, само има ли Dark theme?
   

Сподели

Вчитување...