• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Совет за бела техника-очајни домаќинки

brasica

Practice makes perfect
18 април 2010
665
1,020
brasica's setup  
Processor & Cooler
i7 8700K NZXT Kraken X62
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
Samsung SM961 NVMe 256GB & Crucial MX500 M.2 1TB
PSU
Cooler Master V1000
RAM
Corsair Dominator Platinum RGB 2x16GB 3200Mhz
Video card
Asus GTX 1080Ti FE
Case
NZXT S340 Elite
Mouse
Logitech G Pro Wireless
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Audioquest Firefly + PSB Alpha PS1
Monitor
Asus PG348Q
OS
Win 10 64-bit
Садопер/мијалник од композитен материјал (во сива/црна боја) со некоја пристапна/океј цена да препорачате кај да барам? Ми треба нешто во коцкаста форма со една преграда, отприлика 50-60цм широко. Однапред благодарам.
Piramis во megatehna.com
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,896
3,264
Садопер/мијалник од композитен материјал (во сива/црна боја) со некоја пристапна/океј цена да препорачате кај да барам? Ми треба нешто во коцкаста форма со една преграда, отприлика 50-60цм широко. Однапред благодарам.
Blanco. Ги носи од Куманово една фирма, ама ги има речиси секаде каде што се продаваат вакви работи. Само имај предвид дека композитните се 2-3 пати поскапи од иноксните, без оглед на марката.
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,760
1,310
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v20H2
Дечки, што би одбрале меѓу Индесит и Беко? Беко имаат повеќе гаранција гледам.
 

dzunko

Gaining Experience
26 септември 2007
345
264
Битола
Зависи за што се работи , јас мислам Beko , најповеќе затоа што имаат повеќе гаранција .
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,760
1,310
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v20H2
Фрижидер и вградна фурна со плотна.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,328
1,412
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Беко заради гаранцијата и добриот сервис. Фурна со плотна може и во Горење да ѕирнеш има и попусти за комбо.
 

zirkach

Gaining Experience
12 февруари 2015
230
177
Struga
www.facebook.com
zirkach's setup  
Processor & Cooler
i3 2310m
Motherboard
DELL
Storage
Samsung EVO 850 120gb + Seagate Momentus 500gb
RAM
6GB
Video card
intel hd3000
Audio
IDT 92HD87B1
Monitor
Hanns-G HQ191DP
OS
Windows 7 Home Premium x64
Предлог аспиратор 60cm ширина и 13-18цм висина (без вградување) до 5-6000 ден од нептун техномаркет или сетек? и дали беко фрижидерите (до 18000) се подообри од другите (фаворит фуего канди и остаток) иначе имаме беко машина за перење скоро 8 год и задоволни сме ...
 

Gappo

Gaining Experience
20 јануари 2016
127
148
Пријатели, дајте предлог за добра индукциска (индукциона?) плотна до ~20.000. Ми треба некоја со барем една „ригнла“ од 25+ cm дијаметар. Сакам да готвам на големи тави. :v

Кои брендови да ги гледам? По сајтовиве глеам ретко кој дава димензии на кругчињата, а тоа ми е као најбитно за да знам дали ќе ми фатат тавиштава.
 

alkibijad01

Gaining Experience
8 октомври 2016
230
211
Пријатели, дајте предлог за добра индукциска (индукциона?) плотна до ~20.000. Ми треба некоја со барем една „ригнла“ од 25+ cm дијаметар. Сакам да готвам на големи тави. :v

Кои брендови да ги гледам? По сајтовиве глеам ретко кој дава димензии на кругчињата, а тоа ми е као најбитно за да знам дали ќе ми фатат тавиштава.
Gorenje.com.mk
 

gego

Gaining Experience
6 декември 2009
293
305
Скопје
gego's setup  
Processor & Cooler
Core 2 Duo CPU E750 & defoult cooler
Motherboard
MSI P43
Storage
WD Caviar Green Sata II 640GB
PSU
NoName
RAM
4GB
Video card
NVIDIA GeForce GTS 250
Case
NoName
Mouse
Blaody V5
Keyboard
A4Tech X7 G800W
Monitor
Samsung SincMaster 2233BW
Земи си на плин, комплет или пола/пола и немој да се мачиш. И подобро е готвењето со вок тава на пример. Ова ако имаш кај да ја стаиш боцата, се разбира.
Поголеми рингли, освен една која се претвара во овална, тешко.
 

Gappo

Gaining Experience
20 јануари 2016
127
148
Земи си на плин, комплет или пола/пола и немој да се мачиш. И подобро е готвењето со вок тава на пример. Ова ако имаш кај да ја стаиш боцата, се разбира.
Поголеми рингли, освен една која се претвара во овална, тешко.
Размислував и за плин ама предностите на индукција многу повеќе ми се свиѓаат. Башка ќе ме мрзи да чистам и одржувам плинска плоча, наспроти рамна стаклена што само ја поминуваш еднаш со крпа и толку.
 

stormce

Intern
8 февруари 2018
68
29
Предлог аспиратор 60cm ширина и 13-18цм висина (без вградување) до 5-6000 ден од нептун техномаркет или сетек? и дали беко фрижидерите (до 18000) се подообри од другите (фаворит фуего канди и остаток) иначе имаме беко машина за перење скоро 8 год и задоволни сме ...
Провери го овој модел
Beko aspirator

Не знам колку игра улога што моделот е со два мотора, ама влече добро. Препорачливо да немаш грејно тело во негова близина, го влече и топлиот воздух.
Може да се консултираш со некој што мести аспиратори доколку не пробаш да го монтираш сам.
 

flashgordon007

On your way to fame
15 септември 2012
703
710
Размислував и за плин ама предностите на индукција многу повеќе ми се свиѓаат. Башка ќе ме мрзи да чистам и одржувам плинска плоча, наспроти рамна стаклена што само ја поминуваш еднаш со крпа и толку.
За ова треба да ти одговори некој поискусен во чистење на тоа стаклото од мене.
Ама, да си знаеш дека кога ќе ти претече нешто од тенџерето, ти треба освен крпата и специфична течност (читај скап детергент) да ти ја исчисти плочата.
Ќе треба да ги смениш садовите за готвење со компатибилни за индукциско готвење. За такви садови во кои загорела храна потребна ти е хемија (детергент) кој треба да ти го донесат од Германија...

Размисли уште еднаш.
 

alkibijad01

Gaining Experience
8 октомври 2016
230
211
За ова треба да ти одговори некој поискусен во чистење на тоа стаклото од мене.
Ама, да си знаеш дека кога ќе ти претече нешто од тенџерето, ти треба освен крпата и специфична течност (читај скап детергент) да ти ја исчисти плочата.
Ќе треба да ги смениш садовите за готвење со компатибилни за индукциско готвење. За такви садови во кои загорела храна потребна ти е хемија (детергент) кој треба да ти го донесат од Германија...

Размисли уште еднаш.
Господине Гордон, индукциска плотна користам веќе седум - осум години и првпат слушам за специјална течност. Инаку, кој пробал индукциска плотна никогаш повеќе нема да се врати во дваесетиот век.
 

lumixoid

Gaining Experience
22 септември 2008
152
166
Пријатели, дајте предлог за добра индукциска (индукциона?) плотна до ~20.000. Ми треба некоја со барем една „ригнла“ од 25+ cm дијаметар. Сакам да готвам на големи тави. :v

Кои брендови да ги гледам? По сајтовиве глеам ретко кој дава димензии на кругчињата, а тоа ми е као најбитно за да знам дали ќе ми фатат тавиштава.
Whirlpool. Јас имам модел 802NE веќе 5 години.
 

TheArtistoCat

Intern
21 април 2021
4
3
Скопје
Ми треба совет за неколку работи од Бела техника, секогаш мислам дека е подобро да прашаш отколку да се правиш сезнајко.
За фриждер гледам LG - ама го чекам да го спуштат од 40к, па потоа би го земал.
Исто така за машина за перење се мислев да земам 2 во 1 но изборот е слаб а не ми се дава 40к на самсунг од LG немаат нешто лагер колку што гледам.
Се одлучив за посебно и ќе ги ставам една врз друга со сталак.
Машината за перење која ја избрав - LG
Машина за сушење немам најдено, ако имате некој добар предлог би ви бил благодарен, исто како и за машина за садови (Вградена во кујната барам)
 

erhanj

Gaining Experience
4 август 2019
68
151
Здраво, ми треба препорака/предлог за машина за перење и машина за сушење. Дали се добри Bosch, некој да сподели искуство?
Баш нив ги разгледував, сакам квалитетно нешто да земам.

И случајно некој да не знае кој се увозници за Франке?
 
Последна промена:

Gappo

Gaining Experience
20 јануари 2016
127
148
Во потрага по индукциска плотна со голема рингла, ова е единствената што ја најдов во цела Македонија.


Има некој искуство со брендов? Чие производство е TESLA?
 

Necromancer

Unbeatable
24 февруари 2012
3,451
4,069
Скопје
Пријатели, дајте предлог за добра индукциска (индукциона?) плотна до ~20.000. Ми треба некоја со барем една „ригнла“ од 25+ cm дијаметар. Сакам да готвам на големи тави. :v

Кои брендови да ги гледам? По сајтовиве глеам ретко кој дава димензии на кругчињата, а тоа ми е као најбитно за да знам дали ќе ми фатат тавиштава.
Дома имаме Whirlpool некои 10 години, презадоволен. Тогаш ја плативме околу 24к ако не се лажам. На трофазен приклучок оди мојата. Не би знаел точен модел да ти кажам.

За ова треба да ти одговори некој поискусен во чистење на тоа стаклото од мене.
Ама, да си знаеш дека кога ќе ти претече нешто од тенџерето, ти треба освен крпата и специфична течност (читај скап детергент) да ти ја исчисти плочата.
Ќе треба да ги смениш садовите за готвење со компатибилни за индукциско готвење. За такви садови во кои загорела храна потребна ти е хемија (детергент) кој треба да ти го донесат од Германија...

Размисли уште еднаш.
Со секоја почит ама врска нема муабетот. Како и секоја грејна површина при истекување на нешто, се чисти соодветно. Ако е нешто масно, со одмастувач (Арис, Смак...) се прска и се чисти едноставно. Патем, само едно никакво ѓезвенце не ми фаќаше на индукциската, се' друго работи без проблем, а во последно време и повеќето тавчиња/тенџериња имаат „поддршка“ за индукциска работа.
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,874
4,100
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,227
5,821
Мелмак
Јас сум на индукциска плотна веќе 6+ години.

Сите стаклокерамички плотни можеш и со жилет да ги чистиш. Имате телефони сите, сте виделе scratch тестови од JerryRigEverything - стакло не се гребе со метал/скалпер.

Значи сума сумарум стаклени плотни (индукциски или тие што греат) се чистат многу лесно. Јас само би додал да се внимава на тоа принтот да не е испечатен на горна страна на стаклото бидејќи со чистење низ годините ќе ви се избрише. Веќе никој не верувам дека принта врз стаклото ама пак да кажам.

Околу садови, ко што посочи и @Necromancer и јас лично само неколку садови сум налетал да не работат и тоа се обично некои најевтини ѓезвиња што ги даваат со браво кафе. Просто правило за садови е - ако фаќа магнет одоздола ќе работи.

Индукциски плотни се незаменливи во:
- брзина на зовривање вода
- брзина на варење кафе (следствено на претходното)
- контрола на температура во садот
- заштеда на енергија
- безбедност од пожар (сите се гасат ако температурата испод плотната достигне некое критично ниво, што значи дури и да заборавите сад ќе се изгаси после некое време - а дополнително ако немате сад врз плотната воопшто нема ни да грее/работи).

Епа размислете ко шо вика @flashgordon007
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,241
1,229
Скопје
Јас сум на индукциска плотна веќе 6+ години.

Сите стаклокерамички плотни можеш и со жилет да ги чистиш. Имате телефони сите, сте виделе scratch тестови од JerryRigEverything - стакло не се гребе со метал/скалпер.

Значи сума сумарум стаклени плотни (индукциски или тие што греат) се чистат многу лесно. Јас само би додал да се внимава на тоа принтот да не е испечатен на горна страна на стаклото бидејќи со чистење низ годините ќе ви се избрише. Веќе никој не верувам дека принта врз стаклото ама пак да кажам.

Околу садови, ко што посочи и @Necromancer и јас лично само неколку садови сум налетал да не работат и тоа се обично некои најевтини ѓезвиња што ги даваат со браво кафе. Просто правило за садови е - ако фаќа магнет одоздола ќе работи.

Индукциски плотни се незаменливи во:
- брзина на зовривање вода
- брзина на варење кафе (следствено на претходното)
- контрола на температура во садот
- заштеда на енергија
- безбедност од пожар (сите се гасат ако температурата испод плотната достигне некое критично ниво, што значи дури и да заборавите сад ќе се изгаси после некое време - а дополнително ако немате сад врз плотната воопшто нема ни да грее/работи).

Епа размислете ко шо вика @flashgordon007
да допунам само .. во ДМ има топ средство за чистење црна туба, око 200 денари, исто и одмрсува собира нели се што би прскало, а жилет овавезно за запечени ствари. Има специјални за шпорети ама соодветно добра опција и жилет за вињетки од бензиска (предност према обичен жилет, што исто ќе заврши работа, е што имаат пластични рачки за полесно ракување).
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,009
Мислења
854,585
Членови
29,637
Најнов член
petarS10
На врв Дно