• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Совет за бела техника-очајни домаќинки

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,905
1,408
Неготино
Не сака сопругот да ја менува новата елегантна чешма (црна е, одговара со црните плочки и скапо ја купи) ... затоа и барам совет за обични,проточните болјери се над 9000 денари...
3000 денари е делимано. Како тоа се над 9000?
 
5 јуни 2021
17
10
3000 денари е делимано. Како тоа се над 9000?
Не сакам проточна чешма од Делимано и слични такви,значи болјер
3000 денари е делимано. Како тоа се над 9000?
Вакво барам,а не чешми на Делимано или не знам чии...значи бојлер- кутија што се монтира под мијалникот.... IMG_20210619_000233.jpg
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,614
14,615
Не сакам проточна чешма од Делимано и слични такви,значи болјер

Вакво барам,а не чешми на Делимано или не знам чии...значи бојлер- кутија што се монтира под мијалникот....Погледнете го атачментот 101847
Нема да се усреќите со ниско монтажно обично билјерче. Прави проблеми
Најчесто е потребна чешма со три црева.

Видете ова
 

alkibijad01

Gaining Experience
8 октомври 2016
238
215
5 јуни 2021
17
10
Аристон имам веќе шест години, на чешма со две црева. Никаков проблем.
Може линк од моделот? Аристон од Сетек што го рекламира Flegma има"солена"цена и со лед елекроника е...(и зошто само Сетек го рекламира?!?!)
 

goce03

Practice makes perfect
20 јануари 2015
1,086
1,862
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
Philips 226V4LAB
OS
Win 7 64 bit
Може линк од моделот? Аристон од Сетек што го рекламира Flegma има"солена"цена и со лед елекроника е...(и зошто само Сетек го рекламира?!?!)
Заговор е тоа, помеѓу Аристон, Сетек и @FLEGMA , се со цел масовно чипирање на населението со вакцина на Бил Гејт. Читав на фејсбук, све пишува, не му е на @FLEGMA прв пат да учествува во вакви заговори.
 

alkibijad01

Gaining Experience
8 октомври 2016
238
215
Може линк од моделот? Аристон од Сетек што го рекламира Flegma има"солена"цена и со лед елекроника е...(и зошто само Сетек го рекламира?!?!)

Наједноставен модел. Морам да признаам дека тој што го препорача @FLEGMA е многу фраерски.
 
5 јуни 2021
17
10

Наједноставен модел. Морам да признаам дека тој што го препорача @FLEGMA е многу фраерски.
Фала многу, ќе разгледаме...
Не да е фраерски, посакав бојлер да си купам :D Таман ќе им одговара со "новата елегантна чешма" ;)
Купете си што си сакате и со што сакате нека ви одговара....јас побарав совет и го добив, другите нека ми ги игнорираат прашањата, поздрав!!!
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,864
9,306
Скопје
Купете си што си сакате и со што сакате нека ви одговара....јас побарав совет и го добив, другите нека ми ги игнорираат прашањата, поздрав!!!
Го делите акаунтот со сопругата? Андреј е синот или сопругот?
Сега мора да е сопругот пуштен бидејќи некако многу батхрт...
Твојата сопруга претходната страна пиша на малку саркастичен начин за твојата елегантна чешма што ти не сакаш да ја смениш и ти скапо си ја купил.
Дај усогласете се...
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,330
3,044
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Може ли препорака за нискомонтажно болјерче за во кујна?(не проточни).Леов се најефтини,како се покажале другите модели?
Јас иам аристон, го земав од електрометал, не е лошо. Формата може да ти е по ОК него ли класично високо бојлерче.
 

Маша

Practice makes perfect
24 април 2007
529
1,315
Го делите акаунтот со сопругата? Андреј е синот или сопругот?
Сега мора да е сопругот пуштен бидејќи некако многу батхрт...
Твојата сопруга претходната страна пиша на малку саркастичен начин за твојата елегантна чешма што ти не сакаш да ја смениш и ти скапо си ја купил.
Дај усогласете се...
А кој му се здаде на mihovkris за Делиманото? #ПрашањаШтоМеМачат
 
5 јуни 2021
17
10
Јас иам аристон, го земав од електрометал, не е лошо. Формата може да ти е по ОК него ли класично високо бојлерче.
Фала многу и на вас,значи Аристон дефинитивно...(а за другите љубопитни членови да им одговорам... Андреј е името на син ми... сопругот нема акаунт тука,тој само плаќа што ќе одберам јас, поздрав до сите!!! )
 

Magical

Gaining Experience
15 август 2008
151
247
Фала многу и на вас,значи Аристон дефинитивно...(а за другите љубопитни членови да им одговорам... Андреј е името на син ми... сопругот нема акаунт тука,тој само плаќа што ќе одберам јас, поздрав до сите!!! )
Штом он плаќа, не гледај цену :LOL:
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,307
4,540
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1

alexandar11

Gaining Experience
11 јануари 2010
399
189
Сакам да земам електрична цедалка од Нептун, мора да е од таму имам ваучер па да го искористам.
Се мислам Бош, Беко или Филипс

Имате искуство со некој од тие модели до 1500 ден?
 
  • Хаха
Реакции: Avid

bakigvg

Gaining Experience
28 јуни 2016
130
61
Треба да се купува фрижидер, плотна со фурна и машина за перење садови. Во морето од различни производи на што да се обрати внимание ? Ајде за фрижидeр знам дека сакам да биде no frost, но што е со другите функции како Air flow, инвертер мотор ? Дали се тоа само маркетинг трикови или имаат некоја дополнителна корист за која вреди да се даде пари плус. Гледам дека ги фали некој Liebherr фрижидерите, па дали да биде тоа и мојот избор или некоја друга марка ? Сите викаат дека се исти само налепницата им е различна :)
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,446
1,231
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Фрижидер - no frost, inverter (ако ти е битно да е потивок, плус поголема гаранција на моторот), големина по потреба, + некои не го мешаат воздухот од комората со регуларниот дел - за да не дојде до мешање на мириси. Другите финеси во стилот корпа за овошје, корпа за млечни производи за држење посвежи и подолгорајни... појма немам колку се реално маркетиншки трикови.

Плотна - јас не би одел ништо подолу од индукциска - немаш непотребно губење на топлина, многу побрзи, инстанто местење на потребна температура... а одржување нема нешто поедноставно, слободно може и млеко да претече, нема ништо да загори :)

Фурна, дупло стакло за да биде надворешниот дел ладен, други додатоци/тракатанци по потреба... пример имаш со вградена сонда, која ја пикаш во месото за печење внатре и кога месото ќе постигне одредена температура, фурната те известува и прекинува со печење...

Машина за перење садови обично се зема стандард големина, во зависност од цена имаш со одредени тракатанци - инвертер мотор, сама да ја подотвора вратата после завршување на перењето, автоматско дозирање на сол.....

По мене доста битна работа, гледај да се со што поголема гаранција уредите, барем 5 години и достапност на сервис....
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
5,128
4,452
Ethermine
www.facebook.com
ARISTON LYDOS PLUS 80 V 1
Се загреав за овој бољер. Како се покажани Аристонов ?
Исто така примамливи ми се нивните комбинирани фрижидери.
Zemav Aristonov 80l boljer , Whirpool OX 8110 frizideriste. E sea mi treba mislenje za kombiniran sporet , dali se dobri tie so plinska furna i 4 plinski gore ili ? Sakam stedlivost.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,534
Мислења
858,877
Членови
29,936
Најнов член
toonin111
На врв Дно