• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Совет за бела техника-очајни домаќинки

alkibijad01

Gaining Experience
8 октомври 2016
221
180
Дечки вградена машина за садови по можност со опција за автоматско отварање на врата коа ќе заврши дали имате искуство со некој модел конкретно кој е добар?
Веќе пет години користам вградна Bosch и сум презадоволен. Не е со автоматско отворање ама свири гласно кога ќе заврши :)

Sent from my moto g(9) play using Tapatalk
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
4,979
5,428
Мелмак
Абе и гајда да свири коа ќе не си у соба или ако имаш слушалки или пуштено нешто џабе е. Сто пати ми се дешава со мојата горење така и не ја отварав со саати после.

Добри беа предлозите што ги дадоа за Електролукс посебно, али во меѓувреме ги прочачкав и јас моделите и се одлучив за Whirlpool. Бренд шо ми е повеќе на ниво ми е а и гледам дека е ОЕМ за многу од другиве off-брендови.

Моделот е:
 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
955
1,325
Абе и гајда да свири коа ќе не си у соба или ако имаш слушалки или пуштено нешто џабе е. Сто пати ми се дешава со мојата горење така и не ја отварав со саати после.

Добри беа предлозите што ги дадоа за Електролукс посебно, али во меѓувреме ги прочачкав и јас моделите и се одлучив за Whirlpool. Бренд шо ми е повеќе на ниво ми е а и гледам дека е ОЕМ за многу од другиве off-брендови.

Моделот е:
А зошто треба да се отвора машината штом заврши, така е препорачано за сите машини?
 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
955
1,325
Да се ослободи пареата од машината а садовите топли па и поубаво сушење/ладење
Кај мене баш спротивното е, штом ја оставам отворена садовите остануваат полу водени и со бели траги на нив од водата што течела. Аку ја оставам затворена се кристално чисти. Користам буџет Beko машина модел DFS28020X. Можеби системот во неа е таков, знам дека порано ја оставав, но негде на форумов или надвор прочитав дека е подобро да се остави затворена заради греачот што ги суши на крај за да не остануваат траги или нешто слично - не се сеќавам.

Веројатно е различно кај секоја машина и таа што автоматски се отвора, сигурно има некој циклус пред да се отвори.
 
13 декември 2020
23
16
Веројатно е различно кај секоја машина
Веројатно, домашната ми е таква некоја буџет Haier и нема греач(дополнително сушење) и најубаво е кога ќе се остави отворена додека на работа што ја имаме е некој постар модел на горење и кај неа е слично како кај тебе, убаво е да се отвори само колку да искочи таа голема количина на пареа еднаш и пак да се затвори и така да се досушат...
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
4,979
5,428
Мелмак
А зошто треба да се отвора машината штом заврши, така е препорачано за сите машини?
Цитирано ете од страницата на електролукс за моделот кој сам се отвара - до 3 пати подобри резултати во сушењето од модели кои не се отвараат сами.

Take it with a grain of salt. Од моето искуство со горење која не се отвара можам само да кажам дека во упатството пишуваше дека штом заврши со перење и почне да титка треба да се отвори за да се досуши/излуфтира.
 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
955
1,325
Дали некој/а домаќин/ка имал/а искуство со моделов да сподели збор-два? Планирам да ја купам, а имам bias према GORENJE така што не верувам дека би купил друг бренд, но сепак предложете нешто што мислите дека е подобро да имам предвид како алтернатива. Моментално е ~22K по маркетиве, а буџет е максимум 23К.

 
 • Ја почнал/а темата
 • #409

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,708
11,117
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Дечки, имам нутри булет од топ шоп.

Пред неколку месеци откажа ножот па купив нов. Сега изгледа откажа моторот. Не ми се погоди. Друг таков кај баба ми работи без мака многу долго време.

Дали да купам нов ист, или имате да ми препорачате подобар за слична цена.
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,731
3,100
Дечки, имам нутри булет од топ шоп.

Пред неколку месеци откажа ножот па купив нов. Сега изгледа откажа моторот. Не ми се погоди. Друг таков кај баба ми работи без мака многу долго време.

Дали да купам нов ист, или имате да ми препорачате подобар за слична цена.
По редослед на препорака:


Провери и по други продавници, може некаде да е и поевтино. Филипсот моментално е на акција во Сет со добра цена, за тефалот причекај ќе го стават на некоја од следните акции. Бошот си ја држи таа цена.

Кој било од овие ќе го сомеле и нутрибулетот :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #412

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,708
11,117
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Туу бре, јас набрзина отидов и земав нутри 600w. А знаев дека треба да почекам зашто стариот може да го средат за 400 ден. на сервис. Ама не ми се чекаше.

За бош знам дека не е заебанција. Ама не бев сигурен како е за миење зашто ножот е доле. Не знам дали се одвртува.

Ај па наредно ќе биде бош. За година дена најверојатно пак ќе се купува.
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,452
8,569
Скопје
Туу бре, јас набрзина отидов и земав нутри 600w.
Чекај сеа малку, праша нешто во 17и30, луѓево фатиле ти одговориле по 2 саати, тотално не си ги ни видел или си ги изигнорирал и отиде да купиш нешто што ќе ти текне или што ќе видиш на излог или што ќе ти препорачаат од продавницата?

Прашањето ми е, зошто прашуваше? Спонтано ти текна дека мора одма да отидеш да купиш па џабе праша?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #414

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,708
11,117
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Ахаха, а бе во 20:00 излегов да купам. На 15 мин ми е топ шоп. Децава бараат смути наутро. Извини што не напишав дека ми е итно :)
 
 • Уау
Реакции: Avid

maci

On your way to fame
2 април 2008
3,033
717
од бела техника,може да гледате VOX
имаат задоволителен квалитет и пристапни цени
 
 • Ја почнал/а темата
 • #416

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,708
11,117
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Мал апдејт. Го средив сам нутрибулетот. Отворање е многу лесно:

View: https://www.youtube.com/watch?v=x3bFk7Kv2oY


Ги исчистив пластиките од обрачот кои беа запечени од течност што претекла.

Сега останав со уште еден нов нутрибулет да стои екстра :)
 

nikola_bb

Gaining Experience
14 август 2009
347
90
Мал апдејт. Го средив сам нутрибулетот. Отворање е многу лесно:

View: https://www.youtube.com/watch?v=x3bFk7Kv2oY


Ги исчистив пластиките од обрачот кои беа запечени од течност што претекла.

Сега останав со уште еден нов нутрибулет да стои екстра :)
Мене ми треба нож да му сменам, од топ шоп ме маткаат 3 месеци. Така да ако си за продавање на еден од ножевите пиши ми.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #418

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,708
11,117
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Мене ми треба нож да му сменам, од топ шоп ме маткаат 3 месеци. Така да ако си за продавање на еден од ножевите пиши ми.
Да ножот испадна по вреден од целиот апарат. И јас чекав поприлично за нов нож пред неколку месеци.

Извини не го делам. Спакуван е комплет нов па ќе видам дал ќе го чувам или ќе го поклонам на блиски ако на некого му треба.
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
4,979
5,428
Мелмак
Стално поштуем добар DIY потфат. Признај дека само сакаше да си играш со релето @gokica хахах - во ситуацијава немаше некој бенефит од користење на реле наспроти обичен прекидач. Коинцидентно јас баш нарачував релеа 220 на 220 волти AC за изведба на "OR" прекидач (прекидач кога ќе е активен во ситуација кога едно од две кола се активни, и неактивен кога и двете кола ќе се неактивни) - и ми фати око баш тамбнејлот со релето - си викав зарем е можно да има реле внатре во нутрито хахах.

Туку кажи ми дали брзо загреваат релеава, ја и хитсинкови им нарачав иако многу мала ампеража (3-4 ампери) ќе има низ моиве а земав 25А као оверкил. Ич не сум имал искуство па викам поарно да ставам хитсинк отколку да не.
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,062
11,448
youtu.be
Доколку се китајски релињата пазете, сите се со фејк ампеража. Идејата со хитсинк е добра но колку ќе издржи релето додека не чурне тоа никогаш не се знае (нормално дека ќе зависи од тоа колкав е потрошувачот).
 
 • Ја почнал/а темата
 • #421

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,708
11,117
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Стално поштуем добар DIY потфат. Признај дека само сакаше да си играш со релето @gokica хахах - во ситуацијава немаше некој бенефит од користење на реле наспроти обичен прекидач. Коинцидентно јас баш нарачував релеа 220 на 220 волти AC за изведба на "OR" прекидач (прекидач кога ќе е активен во ситуација кога едно од две кола се активни, и неактивен кога и двете кола ќе се неактивни) - и ми фати око баш тамбнејлот со релето - си викав зарем е можно да има реле внатре во нутрито хахах.

Туку кажи ми дали брзо загреваат релеава, ја и хитсинкови им нарачав иако многу мала ампеража (3-4 ампери) ќе има низ моиве а земав 25А као оверкил. Ич не сум имал искуство па викам поарно да ставам хитсинк отколку да не.
Не е мое видеото. Го најдов на нет и го споделив зашто знам дека многу го имаат машинчето дома. А проблемот често се јавува како што ми кажаа од продавница.

Во нивен сервис да се исчистат пластиките-контакти чини 400 ден. и се чекало некои 10-15 дена. Па ако на некој не му се чека може и сам. Потребни ми беа дваесетина минути да расклопам, исчистам и повтроно склопам.
 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
955
1,325
Дечки ќе фрлете некој предлог машина за перење до 25к? Сакав GORENJE WEI84CPS ама ништо не бидна, во Техномаркет немаше на залиха и останатото беше резервирано или со дефект. Важно е да е минимум 8кг.

Ептем малку разбирам за машиниве, така што генерална бренд/модел насока би била сосема доволна. Конкретен пример - екстра. Фала ви!

EDIT: Desperation level:
5kmf4u9zni351.jpg
 
Последна промена:

Маша

Practice makes perfect
24 април 2007
428
1,090
Дечки ќе фрлете некој предлог машина за перење до 25к? Сакав GORENJE WEI84CPS ама ништо не бидна, во Техномаркет немаше на залиха и останатото беше резервирано или со дефект. Важно е да е минимум 8кг.

Ептем малку разбирам за машиниве, така што генерална бренд/модел насока би била сосема доволна. Конкретен пример - екстра. Фала ви!
Што знам, можда оваа:
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,479
4,111
Дечки ќе фрлете некој предлог машина за перење до 25к? Сакав GORENJE WEI84CPS ама ништо не бидна, во Техномаркет немаше на залиха и останатото беше резервирано или со дефект. Важно е да е минимум 8кг.

Ептем малку разбирам за машиниве, така што генерална бренд/модел насока би била сосема доволна. Конкретен пример - екстра. Фала ви!

EDIT: Desperation level:
Погледнете го атачментот 96651
LG со Direct Drive.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,241
1,336
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Дечки ќе фрлете некој предлог машина за перење до 25к? Сакав GORENJE WEI84CPS ама ништо не бидна, во Техномаркет немаше на залиха и останатото беше резервирано или со дефект. Важно е да е минимум 8кг.

Ептем малку разбирам за машиниве, така што генерална бренд/модел насока би била сосема доволна. Конкретен пример - екстра. Фала ви!

EDIT: Desperation level:
Погледнете го атачментот 96651
Машина за перење BOSCH WAN20260BY, 8kg, 1000в, 14прог., А+++ дома ја имам оваа веќе 3 години, одлична е. :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,054
Мислења
837,674
Членови
28,983
Најнов член
НикииНена
На врв Дно