• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Совет за бела техника-очајни домаќинки

 • Ја почнал/а темата
 • #426

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,708
11,117
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Што знам, можда оваа:
Ваква слична имаме Вирпул. Сега за сега добро се покажува. Не треба да ја бркаме низ купатило и добро пере без да гужва. Е сега 2 години гаранција ама тоа е. Подобро е да се 5 години или повеќе.
 

Маша

Practice makes perfect
24 април 2007
428
1,090
Ваква слична имаме Вирпул. Сега за сега добро се покажува. Не треба да ја бркаме низ купатило и добро пере без да гужва. Е сега 2 години гаранција ама тоа е. Подобро е да се 5 години или повеќе.
Оваа е 2 регулар +3 г. дополнителна гаранција. Не знам точно кои се условите за тоа, ама може да се праша.
 
13 декември 2020
23
16
Предлог машина за садови од најевтините 170-220€? Знам дека нема што многу да се очекува кога барам најевтина ама па досега користевме Haier од најевтините и маста и ја извадивме 8 години и сме/бевме доста задоволни. Од туѓи искуства од игра испаднаа Кончар(немале сервис) и СТ(многу дефектни) и стариот модел на BEKO кој сеуште го има насекаде за 12-13000(новите модели се од 15000 нагоре), како опции останаа VOX Favorit и Fuego за кои ништо не знаеме и Telefunken и Midea за кои слушнавме пофални зборови во однос на цената... Добородојдено ќе биде ако имате некој друг предлог или имате совет во врска со некој од овие модели, и секако до небо благодарни...
 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
955
1,325
Оваа е 2 регулар +3 г. дополнителна гаранција. Не знам точно кои се условите за тоа, ама може да се праша.
Условите беа 2 години стандардна и 3 дополнителна со онлајн регистрација. 2 години бесплатна гаранција на електрониката, а во тие 3 години деловите се бесплатни, се плаќа само работна рака. Во потесен избор беа LG, WhirlPool и SAMSUNG. LG беше 7кг, WhirlPool 9кг и SAMSUNG 8кг. На хартија сите беа одлични, ама после подетално објаснување со вработените по неколку салони - падна одлуката.

Се одлучив за SAMSUNG WW80TA026TE1LE зошто е нов модел, имаат керамички греач и лагерот на моторот не е лиен/спојан со барабанот што не беше случај кај другите. Тоа значи дека доколку некогаш лагерот е проблем, кај WhirlPool (и голем процент од другите модели) ќе треба да се менува цел барабан или со други зборови - третина од машината. За LG не знам, ама таа беше 7кг така што тоа беше најголемата причина за да не ја одберам. Инаку беше најлична од сите, сива.

Ви благодарам на сите за предлозите. Знам дека сосема друго одбрав, ама мислам дека ќе направев добар избор и со WhirlPool и LG. Во овој ценовен ранг тие се опциите и сѐ се сведува на ситни детали. Ќе видам како ќе се покаже, прво да видам дали може да пере пари... ова - маички и слично. Сликата во Сетек не е точна, ваква е машината. :)
36.jpg
 

Ts011

Gaining Experience
31 март 2020
251
118
Предлог машина за садови од најевтините 170-220€? Знам дека нема што многу да се очекува кога барам најевтина ама па досега користевме Haier од најевтините и маста и ја извадивме 8 години и сме/бевме доста задоволни. Од туѓи искуства од игра испаднаа Кончар(немале сервис) и СТ(многу дефектни) и стариот модел на BEKO кој сеуште го има насекаде за 12-13000(новите модели се од 15000 нагоре), како опции останаа VOX Favorit и Fuego за кои ништо не знаеме и Telefunken и Midea за кои слушнавме пофални зборови во однос на цената... Добородојдено ќе биде ако имате некој друг предлог или имате совет во врска со некој од овие модели, и секако до небо благодарни...
Jas imam favorit ms3000 inox kupena 12k april2019 znaci uste 2m 2godini bez nikakov problem odlicna prezadovolen, pred nova god, za prijatel ne mozevme da najdeme kupi Vox 99% e istata serviserot rece deka e od turska(od vestel) sobirana vo srbija..kolku e tocno ne znam favoritot ima 5god, bezuslovna garancija...isto i vox
 
13 декември 2020
23
16
Jas imam favorit ms3000 inox kupena 12k april2019 znaci uste 2m 2godini bez nikakov problem odlicna prezadovolen, pred nova god, za prijatel ne mozevme da najdeme kupi Vox 99% e istata serviserot rece deka e od turska(od vestel) sobirana vo srbija..kolku e tocno ne znam favoritot ima 5god, bezuslovna garancija...isto i vox
Поради моментот со гаранцијата изборот се скуси на Favorit и VOX, на крај земавме VOX а падна изборот на неа поради достапноста и близината на местото од каде е купена. Еве веќе 4-5 дена како интезивно се користи и доста побрзо и поубаво пере, госпожа е презадоволна а богами и јас, далеку потивка од досегашната...
 

maci

On your way to fame
2 април 2008
3,033
717
од инсајдерски информации,белата техника после март ќе оди нагоре со цени

причина е зголемениот транспорт од Кина

ако транспортот за еден контињер бил 2500 долари сега ќе биде 10к
 

nikola_bb

Gaining Experience
14 август 2009
347
90
Транспортот е веќе зголемен и цените на се ќе одат нагоре

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
 

Sherminator

Intern
3 јули 2018
40
11
препорака за Машина пере/суши? Има доста задоволни од Беко... ама незнам како се во споредба со Самсунг, Горење, Аристон?

Има некој искуство со овие?
 

alexandar11

Gaining Experience
11 јануари 2010
396
188
Предлог мини шпорет со средна големина на рерна и добро да пече. Цена до 100 евра
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,446
4,013
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Некое искуство/мислење за оваа сушара - Сушара BEKO DF 7412 PA, 7kg, 15п. A++Сушара BEKO DF 7412 PA, 7kg, 15п. A++

 • Сушара
 • Heat pump
 • Енергетска класа:А++
 • Капацитет:7kg
 • 15 програми
 • Одложен старт
 • Дигитален дисплеј
 • Child Lock
 • Индикатор за работниот програм
 • Годишна потрошена енергија:212kWh
 • Ниво на бучење:65dBA
 • Димензии:50,8x59,7x84,6cm
 

maci

On your way to fame
2 април 2008
3,033
717
Предлог машина за садови од најевтините 170-220€? Знам дека нема што многу да се очекува кога барам најевтина ама па досега користевме Haier од најевтините и маста и ја извадивме 8 години и сме/бевме доста задоволни. Од туѓи искуства од игра испаднаа Кончар(немале сервис) и СТ(многу дефектни) и стариот модел на BEKO кој сеуште го има насекаде за 12-13000(новите модели се од 15000 нагоре), како опции останаа VOX Favorit и Fuego за кои ништо не знаеме и Telefunken и Midea за кои слушнавме пофални зборови во однос на цената... Добородојдено ќе биде ако имате некој друг предлог или имате совет во врска со некој од овие модели, и секако до небо благодарни...
земи VOX,подобри се од фуего,фаворит,телефункен
 
13 декември 2020
23
16
земи VOX,подобри се од фуего,фаворит,телефункен
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,053
Мислења
837,658
Членови
28,980
Најнов член
Silencio
На врв Дно