1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Штедливи ЛЕД сијалици искуства

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од eX3v1l, 27 Март 2015.

 1. Software

  Software
  Gaining Experience

  499
  243
  15 Август 2007
  Машко
  Од продавница од Кичево ги зедов. Не го прашав за гаранција.
  Гледам во ЛЕД Маркет носат некоја фирма Селена дали некој ги има пробано?
   
  На Alucard му/ѝ се допаѓа ова.
 2. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,096
  634
  2 Мај 2011
  Јас некако се навикнав на 6000-6500 за дневна соба и многу ми е чудно со жолто светло. За надвор кој сака добра светлина би препорачал рефлектор да си земе 10-20w и нема гајле.
  Лед Рефлектор Silver Shell 10W

  Јас не ми текнува каде ама купив во слим варијанта и со години тераат и прејака светлина.
   
  На HoLfElDeR му/ѝ се допаѓа ова.
 3. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,189
  2,884
  24 Септември 2012
  Ни во фриз не би ставил 6400к.
   
 4. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,808
  2,039
  19 Јули 2013
  Лумените кај лед сијалиците се многу растеглива категорија. Зависи од видот на диодите и електрониката што ја има. Јас избегнувам сијалици ако нема податок за лумените, ватите не се мерка за осветлување. Сијалица со потрошувачка од 9 вати на час може да свети посилно од друга од 12 вати напр.
   
  На artweb, ТАТА_МАТА, PC_GAMER и уште 2 други им се допаѓа ова.
 5. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,189
  2,884
  24 Септември 2012
  Филипс почнаа со 90CRI стандардни сијалици. Тоа е битното. Се друго е небитно.
  Само побрзо да дојдат кај нас 90киве.
   
  На stefan_off му/ѝ се допаѓа ова.
 6. sasemkd

  sasemkd
  Intern

  203
  33
  24 Јануари 2010
  nekoj da kaze prodavnica kade da kupam led g9 sijalici od 4w pa nagore da bidat
  ovie 2w slabi se od v-tac a nema da nosat 4w poveke.
   
 7. red dragon

  red dragon
  Intern

  45
  9
  28 Јуни 2013
  Машко
  Здраво! Каде и по која цена можат да се купат Осрам Лед сијалици Е27?
  • 9 W, 806 lm, 2.700 K
  • Заменува сијалица од 60w
  • Траење 10.000 h
   
  На PC_GAMER му/ѝ се допаѓа ова.
 8. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,764
  5,730
  7 oктомври 2011
  kalfa
  рамстор, веро, околу 200 ден
   
  На PC_GAMER и flashgordon007 им се допаѓа ова.
 9. flashgordon007

  flashgordon007
  On your way to fame

  474
  508
  15 Септември 2012
  Машко
  меркур, 119 денари: два типа 2900K & 6500K
   
 10. damil

  damil
  Gaining Experience

  584
  490
  2 Јануари 2015
  Машко
  Да не налетал некој на добра онлине продавница за лед сијалици, ама бренд, осрам, филипс и сл... Мислев од Али и ebay, ама продавач да препорачате.
   
 11. DemoUser

  DemoUser
  On your way to fame

  762
  695
  27 Април 2010
  Машко
  Истото и јас го барам со тоа што воедно барам тие лед сијалици да светат насекаде а не насочувачки да се да светат само на една страна повеќе а на другата страна ја нема ако ме разбирате што сакам да кажам...бидејќи имам пробано но можно е и да сум купил погрешни.
   
 12. OctaneMK

  OctaneMK
  Intern

  20
  19
  14 Април 2015
  Машко
  Јас користев неколку Осрам и сите рикнаа за 6 месеци. Може беше само до моите... Електроелемент имаат Hundai 99 ден за 9w и 139 ден за 11w. Заменуваат 70w или 100w. Еве една година се првите и немам никаков проблем, башка имаш за бирање 3000, 4000 и 6500К
   
  На goce03 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,764
  5,730
  7 oктомври 2011
  kalfa
  osram?
   
 14. Krkac

  Krkac
  Gaining Experience

  109
  79
  29 Февруари 2008
  Имаш во КАМ за 100 денари:
  [​IMG]
   
  На bicikle, stefan_off, PC_GAMER и уште 2 други им се допаѓа ова.
 15. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,337
  3,729
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Philips... Презадоволен...
   
  На civikom и mdeni им се допаѓа ова.
 16. OctaneMK

  OctaneMK
  Intern

  20
  19
  14 Април 2015
  Машко
  Hundai
   
 17. stefan_off

  stefan_off
  Gaining Experience

  316
  263
  29 oктомври 2009
  Фотограф
  Кам Маркет 99 ден.
   
  На red dragon му/ѝ се допаѓа ова.
 18. stefan_off

  stefan_off
  Gaining Experience

  316
  263
  29 oктомври 2009
  Фотограф
  Денес од КАМ Маркет купив 3 ЛЕД Осрам 9w 6500k по 99ден парче.
  Кога стигнав дома видов дека едната е 9.5w па пред да ги наместам направи мал тест со некој други сијалици што ѓи имам дома. Незнам како таа едната е различна од другите кои стоеа на исто место. Од направениот тест мислам дека 9.5w е подобра од 9w моделот.

  led lights.jpg

  Сијалиците беа на 1.5м од ѕидот насочени дирекно кон ѕидот на кој беше поставена gray card како репер за бојата и светлината.
  Од сликата се гледа дека 9.5w е за нијанса посветла од таа од 9w но и потопла за 600-700к.
  Изненадувачки обичните сијалици се далеку потемни од ЛЕД-от кој треба да еквивалентен на нив. Но обичните сијалици дефинитивно даваат светлина на сите страни ~360 степени за разлика од ЛЕД-от кој е 180-210 степени.
  Имав една стара ЛЕД Dynamic 12w купена пред 2 години од Euro Tools и е посветла од Осрам-от но и со малку полоша боја. Исто и една огромна 40w ЛЕД која ја имам опишано тука.
   
  На moongose му/ѝ се допаѓа ова.
 19. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,189
  2,884
  24 Септември 2012
  Со 6500к мене глава ме боли. Страшно колку лоша боја за сијалица. Ја намалува вредноста на просторот за солидни 30%.
   
  На olikomerc му/ѝ се допаѓа ова.
 20. stefan_mkd

  stefan_mkd
  Gaining Experience

  385
  197
  18 Март 2015
  Машко
  Денес открив продавница за филипс сијалици. Се наоѓа одма спроти гимназијата Ѓорги Димитров. Цените им се ОДЛИЧНИ, дури поефтини од странство. Даваат 2 години гаранција на сите сијалици. Како што можев да видам, имаат скоро се од Филипс
   
 21. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,189
  2,884
  24 Септември 2012
  Да бе, од таму зимам 5 години веќе. Само во лисиче беа, сега отворија убав дуќан во Тафталиџе.
   
 22. krema

  krema
  Professor

  8,801
  8,555
  24 Јуни 2009
  Машко
  Дури ми е чудно, Оsram LED за 99 денари!
  Дали се автентични или е некоја опасна копија?
   
 23. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,340
  2,937
  4 Септември 2008
  Во Кам моментално има само од 6500к, таа освен за канцеларија за ништо друго не ја бива. Прошетав 2-3 маркета секаде тој модел го има, претходно купив од 2700 сега ги нема. Изгледа нивниот систем е набавка на еден модел додека не се потроши, имам приметено и за други производи ќе ги има некој период после ќе ги снема и толку ќе биде.

  Инаку сите четири комада што ги купив Horoz Horaz како ли да беа цркнаа, дали една година истераа. Не ги препорачувам, поарно би купувал фалш копии на Осрам за 90 денари барем ако горат да биде помал трошокот за замена.
   
 24. Software

  Software
  Gaining Experience

  499
  243
  15 Август 2007
  Машко
  За Хороз пишав поназад во темава дека не се тие што беа пред 3 години. Избегавајте ги.
  Еве интересно нешто за Лед светилки.

  View: https://youtu.be/S5tg86yIgGo
   
  На tamamuzicar му/ѝ се допаѓа ова.
 25. stefan_off

  stefan_off
  Gaining Experience

  316
  263
  29 oктомври 2009
  Фотограф
  Времето ќе покаже :) незнам стварно се делува легално па ќе видиме.
   

Сподели

Вчитување...