1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Штедливи ЛЕД сијалици искуства

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од eX3v1l, 27 Март 2015.

 1. flashgordon007

  flashgordon007
  On your way to fame

  605
  620
  15 Септември 2012
  Машко
  Животен век 10.000 часови работа...
   
  На Ljupco94 и stefan_off им се допаѓа ова.
 2. maci

  maci
  On your way to fame

  2,879
  635
  2 Април 2008
  електроелемент имаат голем избор на лед и по убави цени,со 1-2 год гаранција
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,816
  1,654
  22 oктомври 2012
  Машко
  Затворен им е дуќанот во Лисиче? Ако не, кај им е поточно?
   
 4. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,064
  2,308
  19 Јули 2013
  Да, се преселија во Тафталиџе. Винт се вика фирмата, застапници се за Филипс за делот осветлување.
   
  artweb, PC_GAMER и на Alucard им се допаѓа ова.
 5. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,816
  1,654
  22 oктомври 2012
  Машко
  Мислев за други збориш, ги знам ВИНТ, само не знаев дека се преселени, фала ти за инфото во секој случај ;)
   
 6. red dragon

  red dragon
  Intern

  45
  9
  28 Јуни 2013
  Машко
  Здраво дечки пак јас. Вакви модели на сијалици кај нас каде може да се купат и по која цена ако знае некој може да сподели искуство?

  28722314_10210741426122333_182783801_n.jpg 28512691_10210741426242336_506170302_n.jpg 28512551_10210741426162334_2066655933_n.jpg
   
 7. Taurus

  Taurus
  Модератор

  2,334
  987
  13 oктомври 2007
  Машко
  UI Designer
 8. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,372
  3,086
  4 Септември 2008
  Денес земав две за проба Commel 9W 3000K од Агротехна по 109 денари. Ќе видиме колку ќе траат овие, инаку се без гаранција, таа продавачката ми рече ако има некој проблем одма може да се смени.

  Commel - Zagreb d.o.o. | LED žarulje
   
 9. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,803
  863
  3 Март 2018
  Здраво.
  Тие од кам ги користам масовно, претежно на места кај што имаше проблеми со жичаните, година дена, мака немаат,а жичаните прегоруваа на макс. 2 недели. Имам и некои си динамик(165 денари, 10w) но тие сеприлично нови(3-4 месеци) па не можам да кажам многу. Наспроти некои што сакаат зракот да е 360 степени, јас не гледав поента да ми го осветлуваа таванот, па на некои им ги извадив тие пластиките озгра. Исто така и подобра светлина ми даваат така. Мене ми е сеедно дали ќе свети жолто или бело(2700-4500К), па околу тоа не можам ништо да кажам. Исто така цфл(торч и динамик) многу често ми рокаа(1 год макс) наспроти повеќето кои се задоволни од цфл.
  цфл претежно сите трепкаат и тоа многу брзо (16.000 пати или повеќе во секунда) додека кај лед светењето е континуирано. Мада може да се дизајнира таква цфл што би светела континуирано, но не знам дали имаат аков дизајн, пошто нема да е баш штедлива. Тука штедливоста се постига со резонантна осцилација на колото и спиралата. Ова со постојаново светење претежно се користеше кај обичните неонки. Поентата е цефката да работи на едно насочен напон, но се појавуваше наталожуване на една електрода, па се правеше електроника таква што при секое пуштање се менуваше поларитетот.
  Греењето најмногу зависи од ефикаснста т.е колку трошат и колку произведуваат. Кај цфл (колку што имам отварано и колку што се разбирам) има самоосцилирачки инвертер, додека пак кај лед претежно е бук конвертер.
  Гледам некои лед светилки Користат кондензатор во серија како напојување(линиско напојување), со што самото напојување т.е. кондензаторот го превзема вишакот напон. Ова напојување е доста едноставно, но исто така е по не ефикано од другите ако струјата или падот се големи, но е сосем ок кај сијалици со мала струја(3-5w) или мала разлика во напонот(многу(50-70) лед чипови врзани сериски, со тоа и поголема снага), и за разлика од бук напојувањето има многу тесен опсег т.е. на бук напојувањето не му е битно дали напонот е 160в или 300в, тоа пак ќе даде да речиме 25в, додека кондензаторот дава пропорционален напон со напонот на градската мрежа, па према тоа и не нуди некоја заштита.
  За тоа колку ќе биде пријатна светлината зависи од спектартот(cri). Постарите цфл и лед имаа прилично нагли отсеци, но гледам новиве се доста блиску со дејлајт т.е. сончевата светлина. Секој производител би требало да има информации за спектарот на светлината. Ете тука некој правел споредби(на филипс). Од мене толку за штедливите :)
  п.с. кри би требало да се доста доби и да даваат дејлајт, ама не знам од кај би се набавиле оригинал.
   
  На stefan_off, Astro, PC_GAMER и уште 7 други им се допаѓа ова.
 10. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,248
  575
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Зависи, мене 6500к ме ралаксира, а од тие што се жолит ме боли глава. :)
   
  Последна промена: 17 Март 2018
  На bakigvg му/ѝ се допаѓа ова.
 11. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,440
  3,164
  24 Септември 2012
  Изгледа не си пробал 3000k Philips. :)
   
  На JensenInterceptor и VerGer им се допаѓа ова.
 12. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,372
  3,086
  4 Септември 2008
  Во КАМ пак има Osram warm white сијалици, 2700K, 9W.
   
 13. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,803
  863
  3 Март 2018
  Во стокомак сијалици витто 68 денари, 11w 80cri, истите ги има кам, 75 ден. Година + кај мене не зуцнале. Бела светлина.
   
 14. Dimitar535

  Dimitar535
  Intern

  20
  12
  16 Јули 2016
  Машко
  Вито лед од стокомак земав 5-6 и сите изгореа за пола година.
   
 15. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,440
  3,164
  24 Септември 2012
  Ги нема во нормална боја 2700-3000к. Само ужасни плави.
   
  На Dimitar535 и olikomerc им се допаѓа ова.
 16. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,803
  863
  3 Март 2018
  Може не се сепак истите како од кам. Или па има врска градската мрежа т.е. напонот колку им е погоден, сметњи од ел. алат може да им сметаат, колку што ги гледам немаат еми филтер. Моиве гледам ставиле торч лед од тие со тесно грло, за 3 месеци отиде првата, по нејзе и другиве почнаа.
   
 17. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,590
  3,589
  12 Јануари 2016
  Машко
  Meѓу разните брендови има разлика во квалитет, но за сите важи еден ист проблем: Прегревање. Ова е главната причина за откажување и расипување, и затоа најмногу страдаат сијалици кои се пуштени 24/7. Како пример, ист бренд (в-тек) кај мене трае многу повеќе одошто кај моите родители.

  Затоа јас на сите места каде естетскиот момент не е фактор (ходници, подрумски простории), или во плафоњерки каде секако не се гледа сијалицата, исто и на местата каде има услови за ставање светло позади носечки столбови, итн - ја почнав да ставам ЛЕД светилки од PCB плочки (со вградено напјување) кои самиот ги монтирам на разни парчиња heatsink до кои доаѓам. За 10ватните требаат поголеми хитсинкови, како од Пентиум 2 ерата, за 3 и 5 ватните вршат работа и хитсинкови од расипани напојувања. Температурата не преоѓа над 40-50с. На местото каде што моите родители менуваат сијалицаа на секои 3-4месеци, еве година и половина си работи истата ЛЕД светилка направена од PCB плочка и Пентиум 2 хитсинк.

  Кога ќе најдам време ќе напишам кратко упаство.
  Лесно е, секој може да го направи ова. Се што треба е леткум и малку калај (и леткум од 7 долари ќе заврши работа за вакви прости зафати), и штрафцигер со неколку самонарезни штрафови (помага ако прво се избушат мали пилот дупки). Се разбира, и малку имагинација за прицврстување на сето тоа на ѕид, јас користам пластични стеги, и директно на крајот од кабелот го поставувам направеното.
   
  Krkac, ARMac и на bicikle им се допаѓа ова.
 18. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,199
  7,124
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Јас имав проблем да најдам g9 (замена за халогени) што би издржале повеќе од 2 месеца. Најголема грешка ми бешр што зимав 6 ватни. Со префрлање на 3 ватни се реши проблемот со прегревање.

  За марки на производители локално, сум ги пробал повеќето. Најдобро искуство со е27 и г9 сум имал со овие од сликава, година дена горат уште немам проблем со ниедна. Ги има карши Рамстор, веднаш до "Грицко" семкарата (Скопјани треба да ја знаат), т.е. до влезот на промедика. Најјааката е 15 вати и е топ за сега

  [​IMG][​IMG][​IMG]
  [​IMG]
   
  Последна промена: 7 Април 2018
  На JensenInterceptor му/ѝ се допаѓа ова.
 19. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,186
  840
  1 Јуни 2016
  Ех за прегревањево колку сум се расправал ..
  Работев кај еден кој што продаваше плочи (за плафоњерки) кои беа со алуминиумски обрач за ладење, типот ги носеше и ме тераше да ги вадам и да сме ги продавале така .. ненормална работа човече.

  Инаку јас стандард од зелено пазарче земам сијалици (имам спомнато неколку пати де :D ) и еве ги 10тина дома, уште се живи сите до една. Година и нешто се користат веќе. 7 - 8 се E27 и две E14ки.
   
  На tamamuzicar му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Dimitar535

  Dimitar535
  Intern

  20
  12
  16 Јули 2016
  Машко
  Сигурен сум дека не прегоруваа од прегревање затоа што беа потполно отворени а и на сите сијалици иста лед диода гореше на плочата. Што се однесува на напонот стабилен е и немало проблем со никаква друга електроника. Од кога прегореа земав хјундаи од електроелемент и немаат гајле.
   
 21. Astro

  Astro
  Guru

  6,269
  8,666
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Земав и јас една за проба. Изгледа океј. На неа пишува Произведено: Комел Хрватска. Потекло: Кина

  Луд јебе збуњеног
   
  На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.
 22. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,372
  3,086
  4 Септември 2008
  На времето имам купувано продолжни кабли од овој бренд и квалитетот им беше солиден.
  Потекло за сите делови е Кина, електрониката готова од таму, калапите со пластики исто, само лупаат склопување и пакување во Хрватска.
   
 23. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,199
  7,124
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Јас лошо искуство имав со Volta Light, прегореа безмалце сите. Еве сега со VTac терам немам уште изгорено ни една.

  Можда и се е како ќе ти се погоди којзнае.
   
  На Krkac и bicikle им се допаѓа ова.
 24. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,803
  863
  3 Март 2018
  Ех изгледа се е како ќе ти се погоди :) Или па едниве се некој фалсификат на фалсификатот...
  Комел зедов една од љубопитност, за мене некако бојата ми делува не пријатно, ама тоа е ствар на лична перцепција.
   
  На Krkac му/ѝ се допаѓа ова.
 25. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,803
  863
  3 Март 2018
  Сијалици за комарци кај да барам ?
   
  На tamamuzicar и Oktar им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...