1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Од каде да земам веб хост?

Дискусија во форумот 'Веб Хостинг' започната од mariomako, 9 Септември 2010.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
  1. mariomako

mariomako
    Гостин

Вака имам неколку прашања

Која би било подобра варијанта да земам бесплатен веб хост од 000webhost.com и да си купам само домејн и да си ги поврзам (Мислам дека возможно но незнам на кој начин оди тоа)

или да си купам хост и домејн заедно од некоја македонска фирма

и ве молам кажете каде можам да купам .com.mk домејн само нека е стабилен не е битна цената

Поздрав,
    Марио Величковски

2. HijackHacker

HijackHacker
    Gaining Experience

5,108
    296
    21 Февруари 2008
    Машко
    Web Designer
    Подобро купи си и хост и домен. Така имаш целосна контрола врз работите на серверот.
    Мој личен предлог: www.uhost.mk (можеш да си нарачаш и .com.mk или .mk домен од овде)

3. delix

delix
    Intern

702
    23
    7 Април 2007
    Машко
    jas go koristam 000webhost no ne ti preporacuvam vo odnos na toa da imas kupeno tvoj host

4. IT Boss

IT Boss
    Intern

194
    15
    2 Јуни 2010
    Македонски домен можеш да си купиш дирекно од Марнет или пак преку некои пре-продавачи кои ќе ти земат некој денар повеке. За хостинг нормално дека е подобро платен отколку бесплатен., но сепак зависи кој платен.

Инаку што точно ти подразбираш под стабилен домен? :LOL:

5. hromdesign

hromdesign
    Intern

58
    1
    12 Јули 2010
    земи си ухост или ехост....и хост и домен..Добро де мислел стабилен хост да не паѓа:))

6. Taurus

Taurus
    Модератор

2,294
    917
    13 oктомври 2007
    Машко
    UI Designer
    И од мене имаш препорака за Uhost, како нивен задоволен клиент на реселер пакет околу 15 месеци до сега.

7. Supporter

Supporter
    Gaining Experience

850
    141
    31 Август 2008
    Јас лично ти го препорачувам Hostnine најдобар, најстабилен и најефтин. Сум имал реселер 1год сега имам хостинг без лимит за 50 евра годишно. Нашите се прескапи

1 person likes this.
  8. petar.bt

petar.bt
    Intern

731
    20
    12 Август 2007
    јас ти го препорачувам siteground.

9. CofD

CofD
    Intern

259
    24
    17 Август 2010
    ухост од македонскиве или 24хостинг од странство

10. NERD.

NERD.
    Gaining Experience

1,408
    347
    19 Април 2010
    Машко
    Баш грешиш. .мк или ком.мк домен + 150mb host, + 10 гб трансфер, + адд он домени, суб-домени, емаил адреси, Mysql, и све остало unlimited за 650 денари/годишно во AC PRO WEB. Да не биди само празна реклама на компанијата јас гарантирам 100% uptime. Сите сајтови ми се хостирани таму.. tvfm.mk tanceacevski.info casualtechie.com super-book.org www.djneox.info и така... :D

1 person likes this.
  11. Supporter

Supporter
    Gaining Experience

850
    141
    31 Август 2008
    Ај гледај колкава е цената за Unlimited ??!!! Дупла цена

12. NERD.

NERD.
    Gaining Experience

1,408
    347
    19 Април 2010
    Машко
    ^Важно basic и pro имаат добра цена :p

13. Ѓоре

Ѓоре
    Intern

88
    18
    15 Декември 2009
    Не сум фан на shared-хостинг, имам користено VPS од http://rosehosting.com/ и бев презадоволен. Сега имам голем проект што треба да го хостирам, најверојатно ке нарачам VPS од http://mediatemple.net/

14. acer-mk

acer-mk
    Intern

35
    0
    2 Април 2009
    Машко
    И јас ти го препорачувам Ухост кој според мене е најдобар во Македонија со навистина стабилни сервери, прифатливи цени и брза техничка поддршка.

15. koki

koki
    Gaining Experience

250
    133
    3 Март 2010
    Уште еден глас за ухост.:bravo:

16. B@N@N@M@N

B@N@N@M@N
    Gaining Experience

523
    70
    28 Септември 2008
    +1 глас за UHost.mk.
    Брзина, стабилност и одлична поддршка :bravo:

17. Ѓоре

Ѓоре
    Intern

88
    18
    15 Декември 2009
    хмм... и мене ме замисливте :) има ли некој искуство со ВПС од ухост? Линукс ПРО ВПС од ухост ќе ме фати доста поефтино одколку иста конфигурација преку медиатемпл...

18. sdarko

sdarko
    Gaining Experience

1,051
    64
    28 Септември 2008
    Јас користам ВПС од ухост, кажи што те интересира, јас сум ептен задоволен, исто така супер опција е што има бесплатна Solus VM контролна панела. Техничката поддршка тука е речиси 24/7... така да јас би одел на таа опција. Ако те интересира нешто специфично кажи :):bravo:

19. SkechBoy

SkechBoy
    Intern

61
    20
    28 Јуни 2009
    Ѓоре пред некоја недела од Ухост даваа пробни ВПС сервери, ја имав честа да сум меѓу првите кој ги пробаа и неможам да кажам нешто лошо за нив. Сум работел на повеќе поголеми проекти каде што стнува збор за милијони прикажувања дневно и на прв поглед ВПС серверите се на исто ако не и повисоко рамниште како и на тие што имам работено но се разбира на доста пониска цена.

Серверите им се базирани на Intel i7 975 процесори така што од процесорската страна нема да имаш никаков проблем, а за останатото зависи од каков пакет ќе си избереш. Од страна на стабилност и брзина на подршката нема да ти зборувам, погорните коментари кажуваат се.

Кога јас сега би бирал хостинг компанија на која да се доверам, дефинитивно би ги избрал Ухост. Да не испадни дека им правам ефтина реклама види разгледај повеќето каде хостираат и ќе заклучиш дека на повеќето изборот бил: квалитет на услугата + цена = Ухост :)

Поздрав ти посакувам успех во проектот.

20. Ѓоре

Ѓоре
    Intern

88
    18
    15 Декември 2009
    Порачав ВПС од ухост :) Мора да кажам дека корисничката поддршка уште во старт се покажа како врвна, сега чекам да стигне меил-от со акцес-инфо, па ке го надополнам овој пост со впечатокот од серверот :)

21. Jovan.74

Jovan.74
    Intern

209
    6
    6 Јуни 2010
    Машко
    А еден хост колку домени можеш да регистираш ?

22. acer-mk

acer-mk
    Intern

35
    0
    2 Април 2009
    Машко
    Зависи на најобичниот хост може само еден зависи кој план ќе го земеш односно што повеќе пари даеш толку повеќе домени отвори ја страната и види барем тоа е free :)

23. maximilian

maximilian
    Gaining Experience

1,064
    74
    26 Март 2008
    urnebes host дефинитивно. Цените се фер и не само што е стабилен сајтот, а и поддршката од Ефтим е на највисоко ниво. Еве ние www.tutoriali.com.mk сме кај него, кога и да испадне проблем - тој е секогаш тука да помогне. :bravo:

24. Ѓоре

Ѓоре
    Intern

88
    18
    15 Декември 2009
    Го користам веќе неколку дена ВПС-от од ухост... презадоволен сум :bravo:

25. NERD.

NERD.
    Gaining Experience

1,408
    347
    19 Април 2010
    Машко
    Иначе дечково зеде од acproweb пред една недела можи и повеќе... :)

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели

Вчитување...