1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Од каде да земам веб хост?

Дискусија во форумот 'Веб Хостинг' започната од mariomako, 9 Септември 2010.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. mariomako

  mariomako
  Гостин

  Вака имам неколку прашања

  Која би било подобра варијанта да земам бесплатен веб хост од 000webhost.com и да си купам само домејн и да си ги поврзам (Мислам дека возможно но незнам на кој начин оди тоа)

  или да си купам хост и домејн заедно од некоја македонска фирма

  и ве молам кажете каде можам да купам .com.mk домејн само нека е стабилен не е битна цената

  Поздрав,
  Марио Величковски
   
 2. HijackHacker

  HijackHacker
  Gaining Experience

  5,108
  297
  21 Февруари 2008
  Машко
  Web Designer
  Подобро купи си и хост и домен. Така имаш целосна контрола врз работите на серверот.
  Мој личен предлог: www.uhost.mk (можеш да си нарачаш и .com.mk или .mk домен од овде)
   
 3. delix

  delix
  Intern

  702
  23
  7 Април 2007
  Машко
  jas go koristam 000webhost no ne ti preporacuvam vo odnos na toa da imas kupeno tvoj host
   
 4. IT Boss

  IT Boss
  Intern

  194
  15
  2 Јуни 2010
  Македонски домен можеш да си купиш дирекно од Марнет или пак преку некои пре-продавачи кои ќе ти земат некој денар повеке. За хостинг нормално дека е подобро платен отколку бесплатен., но сепак зависи кој платен.

  Инаку што точно ти подразбираш под стабилен домен? :LOL:
   
 5. hromdesign

  hromdesign
  Intern

  58
  1
  12 Јули 2010
  земи си ухост или ехост....и хост и домен..Добро де мислел стабилен хост да не паѓа:))
   
 6. Taurus

  Taurus
  Модератор

  2,352
  1,038
  13 oктомври 2007
  Машко
  UI Designer
  И од мене имаш препорака за Uhost, како нивен задоволен клиент на реселер пакет околу 15 месеци до сега.
   
 7. Supporter

  Supporter
  Gaining Experience

  850
  141
  31 Август 2008
  Јас лично ти го препорачувам Hostnine најдобар, најстабилен и најефтин. Сум имал реселер 1год сега имам хостинг без лимит за 50 евра годишно. Нашите се прескапи
   
  1 person likes this.
 8. petar.bt

  petar.bt
  Intern

  731
  20
  12 Август 2007
  јас ти го препорачувам siteground.
   
 9. CofD

  CofD
  Intern

  259
  24
  17 Август 2010
  ухост од македонскиве или 24хостинг од странство
   
 10. NERD.

  NERD.
  Gaining Experience

  1,377
  344
  19 Април 2010
  Машко
  Баш грешиш. .мк или ком.мк домен + 150mb host, + 10 гб трансфер, + адд он домени, суб-домени, емаил адреси, Mysql, и све остало unlimited за 650 денари/годишно во AC PRO WEB. Да не биди само празна реклама на компанијата јас гарантирам 100% uptime. Сите сајтови ми се хостирани таму.. tvfm.mk tanceacevski.info casualtechie.com super-book.org www.djneox.info и така... :D
   
  1 person likes this.
 11. Supporter

  Supporter
  Gaining Experience

  850
  141
  31 Август 2008
  Ај гледај колкава е цената за Unlimited ??!!! Дупла цена
   
 12. NERD.

  NERD.
  Gaining Experience

  1,377
  344
  19 Април 2010
  Машко
  ^Важно basic и pro имаат добра цена :p
   
 13. Ѓоре

  Ѓоре
  Intern

  88
  18
  15 Декември 2009
  Не сум фан на shared-хостинг, имам користено VPS од http://rosehosting.com/ и бев презадоволен. Сега имам голем проект што треба да го хостирам, најверојатно ке нарачам VPS од http://mediatemple.net/
   
 14. acer-mk

  acer-mk
  Intern

  35
  0
  2 Април 2009
  Машко
  И јас ти го препорачувам Ухост кој според мене е најдобар во Македонија со навистина стабилни сервери, прифатливи цени и брза техничка поддршка.
   
 15. koki

  koki
  Gaining Experience

  257
  135
  3 Март 2010
  Уште еден глас за ухост.:bravo:
   
 16. B@N@N@M@N

  [email protected]@[email protected]@N
  Gaining Experience

  523
  70
  28 Септември 2008
  +1 глас за UHost.mk.
  Брзина, стабилност и одлична поддршка :bravo:
   
 17. Ѓоре

  Ѓоре
  Intern

  88
  18
  15 Декември 2009
  хмм... и мене ме замисливте :) има ли некој искуство со ВПС од ухост? Линукс ПРО ВПС од ухост ќе ме фати доста поефтино одколку иста конфигурација преку медиатемпл...
   
 18. sdarko

  sdarko
  Gaining Experience

  1,051
  64
  28 Септември 2008
  Јас користам ВПС од ухост, кажи што те интересира, јас сум ептен задоволен, исто така супер опција е што има бесплатна Solus VM контролна панела. Техничката поддршка тука е речиси 24/7... така да јас би одел на таа опција. Ако те интересира нешто специфично кажи :):bravo:
   
 19. SkechBoy

  SkechBoy
  Intern

  61
  20
  28 Јуни 2009
  Ѓоре пред некоја недела од Ухост даваа пробни ВПС сервери, ја имав честа да сум меѓу првите кој ги пробаа и неможам да кажам нешто лошо за нив. Сум работел на повеќе поголеми проекти каде што стнува збор за милијони прикажувања дневно и на прв поглед ВПС серверите се на исто ако не и повисоко рамниште како и на тие што имам работено но се разбира на доста пониска цена.

  Серверите им се базирани на Intel i7 975 процесори така што од процесорската страна нема да имаш никаков проблем, а за останатото зависи од каков пакет ќе си избереш. Од страна на стабилност и брзина на подршката нема да ти зборувам, погорните коментари кажуваат се.

  Кога јас сега би бирал хостинг компанија на која да се доверам, дефинитивно би ги избрал Ухост. Да не испадни дека им правам ефтина реклама види разгледај повеќето каде хостираат и ќе заклучиш дека на повеќето изборот бил: квалитет на услугата + цена = Ухост :)

  Поздрав ти посакувам успех во проектот.
   
 20. Ѓоре

  Ѓоре
  Intern

  88
  18
  15 Декември 2009
  Порачав ВПС од ухост :) Мора да кажам дека корисничката поддршка уште во старт се покажа како врвна, сега чекам да стигне меил-от со акцес-инфо, па ке го надополнам овој пост со впечатокот од серверот :)
   
 21. Jovan.74

  Jovan.74
  Intern

  209
  6
  6 Јуни 2010
  Машко
  А еден хост колку домени можеш да регистираш ?
   
 22. acer-mk

  acer-mk
  Intern

  35
  0
  2 Април 2009
  Машко
  Зависи на најобичниот хост може само еден зависи кој план ќе го земеш односно што повеќе пари даеш толку повеќе домени отвори ја страната и види барем тоа е free :)
   
 23. maximilian

  maximilian
  Gaining Experience

  1,064
  74
  26 Март 2008
  urnebes host дефинитивно. Цените се фер и не само што е стабилен сајтот, а и поддршката од Ефтим е на највисоко ниво. Еве ние www.tutoriali.com.mk сме кај него, кога и да испадне проблем - тој е секогаш тука да помогне. :bravo:
   
 24. Ѓоре

  Ѓоре
  Intern

  88
  18
  15 Декември 2009
  Го користам веќе неколку дена ВПС-от од ухост... презадоволен сум :bravo:
   
 25. NERD.

  NERD.
  Gaining Experience

  1,377
  344
  19 Април 2010
  Машко
  Иначе дечково зеде од acproweb пред една недела можи и повеќе... :)
   
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели

Вчитување...