1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Електронски цигари

Дискусија во форумот 'Електронски цигари' започната од ARMac, 12 Јуни 2014.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
  1. Tomica Jovevski

Tomica Jovevski
    Gaining Experience

172
    278
    3 Февруари 2019
    Машко

Moze nekoe linkce od vagite,gledam gi ima segde,no bi bilo ok da vidam ostanatite sto koristite

2. gokica

gokica
    Модератор

8,382
    10,164
    13 Јуни 2009
    Јас имам ваква:

https://www.fasttech.com/products/0/10018319/3782000-1-5-lcd-digital-pocket-scale-w-backlit

(со таа разлика што мојата е од 0.01-300.00 грама)

и ваква:

US $10.16 9% OFF|500g x 0.01g Portable Mini Electronic Food Scales Pocket Case Postal Kitchen Jewelry Weight Balanca Digital Scale With 2 Tray-in Weighing Scales from Tools on Aliexpress.com | Alibaba Group

(со таа разлика што мојата е од 0.1 до 1000.0 грама т.е. со една децимала)

Јас ги купив од пазар дупло поскапо.

Горе доле сите се исти само што обавезно треба да може да мери со две децимали. Колку и е поголем распонот толку подобро. На пример од 0-100 е малку. Барем да биде од 0-300 грама. И повторно со две децимали.

На OldSchoolPvP му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,143
    11,137
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    @Tomica Jovevski Еве кои се моите. Има и многу пати зборувано во темава, барај во неа или во индексот вага или ваги. Јас сега да немам би ја зел и оваа, колку може да утнат со неа?

Мене сега 300 грама би ми било малку, правам тури по 200 мл во модерниве шишиња, па тежината на шишето плус тоа што тежината на 1 мл ВГ е 1,26 грама би го однело мереното над 300 г.

Има време да почнеш да размислуваш за правење течности, а кога ќе почнеш, ќе ти треба само калкулатор во облик на веб страница или програмче за Windows или Android (има и за другите платформи, не ги знам, но лесно можат да се најдат).

Chicco69, OldSchoolPvP, gokica и на уште 1 им се допаѓа ова.
  4. Chaeld10_8

Chaeld10_8
    On your way to fame

784
    571
    29 Март 2011
    gokica, krema и на Metuzalem им се допаѓа ова.
  5. Tomica Jovevski

Tomica Jovevski
    Gaining Experience

172
    278
    3 Февруари 2019
    Машко
    Фала на сите за одговорите и идеите за вагите..се информирам. Ме интересираат лични искуства и идеи,што да правам,професионална деформација ми е

На Ace Lud му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Tom Ford

Tom Ford
    Gaining Experience

157
    386
    20 Декември 2017
    Машко
    Штом има гласини, нормално е дека дел од нив не се точни.
    Топ фил нема, за жал...

... и живо ме интересира како ќе го искоментирате подесувањето на ерфлоу контролот.

На сликава „под хауба“ не гледам ништо ново, а камоли револуционерно, со обзир на хајпот кој се дигна до небо.
    Ниската комора ми прави ќеиф, иако во последно време се повеќе почнува да ме интересира РДА конструкција, така да штом ќе видам железо над греач губам интерес понатаму.[​IMG]

На Chicco69, fis1976, Metuzalem и уште 2 други им се допаѓа ова.
  7. Sharlovski

Sharlovski
    Unstoppable

947
    2,138
    28 Јануари 2017
    Машко
    За вага имаш предлози доста а јас би ја купил кога би добил желба сам да миксам, истовремено со базите, аромите итн.

8. gokica

gokica
    Модератор

8,382
    10,164
    13 Јуни 2009
    Мислам дека ниска комора ќе биде примамлива за многумина (иако не и за мене). Но ботом фил и подесување на воздух преку 510 пинот е враќање назад во времето и ако е стварно така повеќе ќе наидат на критики отколку пофалби. Најважен е вејпот ама мислам дека ова ќе биде дил брејкер за многу.

На OldSchoolPvP, fis1976, Sharlovski и уште 2 други им се допаѓа ова.
  9. krema

krema
    Professor

8,829
    8,576
    24 Јуни 2009
    Машко
    Убаво кажале, сет ит енд форгет ит. :)
    Чинам дека малку ќе се продава.

fis1976, Tom Ford и на gokica им се допаѓа ова.
  10. VApeVape

VApeVape
    Intern

24
    15
    4 Април 2018
    Машко
    Прашање до сите кој има нарачувано концентрати ароми од бугариве The Chosen Few EU - Europe's one-stop flavour shop! како одат со шипинг и што е добро од палетата што ја имаат.

Испратено од HUAWEI VNS-L21 преку IT.mk форум апликација

да се надоврзам јас лично растварам 100мл шишиња , имам мералче 250мл турам база 100 мл концентрат зависно според аромата пропишано од производителот 2-3% секад ставам 3% односно 3.3 мл со шприц од аптека , турам мешам , прописно исправно нели...

Испратено од HUAWEI VNS-L21 преку IT.mk форум апликација

Изменето од модератор: 9 Февруари 2019
    На Metuzalem му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,143
    11,137
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    ^ Јас немам нарачувано од кај нив (така се погодило, во прво време не ми требаше ништо, а потоа прекинаа со никотин, па нарачував од други места од каде ќе си земев и плус никотин). Има поголеми стручњаци од мене за ароми, но би било добро да кажеш за што ти се и што сакаш (усно/дробно, тутунски, овошни, колачи, кремови, миксови...)

-----

Кајфунот не ми е премногу возбудлив, но не ми е ни за фрлање. Зеле од секој по нешто, јас го сметам за наследник на стариот Лајт, во однос на него е подобро што не ти треба шрафцигерче за полнење, а се` друго е од Мини В3. Од Прајм се само кукичките за шрафовите. Веројатно целта била да ја намалат висината. Е сега, дали клонерите ќе можат прецизно да направат airflow control во шрафчето, тоа е друго прашање... :hay:

Ми изгледа и како да нема контрола на течноста...

На fis1976 и gokica им се допаѓа ова.
  12. gokica

gokica
    Модератор

8,382
    10,164
    13 Јуни 2009
    Тоа и јас ќе речев за контролата. Ако има контрола на течност ќе го има она што берзеркер и доги го немаат. Што е голем плус.

За жал не сум запознат со постарите верзии на кајфун ама благодарение на линковиве погоре тамам ќе имам материјал за полнење корпа на ФТ.

Иако не сум најголемиот љубител на кајфуни не е лошо човек да ги има во колекција легендите.

На Metuzalem и fis1976 им се допаѓа ова.
  13. Tom Ford

Tom Ford
    Gaining Experience

157
    386
    20 Декември 2017
    Машко
    За вас не знам, но за мене, после малку подетално разгледување на сликите и споредување со постарите модели, овој Лајт ми е многу ретро со неговите застарени механички решенија и дефинитивно ми оди на НЕ листата.

Се двоумам помеѓу Cthulhu 1928 и Caiman V.4 со Airflow Pin од 1,2мм.

Последна промена: 9 Февруари 2019
    На fis1976 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. fis1976

fis1976
    On your way to fame

418
    778
    15 Март 2016
    Машко
    Што знам, јас би му дал шанса, нели сите заслужуваат шанса, некои и две :) . Можам да живеам и со полнење од долу и со фиксен airflow (слично како на Dvarw-от), доколку аромата (ниската комора би требало да е гаранција за добра арома) што ја дава е добра и вејпот е мазен. Спротивно од @Metuzalem , мене Prime-от ми е "возбудлив" и се надевам дека клонерите ќе го погодат и ќе излезат со добра копија.

На Metuzalem и gokica им се допаѓа ова.
  15. gokica

gokica
    Модератор

8,382
    10,164
    13 Јуни 2009
    Да, вејпот е најважен. Ако ајде нека има нови танкови. Добро е за нас да си имаме повеќе избор. Посебно MTL танкови кои ги нема како тешката артирелија.

Ќе нарачаш некој па ќе кажеш импресии. Јас прв пат ги слушам ама штом ти си ги заушил треба да се добри ако не одлични.

Metuzalem, Tom Ford и на fis1976 им се допаѓа ова.
  16. Tom Ford

Tom Ford
    Gaining Experience

157
    386
    20 Декември 2017
    Машко

Го пукнав Кајманот со 1.2мм Airflow Pin, PC Tank и пар егзотични МТЛ дрип типови.

Во меѓувреме приметив дека и златното џуџе има MKSKPB Pristignata vo Naizmeni!na po{ta(Vlez) статус.

На Chicco69, Metuzalem, gokica и уште 2 други им се допаѓа ова.
  17. ParaziT69

ParaziT69
    Intern

39
    10
    14 Септември 2016
    Машко
    Имам Ендура т22, прв ми е, 3 месеци без цигари досега, мн е лесно за ракување, ама слабо облаци прави. Пробав 100%вг ама не може на ова апаратче изгледа, моментално пробувам 65% вг пак слабо облаци и цело време користам 50% со 50%. Сакам да си купам уште еден подобар, АКО е возможно без да треба да подесувам ватажи и слични работи,

Има ли ваков "лесен за ракување" апарат кај што ќе можам секакви течности и да прави големи и дебели облаци или ќе мора тоа да го составувам сам дел по дел како што гледам по форумов? Ако има пишете кој, од каде...

18. Ace Lud

Ace Lud
    Practice makes perfect

1,111
    1,924
    7 Април 2012
    Машко
    Еве нешто што прво ми текна
    https://www.fasttech.com/products/3031/10014972/7536700
    Греачи после (ако недај боже снемаш) има и во умрела но гледај и тоа да си набавиш навреме.

Sent from my SM-T561 using Tapatalk

На Metuzalem му/ѝ се допаѓа ова.
  19. ParaziT69

ParaziT69
    Intern

39
    10
    14 Септември 2016
    Машко
    фала...а какви греачи користи овој и до кој процент вг ќе можам со овој да одам?

20. Ace Lud

Ace Lud
    Practice makes perfect

1,111
    1,924
    7 Април 2012
    Машко
    https://www.fasttech.com/products/0/10015458/9627088-authentic-eleaf-ello-hw1-c-single-cylinder-coil
    А процент на вг зависи колку можеш да издржиш ти но секако не би ти препорачал 100% вг зошто тешко упива греачот чист вг, максимално 80/20

Sent from my SM-T561 using Tapatalk

21. ParaziT69

ParaziT69
    Intern

39
    10
    14 Септември 2016
    Машко
    овој колку што прочитав не е mouth to lung? Ако постои* некој таков добар за облаци и слично дај таков предлог а ако веќе одам на direct lung ќе биде ли поарно да земам некој како овие 2, да не купувам пак 3 вејп кога ќе ги научам и другите опции, а за ватажи и такви работи да барам помош на почеток?

https://www.fasttech.com/products/3024/10004594/9669666

https://www.fasttech.com/products/0/10046412/9651937-authentic-voopoo-drag-157w-tc-vw-mod-uforce-t1

22. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,143
    11,137
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    ^ Кај тие два компликација ти се 18650 батерии, засега не можеме да најдеме квалитетни со шипинг до кај нас или се премногу скапи во Амбрела (ако ги има), а и можат да бидат опасни при неправилно ракување.

И вториот комплет ти е укинат на Фастек.

Јас мислам дека овој мод со вградена батерија е доволно добар да ставиш се` што ќе посакаш на него, сега и во иднина, па дури и Ендурата (само наместиш 14 вати). Можеш и да обараш рекорди до 200 вати или ако не, ќе ти трае долго едно полнење. :hay:

За атомизер не се мешам затоа што не се разбирам од облаци, инаку да, тој е за облаци. Но нека препорачаат некој сличен со глави - штом не мора да биде врзан за стапчето, може некој понормален, не дека овој не е нормален, туку јас немам доверба во eleaf-овите атомизери да не течат (таков впечаток имам добиено, можеби грешам).

На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
  23. ParaziT69

ParaziT69
    Intern

39
    10
    14 Септември 2016
    Машко
    Значи ова е само долниот дел, ќе ми треба плус атомизер, дрип тип и грејачи резерва така? И оваа комбинација е подобра од тој вејпот погоре што го препорачаа и дали ке знам да се снајдам за менување грејачи и такви раб?

24. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,143
    11,137
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    И тоа горното стапче би ти било сосема доволно за облаци како за почетник, но ова е подолгорочно решение, со поголема (многу поголема) и константна снага (не се намалува како што се празни батеријата).

Да, ова е само долниот дел, мод, тело со батерии (вградени во овој случај) и електроника за заштити и регулации.

Дрип тип во прво време не ти треба, доаѓа со секој атомизер, а подоцна можеш да земеш некој друг, но не е страшно, многу се евтини. Грејачи и така и така ти требаат. Само уште атомизер да кажат стручњаците за облаци.

На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
  25. ParaziT69

ParaziT69
    Intern

39
    10
    14 Септември 2016
    Машко
    одлично тогаш, подолгорочно решение и барав, иначе ако може некој подобар атомизер ама да биде лесен за користење, менување грејачи и полнење како кај ендурата на пример :)

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели

Вчитување...