1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Електронски цигари

Дискусија во форумот 'Електронски цигари' започната од ARMac, 12 Јуни 2014.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,057
  2,345
  28 Јануари 2017
  Машко
  Подмукла настинка, и требаше појќе време да се протне?
   
 2. fis1976

  fis1976
  On your way to fame

  466
  892
  15 Март 2016
  Машко
  Нека остане на тоа
   
 3. gokica

  gokica
  Модератор

  8,428
  10,318
  13 Јуни 2009
  20190212_192342.jpg
  Hussar на г'з папир.

  20190212_202238.jpg

  Hussar на мод.

  Арома УПМ. Да се чуди човек од кај ја вади само толку топла и интензивна.

  Ми треба време за импресии. Ќе пишам понатаму откако ќе се подружиме.
   
  На DennyMK, OldSchoolPvP, bicikle и уште 10 други им се допаѓа ова.
 4. krema

  krema
  Professor

  9,785
  9,467
  24 Јуни 2009
  Машко
  @fis1976
  Немој сега одма жустро да почнуваш, почни со нешто „лајт“ и помала ватажа. :)
   
  На fis1976 и gokica им се допаѓа ова.
 5. fis1976

  fis1976
  On your way to fame

  466
  892
  15 Март 2016
  Машко
  9W и чиста база (претежно, чат-пат и малку ароматизирана течнност на друг атомајзер) , 6мг и каде каде помалку вејпање во споредба со претходните денови

  Со здравје да се користи :) пиши линк
   
  На krema и gokica им се допаѓа ова.
 6. gokica

  gokica
  Модератор

  8,428
  10,318
  13 Јуни 2009
  На fis1976 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,343
  11,512
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Никотин од Израел. Ова е стара продавница и позната по готови течности, а важеше за скапа. Сега гледам дека има шипинг до кај нас, за литро ми бараше 20 евра или со ЕМС 40 евра. А таа од 20 евра е Романска пошта, исто така ме прашуваше и кога влегував дали сум од Романија/Израел/остатокот од светот, па може имаат некои магацини во Романија.

  Како и да е, никотинот не ми изгледа прескап. Поскап е од Аромаши (споредив литро со литро, од Полска со шипинг 69,13 евра, овде 85 евра). Шипингот кине, иако вика дека е бесплатен над 100 долари, наполнив до 101 евро и се` уште ми пресметува шипинг. Но постојат и купони, иако не најдов некој што важи сега, може ќе се начека за некој празник или на нивниот Фејсбук.

  Базите им се 100 мл, 500 мл и литар, а јачина до 18-ка. Само што немаат 100% ПГ, иако веројатно може да им се побара во мејл. Шипингот изгледа е фиксен 20 евра за повеќето работи што ги пробав, но не претерував со тежина.

  Засега при живи и здрави Аромаши не е поволно, но е неопходна резерва ако им стане нешто. Еве на пример овие бункераши затворија (односно повлекоа секаков никотин освен капки за очи) откако другите европски продавници ги накодошиле кај властите. Демек ќе отвораат нова продавница за Швајцарци и не-ЕУ земји, ама којзнае дали и кога ќе биде тоа.

  А кај овие Yaeliq е главно што си сигурен во квалитетот на никотинот затоа што се реномирана продавница, досега ако имаше некој проблем ќе се расчуеше.
   
  На krema, Astraion, Sharlovski и уште 3 други им се допаѓа ова.
 8. dim na struja

  dim na struja
  Gaining Experience

  241
  260
  23 Март 2016
  Машко
  Еве уште една Liquid Nicotine, Nicotine, Premium Nicotine, Throat hit nicotine
  Страна за никотин има и шипинг до кај нас, најефтин шипинг 28$. Незнам може некој купувал од овде, јас искрено пред некој ден случајно налетав на странава.

  Sent from my A7 using Tapatalk
   
  krema, Metuzalem и на Sharlovski им се допаѓа ова.
 9. gokica

  gokica
  Модератор

  8,428
  10,318
  13 Јуни 2009
  Ај чисто колку да се јавам на темава денес.

  Hussar е скоро ист тип на вејп како Кајфун Прајм. Длабока сочна арома, фокусирана во поглед на ноти, топла, неутрална кога станува збор за троут хит. Го возам со редуцирот со помал отвор за воздух кој е баш МТЛ (затворен).

  Некои делови мирисаа на машинско масло. Но сапун веднаш ги реши проблемите. Квалитетно е изработен и лесен за викување.

  Интересно е што грејачот е од мајка поставен високо над дупчето за воздух а има тавки карактеристики вејпот.

  Не знам дали и понатаму ќе си играм со него зашто сепак не е мој тип на вејп. Можеби ќе пробам да го навиткам уште еднаш со повисоко поставен коил кој не верувам дека може да оди многу повисоко од сега. Евентуално да му дадам шанса со поширокиот редуцир за рестриктивно дробно.
   
  На aalekso0, Widlok, Tom Ford и уште 4 други им се допаѓа ова.
 10. Chicco69

  Chicco69
  Unstoppable

  565
  2,467
  21 Април 2016
  Машко
  А што опрема имаме ние за детекција на квалитет. Можеме да детектираме оксидација (визуелно) и јачина (+ - 30%, субјективно). :)
  Добро е да се има алтернатива на алтернативата, на алтернативата...

  Колега, не е лошо сапунот и топлата вода да ги повториш неколку пати, на се растурено.

  Мотај го греачот контра и монтирај го да гледа надоле (колку дозволува).

  Јас тоа го чекам, 2.5 мм беше цевчето? :hay:

  БТЊ, со мерак да си го користиш. :)
  Наши колеги како резерва го носат фрлен во ранец (наполнет до даска, 5+ мл) и се фалат дека никад не протекува и секогаш можат да рачунаат на него. И да не ти направи мерак како главен атомајзер, секогаш ќе му најдеш адекватна примена.

  Допуна:
  На ова мислев. *
  4.jpg
  * Гајче копирајт. :)

  Допуна 2:
  Плаче за цеФкосуење.
  25A73287401CAB644F2767CE02F51714_640-1136.jpg
  Со ваков и на срвајвал се оди. :hay:
   
  Последна промена: 13 Февруари 2019
  На Sharlovski, OldSchoolPvP, fis1976 и уште 4 други им се допаѓа ова.
 11. gokica

  gokica
  Модератор

  8,428
  10,318
  13 Јуни 2009
  Благодарам кико. Ќе го сапунисам пак нареден пат но навистина нема миризба дури само и по првото миење. Најмногу мирисаа аир пинот и СС бурето.

  Да, видов дека е наменет за надоле грејачот да биде свртен. Јас намерно го вртам нагоре за повеќе троут хит. Да е поблизу до таванот. Ќе пробам и вака.

  Ако не се лажам аир пиновите се 1.3 и 2мм што доаѓаат со него. Така што и поотворениот ќе биде појќе накај МТЛ отколку ДЛ.

  Независно од нивната спецификација, тесно е. Помалиот скоро и да нема шанса за дробно а поголениот не е ништо страшно поширок од помалиот онака на око.

  Тебе може ќе те бендиса зашто си го сакаш Кајфун 5ката. Јас сакам многу повеќе гребење на грло и помалку заситена арома. Скајлајн и спица за МТЛ и Амит за дробно. Амитот е фантастично добар. Ми се погоди страшно.

  Инаку сигурно ќе се најде. Се менуваат навики и тип на вејп па можеби во иднина ќе имам друго гледиште. Како и да е, за љубителите на Кајфуни топло го препорачувам.
   
  На Sharlovski, fis1976, krema и уште 2 други им се допаѓа ова.
 12. Tom Ford

  Tom Ford
  Gaining Experience

  157
  386
  20 Декември 2017
  Машко
  Џуџе златно, среќа дели :D

  [​IMG]

  ... повеќе подоцна.
   
  На Sharlovski, Tomica Jovevski, Astraion и уште 7 други им се допаѓа ова.
 13. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,759
  840
  3 Март 2018
 14. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,759
  840
  3 Март 2018
 15. gokica

  gokica
  Модератор

  8,428
  10,318
  13 Јуни 2009
  Да, има. Со мал од, што ја прави релативно потешка за користење на почеток додека да се навикне човек. Или е затворена или отворена. А за нијанси помеѓу треба ситни поместувања на бурето.
   
 16. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,759
  840
  3 Март 2018
  Многу е битно што го има, добар фјучр... Инаку обавезно протекува на полнење и голташ манџа...
   
 17. krema

  krema
  Professor

  9,785
  9,467
  24 Јуни 2009
  Машко
  Српска умрела ги мотивира своите потрошувачи (форумџии) со гратис VIP картички.
  Веома врло лепо. :D

  Код:
  Pozdrav,
  
  Kao članovi foruma imate pravo na izdavanje VIP kartice u svim našim šopovima i bez kupovine preko 6000 dinara, samo je potrebno da nam ovde porukom javite vaše ime i prezime i u koju radnju biste otišli kako bismo mi javili kolegama.
  
   
  На OldSchoolPvP му/ѝ се допаѓа ова.
 18. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,759
  840
  3 Март 2018
  Па али, фастек ибеј... не се веќе мит... Вака ќе се излажи човек...
   
 19. rilly

  rilly
  Gaining Experience

  301
  252
  8 Јули 2015
  Машко
  mi stigna lepotanceto... OBS CUBE [​IMG]
   
  На angeld, kosata, fis1976 и уште 7 други им се допаѓа ова.
 20. Tom Ford

  Tom Ford
  Gaining Experience

  157
  386
  20 Декември 2017
  Машко
  Официјална најава


  SvoёMesto
  2 hrs


  You've been waiting long enough.
  The curtain falls on Monday Feb 18th.

  [​IMG]
   
  На fis1976 му/ѝ се допаѓа ова.
 21. crcic

  crcic
  Gaining Experience

  360
  189
  2 Април 2014
  на ендурава на колку време се менува греачот? го користам овој некој месец дена и од време на време осекам некако чуден вкус ко на пластика сл. али ја користам што се вика немилосрдно по цел ден.
   
 22. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,343
  11,512
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  krema, gokica и на crcic им се допаѓа ова.
 23. krema

  krema
  Professor

  9,785
  9,467
  24 Јуни 2009
  Машко
  @crcic
  Маста си му ја извадил, мењај грејач под хитно. :)
   
  На crcic му/ѝ се допаѓа ова.
 24. dim na struja

  dim na struja
  Gaining Experience

  241
  260
  23 Март 2016
  Машко
  Друштво едно питањце, доколку немате sweetener или super sweet имате некоја замена, не ја ставате воопшто или уопште да не ја праам таа рецепта.

  Sent from my A7 using Tapatalk
   
 25. Tomica Jovevski

  Tomica Jovevski
  Gaining Experience

  176
  295
  3 Февруари 2019
  Машко

  Другари здраво,освен елеаф иповер 80 5000мах и сирената,синока нарачав и кубоид мини(како втор мод,бидејки несакам и неможам да се тегнам со кабли,адаптери...батерија снемало,немало) најмногу поради компактноста,вашите сугестии,импресии и ниската цена на али од 14 долари. Е сега ме интересира втор атомизер за него,а и да имам опции да не сум со еден.,а да е поразличен од сирената,да е со еден греач со мин 4мл капацитет,мтл со рестриктед д2л,со juice control,ида е за на работа,патување.. Го гледав оној Hussar,spica,skyline... ги опишувате и до негде спагаат во категпријата што ја барам.ако може некоја сугестуја и плус за истиот линк од која жица треба.
  ---
  Нарачав течност од шарло,одлична е,мегу другото,тутунската арома скамел ми отвори нови светови..само незнам како порано не сум ги фрлил аналогните смрдливки.. поздрав до сите вас,ве читам,групава е на човек да не му се верува колку е срдечна.
   
  fis1976, Ace Lud и на Sharlovski им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели

Вчитување...