1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Електронски цигари

Дискусија во форумот 'Електронски цигари' започната од ARMac, 12 Јуни 2014.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
  1. Sharlovski

Sharlovski
    Unstoppable

945
    2,129
    28 Јануари 2017
    Машко
    Подмукла настинка, и требаше појќе време да се протне?

2. fis1976

fis1976
    On your way to fame

417
    774
    15 Март 2016
    Машко
    Нека остане на тоа

3. gokica

gokica
    Модератор

8,382
    10,162
    13 Јуни 2009
    20190212_192342.jpg
    Hussar на г'з папир.

20190212_202238.jpg

Hussar на мод.

Арома УПМ. Да се чуди човек од кај ја вади само толку топла и интензивна.

Ми треба време за импресии. Ќе пишам понатаму откако ќе се подружиме.

На DennyMK, OldSchoolPvP, bicikle и уште 10 други им се допаѓа ова.
  4. krema

krema
    Professor

8,808
    8,558
    24 Јуни 2009
    Машко
    @fis1976
    Немој сега одма жустро да почнуваш, почни со нешто „лајт“ и помала ватажа. :)

На fis1976 и gokica им се допаѓа ова.
  5. fis1976

fis1976
    On your way to fame

417
    774
    15 Март 2016
    Машко
    9W и чиста база (претежно, чат-пат и малку ароматизирана течнност на друг атомајзер) , 6мг и каде каде помалку вејпање во споредба со претходните денови

Со здравје да се користи :) пиши линк

На krema и gokica им се допаѓа ова.
  6. gokica

gokica
    Модератор

8,382
    10,162
    13 Јуни 2009
    На fis1976 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,138
    11,131
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Никотин од Израел. Ова е стара продавница и позната по готови течности, а важеше за скапа. Сега гледам дека има шипинг до кај нас, за литро ми бараше 20 евра или со ЕМС 40 евра. А таа од 20 евра е Романска пошта, исто така ме прашуваше и кога влегував дали сум од Романија/Израел/остатокот од светот, па може имаат некои магацини во Романија.

Како и да е, никотинот не ми изгледа прескап. Поскап е од Аромаши (споредив литро со литро, од Полска со шипинг 69,13 евра, овде 85 евра). Шипингот кине, иако вика дека е бесплатен над 100 долари, наполнив до 101 евро и се` уште ми пресметува шипинг. Но постојат и купони, иако не најдов некој што важи сега, може ќе се начека за некој празник или на нивниот Фејсбук.

Базите им се 100 мл, 500 мл и литар, а јачина до 18-ка. Само што немаат 100% ПГ, иако веројатно може да им се побара во мејл. Шипингот изгледа е фиксен 20 евра за повеќето работи што ги пробав, но не претерував со тежина.

Засега при живи и здрави Аромаши не е поволно, но е неопходна резерва ако им стане нешто. Еве на пример овие бункераши затворија (односно повлекоа секаков никотин освен капки за очи) откако другите европски продавници ги накодошиле кај властите. Демек ќе отвораат нова продавница за Швајцарци и не-ЕУ земји, ама којзнае дали и кога ќе биде тоа.

А кај овие Yaeliq е главно што си сигурен во квалитетот на никотинот затоа што се реномирана продавница, досега ако имаше некој проблем ќе се расчуеше.

На krema, Astraion, Sharlovski и уште 3 други им се допаѓа ова.
  8. dim na struja

dim na struja
    Gaining Experience

232
    239
    23 Март 2016
    Машко
    Еве уште една Liquid Nicotine, Nicotine, Premium Nicotine, Throat hit nicotine
    Страна за никотин има и шипинг до кај нас, најефтин шипинг 28$. Незнам може некој купувал од овде, јас искрено пред некој ден случајно налетав на странава.

Sent from my A7 using Tapatalk

krema, Metuzalem и на Sharlovski им се допаѓа ова.
  9. gokica

gokica
    Модератор

8,382
    10,162
    13 Јуни 2009
    Ај чисто колку да се јавам на темава денес.

Hussar е скоро ист тип на вејп како Кајфун Прајм. Длабока сочна арома, фокусирана во поглед на ноти, топла, неутрална кога станува збор за троут хит. Го возам со редуцирот со помал отвор за воздух кој е баш МТЛ (затворен).

Некои делови мирисаа на машинско масло. Но сапун веднаш ги реши проблемите. Квалитетно е изработен и лесен за викување.

Интересно е што грејачот е од мајка поставен високо над дупчето за воздух а има тавки карактеристики вејпот.

Не знам дали и понатаму ќе си играм со него зашто сепак не е мој тип на вејп. Можеби ќе пробам да го навиткам уште еднаш со повисоко поставен коил кој не верувам дека може да оди многу повисоко од сега. Евентуално да му дадам шанса со поширокиот редуцир за рестриктивно дробно.

На aalekso0, Widlok, Tom Ford и уште 4 други им се допаѓа ова.
  10. Chicco69

Chicco69
    Unstoppable

545
    2,334
    21 Април 2016
    Машко
    А што опрема имаме ние за детекција на квалитет. Можеме да детектираме оксидација (визуелно) и јачина (+ - 30%, субјективно). :)
    Добро е да се има алтернатива на алтернативата, на алтернативата...

Колега, не е лошо сапунот и топлата вода да ги повториш неколку пати, на се растурено.

Мотај го греачот контра и монтирај го да гледа надоле (колку дозволува).

Јас тоа го чекам, 2.5 мм беше цевчето? :hay:

БТЊ, со мерак да си го користиш. :)
    Наши колеги како резерва го носат фрлен во ранец (наполнет до даска, 5+ мл) и се фалат дека никад не протекува и секогаш можат да рачунаат на него. И да не ти направи мерак како главен атомајзер, секогаш ќе му најдеш адекватна примена.

Допуна:
    На ова мислев. *
    4.jpg
    * Гајче копирајт. :)

Допуна 2:
    Плаче за цеФкосуење.
    25A73287401CAB644F2767CE02F51714_640-1136.jpg
    Со ваков и на срвајвал се оди. :hay:

Последна промена: 13 Февруари 2019
    На Sharlovski, OldSchoolPvP, fis1976 и уште 4 други им се допаѓа ова.
  11. gokica

gokica
    Модератор

8,382
    10,162
    13 Јуни 2009
    Благодарам кико. Ќе го сапунисам пак нареден пат но навистина нема миризба дури само и по првото миење. Најмногу мирисаа аир пинот и СС бурето.

Да, видов дека е наменет за надоле грејачот да биде свртен. Јас намерно го вртам нагоре за повеќе троут хит. Да е поблизу до таванот. Ќе пробам и вака.

Ако не се лажам аир пиновите се 1.3 и 2мм што доаѓаат со него. Така што и поотворениот ќе биде појќе накај МТЛ отколку ДЛ.

Независно од нивната спецификација, тесно е. Помалиот скоро и да нема шанса за дробно а поголениот не е ништо страшно поширок од помалиот онака на око.

Тебе може ќе те бендиса зашто си го сакаш Кајфун 5ката. Јас сакам многу повеќе гребење на грло и помалку заситена арома. Скајлајн и спица за МТЛ и Амит за дробно. Амитот е фантастично добар. Ми се погоди страшно.

Инаку сигурно ќе се најде. Се менуваат навики и тип на вејп па можеби во иднина ќе имам друго гледиште. Како и да е, за љубителите на Кајфуни топло го препорачувам.

На Sharlovski, fis1976, krema и уште 2 други им се допаѓа ова.
  12. Tom Ford

Tom Ford
    Gaining Experience

157
    386
    20 Декември 2017
    Машко
    Џуџе златно, среќа дели :D

... повеќе подоцна.

На Sharlovski, Tomica Jovevski, Astraion и уште 7 други им се допаѓа ова.
  13. bicikle

bicikle
    On your way to fame

1,576
    726
    3 Март 2018
  14. bicikle

bicikle
    On your way to fame

1,576
    726
    3 Март 2018
  15. gokica

gokica
    Модератор

8,382
    10,162
    13 Јуни 2009
    Да, има. Со мал од, што ја прави релативно потешка за користење на почеток додека да се навикне човек. Или е затворена или отворена. А за нијанси помеѓу треба ситни поместувања на бурето.

16. bicikle

bicikle
    On your way to fame

1,576
    726
    3 Март 2018
    Многу е битно што го има, добар фјучр... Инаку обавезно протекува на полнење и голташ манџа...

17. krema

krema
    Professor

8,808
    8,558
    24 Јуни 2009
    Машко
    Српска умрела ги мотивира своите потрошувачи (форумџии) со гратис VIP картички.
    Веома врло лепо. :D

Код:
    Pozdrav,

Kao članovi foruma imate pravo na izdavanje VIP kartice u svim našim šopovima i bez kupovine preko 6000 dinara, samo je potrebno da nam ovde porukom javite vaše ime i prezime i u koju radnju biste otišli kako bismo mi javili kolegama.

На OldSchoolPvP му/ѝ се допаѓа ова.
  18. bicikle

bicikle
    On your way to fame

1,576
    726
    3 Март 2018
    Па али, фастек ибеј... не се веќе мит... Вака ќе се излажи човек...

19. rilly

rilly
    Gaining Experience

301
    252
    8 Јули 2015
    Машко
    mi stigna lepotanceto... OBS CUBE [​IMG]

На angeld, kosata, fis1976 и уште 7 други им се допаѓа ова.
  20. Tom Ford

Tom Ford
    Gaining Experience

157
    386
    20 Декември 2017
    Машко
    Официјална најава

SvoёMesto
    2 hrs

You've been waiting long enough.
    The curtain falls on Monday Feb 18th.

На fis1976 му/ѝ се допаѓа ова.
  21. crcic

crcic
    Gaining Experience

315
    167
    2 Април 2014
    на ендурава на колку време се менува греачот? го користам овој некој месец дена и од време на време осекам некако чуден вкус ко на пластика сл. али ја користам што се вика немилосрдно по цел ден.

22. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,138
    11,131
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    krema, gokica и на crcic им се допаѓа ова.
  23. krema

krema
    Professor

8,808
    8,558
    24 Јуни 2009
    Машко
    @crcic
    Маста си му ја извадил, мењај грејач под хитно. :)

На crcic му/ѝ се допаѓа ова.
  24. dim na struja

dim na struja
    Gaining Experience

232
    239
    23 Март 2016
    Машко
    Друштво едно питањце, доколку немате sweetener или super sweet имате некоја замена, не ја ставате воопшто или уопште да не ја праам таа рецепта.

Sent from my A7 using Tapatalk

25. Tomica Jovevski

Tomica Jovevski
    Gaining Experience

172
    278
    3 Февруари 2019
    Машко

Другари здраво,освен елеаф иповер 80 5000мах и сирената,синока нарачав и кубоид мини(како втор мод,бидејки несакам и неможам да се тегнам со кабли,адаптери...батерија снемало,немало) најмногу поради компактноста,вашите сугестии,импресии и ниската цена на али од 14 долари. Е сега ме интересира втор атомизер за него,а и да имам опции да не сум со еден.,а да е поразличен од сирената,да е со еден греач со мин 4мл капацитет,мтл со рестриктед д2л,со juice control,ида е за на работа,патување.. Го гледав оној Hussar,spica,skyline... ги опишувате и до негде спагаат во категпријата што ја барам.ако може некоја сугестуја и плус за истиот линк од која жица треба.
    ---
    Нарачав течност од шарло,одлична е,мегу другото,тутунската арома скамел ми отвори нови светови..само незнам како порано не сум ги фрлил аналогните смрдливки.. поздрав до сите вас,ве читам,групава е на човек да не му се верува колку е срдечна.

fis1976, Ace Lud и на Sharlovski им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели

Вчитување...