1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Електронски цигари

Дискусија во форумот 'Електронски цигари' започната од ARMac, 12 Јуни 2014.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,100
  11,037
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Додека не одговори некој друг, јас мислам дека Uwell Crown 3 или 4 би бил добар (сум слушал добри работи за него). Само тој е доста јако дробно, веднаш ќе се фрлиш во најдлабокото. :hay:

  И овој сум го чул.

  (бирам такви што се полнат со капа што се навртува, не што лизга, имам огромна недоверба кон таквите, кога-тогаш ќе попуштат)
   
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Ace Lud

  Ace Lud
  Practice makes perfect

  1,111
  1,924
  7 Април 2012
  Машко
  Да разјасниме една работа, м2л и облаци не идат заедно. Прашање е ти дали можеш да повлечеш д2л? Пробај прво на ендурата дали ти одговара д2л(директ). Тоа можеш да го пробаш така што кеоставиш фазла воздух да влегува низ уста(нема целосно да го лапнеш дрип типот) и влечи како што дишеш слободно. Ако ти одговара лесно ке ти предложиме што и како да земеш.

  Sent from my Mi A1 using Tapatalk
   
 3. shitpost101

  shitpost101
  Gaining Experience

  404
  294
  9 Февруари 2018
  Машко
  Незнам ја круната колку време ја имам и не се жалам, се сеќавам и олдскул ја има истата, за почетник би требало некое време да се навикне дечкото мене лично ми одговара, во однос на јачина врска немам сите што пробале (не вејпери) им е јака ама сепак тие не се и некој репер.
   
 4. ParaziT69

  ParaziT69
  Intern

  39
  10
  14 Септември 2016
  Машко
  имам влечено и цигари директ нема да биде тоа проблем :) само дајте некој подобар а полесен за користење атомизер и да почнувам и јас да навлегувам подлабоко во вејпањето :)
   
 5. krema

  krema
  Professor

  8,737
  8,472
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ќе мора да намалиш и никотин за м2л!
   
 6. fis1976

  fis1976
  On your way to fame

  412
  763
  15 Март 2016
  Машко
  за ДТЛ ваљда!?
   
  DennyMK, krema и на Ace Lud им се допаѓа ова.
 7. OldSchoolPvP

  OldSchoolPvP
  Practice makes perfect

  745
  1,181
  13 Февруари 2014
  Машко
  Еве една препорака од мене :

  https://www.fasttech.com/products/3031/10023150/9686420

  Позитивно :
  - Работи со готови греачи кои лесно се менуваат
  - Греачите се меш ( гледам натаму почна да се движи индустријава ) . Аромата е одлична од нив
  - Лесно се менува ватажи доле имаш кругче кое го вртиш само, тоа е одличен почеток за некој кој почнува да се бафта со контрола на ватажа.
  - Можеш да навртиш друг атомизер на него
  - Лесен за користење
  - Солидна цена со MAP купон 36$
  - Фенси шмекси изгледа.


  Негативно :
  - Греачите се со мала отпорност така да ке си бараат повисоки вати од 30, мада мешот побрзо загрева дека не е дебел како жицата.
  - Батеријата не е кој знае колку голема али 1 ден би требало да ти издржи.
  - Нема греачи кај нас ке треба пак да нарачуваш
  - На преордер е
   
  Metuzalem, gokica и на ParaziT69 им се допаѓа ова.
 8. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,100
  11,037
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  А што, го нема FireLuke 2 да се купи засебно? Башка преордер, тоа ќе се чека... А вака од гледање не ми се допаѓа полнењето на лизгање и тоа што е една батерија (на почеток ќе го држи цел ден, ама подоцна нема)...

  Кажете нешто докажано, FireLuke 1? Да го искористи купонот на ФТ, уште денес е.

  Не дека инсистирам на мојот предлог за мод, може и друг, само јас не ги знам тие со вградени (освен iPower, кој е претесен за дробниве атомизери). Не се тие комплицирани, само менуваш бројки (ватажа) на колку ти одговара и не дираш ништо друго (во прво време).
   
 9. krema

  krema
  Professor

  8,737
  8,472
  24 Јуни 2009
  Машко
  Едно мислам, друго пишувам. :)
  Се разбира дека станува збор за д2л.
   
  На fis1976 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. ParaziT69

  ParaziT69
  Intern

  39
  10
  14 Септември 2016
  Машко
  земав space red готово, овој модел најмн како за мене ми се виде го порачав со купонот..фала мн на сите :)
   
  На Metuzalem му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,100
  11,037
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Купонот MAP или купонот CNYSALE10?
   
 12. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  913
  2,028
  28 Јануари 2017
  Машко
  Го скина сега...
   
  На fis1976 и Metuzalem им се допаѓа ова.
 13. ParaziT69

  ParaziT69
  Intern

  39
  10
  14 Септември 2016
  Машко
  MAP....?
   
  На Metuzalem му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,100
  11,037
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Јас да си проверам. :hay:

  (и не видов дека е пишан MAP горе)
   
 15. ParaziT69

  ParaziT69
  Intern

  39
  10
  14 Септември 2016
  Машко
  заборавив да прашам...пред некој ден видов неколку постови на нет демек vanilla i cinnamon биле по штетни од другите вкусови, има нешто тука или глупости е?
   
 16. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,100
  11,037
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Има некои истражувања... Е сега, во колкава мерка ќе биде тоа изразено со нашиов начин на користење и количества, треба да се види... Од аналогни сигурно не е поштетно.
   
  На Ace Lud и Lokvan им се допаѓа ова.
 17. Tomica Jovevski

  Tomica Jovevski
  Gaining Experience

  167
  267
  3 Февруари 2019
  Машко
  Затоа треба е-цигариве да ни се привремено средство колку да се откажеме од аналогните. Али ми годат премногу е-цигариве,незнам баш во скоро време дека ке ги оставам. Од уста не ми е извадена цел ден. И приметив дека неможам да останам на еден вкус-арома подолго време. Исто така неможам да го намалам количеството на никотин,9мг. Ако парам со 6 или 4,ме боли глава,и добивам нетрпение. Еве можете да кажете вие со долг стаж со колку никотин сте почнале,а со колку сте сега,и дали ве задоволува моментална количина?
   
 18. Ace Lud

  Ace Lud
  Practice makes perfect

  1,111
  1,924
  7 Април 2012
  Машко
  Ја лично почнав со 24 никотин и стапчињата од умрела и како менував лпрема така и никотинот се намалуваше и сега после 5 години сим на 2.5-3 никотин и ме задоволува.

  Sent from my Mi A1 using Tapatalk
   
  На Astraion и Chicco69 им се допаѓа ова.
 19. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,100
  11,037
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Прво, секој човек е различен и има различни навики, различни преференци, различен организам, па она што важи за еден не важи за сите.

  Но мислам дека кај повеќето вејпери има влијание тоа што во игра е и сетилото за вкус, па се заситуваме од еден вкус и бараме друг. Нели, не можеш цело време да јадеш едно.

  Додека кај оние што им е строго замена за тутун, тоа не е до толку изразено, иако пак доаѓа до заситување. Повторно зависи, некој менувал марка цигари трипати во денот (јас во еден период :innocent:), а некој цел живот се држел до една марка.

  И јас почнав слично како Аце, но побрзо спуштав (гастритисот ме предупредуваше), па сега сум тука како него, но на усно. Не ми е ни јако ни слабо, но веројатно сум се привикнал. Само тегнам многу почесто. :fooled:

  Нема брзање, во првите неколку месеци ти треба висок никотин за да се „префрлиш“ успешно. Подоцна ќе намалуваш, но и тоа повторно многу постепено.

  Можеби дури и треба да зголемиш сега над 9 ако ти треба. Пробај со мала количина и кратко време.

  Најчесто при намалувањето % на никотин тегнеме почесто, па количински исто му доаѓа никотин, но внесуваме повеќе други материи. Од друга страна, некој може влече од нервоза/навика, па би влечел исто временски/количински течност, па зошто да внесува непотребно многу никотин, зошто да не намали. Треба да се проба, никој отстрана не може да каже.

  Некои имаат и два сетапи, еден со низок никотин и еден со висок, па цело време го тегнат слабиот, а ако ги фати криза (или за на работа/на пауза/пред состанок итн) се „пумпаат“ на кратко со јакиот.

  На некои наутро им треба повисок никотин (да ги освести, или со кафе), а други се „затапуваат“ (заситуваат) во текот на денот и навечер им треба повисок никотин, инаку не чувствуваат ништо.
   
  aalekso0, Astraion и на Chicco69 им се допаѓа ова.
 20. fis1976

  fis1976
  On your way to fame

  412
  763
  15 Март 2016
  Машко
  Четири дена веќе ниту една арома ми нема никаков вкус, се скапав од менување грејачи, памуци и течности и се е џабе, ќе се побудалам :( :) . Не сум болен и грлото не ми е засипнато. Кој знае може нешто има ама не се манифестира со симптоми а може и треба да не ги ротирам течностите толку.
   
 21. krema

  krema
  Professor

  8,737
  8,472
  24 Јуни 2009
  Машко
  До јазикот ќе да е :)
   
 22. MikickoHC

  MikickoHC
  Practice makes perfect

  1,773
  1,345
  26 Февруари 2016
  Машко
  Дегустатор на Е-Течности
  Се случува. Земи 2 дена тегни ментоли или само база

  Sent from my SM-N910F using Tapatalk
   
 23. fis1976

  fis1976
  On your way to fame

  412
  763
  15 Март 2016
  Машко
  Најверојатно, ме гребе малку грлото викам ај да не е до тоа :blush:

  Пред месец дена ми беше слично вака и тогаш си го дотрошив ментолот :blush: , за 2 дена ми се врати вкусот, следна нарачка мора да земам и некој ментол. Го наполнив Догито со база па ќе терам така ден-два.
   
 24. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,535
  711
  3 Март 2018
  Круна 3 за дробџија почетник мислам дека е најтоп.
  Штотуку ми стигна 4-ката, и е исто така добра, нијанса поотворена, треба малце повеќе да влечиш, нијанса е потопла за разлика од 3ката.
  Едининдрип типот е преширок некако , какл дилдо да лапаш (предпоставка, сум немал такво искуство да не дојде до забуна :) ). Некој на фб се жалеше нешто за греачот, ама само така го искролав неклј тривијален проблем беше.
  Горниот дел се затега на ждлеб, кој се надевам дека е издржлив, ќе видиме. Тоа се првите импресии...
  П.С. за разлика од кангертек топ тенк, обс нано и други ја нема таа металната поддршка околу стаклото( ваљда ради изведбата на стаклата ) што изледа некако кревко, но не би требало да е проблем, секако не е наменет за ореви кршење :D
   
  Последна промена: 12 Февруари 2019
  На Chicco69, gokica, fis1976 и уште 3 други им се допаѓа ова.
 25. fis1976

  fis1976
  On your way to fame

  412
  763
  15 Март 2016
  Машко
  Дефинитивно и до грлото е, денес се осеќам како змеј што блуе оган, не можам плуканката да си ја голтнам :oops:
   
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели

Вчитување...