• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Аудио опрема: Слушалки, засилувачи, звучни карти, звучници, HI-Fi (аудиофилска дискусија)

Pinceta

Gaining Experience
16 март 2011
557
165
Скопје

cgfreak

Gaining Experience
1 октомври 2010
323
375
Дома
Здраво дечки,

Каде може да се најде сплитеров, освен во логин? Зборам на место каде би го имало на залиха.

Стои дека има на залиха.

edit:
Уште едно за секој случај: Дома :: Хардвер :: Останато :: Мултимедија - Слушалки, микрофони, звучници :: SBOX ADAPTER 3,5mm F. 4Pin - 2 X 3,5mm M. 3Pin 0,2M
 
Последна промена:

cgfreak

Gaining Experience
1 октомври 2010
323
375
Дома
Луѓе едно прашање за стручна помош и од мене: имам Denon DHT-S514 дома, работи сѐ добро, ама после одреден период (може и неколку месеци) на Subwoofer-oт како да му се пали некоја заштита. Работи доста потивко од обично и „кикот“ го нема никаде. Се оправа едино со Factory Reset на soundbar-от (не знам дали е можеби и до него проблемот). Не се случува често и немам заприметено некој тригер, ниту пак друг начин како да го вратам во живот (не работи со reconnect, ниту со исклучување/вклучување во струја). Фала однапред :)
 

gb7457

Gaining Experience
20 март 2020
62
98
Да не знае некој каде ги продаваат слушалкиве (Samsung Earphones Tuned by AKG со type-c конектор) ?
Анхоч и сетек се слаби со залиха.
 

MadBuldog

Gaining Experience
22 јуни 2008
148
360
Скопје
MadBuldog's setup  
Processor & Cooler
DT R7 3700X / LT 6700HQ
Motherboard
DT Gigabyte AORUS X570 Elite / LT Alienware 17 R3 Laptop Motherboard with i7 2.6GHz Quad Core CPU - DVV6W
Storage
DT Samsung 970 EVO 500 GB, Samsung 860 QVO 1 TB / LT Kingston A100 480 GB
PSU
DT Gigabyte AORUS 850W / LT Alienware 280W
RAM
DT 32 GB G-Skill DDR4 CL16 3200 Mhz / LT 16 GB G-Skill DDR4 SO-DIMM 2400 Mhz
Video card
DT AORUS GeForce® GTX 1070Ti 8G / LT GeForce® GTX 970 3G
Case
DT NZXT H510 Elite / LT Alienware 17 R3 + Alienware Graphics Amplifier
Mouse
DT Alienware Elite Gaming Mouse AW959 / LT ROCCAT Nyth
Keyboard
DT Alienware Pro Gaming Keyboard AW768 / LT ROCCAT ISKU FX+
Audio
DT Alienware Wireless Gaming Headset AW988 / LT ASUS STRIX PRO 2.0
Monitor
DT / LT Alienware 25 Gaming Monitor AW2518HF + LG 29UM67-P 29" Ultra Wide
OS
DT/ LT Windows 10 Pro
Да не знае некој каде ги продаваат слушалкиве (Samsung Earphones Tuned by AKG со type-c конектор) ?
Анхоч и сетек се слаби со залиха.
Ќе пишев Нептун и Телеком да провериш но ни на двете месте ги нема излистано на сајтовите нивни. (Што не значи дека ги нема и во продавница)
Друга опција ти е да провериш по мобилариве, но еден совет, баш тој модел има многу кинески копии. Мене ми траеа повеќе од една година, и сеуште се функционални но силиконот со што е обложена пластиката од страната што го допира увото почна да се распаѓа, не влијае на функционирањето, повеќе влијае на естетиката и делумно на комфорот на слушалката. Кај мене дојдоа со мобилниот во пакувањето, може да прашаш ако некој има неискористени дали ќе сака да ти ги шитне.
 

gb7457

Gaining Experience
20 март 2020
62
98
Ќе пишев Нептун и Телеком да провериш но ни на двете месте ги нема излистано на сајтовите нивни. (Што не значи дека ги нема и во продавница)
Друга опција ти е да провериш по мобилариве, но еден совет, баш тој модел има многу кинески копии. Мене ми траеа повеќе од една година, и сеуште се функционални но силиконот со што е обложена пластиката од страната што го допира увото почна да се распаѓа, не влијае на функционирањето, повеќе влијае на естетиката и делумно на комфорот на слушалката. Кај мене дојдоа со мобилниот во пакувањето, може да прашаш ако некој има неискористени дали ќе сака да ти ги шитне.
Ги имам најдено во неколку мобилари и вистина е тоа дека постојат многу кинески копии на овој конкретен модел.. Затоа и побарав мислење тука ако некој знае каде можат да се најдат оригинални.
 

hehexd

Gaining Experience
18 септември 2019
58
62
Да не знае некој каде ги продаваат слушалкиве (Samsung Earphones Tuned by AKG со type-c конектор) ?
Анхоч и сетек се слаби со залиха.
 

MadBuldog

Gaining Experience
22 јуни 2008
148
360
Скопје
MadBuldog's setup  
Processor & Cooler
DT R7 3700X / LT 6700HQ
Motherboard
DT Gigabyte AORUS X570 Elite / LT Alienware 17 R3 Laptop Motherboard with i7 2.6GHz Quad Core CPU - DVV6W
Storage
DT Samsung 970 EVO 500 GB, Samsung 860 QVO 1 TB / LT Kingston A100 480 GB
PSU
DT Gigabyte AORUS 850W / LT Alienware 280W
RAM
DT 32 GB G-Skill DDR4 CL16 3200 Mhz / LT 16 GB G-Skill DDR4 SO-DIMM 2400 Mhz
Video card
DT AORUS GeForce® GTX 1070Ti 8G / LT GeForce® GTX 970 3G
Case
DT NZXT H510 Elite / LT Alienware 17 R3 + Alienware Graphics Amplifier
Mouse
DT Alienware Elite Gaming Mouse AW959 / LT ROCCAT Nyth
Keyboard
DT Alienware Pro Gaming Keyboard AW768 / LT ROCCAT ISKU FX+
Audio
DT Alienware Wireless Gaming Headset AW988 / LT ASUS STRIX PRO 2.0
Monitor
DT / LT Alienware 25 Gaming Monitor AW2518HF + LG 29UM67-P 29" Ultra Wide
OS
DT/ LT Windows 10 Pro
Ги имам најдено во неколку мобилари и вистина е тоа дека постојат многу кинески копии на овој конкретен модел.. Затоа и побарав мислење тука ако некој знае каде можат да се најдат оригинални.
Еве ги и на Setek сајтот, може да си земам уште еден пар, за тие пари веројатно нема нешто друго што, е локално достапно и би било компаративно на USB Type-C.
setec.mk/index.php?route=product/product&product_id=49387&search=EO-IC100BBEGEU
 

gb7457

Gaining Experience
20 март 2020
62
98
Еве ги и на Setek сајтот, може да си земам уште еден пар, за тие пари веројатно нема нешто друго што, е локално достапно и би било компаративно на USB Type-C.
setec.mk/index.php?route=product/product&product_id=49387&search=EO-IC100BBEGEU
Во сетек стандард прича, ги има на сајтот, во продавница првпат слушаат за нив.. Се надевам дека информациите на нептун се веродостојни .
 

InSides

On your way to fame
21 февруари 2009
336
776
Колку да не излеземе од форма.

Во прилог фотографии од мрежен стример, комплетиран попладнево, базиран на Raspberry Pi 4, со линиско напојување (Salas L-Adapter), OCXO осцилатори од MicroCrystal (25MHz / 54MHz) и интегриран USB изолатор (ADUM4160 / 5kV). Софтверот е Ropieee, за интеграција во Roon околина.

Рамката за кутијата е изработена мајсторски од @FiC DoGG , остатокот во локалната шупа.
 

Freaken

Баниран/a
6 декември 2017
51
56
Ако може некој што повеќе се разбира во аудио да ми помогне. Вака, имам Денон АВР-3805, Субвуфер Paradigm PS1000 v4 и 4 звучници исто Paradigm.Донесени се од странство одамна, а не ги користам многу и не знам дали е точно поврзано се. Дали воопшто може да се продаде се ова и дали е исплатливо и да се земе нешто по low-profile или да викнам човек што се разбира и да поврзе се убаво па нека стојат, колку се користат толку.
Фала однапред
 

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
669
547
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10

martinmax

Gaining Experience
1 март 2013
169
183
Skopje

martinmax

Gaining Experience
1 март 2013
169
183
Skopje
Колку што можев да споредам, цените им се приближно исти како и во EU. Добро е да се знае дека во близина имаме ваква продавница.
Плус и спремаат документи за извоз (за да повратиш данок).
 

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
669
547
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
921
573
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Кој е увозник за Sennheiser кај нас? Имам Sennheiser HD480 Classic, врвни слушалки од времето кои сакам да ги вратам во живот. Да ставам нови навлаки за уши и нов кабел. Функционираат беспрекорно.
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,202
4,402
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
921
573
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,673
Мислења
830,163
Членови
28,670
Најнов член
digado133
На врв Дно