• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Аудио опрема: Слушалки, засилувачи, звучни карти, звучници, HI-Fi (аудиофилска дискусија)

teokitan

Gaining Experience
11 октомври 2017
127
65
Работата е дека е малце niche ствар и нема многу избор, инаку веројатно би имало опција на старо кај нас. Сепак, јас би идел со посебен DAC па после појачало, кое може дефинитивно на старо
 

nikola_bb

Gaining Experience
14 август 2009
347
90
Дечки моментално имам појачали NAD3020, сакам да одам на нешто малку посилно. Имам во игра еден солидно сочуван Denon pma-525r. Ме интересира мислење на поискусните дали би згрешил со овој апгрејд?
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,341
2,163
Дечки моментално имам појачали NAD3020, сакам да одам на нешто малку посилно. Имам во игра еден солидно сочуван Denon pma-525r. Ме интересира мислење на поискусните дали би згрешил со овој апгрејд?
Old-School верзијата или новата верзија она малечкото појачалце?
 

Vladimir Filevski

Gaining Experience
17 февруари 2019
135
263
Дечки моментално имам појачали NAD3020, сакам да одам на нешто малку посилно. Имам во игра еден солидно сочуван Denon pma-525r. Ме интересира мислење на поискусните дали би згрешил со овој апгрејд?
Ако е стариот модел на NAD 3020 (оној од пред 40 години), нема логика да го заменуваш со Denon стар 25 години. Почекај, заштеди пари и потоа купи си нов засилувач.
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,341
2,163
Ако е стариот модел на NAD 3020 (оној од пред 40 години), нема логика да го заменуваш со Denon стар 25 години. Почекај, заштеди пари и потоа купи си нов засилувач.
Па ни новиот не вреди, особено пошо новиот 3020 има BluOS, и различни функционалности, а особено што брка одлична работа како стример. Имам чепкано со овие појачалца кај Љубо, закон се од аспект на фунцкионалност. Само немаат доволно снага да возат звучници. БАШКА и лоши скорови имаат кај Амир. Али, за секојдневна намена мислам дека е сосема океј уредче, многу боље него 25 години стар заслиувач.
 

Vladimir Filevski

Gaining Experience
17 февруари 2019
135
263
Сакав да кажам дека многу добар засилувач од пред 25 години (Denon) не е некој напредок во однос на одличен засилувач од пред 40 години (NAD 3020).
Мислев се подразбира - ако ги има новиот модел NAD 3020D, дури тогаш нема никаква логика да го заменува со антика стара 25 години.
Кога го прашале Хенри Форд „Која кола е најдобра?“, наместо очекуваниот одговор „Форд“ тој ладнокрвно рекол: „Нова (кола)“!
 

nikola_bb

Gaining Experience
14 август 2009
347
90
Го имам стариот 3020. Нов засилувач по звук како над-ов која цена би бил?
Дали е можеби паметно во над-от да се освежат сите електролити?

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,091
11,471
youtu.be
Замени ги сите електролити со нови и уживај
Само немој електролити од алиекспрес! Или барај бренднејм електролити, прашај и во логинг кој им се најдобрите брендови што ги имат. :)
 

Gaston

Unstoppable
9 февруари 2011
1,589
2,835
Gaston's setup  
Audio
AR
Сакав да кажам дека многу добар засилувач од пред 25 години (Denon) не е некој напредок во однос на одличен засилувач од пред 40 години (NAD 3020).
Мислев се подразбира - ако ги има новиот модел NAD 3020D, дури тогаш нема никаква логика да го заменува со антика стара 25 години.
Кога го прашале Хенри Форд „Која кола е најдобра?“, наместо очекуваниот одговор „Форд“ тој ладнокрвно рекол: „Нова (кола)“!
Не се сложувам.
Едно старо Sansui од 1000 eur звучи бескрајно подобро од било кое ново појачало за тие пари, па би рекол и 3 пати повеќе.
Е сеа што тоа Сансуи може да рикне во секој момент... ко мене што ми се деси, е друг проблем :D
 

nikola_bb

Gaining Experience
14 август 2009
347
90
Замени ги сите електролити со нови и уживај, не ти треба нов засилувач.
Дали локално да барам, чисто се сомневам дека ќе добијам соодветен квалитет. Другите опции ми се од германија има сетови за овој засилувач со Elko или Panasonic premium и исто така има опција за од интернет nichicon. Првата опција е околу 35 евра, вторава околу 45-50 за сите 42 кондензатори.
 
Последна промена:

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,341
2,163
Не се сложувам.
Едно старо Sansui од 1000 eur звучи бескрајно подобро од било кое ново појачало за тие пари, па би рекол и 3 пати повеќе.
Е сеа што тоа Сансуи може да рикне во секој момент... ко мене што ми се деси, е друг проблем :D
2 X Hypex NC400 модули (600 евра цена со одбиток на ДДВ) + 8% царина + 18% ддв), да докупиш останатите делови заедно со куќиште ќе испадне околу 1000 евра. Тоа е едно од best buy засилувачите што може да се најдат за таа цена. :geek:
 

Vladimir Filevski

Gaining Experience
17 февруари 2019
135
263
Дали локално да барам, чисто се сомневам дека ќе добијам соодветен квалитет. Другите опции ми се од германија има сетови за овој засилувач со Elko или Panasonic premium и исто така има опција за од интернет nichicon. Првата опција е околу 35 евра, вторава околу 45-50 за сите 42 кондензатори.
Која било од тие странски опции е супер.
 

Gaston

Unstoppable
9 февруари 2011
1,589
2,835
Gaston's setup  
Audio
AR
2 X Hypex NC400 модули (600 евра цена со одбиток на ДДВ) + 8% царина + 18% ддв), да докупиш останатите делови заедно со куќиште ќе испадне околу 1000 евра. Тоа е едно од best buy засилувачите што може да се најдат за таа цена. :geek:
Напишав едно четиво цело, ама го избришав.
Батали, не се разбираме :)
Јас ионака не се сметам себеси за аудиофил, туку за уживател на музика (и малце колекционер - веќе сум на петти пар Acoustic Research).
 

Vladimir Filevski

Gaining Experience
17 февруари 2019
135
263
Не се сложувам.
Едно старо Sansui од 1000 eur звучи бескрајно подобро од било кое ново појачало за тие пари, па би рекол и 3 пати повеќе.
Ептен не се сложувам, на квадрат.
Освен тоа, малку тешко е да споредуваш цена од пред 30-40 години (тогаш не постоеа евра!?) со сегашните 1.000 EUR. Знаеш, инфлација ...
Сепак, постојат банкарски извештаи за коригирана инфлаторна вредност за одредена валута според конкретна година. Ајде дај пример, тој модел на Sansui колку фунти или марки чинел во која година, па ќе споредиме колку пари (EUR) се тоа денес.
 

Gaston

Unstoppable
9 февруари 2011
1,589
2,835
Gaston's setup  
Audio
AR
Мило ми е дека пасијата за AR сеуште трае :)
Ќути уште ме трпат.
Штета коронава, неколку пати бев до Битола и до Прилеп и мислев да ти се тупнам (со најава нормално), ама ај нека помине пандемијата.
Ептен не се сложувам, на квадрат.
Освен тоа, малку тешко е да споредуваш цена од пред 30-40 години (тогаш не постоеа евра!?) со сегашните 1.000 EUR. Знаеш, инфлација ...
Сепак, постојат банкарски извештаи за коригирана инфлаторна вредност за одредена валута според конкретна година. Ајде дај пример, тој модел на Sansui колку фунти или марки чинел во која година, па ќе споредиме колку пари (EUR) се тоа денес.
Немам потреба од такви бесцелни дискусии што ништо не докажуваат освен кој е попаметен. Не си дозволувам одамна такви баханалии.
 

igor_xxxx

Practice makes perfect
10 септември 2010
1,275
1,534
Ќути уште ме трпат.
Штета коронава, неколку пати бев до Битола и до Прилеп и мислев да ти се тупнам (со најава нормално), ама ај нека помине пандемијата.
Имаш отворена покана во секое време, само уште малце да се нормализираме и да искористам да зголемам колекција на плочи во меѓу време :)
 

Vladimir Filevski

Gaining Experience
17 февруари 2019
135
263
Немам потреба од такви бесцелни дискусии што ништо не докажуваат освен кој е попаметен.
Па, и тоа не е лошо да се знае, корисно е. :)
ОК, да преминеме на нешто друго... спомна Acoustic Research звучници.
Пред повеќе од 40 години, другар ми (т.е татко му) купи Acoustic Research AR11, модел што беше само едно скалило подолу од огромните top-of-the-line AR9 (т.е. измеѓу имаше и еден модел AR10pi, но тој беше истиот AR11, само со дополнителен аутотрансформатор и покомплицирана свртница за басот), кој заедно со слично ниво на Harman Kardon рисивер и Thorens грамофон пружи фантастично доживување - феноменални басови и природни средни и високи, со само малку дифузна стерео слика. За тоа време вистински Space Shuttle, а мислам дека и денес добро би се држел.
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,341
2,163
Напишав едно четиво цело, ама го избришав.
Батали, не се разбираме :)
Јас ионака не се сметам себеси за аудиофил, туку за уживател на музика (и малце колекционер - веќе сум на петти пар Acoustic Research).
Таман работа бе, ја само дискутирам! Извини ако мислеше дека те напаѓам, не мисев така да звучи. :)
 

Gaston

Unstoppable
9 февруари 2011
1,589
2,835
Gaston's setup  
Audio
AR
Па, и тоа не е лошо да се знае, корисно е. :)
Не не, батали жити се, слаб сум со нерви.
ОК, да преминеме на нешто друго... спомна Acoustic Research звучници.
Пред повеќе од 40 години, другар ми (т.е татко му) купи Acoustic Research AR11, модел што беше само едно скалило подолу од огромните top-of-the-line AR9 (т.е. измеѓу имаше и еден модел AR10pi, но тој беше истиот AR11, само со дополнителен аутотрансформатор и покомплицирана свртница за басот), кој заедно со слично ниво на Harman Kardon рисивер и Thorens грамофон пружи фантастично доживување - феноменални басови и природни средни и високи, со само малку дифузна стерео слика. За тоа време вистински Space Shuttle, а мислам дека и денес добро би се држел.
Ги имам AR-11 :)
А ги имам и AR-3a нивните претходници.
А за малце ќе отидев до Бујановац по AR-3 (без а) (кои ми се баш животна желба), ама ме предомисли RoyC (од audiokarma и classicspeakerpages форумите) кој е еден од ретките живи од фабриката на Edgar Vilchur. Му пратив слики, му кажав дека супер функционираат и потенциометрите и високите и средните. Искочи дека се баш најпрвата серија и дека крајот им е неминовен, се е осушено и им треба реставрација, особено на средните кои освен он ретко кој знае да ги среди на планетава (алуминиумски намотки имаат ако добро се сеќавам?). Поштарина натака навака ќе ме фатеше прескапо...
Сега скоро RoyC ми праќаше совети како да ја моднам скретницата за да им го тргнам назалниот призвук на AR-11 (а кој воопшто го нема кај AR-3a).

АR-9 се дизајнирани од Ken Kantor со кого исто така едно време бев во комуникација, ама не сум имал можност да ги чујам... а и не би имал каде да ги сместам иако пред 2-3 години се појави еден пар во Косово за 2000 евра и малце се попалив, ама баталив за среќа.

AR бара многу снажно појачало, се отвараат и при ниска гласност звучат многу подобро. 200 па и 300W по канал RMS е пожелно за тројките и единаестките. Немам, имав Harman Kardon HK6900 (ама не повеќе), а се надевам да најдам ADCOM GFA-555 (по можност II) за нив. Или конечно ќе се откажам од потрагата и ќе си купам PA снагатор (сум ги пробал така, ич не е лошо).
Мислењето е автоматски споено:

Таман работа бе, ја само дискутирам! Извини ако мислеше дека те напаѓам, не мисев така да звучи. :)
Не бе зашто да мислам така, извини ти, те разбирам, знам за NC400 - наводно лампашки звук со моќ на транзистор.
Јас сепак малце сакам да има и приказна во сета таа работа.
AR e невидена приказна, Edgar Vilchur е генијалец и филантроп од невидени размери. Sansui е уште една прекрасна приказна за Kosaku Kikuchi...
 
Последна промена:

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,341
2,163
наводно лампашки звук со моќ на транзистор.
Според мерењеата, не би требало воопшто да има лампашки звук, затоа што има рамен аудио-фрекфентен опсег и ја нема таа карактеристича дисторзија што ги прави лампашите интересни. Претпоставувам дека со дигитални филтри може тоа да се постигне за тие што се љуибители на тој звук.
 

Gaston

Unstoppable
9 февруари 2011
1,589
2,835
Gaston's setup  
Audio
AR
Според мерењеата, не би требало воопшто да има лампашки звук, затоа што има рамен аудио-фрекфентен опсег и ја нема таа карактеристича дисторзија што ги прави лампашите интересни. Претпоставувам дека со дигитални филтри може тоа да се постигне за тие што се љуибители на тој звук.
Мене така ми е останато во глава, ама има некои пар плус години, можда погрешно сум запамтил.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,142
Мислења
839,334
Членови
29,054
Најнов член
Bojanco123
На врв Дно