• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Аудио опрема: Слушалки, засилувачи, звучни карти, звучници, HI-Fi (аудиофилска дискусија)

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,341
2,163
Пред пар страници супер два поста и објаснување од TheMarshal и Владимир Филевски, се надевам дека нема да престанат тука, вистинска посластица за нас аматерите. :)
Во сличен контекст, на мојот сетап CA AXA35 + Elac Debut 2.0 DB62, јас не можам да направам разлика помеѓу Spotify (320kbps) и Tidal (lossless). Слушам преку Chromecast Audio и размислувам да додадам и DAC во сетапот, schiit modi 3 има пристојни ривјуа по нет, па тој ми е примарен таргет. Има ли логика?
Изгази loudness normalization од опциите и на двете апликации. Разликата помеѓу Spotify и Tidal (Flac/Loseless) е ден-ноќ затоа што Spotify има огронма компресија. Но, помеѓу обично MP3 и Losless тешко се приметува разлика.

Инаку, за DAC купи Topping D10s или E30 разликата е што едното има даљинско другото не. И двете со солидни уреди.
 

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1,522
859
Прашај во Амски и во Vision за Sennheiser, Амски мислам го рекламираше Epos, во Vision и во PixPlus прашај дали може да ти ги донесат од Bayerdynamic TYGR 300 (последниве немаат вграден микрофон али тоа воопшто не е минус за тој модел).
Во ценовниот ранг си блиску до HD660S што е феноменална слушалка (+130€ на цената на GSP 670 www.eposaudio.com/en/mk/gaming/products/gsp-670-low-latency-connection-bluetooth-gaming-headset-1000233).
Ако поразмислиш малце од Sennheiser, BayerDynamic, AKG како опција ги имаш слeдниве:
HD560S - open back
(најнов модел од Sennheiser MSRP цена 200€, рецензија: rtings.com/headphones/reviews/sennheiser/hd-560s)
или од постарите модели HD 559 -- open back
(околу 100€, рецензија: rtings.com/headphones/reviews/sennheiser/hd-599)
од Bayerdynamic ги имаш како опција следниве:
DT 770/DT880/DT990 32 Ohm/80 Ohm/250 Ohm - closed back
(околу 140€ во Vision, рецензија: www.rtings.com/headphones/reviews/beyerdynamic/dt-770-pro / www.rtings.com/headphones/reviews/beyerdynamic/dt-880 / www.rtings.com/headphones/reviews/beyerdynamic/dt-990-pro)
AKG K702 -- open back
(околу 111€ од Thomann.de - впиши Thomann.mk и ќе ги видиш цените во МКД и без Германски VAT, кај локални дистрибутери обично цената е дупло. www.thomann.de/intl/mk/akg_k702.htm / рецензија: www.rtings.com/headphones/reviews/akg/k702)

Со разликата во цената, можеш да си купиш, Vmoda безжичан/жичан микрофон, плус DAC/AMP комбинација. Всушност можеш дури и кондензер микрофон да земeш и USB Audio Interface што има DAC/AMP плус влез за кондензер микрофон со напојување за него.

Кратко надополнување, ако живееш авантуристички, можеш и директно (од линкот на Epos погоре) да си ги нарачаш, за таа цена нудат free shipping до Македонија со Express Courier (Air) 2 to 3 business days, најверојатно преку DHL Express (лошковците кои ќе си наплатат за услугата и ќе ти ги царинат по максималната царинска тарифа и ддв што можат).
Со други зборови прашај во Амски за HD660S (минус микрофон), по истата цена ќе ти дојде колку што би било за GSP 670 + разноразни давачки.
Се е во ред и потполно се согласувам со вашите предлози за слушалките што постиравте и јас така си подразмислувам ,но гледам повеќето се жици односно не е Ваерелес/Блутут и треба статично да не мрднам никаде ,а јас сакам безжично за да си движам по дома бидејќи сум наглувен со 70% оштетен слух и слушалките треба да е барем од 105 db па нагоре токму тоа ме задоволува Епос 670 со 114 db и импеданса и плус микрофон да се слушам себеси па и околината преку софтверски подесување ,а има и такви специјално наменето за тие со оштетен слух Сенхаизер ама претерано е прескап ама барем е блиску со 670 иако е далеку од таа RS 195 постои и апликација за сенхаизер за тие со слушен апарат ,но тоа е друга приказна. Затоа прашував каде се наоѓа локација во скопје за сенхаизер слушалки и ако немаат па ќе побарам да нарачуваат како Нексио што ми прави со почек 30 дена ако треба, за да не ме наплаќа дупло давачки оти брза пошта како ДХЛ што спомна тие претерува со цените за пратки. Сепак мислам дека Амски немаат искуство за нарачки како Нексио што ми правеше.

Патем не сум баш голем Аудиофил туку сум накај Филмофил и малку гејмерски,значи ми треба златна средина, музика,игри,филмови и помалку да се слушам себеси и околината како слушен апарат баш таа рсп 670 ги има сите опции освен што не верувам дека има и како слушен апарат сепак не се знае, ќе видиме и така носам два слушни апарати што ме чинеше вкупно 1600 евра и век на траење е максимум 5 години со НОН СТОП 24ч користење ,а им требаат пауза а по истекот 5 год пак нови слушни апарати 1600 евра . Мојот случај е исклучок. Фала за предлози за слушалките ќе ги истражувам и тие .
 
Последна промена:

Gaston

Unstoppable
9 февруари 2011
1,589
2,835
Gaston's setup  
Audio
AR
Се е во ред и потполно се согласувам со вашите предлози за слушалките што постиравте и јас така си подразмислувам ,но гледам повеќето се жици односно не е Ваерелес/Блутут и треба статично да не мрднам никаде ,а јас сакам безжично за да си движам по дома бидејќи сум наглувен со 70% оштетен слух и слушалките треба да е барем од 105 db па нагоре токму тоа ме задоволува Епос 670 со 114 db и импеданса и плус микрофон да се слушам себеси па и околината преку софтверски подесување ,а има и такви специјално наменето за тие со оштетен слух Сенхаизер ама претерано е прескап ама барем е блиску со 670 иако е далеку од таа RS 195 постои и апликација за сенхаизер за тие со слушен апарат ,но тоа е друга приказна. Затоа прашував каде се наоѓа локација во скопје за сенхаизер слушалки и ако немаат па ќе побарам да нарачуваат како Нексио што ми прави со почек 30 дена ако треба, за да не ме наплаќа дупло давачки оти брза пошта како ДХЛ што спомна тие претерува со цените за пратки. Сепак мислам дека Амски немаат искуство за нарачки како Нексио што ми правеше.

Патем не сум баш голем Аудиофил туку сум накај Филмофил и малку гејмерски,значи ми треба златна средина, музика,игри,филмови и помалку да се слушам себеси и околината како слушен апарат баш таа рсп 670 ги има сите опции освен што не верувам дека има и како слушен апарат сепак не се знае, ќе видиме и така носам два слушни апарати што ме чинеше вкупно 1600 евра и век на траење е максимум 5 години со НОН СТОП 24ч користење ,а им требаат пауза а по истекот 5 год пак нови слушни апарати 1600 евра . Мојот случај е исклучок. Фала за предлози за слушалките ќе ги истражувам и тие .
Не знам дали 70% оштетеност те прави кандидат за кохлеарен имплант, ама не е лошо да се распрашаш.
После нема више да се расправаш со слушалици, имаат блутут сега веќе сите надворешни единици (и од Medel и од Cochlear), па звукот директно ќе ти се репродуцира во кохлеа...
 

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1,522
859
Не знам дали 70% оштетеност те прави кандидат за кохлеарен имплант, ама не е лошо да се распрашаш.
После нема више да се расправаш со слушалици, имаат блутут сега веќе сите надворешни единици (и од Medel и од Cochlear), па звукот директно ќе ти се репродуцира во кохлеа...
Кохлеарен имплант не е препорачливо за доцните години тоа се става рано на децата ,ама пак јас не би ставил и на дете . Таквите импланти е ризично и скапа процедура и нема слобода да играш фудбал да речеме и не се баш отпорни за потење по физичка активност и детската активност. Според мене кохлеарен имплант е глупост и чисто експериментирње како воен продукт за идни генерации ветерани со оштетен слух од експлозија
 

Gaston

Unstoppable
9 февруари 2011
1,589
2,835
Gaston's setup  
Audio
AR
Кохлеарен имплант не е препорачливо за доцните години тоа се става рано на децата ,ама пак јас не би ставил и на дете . Таквите импланти е ризично и скапа процедура и нема слобода да играш фудбал да речеме и не се баш отпорни за потење по физичка активност и детската активност. Според мене кохлеарен имплант е глупост и чисто експериментирње како воен продукт за идни генерации ветерани со оштетен слух од експлозија
Син ми има кохлеарен имплант.
Слуша совршено.
Надворешни единици има многу модели. На син ми моделот е отпорен на пот и дожд. За во море се става waterwear.

Технологијата постои од 1977 година.

Возрасни луѓе што изгубиле слух, тврдат дека со кохлеарен слушаат идентично како и претходно.

Не постојат никакви ограничувања освен за скуба дајвинг над 100м длабочина.

Внатрешните единици се од титаниум и издржуваат директни удари и од најекстремни боречки спортови како и ненадејни падови. Електродата плива во кортикостероиден гел и нема физички допир со влакненцата од кохлеата со што се заштитува и она и кохлеата.

Наскоро надворешна единица нема ни да има туку ќе се полни безжично како мобилен телефон преку ноќ (добиваш перница со вграден безжичен полнач). Со тоа веќе ќе можеш и да си влагаш у море, така да и таа лимитација ќе се надмине.

Процедурата кај нас се третира како ризична и скапа. Иначе тоа е веќе рутинска операција која се врши во дневна болница и те пуштаат веднаш истиот ден кога ти е направено имплантирањето.

Не знам од каде ти се тие информации, но се целосно погрешни.
Можда си се помешал со имплант на мозочна кора кој се става кога врската помеѓу кохлеата и центарот за слух е прекината. Тоа е веќе друга работа.
 

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1,522
859
Дали некои од вас има вакви слушалки и дали е подобоар од Сенхаизер или не се споредува ???

Мислењето е автоматски споено:

Син ми има кохлеарен имплант.
Слуша совршено.
Надворешни единици има многу модели. На син ми моделот е отпорен на пот и дожд. За во море се става waterwear.

Технологијата постои од 1977 година.

Возрасни луѓе што изгубиле слух, тврдат дека со кохлеарен слушаат идентично како и претходно.

Не постојат никакви ограничувања освен за скуба дајвинг над 100м длабочина.

Внатрешните единици се од титаниум и издржуваат директни удари и од најекстремни боречки спортови како и ненадејни падови. Електродата плива во кортикостероиден гел и нема физички допир со влакненцата од кохлеата со што се заштитува и она и кохлеата.

Наскоро надворешна единица нема ни да има туку ќе се полни безжично како мобилен телефон преку ноќ (добиваш перница со вграден безжичен полнач). Со тоа веќе ќе можеш и да си влагаш у море, така да и таа лимитација ќе се надмине.

Процедурата кај нас се третира како ризична и скапа. Иначе тоа е веќе рутинска операција која се врши во дневна болница и те пуштаат веднаш истиот ден кога ти е направено имплантирањето.

Не знам од каде ти се тие информации, но се целосно погрешни.
Можда си се помешал со имплант на мозочна кора кој се става кога врската помеѓу кохлеата и центарот за слух е прекината. Тоа е веќе друга работа.
Мислев тоа другото ,а вашиот случај е друга работа , еве едноставно да ве прешам колку е оштетно слухот на вашиот син или не мора да кажуваш тоа е лична работа само ме интересира дали слухот преку коските зад увото е целосно оштетено или делумно???
 
Последна промена:

Gaston

Unstoppable
9 февруари 2011
1,589
2,835
Gaston's setup  
Audio
AR
Дали некои од вас има вакви слушалки и дали е подобоар од Сенхаизер или не се споредува ???

Мислењето е автоматски споено:


Мислев тоа другото ,а вашиот случај е друга работа , еве едноставно да ве прешам колку е оштетно слухот на вашиот син или не мора да кажуваш тоа е лична работа само ме интересира дали слухот преку коските зад увото е целосно оштетено или делумно???
Оштетување на слух >90%.
Кај него ковчињата се целосно функционални, кај него проблемот е во недостаток на Connexin26 поради оштетен GJB2 ген во DNK, па со тоа слушните влакненца не ја добиваат својата "храна" за да бидат целосно функционални.
Велам "целосно" зашто другата нивна функција - рамнотежа, е идеално исправна.
 

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1,522
859
Оштетување на слух >90%.
Кај него ковчињата се целосно функционални, кај него проблемот е во недостаток на Connexin26 поради оштетен GJB2 ген во DNK, па со тоа слушните влакненца не ја добиваат својата "храна" за да бидат целосно функционални.
Велам "целосно" зашто другата нивна функција - рамнотежа, е идеално исправна.
Така и си мислев отприлика , ете вашиот случај е лесен имплант и убаво ќе функционира ,а мојот случај ковчињата преку коските е нула мртво и ми останува воздушен слух ,а имплантот е друга процедура и поскапо поради тоа не ми е сигурно и го баталев ионака сум престар , ,добро ми е вака со слушен апарат и со него слушам разговори по смартфони само потешко разбирам бидејќи кога слушаш оди во мозокот и обработува информации за кажаното и тоа побрзо и побрзо одговораш е тоа ми е ограничено односно малку бавно обработува информации, значи со други зборови вашиот мозок е како рејзен 5000 ,а мојот е како рејзен 3000 јасно ви е споредбата брзина на обработка ,а се друга обработка ми е супер што рејзен 5000 не можат

Sent from my SM-T720 using Tapatalk
 
Последна промена:

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,341
2,163
Дали некои од вас има вакви слушалки и дали е подобоар од Сенхаизер или не се споредува ???
Супер се и Arctis, само да ги купиш се многу скапи и затоа ја лично не ги препорачувам. А и остај не нас аудиофилите, ако аудиофилија не ти е претежна намена, земи некоја слушалка што ќе е доволно гласна за твоите потреби. Пред се, ти имаш друг критериум, што е побитен од се останато. :)
 

Vladimir Filevski

Gaining Experience
17 февруари 2019
134
261
Околу 30-40w / 8Ohm на канал би било доволно, 150-200еур, За десктоп ми се, Ханд маде звуцници
Нема шанси за тие пари да купиш такво ново, а со пристоен квалитет. Од @TheMarshal во постот #3999 имаш добар совет (минус опцијата кај Зец), а јас би го дополнил со уште една опција - која е најевтина но и најдолготрајна за набавка: купи од AliExpress некој пристоен и евтин DAC, плус еден bare board засилувач со TPA3116 и напојување 24V/4А за него (кутивче за нив можеш и сам да направиш).
И најважното - какви ти се тие hand-made звучници? Кои звучнички единици се вградени во него? Дали се правени според некој проект објавен некаде, или се правени „од око“?
Поентата ми е - џабе и да го имаш најдобриот на свет засилувач со DAC, ако звучникот е правен „од око“.
 

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1,522
859
Супер се и Arctis, само да ги купиш се многу скапи и затоа ја лично не ги препорачувам. А и остај не нас аудиофилите, ако аудиофилија не ти е претежна намена, земи некоја слушалка што ќе е доволно гласна за твоите потреби. Пред се, ти имаш друг критериум, што е побитен од се останато. :)
И за аудиофилство добро ќе ми дојде можеби има опции и комбинации затоа во темава истражувам значи барам убав гласен звук без глупави дисторзии затоа сакам сенхајзер,АКГ, Боссе, Маршал и други

Sent from my SM-T720 using Tapatalk
 

MadBuldog

Gaining Experience
22 јуни 2008
160
389
Скопје
MadBuldog's setup  
Processor & Cooler
DT R7 3700X / LT 6700HQ
Motherboard
DT Gigabyte AORUS X570 Elite / LT Alienware 17 R3 Laptop Motherboard with i7 2.6GHz Quad Core CPU - DVV6W
Storage
DT Samsung 970 EVO 500 GB, Samsung 860 QVO 1 TB / LT Kingston A100 480 GB
PSU
DT Gigabyte AORUS 850W / LT Alienware 280W
RAM
DT 32 GB G-Skill DDR4 CL16 3200 Mhz / LT 16 GB G-Skill DDR4 SO-DIMM 2400 Mhz
Video card
DT AORUS GeForce® GTX 1070Ti 8G / LT GeForce® GTX 970 3G
Case
DT NZXT H510 Elite / LT Alienware 17 R3 + Alienware Graphics Amplifier
Mouse
DT Alienware Elite Gaming Mouse AW959 / LT ROCCAT Nyth
Keyboard
DT Alienware Pro Gaming Keyboard AW768 / LT ROCCAT ISKU FX+
Audio
DT Alienware Wireless Gaming Headset AW988 / LT ASUS STRIX PRO 2.0
Monitor
DT / LT Alienware 25 Gaming Monitor AW2518HF + LG 29UM67-P 29" Ultra Wide
OS
DT/ LT Windows 10 Pro
Се е во ред и потполно се согласувам со вашите предлози за слушалките што постиравте и јас така си подразмислувам ,но гледам повеќето се жици односно не е Ваерелес/Блутут и треба статично да не мрднам никаде ,а јас сакам безжично за да си движам по дома бидејќи сум наглувен со 70% оштетен слух и слушалките треба да е барем од 105 db па нагоре токму тоа ме задоволува Епос 670 со 114 db и импеданса и плус микрофон да се слушам себеси па и околината преку софтверски подесување ,а има и такви специјално наменето за тие со оштетен слух Сенхаизер ама претерано е прескап ама барем е блиску со 670 иако е далеку од таа RS 195 постои и апликација за сенхаизер за тие со слушен апарат ,но тоа е друга приказна. Затоа прашував каде се наоѓа локација во скопје за сенхаизер слушалки и ако немаат па ќе побарам да нарачуваат како Нексио што ми прави со почек 30 дена ако треба, за да не ме наплаќа дупло давачки оти брза пошта како ДХЛ што спомна тие претерува со цените за пратки. Сепак мислам дека Амски немаат искуство за нарачки како Нексио што ми правеше.

Патем не сум баш голем Аудиофил туку сум накај Филмофил и малку гејмерски,значи ми треба златна средина, музика,игри,филмови и помалку да се слушам себеси и околината како слушен апарат баш таа рсп 670 ги има сите опции освен што не верувам дека има и како слушен апарат сепак не се знае, ќе видиме и така носам два слушни апарати што ме чинеше вкупно 1600 евра и век на траење е максимум 5 години со НОН СТОП 24ч користење ,а им требаат пауза а по истекот 5 год пак нови слушни апарати 1600 евра . Мојот случај е исклучок. Фала за предлози за слушалките ќе ги истражувам и тие .
ОК кај тебе е специфична ситуацијата и со одредена намена, ќе пробам да ти дадам и посуштински информации.
1. Во врска со набавките скоро сите ќе ти излезат во пресрет ако си спремен да чекаш 30 дена за производот, јас лично сум нарачувал и преку:

- Нексио (разни компјутерски компоненти),

- и преку Амски (HD660S),

- Макпетрол/Делл (можеш да се обратиш кај нив и преку е-маил и во продавницата во Т.Ц. Беверли Хилс) - Alienware AW988, погледни ги и овие слушалки, безжични се, преку WiFi оди сигналот без латенција, имаат одличен микрофон. Во соработка со Jabra се развиени специфично добри се за комуникација, репродукцијата е „само“ 16bit 48kHz, вршат работа и за музика но не се аудиофилски. Имаат вградени 7 DSP/EQ сетингзи (Movie, Music, Communication, FPS, RPG и сл. дополнително можеш да креираш колку сакаш EQ сетингзи во нивниот софтвер доколку го инсталираш овие се со сите нишани 7.1 сараунд слушалки), DAC-от е во самите слушалки, можеш да ги користиш и со 3,5мм кабел (вклучен) и со USB донгле во исто време (на пример: USB во компјутер дур си во игра, 3,5мм џекот во мобилен или во друг уред да слушаш музика или да можеш да одговараш на повици). Во левата слушалка се сите копчиња меѓу кои и копчето за DSP за да можеш on-the-fly да менуваш сетингзи. Микрофонот се уклучува/исклучува со спуштање/кревање (дискретно се вклопува во рамката на левата слушалка) плус има копче од задната страна на слушалката за mute. Има две потенциметарчиња првото за јачина на звукот, другото за chat mix, т.е колку да го слушаш соговорнико или играта-музиката неутрална позиција е на средина тогаш имаш 100% chat и 100% game/music звук. Во суштина добиваш 3 уреди во едно Headphones/Microphone/Chat control. Башка на страна морам да признаам дека се најудобните слушалки што сум ги користел, а во тоа ги сметам и HD660S (кои ги сметам исто за едни од најудобните според мене) и Bayerdynamic DT770 Pro.

AW988 ги имаат најдлабоките перничиња од мемориска пена, дека се closed back звучна изолација каква што не сум искусил на ниедна друга слушалка (испробано досега неколку пати ме имаат извадено од такт други во домаќинството кога сум ги користел слушалките), плус ова го кажувам од долгогодишно искуство на користење на „екстермна“ форма на лична заштитна опрема (чист пчелин восок ставан во ушните отвори плус антифони одозгора над ушите) во ситуации на работна средина каде буката ги надминувала сите норми за работната средина (128dB само на уклучена машина аголна брусилка на 1м оддалеченост мерена, бидејќи рачно ракував со таква машина по 7-8 сати на ден околу 7 години по ред, дистанцата почесто беше и поблиску од 1м. На тоа и челичен диск со индустриски дијамант за сечење гранит и мермер со уште повисоки вредности на бука, слободно можам да кажам дека измерениот пад со почеток од -6dB над 5kHz кај моите уши е последица на таквата работна позиција. Еднаш заборавив да ставам восок пред да почнам да работам, поработив 5 минути и одма после го ставив восокот, 3 дена после тоа ми бучеше главата ко да сум висел на звучници по македонскиве дискотеки во тој период, со една замерка од нивните звучници само 1 ден ми ѕунеше).
(www.dell.com/en-us/shop/alienware-wireless-gaming-headset-aw988/apd/520-aanp)Ако ти требаат над 105dB, слободно заборави на AKG K702 тие не ти го исполнуваат тоа барање, HD660S 104dB/560S 110dB се open back и тие не ти соодветствуваат (ако не сакаш да ја слушаш околината, ако сакаш да слушаш што се случува околу тебе тогаш се ОК). Единствен сигурен избор ти се Epos 670, Steel Series Arctis Pro Wireless (Анхоч ) или AW988.

Најнов избор кај нас се и гејминг слушалките од JBL во Аудио Центар Болин (ги има и во Анхоч)
JBL Quantum ONE (со најновите технологии како „with Head-Tracking enhanced QUANTUMSPHERE 360 Surround + ANC“ има вграден тракер headband-от за да ја следи позицијата на главата и ти го адаптира звукот да ти доаѓа според насокато во која гледаш како и под кој нагиб е главата во однос на изворот на звукот)
www.audiocentar.com.mk/#/produkti/2da04418-009d-49ba-bbbc-552024b6f6e6/product-details/346325f6-08f5-4345-846d-2c8bd64636d1
JBL Quantum 800
www.audiocentar.com.mk/#/produkti/2da04418-009d-49ba-bbbc-552024b6f6e6/product-details/ad14bbef-1b07-401c-bfb1-7daa8c6a3917
JBL Quantum 800
audiocentar.com.mk/#/produkti/2da04418-009d-49ba-bbbc-552024b6f6e6/product-details/b96e3382-e335-4286-aa7c-31a44f2377dc
 
Последна промена:

Salermo

Intern
13 септември 2017
25
3
Poentata zasto prasav za dac amplifier e bidejki mislev deka del od sto se prodava na aliexpress moze da se najde kaj nas da se kupi, bilo polovno bilo novo. Ne sakav da zamaram za konfiguracijata koja ja koristam .
Dve monitorcinja so po 2 komada 3Fe25 koi se rezat so acctive crossover ili dcx2496 na 150-160Hz i se pobudeni so amp diy koj e so po dva para mosfeti IRF240 na kanal. 120-160hz vo zavisnost od toa koj sub go koristam.
Sto znaci ovie site uredi mi se na strana i mi treba nesto sto moze da mi e pri raka za manipulacija ( volume control) a ne da kleknuvam na sekoj 2min za da popustam glas.
Za da trgnam del od ovie uredi sakav da kupam amp i dac zaedno koi gi imana sliexpress po cena od 150-200evra, pa zaroa prasav tuka socel deka nekoj bi znael dali se prodava takvo nesto i kaj nas ili polivno ili novo. A toa sto ima vo zec i sl. i jas go gledam. Koga bi stavil amp dac, bi bilo mnogu pokompaktno i bi bilo sve u edno
E sega gledav i nekoi pojacala kaj nas koi imaat usb type-B vlez, D/A konvertor i ima sub out, arno ama mnogu pari bese. Dobitna opvija e takvo nesto polovno ili nekoe d klasa pojacalce so dac sto se prodava na ali, da se najde kaj nas.
 
Последна промена:

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,341
2,163
Poentata zasto prasav za dac amplifier e bidejki mislev deka del od sto se prodava na aliexpress moze da se najde kaj nas da se kupi, bilo polovno bilo novo. Ne sakav da zamaram za konfiguracijata koja ja koristam .
Dve monitorcinja so po 2 komada 3Fe25 koi se rezat so acctive crossover ili dcx2496 na 150-160Hz i se pobudeni so amp diy koj e so po dva para mosfeti IRF240 na kanal. 120-160hz vo zavisnost od toa koj sub go koristam.
Sto znaci ovie site uredi mi se na strana i mi treba nesto sto moze da mi e pri raka za manipulacija ( volume control) a ne da kleknuvam na sekoj 2min za da popustam glas.
Za da trgnam del od ovie uredi sakav da kupam amp i dac zaedno koi gi imana sliexpress po cena od 150-200evra, pa zaroa prasav tuka socel deka nekoj bi znael dali se prodava takvo nesto i kaj nas ili polivno ili novo. A toa sto ima vo zec i sl. i jas go gledam. Koga bi stavil amp dac, bi bilo mnogu pokompaktno i bi bilo sve u edno
E sega gledav i nekoi pojacala kaj nas koi imaat usb type-B vlez, D/A konvertor i ima sub out, arno ama mnogu pari bese. Dobitna opvija e takvo nesto polovno ili nekoe d klasa pojacalce so dac sto se prodava na ali, da se najde kaj nas.
Poentata e ako go imase tuka dase kupi, nemase mie da kupuvame ot Alijata . Taka neli ebe, zaso da cenkame da stigne od Ali he he? Sfe vo etno rashenie ne e eftino, zaboravivaj na toj opcija.

Дај бе жити мене не пишувајте на латиница, стванро ептен лошо изгледа. Или доколку користиш латиница, барем користи ја училишната латиница со Č, Š и останати букви.

Значи, ти кажавме. Ти можеш да купиш и DAC и да си го користиш како предзасилувач и volume control за твојот сегашен заслувач. Ако ептен бараш за толку евтино еве ти неколку опции:

1. Опљачкај некоја продавница.
2. Остани си на тоа што си.
3. Купи или направи пасивен предзасилувач.
 

Vladimir Filevski

Gaining Experience
17 февруари 2019
134
261
Dve monitorcinja so po 2 komada 3Fe25 koi se rezat so acctive crossover ili dcx2496 na 150-160Hz i se pobudeni so amp diy koj e so po dva para mosfeti IRF240 na kanal. 120-160hz vo zavisnost od toa koj sub go koristam.
Sto znaci ovie site uredi mi se na strana i mi treba nesto sto moze da mi e pri raka za manipulacija ( volume control) a ne da kleknuvam na sekoj 2min za da popustam glas.
Па ти веќе имаш сè што ти треба, освен што треба да додадеш еден прост логаритамски стерео потенциометар за volume control !? Дај направи го тоа! Потоа можеш да додадеш DAC во секое време.
Широкопојасните Faital 3Fe25 се многу добри и линеарни. Ако се ставени во ептен мала компресиона кутија, дури не ти ни треба Behringer DCX2469, но кога веќе го имаш процесорот, нека остане така.
 

Salermo

Intern
13 септември 2017
25
3
Мислев и на тоа (потенциометар) ама целта ми бесе, дац + 2,1 амп. во едно и да ги тргнам сите други работи од соба. Се понадевав дека дел од тоа сто има на али мозе да се најде кај нас,
Несто вакво
 

teokitan

Gaining Experience
11 октомври 2017
127
65
Мислев и на тоа (потенциометар) ама целта ми бесе, дац + 2,1 амп. во едно и да ги тргнам сите други работи од соба. Се понадевав дека дел од тоа сто има на али мозе да се најде кај нас,
Несто вакво
Тоа дугмето кај што е симболот „[“ или „{“ е за буквата Ш
 

Salermo

Intern
13 септември 2017
25
3
и тоа и појацалото за сателитите и појацалото за субњооферот, и предпојацало имам на влез, Све тоа да тргнам
 

InSides

On your way to fame
21 февруари 2009
341
793
Се плашам дека буџетот е малку неадекватен, особено ако треба да се вклучи и свртница.
 

Salermo

Intern
13 септември 2017
25
3
имам и мало вуферче 100-150 вати кое е активно, и нема да треба свртница, Целта беше 3 во едно, во секој случј ви благодарам на сите за сугестиите
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,142
Мислења
839,327
Членови
29,054
Најнов член
Bojanco123
На врв Дно