• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Apple паметни телефони - генерална дискусија

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,900
7,644
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Screenshot_20210909-201457_Dual Messenger.jpg

Кој ви е крив епл фанбојчиња
 

The Geek Boy

Gaining Experience
9 август 2018
1,124
458
Читам и не можам да си поверувам.
Секој нормален очекува подобрувања на наредната верзија на телефонот, само Apple симпатизери се радуваат на верзијата која ке излезе за 2 години од сега :)
Нормално кога ке дојде време да се купи 14, ке се радуваат на верзија 16 :)
Од Верзија 14 до Верзија 16 фундаментална разлика нема да има.

Но од верзија 13 до 14 скоро дење и ноќе разлика.

Исечок нема, дизајнот на телефонот буквално ајфон 4. Камерите рамни со стаклото, подобар процесор, поголема батерија, и многу други работи за кои што допрва ќе треба да се дознае.

Едино од верзија 14 до верзија 16 што би можело да се смени е да се подобрат камерите / да се додадат повеќе камери, да се зголеми повеќе батеријата, појак процесор и предна камера под екран. А дизајнот горе долу од Ајфон 14 до Ајфон 16 не би се сменил.

Еве Ајфон X, Xs, 11, 12 сите имаат ист дизајн и најголема разлика е измеѓу ајфон Xs и Ајфон 11 ама дизајнот сепак ист.

Имаме нова ера на дизајни, сега повеќето Android производители оваа и следната година ќе прават се повеќе телефони со предна камера со круг исечок, или камера под екран. Неможат Apple вечно да останат со тој исечок, мора и они да се адаптираат.

Ајфон 14 е фунфаментален напредок и има голема разлика, освен ако споредуваме Ајфон 14 со идни генерации на Ајфон, еве до барем 2 - 3 генерации не би имало никаква разлика. Секако за некој ако менува од Xs, 11, 12, на Ајфон 14, 15, 16 ќе е голема разлика, ама ако менува од 14 на 15 или 16 нема да има толкава разлика.

И не заборавајте дека Apple си тераат со истиот дизајн повеќе години (како што е случајот со iPhone X - iPhone 12), па така да идните генерации после Ајфон 14 ќе бидат горе долу со сличен дизајн.

@TylerMkD Те разбирам секако, ама еве ако на Apple им беше толку важен дизајнот зошто после Ајфон 8 го сменија? Очигледно мораа бидејки требаа да се адаптираат, еве и сега пратат и се адаптираат. Знаат дека исечокот е грд, и како што кажа Psy го кријат и едноставно гледаат со најдобрата можна технологија и замена да куртулисат од исечокот. Они реално можеа уште и со iPhone Xs да го тргнат исечокот и да станат некоја камера и обични сензори како оние што Samsung ги користеше за S9 / Note 9 серијата ама тоа ќе значеше Face ID кој што немаше да биде сигурен, точен, и брз.

Заради тоа сега најверојатно го имаат усовршено Face ID под екран (сензорите) и комотно сега може тие да се скријат, а предната камера ќе е дупка бидејки не им се експериментира да ја стават под екран заради квалитетот. А сигурен сум дека и тоа им е целта, телефон без никакви камери, сензори и исечоци напред но чекаат да се усоврши таа UDC технологија и да ја имплементираат.

Нема Apple да си останат со исечокот и не се врзани за тој дизајн. Да им се пружи одлична шанса, и верувај одма ќе го сменат. Нема тоа везе што го збориш да се разликува од други, него тие моментално се принудени вака, а во иднина ќе биде друга прича кога технологијата ќе се усоврши.

Еве со Ајфон 13 исечокот е намален. Нашле начин звучникот да го стуткаат во горната рамка и да ги намалат сензорите.
Мислењето е автоматски споено:

120 хз со 4300мах батерија тешко дека ке држи вечност и уште ако е лцд...
Ќе биде до OLED, и ќе користи LTPO вид на дисплеј (објаснував за ова претходно во постарите постови и реплики). Упростено LTPO ти е вид на технологија вметната во дисплејот што ја намалува потрошувачката на батеријата. Па така да 4,300 mAh мислам дека ќе биде океј (секако и Apple ќе треба да го оптимизираат убаво софтверот), но секако многу нема да биде.

Заради тоа iPhone 14 со над 4,400mAh батерија, можеби и 5,000mAh ќе видиме кога ќе протечат повеќе информации следна година.
Мислењето е автоматски споено:


Отворете го спојлерот погоре, и ќе ги видите сите важни информации поврзани со iPhone 13.
 
Последна промена:

lumibi

Intern
5 јуни 2008
149
30
Дали некој знае колку би можело да кошта декодирање на iPhone 8 Plus донесен од САД и каде може са се направи мислам у која мобилара или online ако има можност?!
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,163
3,642
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + Cooler Master M240L | AMD R9 5950X
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
EVGA FTW 3080
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,384
29,377
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Screenshot_43.jpg

The main sensor is again upgraded to a larger size, this time with 1.9µm pitch pixels, which at 12MP translates to a 1/1.67” sensor – still not quite as large as what we see from some Android vendors. The aperture is a large f/1.5, and is also stabilised via IBIS.

The ultra-wide does not appear to have a different sensor on the Pro models, however Apple takes advantage of the thicker module size to enable a much wider f/1.8 aperture.

Finally, the telephoto module comes in at a 77mm equivalent focal length, or 2.96x magnification over the wide module. Apple didn’t comment on the pixel size so we can’t infer sensor size, but aperture is a bit smaller at f/2.8.

I just want to note that I’m happy Apple has retained the same camera setup on the regular Pro and the Pro Max models – something they didn’t do on last year’s models, and which also many other competitors fail to do between their differently sized flagships, it means you’re not missing out on features just because you chose the smaller variant.
Стариот сензор на иПхоне 12 PM, беше ~1/1.7 -1/1.8, со 1.7um пиксели, новиот е со ~ 1./1.65 и 1.9um + блендата е сега 1.5 vs 1.6....кај PM 12, PM 13 и PM12, сега имаат 3 исти сензори, апгрејд кај камерата значен има кај 13/13 pro, кај Max многу помала разлика.

TLDR од аспект на камера, имате X, 11/11 pro, 12/12 pro имате солидна причина за апгрејд, тие што имаат 12PM, не се исплати генерално.
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,849
6,868
www.mikrotikmacedonia.net
После вчерашната презентација на Ајфон 13 изгубив секаква желба да имам таков телефон. Идентичен со Ајфон 12, со ситни маргинални разлики, 120hz само кај про моделите.. Другите "подобрувања" што ги наведуваат се копи-пејст од ланската година.. Ништо посебно. Тие што имате 12-ки чувајте си го, бидејки со 13-ката само ке си фрлите парите..
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,800
4,762
Веќе е јасно дека не сакаат корисникот да менува телефони на секој циклус, затоа и промените се инкрементални подобрувања. Впрочем, јас би се изнервирал кога со 12 про макс ќе се појави нов модел што ќе ми ја уништи желбата за телефонов од 1200 еур да го користам.

Фер би било нели кога вака тераат и да намалат цени, тогаш ќе беше win-win за сите, пример 13ка за 500 еур, про и про макс за 700-800.

Исто сеуште не разбирам зашто мислат дека корисниците на ПРО модел се кинематографи, тоа се едноставно влогери и јутјубери во најдобра рака, или ентузијасти. Овие модови на камера во кои вложуваат само @psyside може да ги цени од цел форум тука пример, и тоа повеќе за бенчмарк него реални сценарија.

Штом MKBHD како најголем фанбој не е импресиониран од камерата, а и гледам на реддит дека пак ги има рефлексиите ноќе, тогаш целосно е утнат таргетов...
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,849
6,868
www.mikrotikmacedonia.net
Само ќе го оставам ова тука да седи.

Погледнете го атачментот 104074
Јасна е поентата што сакаш да ја покажеш. Коментирам за тоа што извадија речиси идентична 12-ка со ептен маргинални подобрувања, а вистинските подобрувања како 120хз ги оставија за Про моделите за да се ќари од нив. Уште немаме бројка за капацитет на батерија, туку смешни 2.5 hours more then IPhone 12. Лол чоече каква секта се овие Apple што се служат со финти за мали човечиња.


Само да почекаме. AMD има да запали во GPU делот

  • CPU: A15 > Exynos 2200 > Snapdragon 895
  • GPU: Exynos 2200 > A15 > Snapdragon 895
 
Последна промена:

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,384
29,377
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
 

Delicon

On your way to fame
10 јуни 2007
1,048
516
delicon.mk
Јасна е поентата што сакаш да ја покажеш. Коментирам за тоа што извадија речиси идентична 12-ка со ептен маргинални подобрувања, а вистинските подобрувања како 120хз ги оставија за Про моделите за да се ќари од нив. Уште немаме бројка за капацитет на батерија, туку смешни 2.5 hours more then IPhone 12. Лол чоече каква секта се овие Apple што се служат со финти за мали човечиња.


Само да почекаме. AMD има да запали во GPU делот

  • CPU: A15 > Exynos 2200 > Snapdragon 895
  • GPU: Exynos 2200 > A15 > Snapdragon 895
Не беше за тебе, ама ок.
Инаку се согласувам дека е минимална разликата од 12ка до 13ка. Исто и со новиот iOS15.
 
Последна промена:

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,800
4,762
Уште немаме бројка за капацитет на батерија, туку смешни 2.5 hours more then IPhone 12. Лол чоече каква секта се овие Apple што се служат со финти за мали човечиња.
Мислам дека овој пристап е покорисен за разбирање. Оптимизациите кај батеријата не се само во капацитетот, туку и во чипот, екранот, софтверот итн, така што ако стават само капацитет не ја отсликува целосната слика. Пример, може да е иста големина на батерија и понов чипсет, со што ќе имаме 20-30 минути повеќе SOT.
Никогаш не сум фан на бројки без контекст, така што пристапов ми е сосема ок.
 

mdeni

Unstoppable
24 септември 2012
4,063
3,767
Мислам дека овој пристап е покорисен за разбирање. Оптимизациите кај батеријата не се само во капацитетот, туку и во чипот, екранот, софтверот итн, така што ако стават само капацитет не ја отсликува целосната слика. Пример, може да е иста големина на батерија и понов чипсет, со што ќе имаме 20-30 минути повеќе SOT.
Никогаш не сум фан на бројки без контекст, така што пристапов ми е сосема ок.
Особено што 11 кон 12 имаше намалување на батерија во mah, а зголемување во SOT.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,800
4,762
Особено што 11 кон 12 имаше намалување на батерија во mah, а зголемување во SOT.
А кај Андроид обично има зголемување на батерија и намалување на SOT ради неоптимизираност на следната верзија на оперативен/240хз екран. :devilish:
 

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
3,121
3,010
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
Мислам дека е право време да се скокне од XS на про макс 13, уште да се најде некој да го донесе од Америка да не го плаќам у мкд над 80.000 денари :)
 

The Geek Boy

Gaining Experience
9 август 2018
1,124
458
Јас реков дека нема некоја разлика, барем фундаментално.

Затоа чекајте си за 14-ката следна година ќе има поголема разлика во споредба со 13, 12 и серија 11.
Е сега ако некој надоградува од 8, X, Xs, Xr тогаш да, вреди да се премине на Ајфон 13 бидејки од тие серии има голема разлика ако се споредува со Ајфон 13. Ама од поновите серии нема.
 

acekorg

Gaining Experience
5 октомври 2010
176
254
Добро скоцкан производ и класика Ејпл придобивки… конзистентен, стабилен, квалитетни материјали, трае долго, произведен со еколошка свест…
Класика и Ејпл лаги, пак се млатат со снимање филмови ко и претходно кога се чаталеа со Ultra wide и Filmic Pro апликацијата. Да не се лажеме, сите тие инсерти се снимани со додатна опрема, осветлување, идеализирање на условите. Ко што не работи ни Portrait photo идеално, Videoto со блур очекувам да има далеку поголеми маани. Ниту еден камерман нема да го земе во предвид iPhone за професионално снимање. Може само Youtube влогери да се палат на тоа.

Она што се изгуби кај Apple речиси комплетно е иновација. Ништо ново не носат на пазарот веќе некое време освен добро среден продукт од постоечки технологии. Разумно ќе беше и цените да ги спуштат ко што спомнавте во темава.
Остана Samsung, Huawei, Xiaomi да ја туркаат иновацијата и во последно време се тие донесоа први (Super fast charging, Periscope camera, сензори од 100mpix, Super Slow motion, foldable display, under display сензори итн…). На денешниот евент на Xiaomi, презентираа поинтересна визија за иднината кон која се движат тие за разлика од Apple кои прашање е дали имаат визија за иднина веќе…. на тој буџет со кој располагаат, сигурно имаат нешто скриено во план ама картава на која играат цело време “чекор зад сите конкуренти” ми е малце ризична. Не дека сум некој бизнис-експерт па ја да кажам, ама слично умреа Нокиа, Кодак и уште некои гиганти…
 

Steam.

On your way to fame
31 мај 2011
893
774
Чаир
Steam.'s setup  
Processor & Cooler
i7 2600 w/CM Hyper 212+
Motherboard
ASRock H61M-VG3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + 2TB WD20EZRX
PSU
Seasonic M12II 520W
RAM
12GB DDR3 @ 1333MHz
Video card
MSI RX570 GAMINGX 4GB
Case
CoolerMaster Elite 335U
Mouse
Glorious Model O (Matte White)
Keyboard
Anne Pro 2
Audio
Creative Play 3 w/ Sennheiser HD 215
Monitor
ASUS VG248QE/Dell 1909W
OS
Windows 10
вие што купувате од istyle, остануваат на збор "носиме до 14 дена" нешто што не им е во MK(тоа што им е централен магацин ЕУ) ? нарачав нешто пред некој ден ама освен на мејл потврда никаков друг контакт нема, а и на страната производот уште го нема во istyle па ме интересира кога/како носат од време на нарачка, до стигање во мк(со подигнување од кај нив)
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,300
1,750
Дали 8гб рам му се доволно ни macbook air или да се оди со 16гб верзијата? Лаптопот ќе се користи за word, pdf, youtube и рандом филмови да се гледаат.
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,108
525
Дали 8гб рам му се доволно ни macbook air или да се оди со 16гб верзијата? Лаптопот ќе се користи за word, pdf, youtube и рандом филмови да се гледаат.
Доволно е.

Sent from my Poco X3 using Tapatalk
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,384
29,377
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Веќе е јасно дека не сакаат корисникот да менува телефони на секој циклус, затоа и промените се инкрементални подобрувања. Впрочем, јас би се изнервирал кога со 12 про макс ќе се појави нов модел што ќе ми ја уништи желбата за телефонов од 1200 еур да го користам.

Фер би било нели кога вака тераат и да намалат цени, тогаш ќе беше win-win за сите, пример 13ка за 500 еур, про и про макс за 700-800.

Исто сеуште не разбирам зашто мислат дека корисниците на ПРО модел се кинематографи, тоа се едноставно влогери и јутјубери во најдобра рака, или ентузијасти. Овие модови на камера во кои вложуваат само @psyside може да ги цени од цел форум тука пример, и тоа повеќе за бенчмарк него реални сценарија.

Штом MKBHD како најголем фанбој не е импресиониран од камерата, а и гледам на реддит дека пак ги има рефлексиите ноќе, тогаш целосно е утнат таргетов...
Има 2 начина да гледаш на апгрејдите

1. Apple vs Apple, или што ти како корисник ќе добиеш ако земеш иПхоне 13/13 про

2. Apple vs индустријата, што ти како корисник ќе добиеш како нешто специфично и уникатно наспроти другите брендови.

Од број 1, ќе добиеш солиден апгрејд во камера, може да биде само солиден а може да биде огромен, ако немаш 12PM, тогаш има значајни придобивки, и од хардверски аспект, и од софтверски, апгрејдот во камерата е уште поголема за видеа, телефото, како и широка, не е само кај главната па во зависност колку ги користиш и ти се битни може да биде супер апгрејд, а да не биди ни воопшто. Друг бенефит имаш од 120 vs 60hz, повеќе рам ако си на 11 XSM, ќе имаш голем апгрејд од аспект на држење на апликации во рам, мазност, како и батерија.

Од број 2, апсолутно ништо, сем новиот cinema мод.

Модовите на камери се ентузијасти, да. Но во исто време покажуваат што се може со еден обичен телефон кој го собира во џеб, и како можеш скоро било кој модерен телефон со инсталација на тој софтвер да го направиш од дно камера во прифатлив, од просечен во добар, од добар во многу добар, од одличен во феноменален итн. Апгрејдот на перформанси, од модирана апликација, е поголем од 1 и горе доле еднаков на 2 генерации скок во камера со фабрички софтвер, за тој апгрејд луѓе обично плаќаат по ~ 400 евра од генерација, 2 генерации = 800 евра теоретска заштеда, немој да заборавате дека грото од луѓе кои имаат current gen уреди најчесто прават апгрејд за 2 работи,

1. Камера
2. Батерија
3. Ќеиф

Скоро никој со модерен и уред од средна висока - висока класа, не прави апгрејд за перформанси АКО не е "гејмер"

Камерата поточно уредите со најдобра, имаат најмалце 50% од својата продажба заради истата, тоа се случи со MI11U на пример, цел Youtube беше преплавен со инфо за камерата и паѓање во несвест, слично се случи со иПхоне 11 серијалот кој беше голем скок vs X во камера, особено во динамички опсег, бои, како и сликање на вештачко светло кога се вклучува deep fusion или ноќен режим.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,678
Мислења
862,120
Членови
30,037
Најнов член
miki11
На врв Дно