1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

A1 (поранешно VIP)

Дискусија во форумот 'A1 (Vip/Blizoo)' започната од unknown-xx, 21 Март 2012.

 1. LaLi

  LaLi
  Gaining Experience

  319
  202
  3 Февруари 2010
  Машко
  На MarkoHF му/ѝ се допаѓа ова.
 2. MarkoHF

  MarkoHF
  Practice makes perfect

  847
  1,117
  30 Септември 2008
  Машко
  Internet Marketing
  Да не знае некој каде се подразбира DOCSIS реонот?
  Сакам да си ставам од невиот паќет :)
   
 3. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,161
  26,826
  4 Септември 2008
  Каде се подразбира?
   
  На NecrotoX му/ѝ се допаѓа ова.
 4. DeJaVu

  DeJaVu
  On your way to fame

  542
  664
  21 ноември 2010
  Машко
  Пошто во лан реоните има по еден главен гигабитен свич на зграда со оптика до него. арно ама свичовите што се по спратовите во кутии се 100 Мбитни.
  И сега земи еден влез со 30 стана, во кој сигурно свичовите се накрцани, па израчунај 100:8. Има и инсталации каде што свичовите се ланчано поврзани, т.е. на 1000ка поврзана стотка, а на таа 100ка, втора 100ка итн., наместо да одат од 1000ката сите.
  Сега за сега нема најава кога ќе има 100мб во лан.
  Нешто неможам да едитирам, па нека го спои модератор постов.

  Кисела вода, карпош, лисиче(ново лисиче е лан),аеродром(ул. комаров), драчево, автокоманда,центар мислам дека беше миксано.
  Сигурно имам пропуштено нешто, али овие ми паѓаат на ум во моментов.
   
 5. MarkoHF

  MarkoHF
  Practice makes perfect

  847
  1,117
  30 Септември 2008
  Машко
  Internet Marketing
  Супер од Кисела Вода сум па ќе ставам и ќе ви кажам како иде ;)
   
 6. DeJaVu

  DeJaVu
  On your way to fame

  542
  664
  21 ноември 2010
  Машко
  Обавезно да ни се пофалиш.
  Баш ме интересира дали ќе се постигнуваат 100Мб, пошто одредени улици во кисела вода на времето беа со доста проблеми.
   
  На Sukhoi му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,706
  1,171
  16 Јуни 2010
  Машко
  Не сакам да ти го кршам филмот, кешке да можеш 100 мегабити да ставиш али земи за пример кај мене во Куманово иако целиот град е DOCSIS, макс брзината е 20 мегабити...
   
 8. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,115
  676
  2 Мај 2011

  Има лан мрежа во Куманово со брзини до 50 мбпс
   
 9. MarkoHF

  MarkoHF
  Practice makes perfect

  847
  1,117
  30 Септември 2008
  Машко
  Internet Marketing
  Се јавив сега им кажав адреса ми потврдија дека може :)
   
  На Sukhoi му/ѝ се допаѓа ова.
 10. DeJaVu

  DeJaVu
  On your way to fame

  542
  664
  21 ноември 2010
  Машко
  На која улица си во кисела вода?
   
 11. MarkoHF

  MarkoHF
  Practice makes perfect

  847
  1,117
  30 Септември 2008
  Машко
  Internet Marketing
  11 Октомври Населбите, тука сите сме биле DOCSIS поврзани така ми кажа :)
   
 12. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,706
  1,171
  16 Јуни 2010
  Машко
  Знам само за диво-насеље ресто од град е доксис, барем такој ми кажа едн дечко од близу.
   
 13. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,161
  26,826
  4 Септември 2008
  Момци, наводно пуштени се 100 мегабита за премиум пакетите, но не сум сигурен дали ова важи само за новите договори, или и за постоечките корисници, иако во нивната најава за промена, стои дека сите корисници ќе добијат брзини од 100 мегабитни во секунда.

  Е сега, јас тестирав, и кај мене не иде над 45 - 50 мегабита, исто како порано, дали некој кој е постоечки корисник добил 100 мегабита?
   
 14. daci92

  daci92
  Gaining Experience

  2,120
  163
  4 Февруари 2009
  Машко
  Студент
  Јас имам екстра пакет ,кај мене ништо не е сменето па сакам да прашам да не има некој најави за зголемување на брзина кај екстра пакетот.
   
 15. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,161
  26,826
  4 Септември 2008

  Eдит, и официјално е за сите!!!  YESSS!!!!!!!
   
 16. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,161
  26,826
  4 Септември 2008
  Можете да рачунате дека горниот пост не важи, за да добиеш 100 мегабита мора да потпишеш нов договор, во мојот случај беше дури и поволно затоа што добивам 100 мегабита и додатни 4 месеци 50% попуст, а претходно искористив 5 месеци попуст за потпишување на нов договор за 50 мегабита, фактички сум добил 50% попут за 9 месеца, а договорот се на се ми се продолжил за 5 месеци, бидејќи ми остануваа претходно уште година и 7 месеци од тој договор. За 100 денари + на месец, во споредба со 50 мегабитниот пакет, го добивам ова :cool:


  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Ова е директно преку модем...
   
  edin.ademovic, shifty и на Sukhoi им се допаѓа ова.
 17. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,115
  676
  2 Мај 2011
  Upload им е смешен, барем да има пакети 100/10-5
   
  На NecrotoX му/ѝ се допаѓа ова.
 18. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,161
  26,826
  4 Септември 2008
  Да тоа е лоша страна...ама за цената 800 првите 4 месеци, и 1600 после, не смее човек да се пожали.
   
  На Todor91 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,161
  26,826
  4 Септември 2008
  Нов персонален рекорд :)

  [​IMG]
   
  Necromancer, vlavot и на shifty им се допаѓа ова.
 20. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,966
  2,942
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  По по по, честито psy со здравје да те служи ако не и најповолниот и најбрзиот интернет.
  Јас имам поеднакво брз upload како download. Ќе гледам да лапнам некое пакетче и јас.
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,211
  3,568
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Топ даунлоуд, нема што. Аплоудот е тиња, али тоа е.

  На торент креваш 11 мега/ѕ?
   
 22. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,161
  26,826
  4 Септември 2008

  Не. На торент кревам околу 10 мегабајти, затоа што сеуште не сум тестирал со големи филмови, малите се симнуваат доста брзо и нема време да се постигне максимална брзина, на торенти просек е околу 9-10 мегабајти, во зависност од милион фактори како што знаеме.

  Имам "проблеми" со правилен сетинг на Utorrent, бровсањето се успорува осетно (ова е со напредни сетинзи) ако го ставам на сток, неможам да дојдам до магичните 12 мегабајти...мада сеуште не сум тестирал детално. Едно е јасно, кој било, и што и да пробува, нека користи Utorrent 2.2.1, или стара верзија на Vuze, новите верзии на Utorrent а богами и Vuze, смрдат, и се далеку поспори 2-3 пати.

  Аплоадот е спор и стварно е штета, но бидејќи нетов ми е примарно за торенти, мене не ми пречи премногу.
   
  На Necromancer му/ѝ се допаѓа ова.
 23. edin.ademovic

  edin.ademovic
  Gaining Experience

  499
  282
  16 Февруари 2014
  Машко
  Ме интересира дали ЛАН мрежата сите во една населба се сериски поврзани? Па ако снема кај еден ќе снема и кај друг?
  Толку гулгав за овој тип на мрежа и неможев и неможев да најдам (во смисла конкретно како работи ЛАН мрежата на Близу, а не обични DOCSIS мрежи)
   
 24. dastaner

  dastaner
  Gaining Experience

  101
  69
  3 ноември 2013
  Машко
  Кај мене на иде 1.2 мгб а брзина ми показува 5.6 мбпс интернет од оне (По договор ми е 600кбс а нешто се поремети и сеа лета :D )
   
 25. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Можно е рутерот да има проблем со малиот аплоад. Лимитирај го аплоадот на торентите на 60-70% од 1 мегабајт па така пробај дали ќе ти работи салам. Или инсталирај cFosSpeed и он динамички ќе го лимитира аплоудот за да не ти глави мрежата.
   
Слични теми
 1. petelko23
  Одговори:
  817
  Прегледи:
  61,100
Вчитување...

Сподели

Вчитување...