1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

A1 (поранешно VIP)

Дискусија во форумот 'A1 (Vip/Blizoo)' започната од unknown-xx, 21 Март 2012.

 1. unknown-xx

  unknown-xx
  Intern

  81
  15
  23 ноември 2008
  Зраво!
  Користам call & surf интернет и сакам да го заменам за кабловски интернет,но слушнав дека фиксната телефонија е доста слаба,не може да се добие итн,живеам во населба драчево,даали можеби некој од вас(корисник на blizoo) има некаков проблем со фиксниот телефон,бидејќи ми е доста битен,па затоа прашувам,доколку има членови на форумов што се соочуваат со тој проблем тогаш да не ставам кабловски нет..поздрав
   
 2. caki

  caki
  Gaining Experience

  465
  145
  1 Август 2010
  Јас сум од Велес и користам телефонија и интернет од Близу. Пред 1 година телефонијата беше ужас, сега е мн подобрена. Последниве неколку месеци решиси нигогаш немало сигнал дури и кога нема интернет, а и тоа е мн ретко. Но проблем кај мене е тоа што ако телефонот ѕвони повеќе од 3-4 пати потоа кога ќе се јавите (притиснете зеленото копче) врската паѓа, но сепак овој проблем може да е само кај мене.
   
 3. unknown-xx

  unknown-xx
  Intern

  81
  15
  23 ноември 2008
  izgleda ne e samo kaj tebe,zatoa sto imam slusnato deka i na drugi luge vo sred razgovor im se prekinuva vrskata.......
   
 4. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,114
  3,782
  5 Декември 2009
  Машко
  Имаа неколку луѓе ваков проблем. Јави се кажи им го тоа, и треба да ти го проверам VoIP то.
   
 5. didy

  didy
  Intern

  35
  11
  31 Јануари 2010
  Машко
  здраво
  точно е тоа но од поранешен датум, сега тоа е подобрено, зена ми преспива по половина час на телефони не се пожалила дека има прекини, многу е битна и конекцијата на нивните мрежи, бидејќи нема ништо кабловски во заштитени каналници, туку оди воздушно како пајакова мреж, не ми се допаѓа изборот на ТВканали, другото е прелазна оценка :)
   
 6. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,304
  711
  9 Мај 2012
  Машко
  Кога сме веќе за Blizoo,имам интернет од ONE 1Mbs и до август ќе ми истече договор и сакам да се префрлам на Blizoo и слушнав жалби,поплаки и мајки-шајки такви работи е сега има ли некој од вас што користи Blozoo и дали сте задоволни или не?
   
 7. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,382
  27,079
  4 Септември 2008
  Тоа за телефонот е лага, порано имаше пролеми пред 1 година, и луѓето како и секогаш тоа го пренесуваат еден на друг, дури и после неколку години без всушност да имаат искуство од прва рака.

  Телефонот работи беспрекорно и интернетот исто така, данлоадот лета, како и стабилноста на пингот е исто така на високо ниво.

  Ги препорачувам на сите без страв да ги зимаат во предвид пакетите на Близу.

  [​IMG]
   
  gremlin, Revan, Banjifiko и на уште 1 им се допаѓа ова.
 8. Phenomen

  Phenomen
  Баниран/a

  898
  411
  6 Декември 2011
  Машко
  Up speed-ot ти е вештачки лимитиран или е канта како на сликата?
   
 9. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,382
  27,079
  4 Септември 2008
  Толчку влечат личерите, стар филм = нема личери = мал аплоад.

  Максимален аплоад е 130kbs, што е малце знам ама сепак не е ни така лошо, и онака не сум некој кој се трка да има голем рејтинг по трактерите.

  Aко сакаш поголем аплоад, едниствена опција е T Home - оптика, скапи пакети, и многу малце достапни.
   
 10. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,718
  1,183
  16 Јуни 2010
  Машко
  Psy многу зависи кај се наоѓаш. Ке земам за пример мојот град Куманово. Другар ми што живее на серава(не е битно, улица во ку) без проблем цепа над 10 мегабити и се му е ок. Братучед ми, живее улица над него одвај има 8 а исто плаќаат. Башка не е стабилен,паѓа, пингот е ненормално голем. Увек кога одам кај него се јавувам, он се јавуваше и тие упорно ке дојдат, ке дојдат и ништо работа. Инаку 100 посто не е до pc, од мене лично е проверено со avast,comodo kill swich,malwarebytes,hitman,gmer чист е. А зимно време кога ке завее(како што завее во февруари оваа година), нема интернет и со денови додека тие мрзи да дојдат и да направат.
   
 11. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,382
  27,079
  4 Септември 2008
  Нормално дека зависи, зависи колку е далеку појачалото од тебе, во каква состојба е истото, дали е стар модел или од новите, каков модем користиш, на која базна станица си, на која линија си, (колку корнисици има на истата) во каква состојба ти се каблите - рутерот, па дури и компјутерот и милион други работи кои како фактор се скоро исти на било кој провајдер и да си приклучен.

  Исклучок се можеби T-Home и нивните скапи оптички пакети, кои заради тоа што сега за сега ги имаат многу малце корисници не се оптеретени, така што најверојатно работат постабилно и поконстанто од другите пакети.
   
  На Sukhoi му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,304
  711
  9 Мај 2012
  Машко
  Значи Blizoo ќе нема проблем да ставам и без заебанции од Blizoo ?планирам да ставам само интернет дирекрно од бандерата инаку одбрав пакет 20 Mbs ?
   
 13. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,382
  27,079
  4 Септември 2008
  Ќе си работи супер, само земи го во предив мојот претходен пост, мада во 90% од случаите во моментов интернетот, телевизијата, и телефонот работат одлично, поготово кога правиш данлоуд од Zamunda, ArenaBG и слични тракери, брзината е неверојатна и секогаш максимална :)

  За крај не ми е јасно што е со постовите за телевизија, кои канали фалат освем HBO на Близу???
   
 14. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,304
  711
  9 Мај 2012
  Машко
  Тогаш само интернет ќе ставам сега засега и понатака се останато,бидејќи кабелската на Blizoo не ми се допаѓа немаат македонски титлови инаку не гледам ТВ-то туку за моите стари врска немаат англиски:)
   
 15. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,382
  27,079
  4 Септември 2008
  Тоа е друго.
   
 16. Spamalot

  Spamalot
  Gaining Experience

  908
  234
  13 Јуни 2011
  ne se soglasuvam od licno iskustvo. jas imam paket od blizzu i ako netot ne padne poveke od 3-4 pati nedelno kefoj sum :D
  na primer sinoka nemav net cela nok od 01.00 do denta kaj 12.00 saat :S
  inace da koga ima net signalot e stabilen... ama koga nema ic nema :D
  i koga ke mi zavrsi dogovorot nema sansi da gi koristam nivnite uslugi veke :S
   
  На Thafthat му/ѝ се допаѓа ова.
 17. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,382
  27,079
  4 Септември 2008
  Си утнал еден мој, како и уште еден пост на Сухои на темава.

   
 18. Vlatzki

  Vlatzki
  Gaining Experience

  1,265
  303
  1 Мај 2008
  Сосема точно, со таа разлика што кај мене паѓа 1 до 2 пати неделно... А кога ќе падне, ништо не го крева :D
   
 19. LaLi

  LaLi
  Gaining Experience

  320
  203
  3 Февруари 2010
  Машко
  Jas koristam od blizoo skopje (cair) telefnot raboti dobro nemam zabeleski internetot e prekrasen ne sum veruval deka ke ispadne tolku dobar , leta so 50 Mbps download isto i uploadot mi e 50Mbps i skoro nikogas ne paga retko taka tek tuk ali super si e netov
  za kablovska ne znam sto kanali kako imam HD paketot ali ne gi gledam posto imam satelitska i samo za lokalni kanali go koristam kablovskiot reciver

  a za internet barem vo mojava naselba TOP se

  Eve slika od speed test ali preku laptop sum povrzan i sum eden sprat podole od ruterot i dobivam ova brzina

  ali ako se povrzam preku kabel 50+ Mbps Up/Down


  [​IMG]
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 20. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,114
  3,782
  5 Декември 2009
  Машко
  Поздрав од мене, со 15Мбит пакет.

  [​IMG]
   
 21. maci

  maci
  On your way to fame

  2,885
  648
  2 Април 2008
  и јас користам телефон,нет,тв од близу веќе подолго време и до сега е ок со мал инцидентни исклучоци што се занемарливи.
  кратко кажано телефонот е супер,нетот исто така е супер но изборот на тв каналите се срање.
   
 22. Revan

  Revan
  Gaining Experience

  660
  310
  25 Мај 2008
  Стабилноста и брзината е супер.

  Единствена замерка ми е што аплоудот е тиње и неможеш да членуваш по елитни приватни тракери кај што секој release можеш да го најдеш.
   
  На StalkeR му/ѝ се допаѓа ова.
 23. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,114
  3,782
  5 Декември 2009
  Машко
  +1 Го заебаа аплоадов последно време. Порано имавме подобар. Не дека сега неам 15мМБит алоад, али само на Замунда тера толку...
   
 24. tomi

  tomi
  Guru

  9,825
  9,068
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  Ако јас се прашувам никогаш повеќе не би ставил ништо од близу. Имав и интернет одамна го укинав, со телевизијата ме издупија со опасна фора на договор ама чим помине одма кинам тоа. Користам тхоме од дамна и сум презадоволен иако во последно време не им е арен пингот прилично катастрофа им е ама важно иам нет. кабелот ми го ставија дома сеа само чекам да ме поврзат со централа за оптика.

  заборавив да кажам недај боже да затреба да им се јавиш на подршка на близу па не ги добиваш па ти ако сакаш преврти се на глава,џабе ти е се
   
  На Ceco му/ѝ се допаѓа ова.
 25. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,382
  27,079
  4 Септември 2008
  Јас ги добивам секогаш, дури еднаш кога имаше квар (го скина една камион кабелот) за 1 саат гос редија, другиот пат ми цркна модемот, само 1 ден чекав и така.
   
Слични теми
 1. petelko23
  Одговори:
  870
  Прегледи:
  64,104
Вчитување...

Сподели

Вчитување...