1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

neoTV и интернет од Neotel

Дискусија во форумот 'Неотел' започната од lynx, 10 Март 2016.

1. Enquito

Enquito
    On your way to fame

970
    589
    8 Август 2017
    Машко
    А зошто немаме сервери во Југоисточна Европа, на пример Белград, Софија или Атина. Сите игри не избегнуваат како лепрозни.

На Skorp му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Sukhoi

Sukhoi
    Practice makes perfect

1,673
    1,117
    16 Јуни 2010
    Машко
    Како јас знам нема AWS сервери на тие места, ваљда од економски причини.

Последна промена: 8 Јануари 2019
  3. kristijan1001

kristijan1001
    Intern

44
    10
    29 Септември 2014
    Машко
    Како е Неотел во 2019 ? Дали андроид боксот кочи ? И како е Интерент Брзината планирам 50mpbs да земам, дали е константен или опаѓа ?

4. Canibalot

Canibalot
    Gaining Experience

58
    69
    29 Јуни 2016
    Машко
    Не гледам многу телевизија, али не сум приметил да кочи. Брзината е константа и многу ретко се случува да падне нет.

На НЕОТЕЛ ДОО Скопје му/ѝ се допаѓа ова.
  5. SiPy`

SiPy`
    Unbeatable

2,483
    4,261
    23 Јуни 2015
    Машко
    Момци некој да каже искуство со Неотел? Планирам да се префрлам за некој месец, па ме интересира стабилноста на интернетот од апспект на константна брзина, пинг и слично. Телевизијата не ми е толку приоритет.

Другите информации ми се достапни и ги знам. Фала ви!

6. DemoUser

DemoUser
    On your way to fame

743
    679
    27 Април 2010
    Машко
    @SiPy` стабилноста е топ и нема да имаш проблеми никакви, со тоа што јас сум на неотел 300/300 и лета, но ова ти го кажувам стрикно за интернетот бидејќи јас само пакет интернет и телефон имам од нив тв немам и незнам како иде.Е сега има и други постови излистај ги страниве 9 гледам се и поназад ќе видиш пред колку месеци сум оставал феедбак за неотел.

Последна промена: 29 Јануари 2019
    На SiPy` и НЕОТЕЛ ДОО Скопје им се допаѓа ова.
  7. julll

julll
    Intern

18
    5
    20 Август 2016
    Ми истече договорот со телеком и сега сакам да склучам договор со неотел. Сакам да прашам дали навистина брзините се такви како што ги рекламираат, 100/100 и 300/300. Најверојатно ќе земам една од овие две. Најповеќе ќе го користам за иптв. На телекабел блокирале иптв, како е дсо неотел, дали е слободно да се користи иптв?

8. DemoUser

DemoUser
    On your way to fame

743
    679
    27 Април 2010
    Машко
    Со неотел нема да имаш проблем на иптв јас сум корисник на 300/300 пакетот.Брзините се тие но моментално имаат понуда некоја која ти даваат поголема брзина но не за цело времетраење на договорот треба да си видиш прочиташ и распрашаш кај нив убаво.
    За стабилност топ се, и лимитот кој го читаш 5 ТБ стварно е тој лимит значи нема да ти намалат брзина дур не потрошиш толку

Еве ова сакав да ти кажам

*Понудата трае до 10.06.2019 за сите нови корисници кои ќе склучат договор на еден од четирите пакети на 2 години.
    **Зголемената брзина важи за првата година од договорот.

Скоти, НЕОТЕЛ ДОО Скопје и на julll им се допаѓа ова.
  9. julll

julll
    Intern

18
    5
    20 Август 2016
    Заради лимитот се префрлам кај нив. Телеком има лимит од 600 гб мислам, а за иптв и спуштање филмови во 1080п малце ми се. Сум користел wimax од неотел порано и навистина беа станилни (пред 5-6 години). Исто така важно ми беше и што може да се гледа иптв. Благодарам на одговорот

10. Majestic

Majestic
    Gaining Experience

116
    99
    25 Јули 2008
    Машко
    Веројатно нема да ти направи разлика бидејќи веќе си решен да се префрлиш, па само како информација Телеком ги зголеми лимитите на интернет пакетите - M, L и XL се сега со лимит од 1TB.

Не ми се брза за промена на провајдер, али ако Неотел пак ја дадат онаа понудата со намалена месечна претплата во времетраење на целиот договор (цели 2 години), би се префрлил.

11. julll

julll
    Intern

18
    5
    20 Август 2016
    Ја знам таа информација. До сега го користев пакетот 12/1 од телеком, верувај некогаш стигнував и до 800 гб даунлоад без иптв и серии и филмови кои ги спуштав претежно во 720 п.
    За одсега ми треба интернет за иптв за 2-3 телевизори (иптв-то трошело доволно колку што се распрашав), и спуштање на серии и филмови во 1080п (некои и во 4к). Сигурен сум дека 1 тб лимит ќе ми е премалку.

На Majestic му/ѝ се допаѓа ова.
  12. 123456

123456
    Gaining Experience

718
    336
    12 Април 2013
    Машко
    Што е Вдсл жица или пошто нема можност за оптика ми нудат вдсл има ли некој задоволен ли е?

13. VerGer

VerGer
    On your way to fame

530
    509
    9 ноември 2016
    Машко
    ИТ
    бакар .. да ти измерат само викни ги прво колку ќе ти крепи линија пошто зависи доста колку си одалечен и во што стање е инсталацијата.

Кај мене пример крепи до 42/10

На 123456 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. borcep

borcep
    Practice makes perfect

738
    1,207
    12 Септември 2013
    Машко
    Во маало добив оптика од Телеком и прејдов од ЛТЕ на оптика од Неотел. Јас задоволен, 100/100, 5 тера лимит.

На julll, SiPy`, Sukhoi и уште 3 други им се допаѓа ова.
  15. xaocot

xaocot
    Intern

109
    45
    15 Април 2011
    Дечки дали кај некого го сменија андроид боксот??? Јутјуб не можам да пуштам а камо ли друго нешто. Освен неоТв апликацијата све е друго неупотребливо... Прашувам зашто викаа уште пред година дена дека ќе имало нови боксови итн а сеуште ни трага ни глас од нив

Sent from my MHA-L29 using Tapatalk

16. prolivot

prolivot
    Gaining Experience

168
    199
    28 Декември 2014
    Јас прашав на времето, ми рекоа само ако е расипан стариот. Уредот е за нигде.

Sent from my POCO F1 using Tapatalk

17. xaocot

xaocot
    Intern

109
    45
    15 Април 2011
    Значи класика македонска работа. Ако си стар корисник и плаќаш 4-5 години ќе си цепаш со стариот, а ако си нов ќе добиеш нов и подобар... Глупо али функционира, што би се рекло

18. prolivot

prolivot
    Gaining Experience

168
    199
    28 Декември 2014
    Мене не ми се троши време за расправање и враќање пошто не го употребувам тој уред ама ако тркнеш до салон да побараш нов би требало да те услужат.

Иначе телевизијата не им чини баш, дури ако симињаш нешто со фул брзина може и да кочи што значи сообраќајот не им е одделен.

Единствено добро е што функционира преку андроид апликација па ако имаш андроид тв не ти требаат додатни ресивери боксови и слично за да гледаш тв.

Прашањето е дали вреди кога сигурно можеш да најдеш ип телевизија за поефтино и со повеќе канали.

19. xaocot

xaocot
    Intern

109
    45
    15 Април 2011
    Препорака за поефтино иптв??? Ако не смее вака на форум, пушти пп кога можеш... Фала

20. prolivot

prolivot
    Gaining Experience

168
    199
    28 Декември 2014
    Не сум информиран за тоа, не гледам класична телевизија ама има цела тема на форумов за иптв можеш да ѕирнеш.

На xaocot му/ѝ се допаѓа ова.
  21. artweb

artweb
    Gaining Experience

1,105
    475
    5 Март 2012
    Машко
    невработен
    Iptv на вип не е лоша за парите, околу 200 денари месечно, може припејд, без договор.
    Ги користев 2-3 месеци, изборот на канели е добар (ги има тие што ги гледам), има превод, но страшно ме нервираше глупавата андроид паликација, идерфејсот е ужасен.

22. 123456

123456
    Gaining Experience

718
    336
    12 Април 2013
    Машко
    Што има врска со Неотел?

На smole му/ѝ се допаѓа ова.
  23. artweb

artweb
    Gaining Experience

1,105
    475
    5 Март 2012
    Машко
    невработен
    Е дорбо, не загледав баш дека е за Неотел.

24. HardCorec

HardCorec
    Unbeatable

3,056
    4,206
    4 ноември 2013
    Машко
    Дали некој има проблем кога сака да гледа ТВ преку web пребарувач?
    (пробано со Chrome, Edge, Mozzila)

Мене овај проблем ми го дава:
    OSMF Error occured: We are unable to connect to the network. We apologize for the inconvenience. Error: I/O error when loading media: stack trace not available.

25. Canibalot

Canibalot
    Gaining Experience

58
    69
    29 Јуни 2016
    Машко
    Сега пробав, нема никаков проблем кај мене.

На HardCorec му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...