1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

neoTV и интернет од Neotel

Дискусија во форумот 'Неотел' започната од lynx, 10 Март 2016.

 1. smole

  smole
  Unstoppable

  2,953
  3,292
  18 Април 2007
  дај некој сајт да пробам
   
 2. steelseries

  steelseries
  Gaining Experience

  659
  390
  20 Декември 2015
  Машко
  Некој што е на неотел нека прати SS колкав пинг има до франкфурт серверите. Во игра пожелно. (Fortnite)

  Фала однапред.
   
 3. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  765
  1,232
  12 Септември 2013
  Машко
  Од дома после 7-8, Bf5 ако одговара на германските сервери (3-40ms пинг). Fortnite не би знаел.
   
  На steelseries му/ѝ се допаѓа ова.
 4. steelseries

  steelseries
  Gaining Experience

  659
  390
  20 Декември 2015
  Машко
  Фала за одговорот.
  FORTNITE Server Status and Server Pings | Is Fortnite down?

  Влези на линков и преку browser ти мери пинг, немора да ја спуштиш.
   
 5. DemoUser

  DemoUser
  On your way to fame

  794
  718
  27 Април 2010
  Машко
 6. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,139
  4,353
  4 ноември 2013
  Машко
 7. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,691
  1,140
  16 Јуни 2010
  Машко
  33-35 ms според ingame settings.
   
  На steelseries му/ѝ се допаѓа ова.
 8. steelseries

  steelseries
  Gaining Experience

  659
  390
  20 Декември 2015
  Машко
  Изнајмена оптика од телеком?

  Веќе имам оптика кабел од телеком па дан добијам пак ист пинг..
   
 9. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,691
  1,140
  16 Јуни 2010
  Машко
  Не не, имам оптика на неотел. Нема везе дали имаш обичен пакет за корисници, изнајмена линија или што и да е. Излезот е ист. Значи сите на Неотел треба да имаме у тој пинг у тој опсег, освен оние што се на LTE тие можеби ке имаат малку повеќе бидејќи access делот од мрежата е безжичен.
  p.s Инаку пред некој месец имав 40-45ms, сега помалку. Немам правено traceroute да знам дали е до неотел ако смениле рути или пак до aws хостинг на играта. У главном и нема некоја разлика важно над 50ms никогаш не е било.
   
 10. steelseries

  steelseries
  Gaining Experience

  659
  390
  20 Декември 2015
  Машко
  Те сфаќам, поентата е ако е преку телеком може double NAT да ми прават.

  Рачунај имам 60 + пинг што е искрено абнормално да играш вс 10-25 пинг играчи.
   
 11. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,691
  1,140
  16 Јуни 2010
  Машко
  NAT речиси и да не додава пинг. Нешто друго е у прашање. Провери ја ип адресата на wan интерфејсот на рутерот.
   
  На HardCorec му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Kazaam

  Kazaam
  Gaining Experience

  102
  67
  20 Септември 2013
  Машко
  Јас кога се префрлив на Неотел оптика (од Телеком оптика) само приметив дека една вечер снемав нет, и сабајлето имаше. Проверувам ИП и гледам Неотел. Се јавив им кажувам дека ми е префрлено на Неотел, од таму чекај да провериме, ќе ти кажеме. За 5 мин ми се јавуваат оже да уклучиш телевизија и интернет имаш. Нит некој дојде кај мене кабел да менува или рутер, се како што беше од телеком, така си остана. Сами позадиснки си средија меѓу нив. И секако, два пати во ден при промена на ИП адреса паѓа нетот, и на телеком, и на Неотел.
   
 13. TexasUS

  TexasUS
  Gaining Experience

  196
  119
  25 Февруари 2017
  Машко
  Имам неколку прашања за оние кои имате оптика и Неотв: HG8245H исто го даваат од Неотел? Дали има можност како и кај Телеком да се префрли у Bridge па конекцијата сопствениот рутер да ја остварува?

  Исто така за оние кои се на оптика, колку е битрејт на каналите доколку знаете? Колку канали на НеоТВ во ист момент да се гледаат/снимаат, кај мене на Телеком bandwidth cap e 36.5 Mbps (3 SD+2 HD)?

  Благодарам однапред.
   
 14. Majestic

  Majestic
  Gaining Experience

  126
  120
  25 Јули 2008
  Машко
  Мене ми тргна со известувањата. :)

  Неотел слави 15 години роденден, и по тој повод имаат доста интересни понуди.

  На пример, неоТрио понудата е сега 1490 1190 МКД за времетраење на целиот договор од 2 години.

  Дали некој што е веќе запознат со уредите вклучени во пакетот (ZTE ZXHN F660 PON ONT + Андроид ТВ уредот) може да каже повеќе нешто за нив? Ги бива како главни уреди, се колку-толку функционални, или би биле deal-breaker за целата работа?

  Мислам дека беше веќе спомнато претходно нема шанси да ти дозволат
  да го користиш нивниот уред во bridge mode - да не има некаква промена околу тоа (ќе си прашам лично посекако утре :)).
   
  На steelseries му/ѝ се допаѓа ова.
 15. DemoUser

  DemoUser
  On your way to fame

  794
  718
  27 Април 2010
  Машко
  Можно е денес да нема некој интернет на неотел јас дека преку телеком мрежата земам немам и како што ми кажаа некој главен кабел им е искинат оптички....хехехехе пак некој си копкал кај што не треба.
  Е сега како што ме обавестија е да знам дека можно е до утре да немам али има веќе листа прават и ќе се средело утре се.
  Да знаете да не мислите дека е само кај вас.
   
  FiC DoGG, Oktar и на borcep им се допаѓа ова.
 16. steelseries

  steelseries
  Gaining Experience

  659
  390
  20 Декември 2015
  Машко
  Неотел биле мангупи бе, склучи договор инсталирај сам.

  Згрешија адреса за инсталација, згрешија префикс за фиксен број. Сам да сум подигнел ресивер андроид бокс и сам да сум инсталирал, бидејќи на мрежа од телеком сум бил, рутерот ќе останел Huawei, а на договорот пиши дека добиваш други уреди.

  Склучувам договор со неотел за телеком да доаѓа?
  Пишува неотрио100 безплатна инсталација, значи цел пакет го средуваат, а не јас на мој трошок да трчам низ анхоч или до кај нив, само на стари им носеле тим. Потешки аматери од овие нема.
   
 17. xaocot

  xaocot
  Intern

  110
  45
  15 Април 2011
  Види тоа што згрешиле се согласувам не е во ред, ама инсталацијата на андроид боксот е три клика и два пасворда... А за Телеком они си имаат договор со нив ти со Телеком немаш ништо.

  Sent from my MHA-L29 using Tapatalk
   
 18. Borsa

  Borsa
  On your way to fame

  883
  561
  10 oктомври 2011
  Машко
  Машински дизајн
  Кај мене е следнава работа. На телеком ми завршува на 16 ти месецов, а они ми викаат до 7 до 10 дена ќе пуштат од потпишување на договор (од денес) што е многу дена за чекање без тв и интернет.
   
 19. steelseries

  steelseries
  Gaining Experience

  659
  390
  20 Декември 2015
  Машко

  Друже, не смее така да функционира компанија. Еден ден јас и ти ќе остариме, децата или ќе заминат странство или нема да не опулат. Е сеа на 70 год јас ќе трчам по жештини за нешто што тие треба да си го постават.

  Ако не си го средат проблемот ќе го раскинам договорот и ајт со здравје.
   
 20. Oliver!

  Oliver!
  Gaining Experience

  558
  452
  26 Април 2012
  Машко
  Аууу, немој вакви муабети!
  Вчера поднесов барање за нова конекција, ако излезе вака работата како што викаш... Којзнае што ќе излезе на крај :))
   
 21. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  765
  1,232
  12 Септември 2013
  Машко
  Нели на стари тим им носат? Може се почетници аматери, затоа постои телелеком, плати па жали се. И кај мене е Телеком мрежата и Хаваи рутер, инсталираше подизведувач на телеком до рутер.
   
 22. steelseries

  steelseries
  Gaining Experience

  659
  390
  20 Декември 2015
  Машко
  Во договор пиши добивам нов рутер ZTE и андроид бокс, неотел ми рекоа најверојатно ќе остане ист рутерот.

  Јас плаќам одпојќе кај телеком на различни локации па реков ај да пробам неотел ги фалат.

  Ми рекоа се наплаќало инсталација, иако пишува неотрио100 дека е безплатна инсталација.

  Тоа треба да си го средат неотел и телеком а не мене телеком ми се јавуваат и ми викаат ајде утре да смениме инсталација.

  Сепак народов си дозволува да биде игран. Ако сакаат пари и муштерии ќе лижат малце газ. Бизнис и профит без пот и дедикација нема.
   
  На xaocot му/ѝ се допаѓа ова.
 23. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  765
  1,232
  12 Септември 2013
  Машко
 24. Скоти

  Скоти
  Gaining Experience

  183
  290
  15 oктомври 2013
  Машко
  Од мене само пофални зборови за Неотел. Ми требеше нешто помош, им пратив мејл, веднаш ми се јавија на телефон, средија работа за 10 минути. Браво
   
 25. Oliver!

  Oliver!
  Gaining Experience

  558
  452
  26 Април 2012
  Машко
  Мене вчера ми рекоа дека до денес ќе ме информираат за технички можности како би можеле да склопиме договор за пакет
  ама уште ги нема... се надевам дека ќе биде наскоро, прибидејќи на ридов нема оптички! :(
   

Сподели

Вчитување...