1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

neoTV и интернет од Neotel

Дискусија во форумот 'Неотел' започната од lynx, 10 Март 2016.

1. smole

smole
    Unstoppable

2,953
    3,292
    18 Април 2007
    дај некој сајт да пробам

2. steelseries

steelseries
    Gaining Experience

659
    390
    20 Декември 2015
    Машко
    Некој што е на неотел нека прати SS колкав пинг има до франкфурт серверите. Во игра пожелно. (Fortnite)

Фала однапред.

3. borcep

borcep
    Practice makes perfect

765
    1,232
    12 Септември 2013
    Машко
    Од дома после 7-8, Bf5 ако одговара на германските сервери (3-40ms пинг). Fortnite не би знаел.

На steelseries му/ѝ се допаѓа ова.
  4. steelseries

steelseries
    Gaining Experience

659
    390
    20 Декември 2015
    Машко
    Фала за одговорот.
    FORTNITE Server Status and Server Pings | Is Fortnite down?

Влези на линков и преку browser ти мери пинг, немора да ја спуштиш.

5. DemoUser

DemoUser
    On your way to fame

794
    718
    27 Април 2010
    Машко
  6. HardCorec

HardCorec
    Unbeatable

3,139
    4,353
    4 ноември 2013
    Машко
  7. Sukhoi

Sukhoi
    Practice makes perfect

1,691
    1,140
    16 Јуни 2010
    Машко
    33-35 ms според ingame settings.

8. steelseries

steelseries
    Gaining Experience

659
    390
    20 Декември 2015
    Машко
    Изнајмена оптика од телеком?

Веќе имам оптика кабел од телеком па дан добијам пак ист пинг..

9. Sukhoi

Sukhoi
    Practice makes perfect

1,691
    1,140
    16 Јуни 2010
    Машко
    Не не, имам оптика на неотел. Нема везе дали имаш обичен пакет за корисници, изнајмена линија или што и да е. Излезот е ист. Значи сите на Неотел треба да имаме у тој пинг у тој опсег, освен оние што се на LTE тие можеби ке имаат малку повеќе бидејќи access делот од мрежата е безжичен.
    p.s Инаку пред некој месец имав 40-45ms, сега помалку. Немам правено traceroute да знам дали е до неотел ако смениле рути или пак до aws хостинг на играта. У главном и нема некоја разлика важно над 50ms никогаш не е било.

10. steelseries

steelseries
    Gaining Experience

659
    390
    20 Декември 2015
    Машко
    Те сфаќам, поентата е ако е преку телеком може double NAT да ми прават.

Рачунај имам 60 + пинг што е искрено абнормално да играш вс 10-25 пинг играчи.

11. Sukhoi

Sukhoi
    Practice makes perfect

1,691
    1,140
    16 Јуни 2010
    Машко
    NAT речиси и да не додава пинг. Нешто друго е у прашање. Провери ја ип адресата на wan интерфејсот на рутерот.

На HardCorec му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Kazaam

Kazaam
    Gaining Experience

102
    67
    20 Септември 2013
    Машко
    Јас кога се префрлив на Неотел оптика (од Телеком оптика) само приметив дека една вечер снемав нет, и сабајлето имаше. Проверувам ИП и гледам Неотел. Се јавив им кажувам дека ми е префрлено на Неотел, од таму чекај да провериме, ќе ти кажеме. За 5 мин ми се јавуваат оже да уклучиш телевизија и интернет имаш. Нит некој дојде кај мене кабел да менува или рутер, се како што беше од телеком, така си остана. Сами позадиснки си средија меѓу нив. И секако, два пати во ден при промена на ИП адреса паѓа нетот, и на телеком, и на Неотел.

13. TexasUS

TexasUS
    Gaining Experience

196
    119
    25 Февруари 2017
    Машко
    Имам неколку прашања за оние кои имате оптика и Неотв: HG8245H исто го даваат од Неотел? Дали има можност како и кај Телеком да се префрли у Bridge па конекцијата сопствениот рутер да ја остварува?

Исто така за оние кои се на оптика, колку е битрејт на каналите доколку знаете? Колку канали на НеоТВ во ист момент да се гледаат/снимаат, кај мене на Телеком bandwidth cap e 36.5 Mbps (3 SD+2 HD)?

Благодарам однапред.

14. Majestic

Majestic
    Gaining Experience

126
    120
    25 Јули 2008
    Машко
    Мене ми тргна со известувањата. :)

Неотел слави 15 години роденден, и по тој повод имаат доста интересни понуди.

На пример, неоТрио понудата е сега 1490 1190 МКД за времетраење на целиот договор од 2 години.

Дали некој што е веќе запознат со уредите вклучени во пакетот (ZTE ZXHN F660 PON ONT + Андроид ТВ уредот) може да каже повеќе нешто за нив? Ги бива како главни уреди, се колку-толку функционални, или би биле deal-breaker за целата работа?

Мислам дека беше веќе спомнато претходно нема шанси да ти дозволат
    да го користиш нивниот уред во bridge mode - да не има некаква промена околу тоа (ќе си прашам лично посекако утре :)).

15. DemoUser

DemoUser
    On your way to fame

794
    718
    27 Април 2010
    Машко
    Можно е денес да нема некој интернет на неотел јас дека преку телеком мрежата земам немам и како што ми кажаа некој главен кабел им е искинат оптички....хехехехе пак некој си копкал кај што не треба.
    Е сега како што ме обавестија е да знам дека можно е до утре да немам али има веќе листа прават и ќе се средело утре се.
    Да знаете да не мислите дека е само кај вас.

FiC DoGG, Oktar и на borcep им се допаѓа ова.
  16. steelseries

steelseries
    Gaining Experience

659
    390
    20 Декември 2015
    Машко
    Неотел биле мангупи бе, склучи договор инсталирај сам.

Згрешија адреса за инсталација, згрешија префикс за фиксен број. Сам да сум подигнел ресивер андроид бокс и сам да сум инсталирал, бидејќи на мрежа од телеком сум бил, рутерот ќе останел Huawei, а на договорот пиши дека добиваш други уреди.

Склучувам договор со неотел за телеком да доаѓа?
    Пишува неотрио100 безплатна инсталација, значи цел пакет го средуваат, а не јас на мој трошок да трчам низ анхоч или до кај нив, само на стари им носеле тим. Потешки аматери од овие нема.

17. xaocot

xaocot
    Intern

110
    45
    15 Април 2011
    Види тоа што згрешиле се согласувам не е во ред, ама инсталацијата на андроид боксот е три клика и два пасворда... А за Телеком они си имаат договор со нив ти со Телеком немаш ништо.

Sent from my MHA-L29 using Tapatalk

18. Borsa

Borsa
    On your way to fame

883
    561
    10 oктомври 2011
    Машко
    Машински дизајн
    Кај мене е следнава работа. На телеком ми завршува на 16 ти месецов, а они ми викаат до 7 до 10 дена ќе пуштат од потпишување на договор (од денес) што е многу дена за чекање без тв и интернет.

19. steelseries

steelseries
    Gaining Experience

659
    390
    20 Декември 2015
    Машко

Друже, не смее така да функционира компанија. Еден ден јас и ти ќе остариме, децата или ќе заминат странство или нема да не опулат. Е сеа на 70 год јас ќе трчам по жештини за нешто што тие треба да си го постават.

Ако не си го средат проблемот ќе го раскинам договорот и ајт со здравје.

20. Oliver!

Oliver!
    Gaining Experience

558
    452
    26 Април 2012
    Машко
    Аууу, немој вакви муабети!
    Вчера поднесов барање за нова конекција, ако излезе вака работата како што викаш... Којзнае што ќе излезе на крај :))

21. borcep

borcep
    Practice makes perfect

765
    1,232
    12 Септември 2013
    Машко
    Нели на стари тим им носат? Може се почетници аматери, затоа постои телелеком, плати па жали се. И кај мене е Телеком мрежата и Хаваи рутер, инсталираше подизведувач на телеком до рутер.

22. steelseries

steelseries
    Gaining Experience

659
    390
    20 Декември 2015
    Машко
    Во договор пиши добивам нов рутер ZTE и андроид бокс, неотел ми рекоа најверојатно ќе остане ист рутерот.

Јас плаќам одпојќе кај телеком на различни локации па реков ај да пробам неотел ги фалат.

Ми рекоа се наплаќало инсталација, иако пишува неотрио100 дека е безплатна инсталација.

Тоа треба да си го средат неотел и телеком а не мене телеком ми се јавуваат и ми викаат ајде утре да смениме инсталација.

Сепак народов си дозволува да биде игран. Ако сакаат пари и муштерии ќе лижат малце газ. Бизнис и профит без пот и дедикација нема.

На xaocot му/ѝ се допаѓа ова.
  23. borcep

borcep
    Practice makes perfect

765
    1,232
    12 Септември 2013
    Машко
  24. Скоти

Скоти
    Gaining Experience

183
    290
    15 oктомври 2013
    Машко
    Од мене само пофални зборови за Неотел. Ми требеше нешто помош, им пратив мејл, веднаш ми се јавија на телефон, средија работа за 10 минути. Браво

25. Oliver!

Oliver!
    Gaining Experience

558
    452
    26 Април 2012
    Машко
    Мене вчера ми рекоа дека до денес ќе ме информираат за технички можности како би можеле да склопиме договор за пакет
    ама уште ги нема... се надевам дека ќе биде наскоро, прибидејќи на ридов нема оптички! :(

Сподели

Вчитување...