• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

neoTV и интернет од Neotel

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,578
3,323
Ова на форумов ни избегало, од декември 2015, Неотел почнале да нудат IPTV покрај интернет и телефонија услугите.

Повеќе инфо има тука, цена на пакети и листа на канали:
http://neotel.mk/sto-e-neotv/
http://neotel.mk/category/domasni-korisnici/televizija/#74

Како што видов телевизијата како независна услуга неможе да се земе, мора како три услуги, интернет/фиксен/телевизија.

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,243
3,755
Писти Охту
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + BeQuiet! Silent Loop 2 360mm
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
Zotac AMP Holoback RTX 3080Ti
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
ја не би...ни на крај памет...лошо искуство со тоа интернетот нив, плаќаш 12Мbps а добиваш мизерни 5.5-6 . нева агеин.

dimsa

Gaining Experience
9 јануари 2015
246
269

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,421
13,493
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Ај нека земе некој пакет од неотел па нека сподели. Јас сум за мењање на близу, а телеком ми е скапичок.

DemoUser

On your way to fame
27 април 2010
1,080
968
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
Јас се јавив и ги прашав : тој што правеше муабет со мене исто како да не му се живее е по телефон, мора договор да склучиш па ако имало техничка можност они тоа за 5 дена ќе те обавестеле па потоа ќе чекаш уште 7 дена за да те приклучат и ред други курташаци.... со тоа што или користат на телеком инсталацијата оптичка или пак проверуваат дали може они нивна да пуштат некако, со тоа што праиме муабет за оптика пакетите што им се, али ви препорачувам да се јавите и слопо родригез да ви објасни по телефон што како.... хахахахаха

hipo

Practice makes perfect
27 јануари 2011
1,731
1,566
sistrum.mk
Јас користам од нив фиксен телефон и интернет, не е директно туку преку КНет во Куманово. се си работи како што терба. Има тука и таму по некој проблем но тоа се ситници кои се отстрануваат за многу бро време. А телефонот е живо џабе, зборев сат време со Турција и сметката беше за 100 ден повисока од вообичаено.

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,611
4,163

G4M3R

Practice makes perfect
26 јуни 2012
823
1,007
Дали има некој ставено од новите пакети на неотел neotrio fiber? Неотел имаат нивна инфраструктура со оптика или зимаат од друг оператор? Чавката на е-маил ми бараше да сум склучел договор за проста проверка дали има техничка можност кај мене да ставам нет...:) go figure
Еве ги пакетите:
http://neotel.mk/category/domasni-korisnici/paketi-so-uslugi/neotrio/?tab=72#72

xaocot

Gaining Experience
15 април 2011
124
54
Оптиката е на телеком...

Sent from my Lenovo TAB S8-50F using Tapatalk

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,421
13,493
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Оптиката е на Жито Лукс...

Sent from my iSamsung Galaxy 6s- using Tapatalk from Hans Kristijan Todorovski Karposh 4

:D :D :D

Edit: Замени хоче и нече со Телеком и Неотел

Последна промена:

lumixoid

Gaining Experience
22 септември 2008
153
169
Optikata e na neotel.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Се користи инфраструктура од Телеком т.е. оптичкото влакно.
Сервисот е од Неотел. Нивна адреса добиваш, кај нив во техничка поддршка се јавуваш ако имаш проблеми.
Телевизијата ја добиваш преку Андроид уред со веќе линкуваната апликација инсталирана.

G4M3R

Practice makes perfect
26 јуни 2012
823
1,007
телеком-неотел 2:1. Уште некој да се изјасни што ставил оптика преку нив(доколку има таков)

lumixoid

Gaining Experience
22 септември 2008
153
169
телеком-неотел 2:1. Уште некој да се изјасни што ставил оптика преку нив(доколку има таков)

Да не се разбереме погрешно. Јас не користам сервис од Неотел.
Тоа што го пренесов се информации кои сум ги добил директно од луѓе кои работат во Неотел и се задолжени за реализација на овој/овие сервис(и).
Постои и многу мала шанса да добиете и пристап преку нивна (на Неотел) инфраструктура, но таа е на ниво од 1%.

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,611
4,163
Се користи инфраструктура од Телеком т.е. оптичкото влакно.
Сервисот е од Неотел. Нивна адреса добиваш, кај нив во техничка поддршка се јавуваш ако имаш проблеми.
Телевизијата ја добиваш преку Андроид уред со веќе линкуваната апликација инсталирана.
Kaj sto jas imav optika bese postavena i operirana od neotel.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
3,175
3,753
Исто, како деловни корисници имавме интернет од неотел преку нивна оптика. Немаше врска со телеком, тоа време телеком не ни имаше оптика во тој крај - карпош 3.

lumixoid

Gaining Experience
22 септември 2008
153
169
Темава е започната во врска со домашните пакети на Неотел. Досегашните информации што ги дадов беа за тој сервис.

Неотел за деловни корисници користи нивна инфраструктура т.е. оптички кабел.
За приватните корисници засега ќе користи од Телеком заради распространетост.

Ако си приватен корисник и во моментов во објектот веќе имаат нивна инфраструктура, ќе ја искористат и за тебе (оној 1-2% што го споменав погоре).

S

Sukhoi

Гостин
Да со сигурност можам да ви кажам дека неотел има своја национална оптичка мрежа. Користат оптика на телеком поради поголемата распостранетост за обични корисници. Телевизијата оди преку нивната апликацијата што може да се инсталира на секој андроид уред и имате можност да ја пробате 30 дена. HD стримовите се во резолуција full hd резолуција, но со битрејт до 4,5 мегабити. SD стримовите се во нормална 720x576 резолуција, битрејт до 2 мегабити. Знам дека плеерот на страната(а ваљда и апликацијата) имаше уште неколку вакви опции во случај да интеренетот ви е поспор(пример само 1 мегабити битрејт, а иста SD резолуција).
Ја имам пробано, и работа доста солидно. Иако немам андроид бокс како нивен што даваат, сепак и на обичен usb doongle работи солидно. Вкупно може да ја инсталирате на 3 места(еден нивен бокс и 2 смарт уреди). Инаку квалитетот е доста солиден, би рекол некаде на рамниште на Max TV. Е сега замислата е далеку подобра(според мене) со оглед дека добивате бокс што може youtube и многу други апликации од плејстор да ги врти без проблем. Користам интернет од локален провајдер што е поврзан преку неотел и можам да кажам дека нема проблеми, супер е пингот кон надворешни места и речиси никогаш не сум имал прекини(како што пример близу имаше проблеми пред некое време) оваму тоа нема. Знам дека имаше еден корисник на кајгана форум што имаше пакет од нив(само со адсл конекција, не оптика) и беше доста задоволен.

Изменето од модератор:

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,611
4,163
Да, неотел интернетот за кој зборев беше за деловни корисници.

Мене ме интересира дали IPTV-во било да е на нивен бокс или на андроид уред фукнционира надвор од МК?

S

Sukhoi

Гостин
Да, неотел интернетот за кој зборев беше за деловни корисници.

Мене ме интересира дали IPTV-во било да е на нивен бокс или на андроид уред фукнционира надвор од МК?
Само македонски IP адреси.

goranzoran

Unstoppable
21 јануари 2011
3,316
2,775
скопје
Знае некој дали може да се пушти нет на различна адреса од домашната а сметката да стига на домашната?

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44,086
Мислења
877,278
Членови
30,685
Најнов член
Blaze Ivanov