1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

neoTV и интернет од Neotel

Дискусија во форумот 'Неотел' започната од lynx, 10 Март 2016.

 1. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,341
  3,000
  4 Септември 2008
  Ова на форумов ни избегало, од декември 2015, Неотел почнале да нудат IPTV покрај интернет и телефонија услугите.

  Повеќе инфо има тука, цена на пакети и листа на канали:
  http://neotel.mk/sto-e-neotv/
  http://neotel.mk/category/domasni-korisnici/televizija/#74

  Како што видов телевизијата како независна услуга неможе да се земе, мора како три услуги, интернет/фиксен/телевизија.
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 2. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,675
  3,054
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  ја не би...ни на крај памет...лошо искуство со тоа интернетот нив, плаќаш 12Мbps а добиваш мизерни 5.5-6 . нева агеин.
   
 3. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,341
  3,000
  4 Септември 2008
 4. dimsa

  dimsa
  Gaining Experience

  247
  276
  9 Јануари 2015
  На bokiscout му/ѝ се допаѓа ова.
 5. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,320
  3,716
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
 6. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,333
  9,741
  23 oктомври 2012
  Машко
  Ај нека земе некој пакет од неотел па нека сподели. Јас сум за мењање на близу, а телеком ми е скапичок.
   
 7. DemoUser

  DemoUser
  On your way to fame

  752
  698
  27 Април 2010
  Машко
  Јас се јавив и ги прашав : тој што правеше муабет со мене исто како да не му се живее е по телефон, мора договор да склучиш па ако имало техничка можност они тоа за 5 дена ќе те обавестеле па потоа ќе чекаш уште 7 дена за да те приклучат и ред други курташаци.... со тоа што или користат на телеком инсталацијата оптичка или пак проверуваат дали може они нивна да пуштат некако, со тоа што праиме муабет за оптика пакетите што им се, али ви препорачувам да се јавите и слопо родригез да ви објасни по телефон што како.... хахахахаха
   
  На uwemi, Daniel86, the_maker и уште 3 други им се допаѓа ова.
 8. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,603
  1,361
  27 Јануари 2011
  Машко
  Јас користам од нив фиксен телефон и интернет, не е директно туку преку КНет во Куманово. се си работи како што терба. Има тука и таму по некој проблем но тоа се ситници кои се отстрануваат за многу бро време. А телефонот е живо џабе, зборев сат време со Турција и сметката беше за 100 ден повисока од вообичаено.
   
 9. smole

  smole
  Unstoppable

  2,995
  3,385
  18 Април 2007
  Се регистрирав и ја користам кога кењам. Одлична е и не сецка.
   
  На Daniel86, Mar tiN, goranzoran и уште 4 други им се допаѓа ова.
 10. G4M3R

  G4M3R
  Gaining Experience

  456
  378
  26 Јуни 2012
  Машко
  Дали има некој ставено од новите пакети на неотел neotrio fiber? Неотел имаат нивна инфраструктура со оптика или зимаат од друг оператор? Чавката на е-маил ми бараше да сум склучел договор за проста проверка дали има техничка можност кај мене да ставам нет...:) go figure
  Еве ги пакетите:
  http://neotel.mk/category/domasni-korisnici/paketi-so-uslugi/neotrio/?tab=72#72
   
 11. xaocot

  xaocot
  Intern

  110
  45
  15 Април 2011
  Оптиката е на телеком...

  Sent from my Lenovo TAB S8-50F using Tapatalk
   
 12. smole

  smole
  Unstoppable

  2,995
  3,385
  18 Април 2007
  Optikata e na neotel.

  Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
   
  На bogoevski му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,333
  9,741
  23 oктомври 2012
  Машко
  Оптиката е на Жито Лукс...

  Sent from my iSamsung Galaxy 6s- using Tapatalk from Hans Kristijan Todorovski Karposh 4


  :D :D :D

  Edit: Замени хоче и нече со Телеком и Неотел
   
  Последна промена: 7 Мај 2016
  Daniel86, Bazinga и на bogoevski им се допаѓа ова.
 14. lumixoid

  lumixoid
  Gaining Experience

  117
  126
  22 Септември 2008
  Се користи инфраструктура од Телеком т.е. оптичкото влакно.
  Сервисот е од Неотел. Нивна адреса добиваш, кај нив во техничка поддршка се јавуваш ако имаш проблеми.
  Телевизијата ја добиваш преку Андроид уред со веќе линкуваната апликација инсталирана.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 15. G4M3R

  G4M3R
  Gaining Experience

  456
  378
  26 Јуни 2012
  Машко
  телеком-неотел 2:1. Уште некој да се изјасни што ставил оптика преку нив(доколку има таков)
   
 16. lumixoid

  lumixoid
  Gaining Experience

  117
  126
  22 Септември 2008
  Да не се разбереме погрешно. Јас не користам сервис од Неотел.
  Тоа што го пренесов се информации кои сум ги добил директно од луѓе кои работат во Неотел и се задолжени за реализација на овој/овие сервис(и).
  Постои и многу мала шанса да добиете и пристап преку нивна (на Неотел) инфраструктура, но таа е на ниво од 1%.
   
 17. smole

  smole
  Unstoppable

  2,995
  3,385
  18 Април 2007
  Kaj sto jas imav optika bese postavena i operirana od neotel.

  Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
   
 18. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,899
  2,140
  19 Јули 2013
  Исто, како деловни корисници имавме интернет од неотел преку нивна оптика. Немаше врска со телеком, тоа време телеком не ни имаше оптика во тој крај - карпош 3.
   
 19. lumixoid

  lumixoid
  Gaining Experience

  117
  126
  22 Септември 2008
  Темава е започната во врска со домашните пакети на Неотел. Досегашните информации што ги дадов беа за тој сервис.

  Неотел за деловни корисници користи нивна инфраструктура т.е. оптички кабел.
  За приватните корисници засега ќе користи од Телеком заради распространетост.

  Ако си приватен корисник и во моментов во објектот веќе имаат нивна инфраструктура, ќе ја искористат и за тебе (оној 1-2% што го споменав погоре).
   
  На mickeymkd му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,690
  1,141
  16 Јуни 2010
  Машко
  Да со сигурност можам да ви кажам дека неотел има своја национална оптичка мрежа. Користат оптика на телеком поради поголемата распостранетост за обични корисници. Телевизијата оди преку нивната апликацијата што може да се инсталира на секој андроид уред и имате можност да ја пробате 30 дена. HD стримовите се во резолуција full hd резолуција, но со битрејт до 4,5 мегабити. SD стримовите се во нормална 720x576 резолуција, битрејт до 2 мегабити. Знам дека плеерот на страната(а ваљда и апликацијата) имаше уште неколку вакви опции во случај да интеренетот ви е поспор(пример само 1 мегабити битрејт, а иста SD резолуција).
  Ја имам пробано, и работа доста солидно. Иако немам андроид бокс како нивен што даваат, сепак и на обичен usb doongle работи солидно. Вкупно може да ја инсталирате на 3 места(еден нивен бокс и 2 смарт уреди). Инаку квалитетот е доста солиден, би рекол некаде на рамниште на Max TV. Е сега замислата е далеку подобра(според мене) со оглед дека добивате бокс што може youtube и многу други апликации од плејстор да ги врти без проблем. Користам интернет од локален провајдер што е поврзан преку неотел и можам да кажам дека нема проблеми, супер е пингот кон надворешни места и речиси никогаш не сум имал прекини(како што пример близу имаше проблеми пред некое време) оваму тоа нема. Знам дека имаше еден корисник на кајгана форум што имаше пакет од нив(само со адсл конекција, не оптика) и беше доста задоволен.
   
  Последна промена: 8 Мај 2016
  uwemi, dimsa и на Oktar им се допаѓа ова.
 21. smole

  smole
  Unstoppable

  2,995
  3,385
  18 Април 2007
  Да, неотел интернетот за кој зборев беше за деловни корисници.

  Мене ме интересира дали IPTV-во било да е на нивен бокс или на андроид уред фукнционира надвор од МК?
   
 22. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,690
  1,141
  16 Јуни 2010
  Машко
  Само македонски IP адреси.
   
 23. smole

  smole
  Unstoppable

  2,995
  3,385
  18 Април 2007
  Steta

  Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
   
 24. krema

  krema
  Professor

  9,251
  8,978
  24 Јуни 2009
  Машко
  Иста приказна е и со Max TV, само МК IP адреси.
   
 25. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,844
  2,430
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
  Знае некој дали може да се пушти нет на различна адреса од домашната а сметката да стига на домашната?
   

Сподели

Вчитување...