• Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

  • Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,725
2,264
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
Па тогај X3-ката. Доста го фалат. Ем за пола цена од формулата.
И јас мислам Х3-ката подобро, и така тоа ќе му биде само за 2-3 месеци ... Ф2 има понизок рефреш но и понизок тач респонс од Х3, мислев дека денес ќе имам време да се занимавам малце со Redmi Note 9 Pro да пробам да репродуцирам проблемиве спомнати погоре но не успеав, едино до сега што сум приметил е дека тач-от на телефонот е спор и софтверот (телефонот беше на глобал стејбл) на него имаше сикјурити апдејт од Мај месец што е навистина многу, 7 месеци не добил апдејт за секјурити.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,861
28,806
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Па тоа бе GSM Arena бе, господ да ве поживее!

Сега да видиме butthurt бригада кое оправдување ќе го измисли :( :(:(:(:(:(:(

The branding of these chipsets is slightly misleading, though, in our book, because the difference in performance (and especially smoothness) between these and the 8-series is much higher than the one-digit increment might have you believe. These are still Qualcomm's best performing 4G mid-range SoCs, that's for sure, but don't think that because 7 is so close to 8, there's anything similar going on with how things feel when you use a phone with a 720/730/732 compared to an 865. They are worlds apart.

The Redmi Note 9 Pro's Snapdragon 720G is fine in day to day use, but it will never feel on par with a flagship chipset, not even for a split second. It's slower at everything, every single interaction takes a bit longer, and smoothness is barely decent, So we can't award the Note 9 Pro anything here. Like in all long-term reviews, we're talking about how things feel to us subjectively because spec sheets and synthetic benchmarks can't really reveal these things. Smoothness-wise, the Redmi Note 9 Pro is less smooth than the Note 8 Pro usually is and more smooth than when the Note 8 Pro has its slowdown moments.
 
Последна промена:

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,471
669
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7
Па тоа бе GSM Arena бе, господ да ве поживее!

Сега да видиме butthurt бригада кое оправдување ќе го измисли :( :(:(:(:(:(:(Последнава реченица од постот се укопаа, ама се разбравме 7>8>9 во мазност.

Со толку јаки чипови уште кочат во 2020, искрено голем проблем е ова знае да изиритира на големко.

Инаку зашто не пробаш малце Reаlme наместо Xiaomi??

Испратено од SM-G975F преку IT.mk форум апликација
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,861
28,806
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Последнава реченица од постот се укопаа, ама се разбравме 7>8>9 во мазност.

Со толку јаки чипови уште кочат во 2020, искрено голем проблем е ова знае да изиритира на големко.

Инаку зашто не пробаш малце Reаlme наместо Xiaomi??

Испратено од SM-G975F преку IT.mk форум апликација
Зошто софтверот можеби е и бетер. Им треба на тие уште 1-2 години за да бидат фактор. RN9P го земав како транзициски уред, да ме држи до следна генерација, ама очигледно не иде.
 

Quasimodo

Intern
2 септември 2016
67
27
Другарчина да не знаете каде има Poco x3 6/128gb Gray ? Мобилекс има плав 64гб скоро сегде се 64гб
 

pkku13

Intern
26 ноември 2020
22
16
Screenshot_2020-12-09-00-33-53-850_com.facebook.katana.jpg Screenshot_2020-12-09-00-33-59-335_com.facebook.katana.jpg
Здраво, дали некој наиде на ваков проблем со профилни слики на фб? Дали е до фб апликацијата или до Поко икс3
 

Bakii

Intern
17 декември 2015
24
11
Погледнете го атачментот 94499Погледнете го атачментот 94498
Здраво, дали некој наиде на ваков проблем со профилни слики на фб? Дали е до фб апликацијата или до Поко икс3
Со истиот проблем се соочувам и јас на мојот телефон во Dark Mode. Така е затоа што фејсбукот е со бела позадина и го прави во црно и автоматски некои слики не се во истиот квалитет.

Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,861
28,806
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
^ Samsung fanboys
 

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,471
669
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7
Зошто софтверот можеби е и бетер. Им треба на тие уште 1-2 години за да бидат фактор. RN9P го земав како транзициски уред, да ме држи до следна генерација, ама очигледно не иде.
Барем не кочат??
?


Испратено од SM-G975F преку IT.mk форум апликација
 

Weeaboo

Gaining Experience
23 февруари 2020
506
470
Струга
Погледнете го атачментот 94499Погледнете го атачментот 94498
Здраво, дали некој наиде на ваков проблем со профилни слики на фб? Дали е до фб апликацијата или до Поко икс3
Исклучи dark mode за 3rd party applications.
Навигирај Settings -> Dark Mode -> Individual Apps и гаси све таму.
Проблемот е во MIUI 12 System-Wide Dark Mode.
 

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,725
2,264
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
Од Сетек Шаомиве се со China ROM или Global?
Ова зависи од модел до модел, ако е модел кој е само за кинески пазар со сигурност е со чајна а инаку би требало со глобал да се.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Avid

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,725
2,264
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
Овие треба да се со глобален РОМ. Инаку имаш на продажба за поевтино на форумот Ноут 9 Про што е подобра опција ако размислуваш волку пари да потрошиш, особено 12.500 не вреди за Ноте 9, на ново Ноте 8 Про e далеку подобар избор за слична цена (мое мислење).
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,463
8,589
Скопје
Овие треба да се со глобален РОМ. Инаку имаш на продажба за поевтино на форумот Ноут 9 Про што е подобра опција ако размислуваш волку пари да потрошиш, особено 12.500 не вреди за Ноте 9, на ново Ноте 8 Про e далеку подобар избор за слична цена (мое мислење).
А бе знам ама пусти роднини морале од Сетек да купат.
 

pkku13

Intern
26 ноември 2020
22
16
За Poco x3 има ли некаде да се најде заштитно стакло? (освен али)

Sent from my M2007J20CG using Tapatalk
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,861
28,806
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Не знам што се случи, телефонот магично се оправи, направив рестарт (иако претходно на 3-4 дена правев без значајна промена) и се среди, не сум толку на социјални мрежи може и тоа да е фактор, ќе го тестирам додатно ама значајно помазен и пореспонсивен е :love:
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,081
503
Даваат ли попусти мобилариве кај нас, или нема мрдање од цениве... Некако не ми се дава 15.000+ за Poco X3, мислам дека за 13.500 го шиткаа околу Black Friday.
 

Mayson

Gaining Experience
10 април 2011
926
479
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10
Даваат ли попусти мобилариве кај нас, или нема мрдање од цениве... Некако не ми се дава 15.000+ за Poco X3, мислам дека за 13.500 го шиткаа околу Black Friday.
одговорот го имаш во самиот твој пост
 

Bakii

Intern
17 декември 2015
24
11
Пријатели имам еден проблем кај мојот Mi Note 10 lite, станува збор за шум (брум) кога ќе ставам банана 3.5мм и пуштам песни од појачало, блутот звучник со кабел, кај слушалки го немам тој проблем. (пробано со различни кабли исправни).
Дали некој имал ваков проблем со неговиот Xiaomi уред, какво чаре да барам?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,142
Мислења
839,331
Членови
29,054
Најнов член
Bojanco123
На врв Дно