• Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

  • Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1,453
1,071
pipelin's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3210M @ 2.50GHz
Motherboard
FUJITSU FJNBB1C (CPU Socket - U3E1)
Storage
Samsung SSD 860 QVO 1TB
RAM
16GB DDR3 SODIMM
Video card
Intel HD Graphics 4000
OS
Windows 10
Предлог до @Fatal1ty_ секој што прави рецензија/отпакување и снима вертикално да добие 7 дена забрана за користење на форумов. :ROFLMAO:

он топик:
Со убаво да си го служиш телефонот, доста убаво телефонче. За разлика од тебе јас го отворив онака „балкански“ со кинење на фолијата на 30 парчиња, не користев никакви „помагала“ :rolleyes:

Исклучи си ги рекламчињата (се што има “Recommendation“ во Settings исклучи, брзо е).
Доколку тестираш нешто GCam сподели искуства или сетинзи ако тоа е возможно. Јас најдов еден apk фајл и слики во темно вади подобро од stock камерата (или како и да се вика) ама не ја чепкав многу...
 

pkku13

Intern
26 ноември 2020
22
16
Предлог до @Fatal1ty_ секој што прави рецензија/отпакување и снима вертикално да добие 7 дена забрана за користење на форумов.

он топик:
Со убаво да си го служиш телефонот, доста убаво телефонче. За разлика од тебе јас го отворив онака „балкански“ со кинење на фолијата на 30 парчиња, не користев никакви „помагала“ :rolleyes:

Исклучи си ги рекламчињата (се што има “Recommendation“ во Settings исклучи, брзо е).
Доколку тестираш нешто GCam сподели искуства или сетинзи ако тоа е возможно. Јас најдов еден apk фајл и слики во темно вади подобро од stock камерата (или како и да се вика) ама не ја чепкав многу...
Видеото е направено по барање на корисник на форумот и е максимално аматерски . Втор ден како го имам Покото и уште ни пола го немам прочепкано. Ме нервираат дуплите апликации (ми календар-гоогле календар и сл.). Ако чепкам нешто ќе пишам дали сум заебал или подобрил

Sent from my M2007J20CG using Tapatalk
 

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1,453
1,071
pipelin's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3210M @ 2.50GHz
Motherboard
FUJITSU FJNBB1C (CPU Socket - U3E1)
Storage
Samsung SSD 860 QVO 1TB
RAM
16GB DDR3 SODIMM
Video card
Intel HD Graphics 4000
OS
Windows 10
Ме нервираат дуплите апликации (ми календар-гоогле календар и сл.).
Умм, мислам дека ги избришав сите освен Mi Video, Mi Calculator, Mi Browser (сокриен) и некои од google како Google One...
 

pkku13

Intern
26 ноември 2020
22
16
Умм, мислам дека ги избришав сите освен Mi Video, Mi Calculator, Mi Browser (сокриен) и некои од google како Google One...
Бришав(samo uninstall и враќа на првата верзија хаха) и јас многу, ако сакаш да ми кажеш што конкретно да изгасам у Settings.

Sent from my M2007J20CG using Tapatalk
 

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,710
2,221
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
И Mail апликацијата на шаоми е добра ако користиш exchange ...
 

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1,391
1,368
Drachevo

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,710
2,221
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
Зошто кај мене на редми ноут 8 про немам ми мејл апликација?
Не доаѓа дифолт со сите шаоми телефони но можеш да ја симнеш бесплатна е.


Едит: Изгледа не ја ставаат оваа пликација на MIUI Global само на кинеските верзии.
 

dipetar

Gaining Experience
1 мај 2019
240
81

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,670
3,038
Едит: Изгледа не ја ставаат оваа пликација на MIUI Global само на кинеските верзии.
Кај мене ја имаше, на ЕУ глобал ромот и во миуи 11 и 12. Ја деинсталирав уште во прв круг, заедно со куп други.

Покрај еден куп многу подобри апликации, не гледам причина зошто да се користи.
 

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,710
2,221
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
Може линк нешто од апликацијата?
имаш погоре линк од apkmirror.

Кај мене ја имаше, на ЕУ глобал ромот и во миуи 11 и 12. Ја деинсталирав уште во прв круг, заедно со куп други.

Покрај еден куп многу подобри апликации, не гледам причина зошто да се користи.
Точно има пуно апликации за маил, јас пример користам Spark за приватни адреси но за exchange каде што има голема количина на маилови апликацијата на шаоми е закон и има милион опции.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,166
8,368
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Шаоми со истите познати багови како пред 4 години..

Добри се само во буџет варијанта. За поскапите модели стави им пепел. Не вредат.

View: https://youtu.be/HWlAzjpniGA
Единствено за рам менаџментот се согласувам, агресивно гаси апликации во позадина MIUI 12. За нотификации што не стигале мало сутра. Комплетна контрола, се работи.

Месенџер на фејсбук ми е наместен да пали екран и да покаже кратој снипет, вибер ми е наместен само да титка без да пали екран и да нема флоатинг нотификации, SMS целосно да се прикажува на заклучен екран и да може да се одговори од таму.

Еве колку кочи види сам.

View: https://www.youtube.com/watch?v=7McCuVHLzCI&feature=youtu.be
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,709
6,731
www.mikrotikmacedonia.net
Користев 3 различни модели другар. Од буџет до хај енд. Сите имаат исти болест. Софтвер правен во подрум. Ако ти си среќен со твојот уред ОК е, нема потреба да се оправдуваш на мене. Јас Шаоми би купил само ниска кон средна класа.. И тоа само кога би бил со ограничен буџет. Инаку не би ги гледал.
 

Mayson

Gaining Experience
10 април 2011
904
471
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10
Користев 3 различни модели другар. Од буџет до хај енд. Сите имаат исти болест. Софтвер правен во подрум. Ако ти си среќен со твојот уред ОК е, нема потреба да се оправдуваш на мене. Јас Шаоми би купил само ниска кон средна класа.. И тоа само кога би бил со ограничен буџет. Инаку не би ги гледал.
pa sto baras togas vo temava :coffee:
 

mnikolce

On your way to fame
27 октомври 2016
666
524
Слободно секој нека си пиши што му лежи на душа - темата е за сите отворена и затоа постои.
 

123456

On your way to fame
12 април 2013
1,429
988
Naselba Dracevo, Kisela Voda, Macedonia
дупи си ги

 

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1,453
1,071
pipelin's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3210M @ 2.50GHz
Motherboard
FUJITSU FJNBB1C (CPU Socket - U3E1)
Storage
Samsung SSD 860 QVO 1TB
RAM
16GB DDR3 SODIMM
Video card
Intel HD Graphics 4000
OS
Windows 10
Можеби дека доцна излезе новиот АјПун затоа е вака, може од наредна година Q1 да се сменат некои работи, можеби.... :)

Од друга страна па реално секоја година да купуваш еден ист телефон со малку подобрена камера и процесор и тоа не е работа... :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,643
Мислења
829,518
Членови
28,651
Најнов член
Mr.Fiki
На врв Дно