1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од the_maker, 18 Септември 2014.

1. the_maker

the_maker
    Unbeatable

3,880
    5,962
    14 Август 2014
    Машко
    mi_logo_tema_front.jpg

Веќе некое време сум член на овој форум, и после постирање на различни теми одлучив да отворам dedicated тема за Mi телефоните. Веќе има и други корисници кои мислам дека со своето користење може да допринесат во ширење на искуства и информации за овие телефони.

Посебно интересно е развојот на МК софтвер како и кастом РОМ-чиња за сите Mi телефони и за уште преку 200 други модели, кој поддржува v5 кој v6 зависи од фабричкиот апдејт.

За некое време ќе следат информации од моја страна. Кој сака да постира нешто слободно нека постира.

Изменето од модератор: 8 oктомври 2014
    На viljus му/ѝ се допаѓа ова.
  2. mdeni

mdeni
    Unstoppable

3,271
    2,959
    24 Септември 2012
    Паметна идеја, си заслужуваат дискусија и запознавање со публиката. Ако има нешто од Mi4 би сакал да го видам.

На viljus и the_maker им се допаѓа ова.
  3. alekcackko

alekcackko
    Gaining Experience

438
    68
    10 Август 2012
    Машко
    Играње Half life 1 и 2,CS 1.6 и програмирање
    Има ли миуи ром 4.2.2 андроид за qualcomm msm 7x27A чипсет?

4. the_maker

the_maker
    Unbeatable

3,880
    5,962
    14 Август 2014
    Машко
    Има, јас го имам :) Ќе пуштам инфо за секој модел по нешто деновиве, гужва со официјалниот форум www.miui.mk/forum. Таму треба да се ставаат сите билдови за кој телефон како ќе се спрема, до тогаш, а важи и за @alekcackko да си проверите на http://en.miui.com/download.html

Поздрав

И уште еден линк од Developer ROM's кои се прават од ентузиасти и други корисници:
    http://en.miui.com/thread-7898-1-1.html

вреди да се види, па да имаме тука некој со LG, HTC, S4, S5, Huawei, ZTE, Moto итн.. со MIUI V5 или V6 да каже мислење која е разликата со TouchWiz, Sense со MIUI OS..

Изменето од модератор: 21 Септември 2014
    viljus, goran_oh, psyside и на уште 1 им се допаѓа ова.
  5. mdeni

mdeni
    Unstoppable

3,271
    2,959
    24 Септември 2012
    Го има Mi4 во беверли доле да се види и многу е солиден. Воопшто не е голем, дури е малку мал со само 5 инчи екран. Меѓутоа изработката е врвна. Сеуште нема црна верзија, но би требало да има наскоро. Во бела варијанта телефони несакам, во црна сигурно ќе е далеку поубав.
    Има и Note со 5,5 инчи екран кој е упола цена, но со 720п и А7 процесор, кој можеби за просечниот корисник е и подобар избор. Потребна е 6инчна верзија со Mi4 изработка и хардвер - тоа е сигурно.

На viljus и the_maker им се допаѓа ова.
  6. the_maker

the_maker
    Unbeatable

3,880
    5,962
    14 Август 2014
    Машко
    Jas go dobiv kako test ured od Xiaomi, i mozam da kazam deka podobro nema vo momentov na nasiot pazar a i posiroko. Toa e moj vkus, a za tehnologijata i performansite site korisnici razlicno koristat neli pa neka si kazat site..

Vo odnos na kamerata, moram da kazam deka vo novata verzija seuste ne se adaptirani site opcii od V5 i toa e problem, zatoa sto nemoze mnogu da se menuva. Mene ne mi smeta, no za nov korisnik toa moze da bide "e..te telefonot", "kineska kamera" (jes deka e Sony 13MP :) ) ama koga krajnoto korisnicko iskustvo ne e VRV togas ne e dobro ni za mene :) E sega, kaj nas seuste se stava v5 poradi ovie pricini, no korisnikot moze sam da si stavi v6 po zelba normalno..

7. psyside

psyside
    Rising Star

25,072
    25,361
    4 Септември 2008
    Малце е претерано да се каже дека Mi4 е најдобриот телефон на пазарот во моментов, да спаѓа во најдобрите, но сеуште не е на врвот.

RagingDemon, Oktar, the_maker и на уште 1 им се допаѓа ова.
  8. the_maker

the_maker
    Unbeatable

3,880
    5,962
    14 Август 2014
    Машко
    Ова интернетов нешто денес не е со сите.. Се догласувам со тебе, отвори дебата па ќе пишеме тука :) да го видиме твојот фаворит..

Знам дека ќе те интересира :)

http://www.gsmarena.com/xiaomi_redmi_1s-review-1138.php

На viljus и psyside им се допаѓа ова.
  9. psyside

psyside
    Rising Star

25,072
    25,361
    4 Септември 2008
    Hongmi и Redmi е една иста линија? многу збунувачки...

10. mdeni

mdeni
    Unstoppable

3,271
    2,959
    24 Септември 2012
    На the_maker му/ѝ се допаѓа ова.
  11. the_maker

the_maker
    Unbeatable

3,880
    5,962
    14 Август 2014
    Машко
    Ист апарат е.. Hongmi (Hong - ЦРВЕН) (Mi - ОРИЗ) :) ... Што би се рекло и Red-mi... За надвор од кина Redmi линијата ќе биде стандард..

Добра споредба, сум ја видел.. LG G3 има многу лоши критики, малце е избрзан како замена за G2, и нема добри хардверски решенија.. Мислам дека на крај дечкото кажува како сепак би купил Mi 4 :) Тоа е единствената реална конкуренција според мене во моментов. Јас лично толкав телефон не би можел да носам во џеп. И Mi 4 ми е голем, јас би земал Mi 2S, најдобриот телефон на Xiaomi до сега... Мазга од телефон а со Snapdragon 600 лета...

На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
  12. psyside

psyside
    Rising Star

25,072
    25,361
    4 Септември 2008
    Јас сум фан на оштри дисплеи, а во тој сегмент Mi4 нема што да бара, исто и камерата му е послаба. Таак да за мене G3, иако не е ултра респонсивен, сепак е подобар избор. Изработката на Mi4 од друга страна, гази по сите други телефони освем M8/iPhone.

13. Dark HaCkeR

Dark HaCkeR
    Баниран/a

2,632
    1,360
    14 Јули 2009
    Мене ме интересира како стојат овие телефони со зрачење,имаше едно видео мислам дека Xiaomi беа први во тоа поле

14. xenon

xenon
    Guru

3,819
    9,526
    15 Јануари 2011
    Машко
    Ми4 би бил интересен избор доколку цената е под 300Е. Вака, не фала, Nokia 930 / Z2/Z3 / LG G3 / One M8 итн. секогаш ќе бидат подобар избор.

На RagingDemon, Oktar, ТАТА_МАТА и уште 2 други им се допаѓа ова.
  15. the_maker

the_maker
    Unbeatable

3,880
    5,962
    14 Август 2014
    Машко
    Гледај, јас сум исто фан на HTC, и од 2005-та навака сите модели сум ги имал. Реално, од Windows Mobile 5 се зезам со кастом работи.. ВО тоа време се флешираше све посебно рачно, а со Diamond 2 прват се хакираше PS 3 за да може да се играат игри од hdd.. ;)
    Xioami не се најдобри играчи, они се единствените кои нудат различен концепт што мене ми е екстра. Секогаш има аспекти на гледање на работите и секој од нив влегува со одреден процент кај секој корисник. За мене идејата на Xioami e 60%, 30% e community, остаток е квалитет.. Кај некој можеби е статусот 70%. И да беа полоши во хардвер, мада не се тука баш напротив, пак ќе ги следев..

И сега користам ONE M7 со MIUI софтвер :) да ти кажам дека е подобар од неговиот Sense во секој поглед, а сум флешнал може 100 билда на него.
    поздрав

На Gajche-X му/ѝ се допаѓа ова.
  16. kirev

kirev
    Unstoppable

5,337
    3,730
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
    Што е разликата со Mi3? Еден пријател купи...

17. the_maker

the_maker
    Unbeatable

3,880
    5,962
    14 Август 2014
    Машко
    Mi 3 со Mi 4?

18. kirev

kirev
    Unstoppable

5,337
    3,730
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
  19. the_maker

the_maker
    Unbeatable

3,880
    5,962
    14 Август 2014
    Машко
    Vo princip Mi 4 e sosema nova linija kako sto e Redmi, ne e zamena za Mi 3. To tesko moze da se objasni na site, posebno koga nema 5000 korisnici i ima diskusija. Mislam deka nabrzo ke izleze Mi 3S so 4G i sitni izmeni. Iskreno mene dizajnerski i koncepciski Mi 3 poveke mi se dopagja. No moram da imam i edno i drugo :)

Imaku Mi 3 e Snadragon 800 na 2.3GHz a Mi 4 Snapdragon 801 na 2.5.. Drug proces na izrabotka od stailess steel, a Mi 3 e magneziumsko-aluminiumska legura.

Kamerata mu e podbra i od Mi 4 so poslednite update-i. No Mi 4 duri sega ke se rqzviva. Za parite, nemoze nikoj da debatira deka ima podobar telefon realno. No toa e moe mislenje :)

Mislam deka bev kratok
    Pozz

На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
  20. kirev

kirev
    Unstoppable

5,337
    3,730
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
    Значи не згрешил што земал Ми 3. И не мораш да бидеш краток, само кирилица ако може :)

21. DrMTR

DrMTR
    Guru

6,236
    6,366
    27 Март 2014
  22. the_maker

the_maker
    Unbeatable

3,880
    5,962
    14 Август 2014
    Машко
    На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
  23. Gajche-X

Gajche-X
    Unbeatable

3,081
    5,379
    22 Август 2014
    Јас во иднина зимам Mi-4 обавезно,чекам црн да стигне.
    Ме "купија" xiaomi,што со изработка,стабилноста на miui ,што со батерија,за цената да не коментирам.
    Топ корисничко искуство добив за сега ,се надевам нема да се урочам :)

24. psyside

psyside
    Rising Star

25,072
    25,361
    4 Септември 2008
    Цената? цената на Mi4 кај нас е многу лоша...

На RagingDemon и ТАТА_МАТА им се допаѓа ова.
  25. the_maker

the_maker
    Unbeatable

3,880
    5,962
    14 Август 2014
    Машко
    Еве една нова вест, ја постирам тука цела.

Xiaomi Redmi 1S e 4-тиот најдобро продаван телефон во светот!

Xiaomi сега е 5-та најголема фирма во светот по продажба на паметни телефони, и нејзините производи се толку популарни во Кина што веќе стасаа до 14% од сите продадени телефони, и со тоа лесно победувајќи ги Samsung, Lenovo, и Huawei. Еден од нејзините производи Redmi 1S е толку успешен што веќе стигна до 4-тото место на најпродаван телефон во светот.

Прочитајте повеќе: http://en.miui.com/thread-45905-1-1.html
    Извор: betanews

Сподели

Вчитување...