• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

 • Ја почнал/а темата
 • #1

the_maker

Unbeatable
14 август 2014
3,866
5,935
UNIVERSE
www.miui.mk
mi_logo_tema_front.jpg

Веќе некое време сум член на овој форум, и после постирање на различни теми одлучив да отворам dedicated тема за Mi телефоните. Веќе има и други корисници кои мислам дека со своето користење може да допринесат во ширење на искуства и информации за овие телефони.

Посебно интересно е развојот на МК софтвер како и кастом РОМ-чиња за сите Mi телефони и за уште преку 200 други модели, кој поддржува v5 кој v6 зависи од фабричкиот апдејт.

За некое време ќе следат информации од моја страна. Кој сака да постира нешто слободно нека постира.
 
Изменето од модератор:

mdeni

Unstoppable
24 септември 2012
4,011
3,733
Паметна идеја, си заслужуваат дискусија и запознавање со публиката. Ако има нешто од Mi4 би сакал да го видам.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #4

the_maker

Unbeatable
14 август 2014
3,866
5,935
UNIVERSE
www.miui.mk
Паметна идеја, си заслужуваат дискусија и запознавање со публиката. Ако има нешто од Mi4 би сакал да го видам.
Има, јас го имам :) Ќе пуштам инфо за секој модел по нешто деновиве, гужва со официјалниот форум www.miui.mk/forum. Таму треба да се ставаат сите билдови за кој телефон како ќе се спрема, до тогаш, а важи и за @alekcackko да си проверите на http://en.miui.com/download.html

Поздрав

И уште еден линк од Developer ROM's кои се прават од ентузиасти и други корисници:
http://en.miui.com/thread-7898-1-1.html

вреди да се види, па да имаме тука некој со LG, HTC, S4, S5, Huawei, ZTE, Moto итн.. со MIUI V5 или V6 да каже мислење која е разликата со TouchWiz, Sense со MIUI OS..
 
Изменето од модератор:

mdeni

Unstoppable
24 септември 2012
4,011
3,733
Го има Mi4 во беверли доле да се види и многу е солиден. Воопшто не е голем, дури е малку мал со само 5 инчи екран. Меѓутоа изработката е врвна. Сеуште нема црна верзија, но би требало да има наскоро. Во бела варијанта телефони несакам, во црна сигурно ќе е далеку поубав.
Има и Note со 5,5 инчи екран кој е упола цена, но со 720п и А7 процесор, кој можеби за просечниот корисник е и подобар избор. Потребна е 6инчна верзија со Mi4 изработка и хардвер - тоа е сигурно.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

the_maker

Unbeatable
14 август 2014
3,866
5,935
UNIVERSE
www.miui.mk
Jas go dobiv kako test ured od Xiaomi, i mozam da kazam deka podobro nema vo momentov na nasiot pazar a i posiroko. Toa e moj vkus, a za tehnologijata i performansite site korisnici razlicno koristat neli pa neka si kazat site..

Vo odnos na kamerata, moram da kazam deka vo novata verzija seuste ne se adaptirani site opcii od V5 i toa e problem, zatoa sto nemoze mnogu da se menuva. Mene ne mi smeta, no za nov korisnik toa moze da bide "e..te telefonot", "kineska kamera" (jes deka e Sony 13MP :) ) ama koga krajnoto korisnicko iskustvo ne e VRV togas ne e dobro ni za mene :) E sega, kaj nas seuste se stava v5 poradi ovie pricini, no korisnikot moze sam da si stavi v6 po zelba normalno..
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,272
29,293
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Малце е претерано да се каже дека Mi4 е најдобриот телефон на пазарот во моментов, да спаѓа во најдобрите, но сеуште не е на врвот.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

the_maker

Unbeatable
14 август 2014
3,866
5,935
UNIVERSE
www.miui.mk
Малце е претерано да се каже дека Mi4 е најдобриот телефон на пазарот во моментов, да спаѓа во најдобрите, но сеуште не е на врвот.
Ова интернетов нешто денес не е со сите.. Се догласувам со тебе, отвори дебата па ќе пишеме тука :) да го видиме твојот фаворит..

Малце е претерано да се каже дека Mi4 е најдобриот телефон на пазарот во моментов, да спаѓа во најдобрите, но сеуште не е на врвот.
Знам дека ќе те интересира :)

http://www.gsmarena.com/xiaomi_redmi_1s-review-1138.php
 
Изменето од модератор:

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,272
29,293
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Hongmi и Redmi е една иста линија? многу збунувачки...
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11

the_maker

Unbeatable
14 август 2014
3,866
5,935
UNIVERSE
www.miui.mk
Hongmi и Redmi е една иста линија? многу збунувачки...
Ист апарат е.. Hongmi (Hong - ЦРВЕН) (Mi - ОРИЗ) :) ... Што би се рекло и Red-mi... За надвор од кина Redmi линијата ќе биде стандард..

Добра споредба, сум ја видел.. LG G3 има многу лоши критики, малце е избрзан како замена за G2, и нема добри хардверски решенија.. Мислам дека на крај дечкото кажува како сепак би купил Mi 4 :) Тоа е единствената реална конкуренција според мене во моментов. Јас лично толкав телефон не би можел да носам во џеп. И Mi 4 ми е голем, јас би земал Mi 2S, најдобриот телефон на Xiaomi до сега... Мазга од телефон а со Snapdragon 600 лета...
 
Изменето од модератор:

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,272
29,293
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Јас сум фан на оштри дисплеи, а во тој сегмент Mi4 нема што да бара, исто и камерата му е послаба. Таак да за мене G3, иако не е ултра респонсивен, сепак е подобар избор. Изработката на Mi4 од друга страна, гази по сите други телефони освем M8/iPhone.
 

Dark HaCkeR

Баниран/a
14 јули 2009
2,632
1,359
Мене ме интересира како стојат овие телефони со зрачење,имаше едно видео мислам дека Xiaomi беа први во тоа поле
 

xenon

Guru
15 јануари 2011
3,792
9,205
Erga Gomnes
xenon's setup  
Processor & Cooler
i7 5960X 4300mhz
Motherboard
Asus X99 Deluxe
Storage
intel 750 400gb / 2 x 8tb seagate, 4 x 6TB WD, 3 x SM951 512gb, 4 x 4TB WD
PSU
Antec 1300W
RAM
64GB DDR4 @ 3200mhz
Video card
SLI (2 x Asus 1080Ti Strix)
Case
Coolermater Cosmos II
Mouse
Sentinel III
Keyboard
Coolermaster Master Keys Pro L
Audio
Asus Xonar STX, Adam A7x (2), Adam A3x (2), TC Electronic BMC-2 (DAC)
Monitor
43" Samsung KS7500 4К HDR
OS
W10P
Ми4 би бил интересен избор доколку цената е под 300Е. Вака, не фала, Nokia 930 / Z2/Z3 / LG G3 / One M8 итн. секогаш ќе бидат подобар избор.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #15

the_maker

Unbeatable
14 август 2014
3,866
5,935
UNIVERSE
www.miui.mk
Ми4 би бил интересен избор доколку цената е под 300Е. Вака, не фала, Nokia 930 / Z2/Z3 / LG G3 / One M8 итн. секогаш ќе бидат подобар избор.
Гледај, јас сум исто фан на HTC, и од 2005-та навака сите модели сум ги имал. Реално, од Windows Mobile 5 се зезам со кастом работи.. ВО тоа време се флешираше све посебно рачно, а со Diamond 2 прват се хакираше PS 3 за да може да се играат игри од hdd.. ;)
Xioami не се најдобри играчи, они се единствените кои нудат различен концепт што мене ми е екстра. Секогаш има аспекти на гледање на работите и секој од нив влегува со одреден процент кај секој корисник. За мене идејата на Xioami e 60%, 30% e community, остаток е квалитет.. Кај некој можеби е статусот 70%. И да беа полоши во хардвер, мада не се тука баш напротив, пак ќе ги следев..

И сега користам ONE M7 со MIUI софтвер :) да ти кажам дека е подобар од неговиот Sense во секој поглед, а сум флешнал може 100 билда на него.
поздрав
 
 • Ја почнал/а темата
 • #19

the_maker

Unbeatable
14 август 2014
3,866
5,935
UNIVERSE
www.miui.mk
Vo princip Mi 4 e sosema nova linija kako sto e Redmi, ne e zamena za Mi 3. To tesko moze da se objasni na site, posebno koga nema 5000 korisnici i ima diskusija. Mislam deka nabrzo ke izleze Mi 3S so 4G i sitni izmeni. Iskreno mene dizajnerski i koncepciski Mi 3 poveke mi se dopagja. No moram da imam i edno i drugo :)

Imaku Mi 3 e Snadragon 800 na 2.3GHz a Mi 4 Snapdragon 801 na 2.5.. Drug proces na izrabotka od stailess steel, a Mi 3 e magneziumsko-aluminiumska legura.

Kamerata mu e podbra i od Mi 4 so poslednite update-i. No Mi 4 duri sega ke se rqzviva. Za parite, nemoze nikoj da debatira deka ima podobar telefon realno. No toa e moe mislenje :)

Mislam deka bev kratok
Pozz
 

Gajche-X

Unbeatable
22 август 2014
3,081
5,387
Gulf Of Aden(Stargate Portal) via Скопје
Јас во иднина зимам Mi-4 обавезно,чекам црн да стигне.
Ме "купија" xiaomi,што со изработка,стабилноста на miui ,што со батерија,за цената да не коментирам.
Топ корисничко искуство добив за сега ,се надевам нема да се урочам :)
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,272
29,293
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Цената? цената на Mi4 кај нас е многу лоша...
 
 • Ја почнал/а темата
 • #25

the_maker

Unbeatable
14 август 2014
3,866
5,935
UNIVERSE
www.miui.mk
Еве една нова вест, ја постирам тука цела.

Xiaomi Redmi 1S e 4-тиот најдобро продаван телефон во светот!

Xiaomi сега е 5-та најголема фирма во светот по продажба на паметни телефони, и нејзините производи се толку популарни во Кина што веќе стасаа до 14% од сите продадени телефони, и со тоа лесно победувајќи ги Samsung, Lenovo, и Huawei. Еден од нејзините производи Redmi 1S е толку успешен што веќе стигна до 4-тото место на најпродаван телефон во светот.

Прочитајте повеќе: http://en.miui.com/thread-45905-1-1.html
Извор: betanews
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,523
Мислења
858,562
Членови
29,932
Најнов член
Sladzana.Angjelkovska
На врв Дно