• Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

  • Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,849
28,782
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Према перфорнасите и антуту скор треба да е помала разлика, ама софтверот е изгледа намерно работи поспоро од што треба.

Шаоми полека но сигурно софтверски стануваат поинфериорни, многу проблеми со софтвер. Во 2020 неможе да им се опростува веќе.

Realme се далеку постабилни со помалце проблеми иако функционално се поназадни.

Испратено од SM-G975F преку IT.mk форум апликација
Антуту? :ROFLMAO:
 

steelseries

On your way to fame
20 декември 2015
881
534
Skopje
steelseries's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 w/Stock Cooler (Wraith Spire RGB)
Motherboard
Asus x370 Prime PRO
Storage
WD10EZEX Blue
PSU
Cooler Master Vanguard 750+ Gold
RAM
HyperX Predator 2x8GB // 3200Mhz
Video card
Asus GTX 1060 6GB
Mouse
SteelSeries Rival 310
Keyboard
Gigabyte K85 Mechanical RGB
Monitor
Benq RL2455HM
OS
Windows 10 Pro
да не отвороам нова тема, али се базира за МИ продуктите.

Сакам да купам Note 9 Pro Max од ледиком. Дали е кинеската верзија? Или си имам Google Play services од сам старт?
 

CBB_6

On your way to fame
9 декември 2016
196
616
Кај мене на Poco x3 денеска се ажурираше на 12.0.4 глобал верзијата, причина зошто би каснеле апдејтиве?
Не знам зошто би каснеле кај тебе апдејтите, ако има нешто врска за кој пазар е наменет конкретниот модел.
Од кај ти е купен, од овде? Мојот е од Бенггуд порачан, глобал верзија.
 

red dragon

Intern
28 јуни 2013
47
9
Може ли некој да каже лично искуство со Xiaomi Note 8 pro 128gb 6gb ram. Кои му се маните,каков е со издрзливост на батерија и камера? До сега никош не сум користел телефон од овој бренд. Позз
 

Tomekk

Gaining Experience
4 декември 2009
140
120
Дечки вреди понудава?
Имам 9T и треба да го оставам на сестра ми.
Screenshot_20201220-133150655.jpg

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,849
28,782
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Последна промена:

pkku13

Intern
26 ноември 2020
22
16
Не знам зошто би каснеле кај тебе апдејтите, ако има нешто врска за кој пазар е наменет конкретниот модел.
Од кај ти е купен, од овде? Мојот е од Бенггуд порачан, глобал верзија.
Ledikom

Sent from my M2007J20CG using Tapatalk
 

Mister

Gaining Experience
27 јануари 2012
148
87
Некои страни интензитетот на боите се намалува. Какомда трепка екранот. Еден момент се vivid/saturated наредниот се како бледи, односно како да е намалена сатурацијата. Гледав во сетингс, ништо не е сменето. Да не знае некој што може да биде?
Mi Note 10


Sent from my Mi Note 10 using Tapatalk
 

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1,467
1,086
pipelin's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3210M @ 2.50GHz
Motherboard
FUJITSU FJNBB1C (CPU Socket - U3E1)
Storage
Samsung SSD 860 QVO 1TB
RAM
16GB DDR3 SODIMM
Video card
Intel HD Graphics 4000
OS
Windows 10
Кај мене го ставив на Standard пошто првото од сликава ^ многу ги менува боите, некогаш белата е премногу “жолта“ и ме нервира, не знам како ги избира баш боите...
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,849
28,782
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Страшен уред за цената

 

lumixoid

Gaining Experience
22 септември 2008
142
158

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,849
28,782
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Моделот го пратив за референца не промовирам никого..
 

sas_klar

Intern
8 јануари 2009
53
23
Skopje
sas_klar's setup  
Motherboard
B150
PSU
G4000
RAM
8 DDR4
Case
PowerBox
Mouse
Logi B110's
Keyboard
A4 teach
Monitor
LG
OS
Windows
Од денес горд и задоволен корисник на Poco x3 од Ми стор првите впечатоци морам да признаам дека се со воздишка, супер телефон за цената што се нуди!
 

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1,467
1,086
pipelin's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3210M @ 2.50GHz
Motherboard
FUJITSU FJNBB1C (CPU Socket - U3E1)
Storage
Samsung SSD 860 QVO 1TB
RAM
16GB DDR3 SODIMM
Video card
Intel HD Graphics 4000
OS
Windows 10
Од денес горд и задоволен корисник на Poco x3 од Ми стор првите впечатоци морам да признаам дека се со воздишка, супер телефон за цената што се нуди!
Со убаво да си го служиш. Телефонот е совршенство за парите.
 

TheDimiskov

Gaining Experience
26 февруари 2015
70
180
TheDimiskov's setup  
Processor & Cooler
R7 5800X/XIGMATEK aurora 240mm aio
Motherboard
Asrock Steel Legend B550
Storage
1tb ssd+250gb nvme
PSU
Antec HCG 850w
RAM
Hyper x fury 3200mhz 2x8
Video card
RTX 3070 X TRIO
Case
NZXT H510 Elite Black
Mouse
deathadder elite
Keyboard
blackwidow chroma v2
Audio
ss arctis 5
Monitor
BENQ 27'' 144HZ XL2720Z
OS
Windows 10
Dali go biva mi10t?
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,849
28,782
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Goran995

On your way to fame
16 ноември 2019
455
717
Скопје
Некои страни интензитетот на боите се намалува. Какомда трепка екранот. Еден момент се vivid/saturated наредниот се како бледи, односно како да е намалена сатурацијата. Гледав во сетингс, ништо не е сменето. Да не знае некој што може да биде?
Mi Note 10


Sent from my Mi Note 10 using Tapatalk
Не ти е хардверски проблемот, и кај мене исто прави на Кајгана форум на ист телефон.
Како скролам - така се менува бојата од нормална до избледена...
 

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,724
2,259
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
За 26, Snapdragon 865, 144hz....тешко да најдеш подобро, штета што нема OIS на камерата....
Многу подобар уред е дури и од Поко Ф2, 144Hz екранот и стерео звучките прават огромна разлика, за тие пари нема подобар уред.
Едина слаба точка му се камерите но во тој ценовен сегмент нема телефон со флегшип компоненти и добра камера за таква комбинација е само S20 FE.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,849
28,782
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Многу подобар уред е дури и од Поко Ф2, 144Hz екранот и стерео звучките прават огромна разлика, за тие пари нема подобар уред.
Едина слаба точка му се камерите но во тој ценовен сегмент нема телефон со флегшип компоненти и добра камера за таква комбинација е само S20 FE.
Ма и тие не се слаба точка, супер сензорче е тоа, штета за OIS....686 го гази 586, гледав споредба значајна разлика е.
 

Tunev

Intern
16 декември 2015
15
19
Mi 10T го има Sony IMX682 Exmor RS а Poco F2 pro го има Sony IMX686 Exmor RS сензорот на главната камера. Јас се мислев меѓу овие два и на крај се подновив со Poco F2 pro. Не сум гејмер за да ми значат тие 144 Hz кај Mi 10T а сепак екранот на покото е амолед и е со добро осветлување.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,849
28,782
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Mi 10T го има Sony IMX682 Exmor RS а Poco F2 pro го има Sony IMX686 Exmor RS сензорот на главната камера. Јас се мислев меѓу овие два и на крај се подновив со Poco F2 pro. Не сум гејмер за да ми значат тие 144 Hz кај Mi 10T а сепак екранот на покото е амолед и е со добро осветлување.
like-ot ти е за инфото за сензорот кој го помешав, иначе не се согласувам со Poco vs Mi 10T

BTW скоро исти се сензоритe (686 vs 586)
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,096
Мислења
838,443
Членови
29,012
Најнов член
Ivan1985
На врв Дно