1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Како изгледа внатрешноста на вашето куќиште

Дискусија во форумот 'Overclock & Modding' започната од vane44, 4 Април 2012.

1. Joco Ilievski

Joco Ilievski
    Gaining Experience

150
    119
    24 Август 2011
    Машко
    Ја не гледам причина зошто да не би постирале тоа, едноставно насловот на темата е "како изгледа внатрешноста на вашето куќиште", другарот си сликнал и стаел слика на форум да покаже каква му е внатрешноста у куќиштето, без разлика дали ќе се восхити или инспитира некој од тоа или не.
    Едноставно, ти се свиѓа - стегни лајк/игнорирај
    не ти се свиѓа - игнорирај и толку.
    Нема потреба од негативни коментари, или било какви коментари и со тоа да му праеш да му е неудобно. Дечкото постираше слика, и не побара никаков рејтинг да му се даде на тоа!
    Он знае како ги заработил парете што ги дал за компјутерот, и е горд на тоа што го купил и изградил, и постирал.
    Испратено од CLT-L29 преку IT.mk форум апликација

На NecrotoX, Brendog, Enigma и уште 13 други им се допаѓа ова.
  2. The Geek Boy

The Geek Boy
    Gaining Experience

851
    331
    9 Август 2018
    Машко
  3. coNNectMKD

coNNectMKD
    Gaining Experience

394
    311
    13 Март 2017
    Машко
    Ти не си ни постирал фотографија од твоето куќиште, а најде да збориш за некој друг, кој го сликал и објавил своето. Башка, темата е крстена „Како изгледа внатрешноста на вашето куќиште". Што се тресеш?

Па уште извичници..

На Dejan007, Enigma, Tenny и уште 2 други им се допаѓа ова.
  4. draey

draey
    Gaining Experience

190
    226
    15 Јануари 2010
    Брееј, RIP темава :p. Сега сите ќе се плашат да постираат слики од нивното куќиште. Страв ќе им е да не влета Јанко Узунов со секирата.:D

На Dejan007, claus, Joco Ilievski и уште 4 други им се допаѓа ова.
  5. Tajson

Tajson
    On your way to fame

644
    823
    25 Февруари 2016
    Машко
    Се јавија членовите на форумов со ''ружни куќариња'' :p:p:p

На tupacan и Luca Toni им се допаѓа ова.
  6. spanska

spanska
    Gaining Experience

57
    64
    18 Јули 2019
    Машко
    Еве ви инспирација за да зуете малку

Btw компјутеров го користам за работа а не за да ми личи дома c3930.jpg

windows8, Tenny и на krisbt им се допаѓа ова.
  7. StalkeR

StalkeR
    Unbeatable

4,212
    4,085
    5 Декември 2009
    Машко
    1200W psu? Оверкил за било каква карта да има у систем.
    Инаку, голем дел од тука ги користат пц-њата за работа, само што тоа да ти биде скоцкано внатре се е мерак, не личост. :)

Sent from my Redmi K20 using Tapatalk

На DaVoRkNe и Ace Lud им се допаѓа ова.
  8. Astro

Astro
    Guru

6,784
    9,437
    20 Јуни 2012
    Машко
    ERP Consultant, MCSA, SQL
    Сеа замисли ти дојдам ја дома и почнувам да ти мрчам како не ти е окречено рецимо и како бојата не ти е дуропал, ќе бидеш гостопримлив или ќе си го добијам со коприви по газот? :oh:

На claus и toshex им се допаѓа ова.
  9. spanska

spanska
    Gaining Experience

57
    64
    18 Јули 2019
    Машко
    А тек да ти кажам дека е Celeron g3930

Tenny, toshex и на DaVoRkNe им се допаѓа ова.
  10. Astro

Astro
    Guru

6,784
    9,437
    20 Јуни 2012
    Машко
    Некому едноставно не му оди во животот :oh::oh::oh:

The Geek Boy, Avid и на spanska им се допаѓа ова.
  11. fuzzjaw

fuzzjaw
    Unstoppable

1,398
    2,252
    13 Јануари 2014
    Машко
    @spanska "компјутерот го користам за работа" не е причина за ваков хаос со каблите. Саат време работа е да се средат, посебно со модуларно напојување како ова на сликава, а многу веројатно ќе добиеш подобар airflow и пониски температури. Не е се само за изглед :)

The Geek Boy, DaVoRkNe и на spanska им се допаѓа ова.
  12. deadpool

deadpool
    Intern

41
    25
    31 Декември 2018
    Мислев дека ти е Атлон Х4 со Интел кулер, ама ме разочара сеа.

13. DaVoRkNe

DaVoRkNe
    Unbeatable

3,954
    4,220
    1 Септември 2011
    Машко
    Не го бива,каблите ти се хаос,фрлај го во ѓубре.Чим каблите не ти се средени за изглед на Ит форум,ондак и животот не ти е среден.

На Ticklah, Luca Toni, Enigma и уште 7 други им се допаѓа ова.
  14. Joco Ilievski

Joco Ilievski
    Gaining Experience

150
    119
    24 Август 2011
    Машко
    Апдејт со продужните кабли за матичната и графичката. :carefree:

На NecrotoX, psyside, Sukhoi и уште 16 други им се допаѓа ова.
  15. krema

krema
    Professor

11,062
    10,569
    24 Јуни 2009
    Машко
    ^Да си набавиш скрос црни продолжни кабли, вака изгледа како ФК Партизан, иначе добро е.

The Geek Boy, Joco Ilievski и на spiritBreaker им се допаѓа ова.
  16. Astro

Astro
    Guru

6,784
    9,437
    20 Јуни 2012
    Машко
    @Joco Ilievski исто така извади ја и онаа пластиката што стои над VRM-от кај што пишува Aorus. Пошто имаш 2700Х кој знае да го загрее убаво VRM-от ова ќе ти ги симне температурите за околу 5-10 степени.

На MadBuldog му/ѝ се допаѓа ова.
  17. krema

krema
    Professor

11,062
    10,569
    24 Јуни 2009
    Машко
    Ех, па тоа е моден детал, нема да личи на ништо.

18. Grimriper

Grimriper
    Gaining Experience

70
    197
    23 Април 2015
    Машко
    Front-End Developer
    101732779_277871563356493_1959181724713746432_n.jpg 101831291_190973818790177_8148306688617742336_n.jpg

На Sukhoi, Ребро, claus и уште 14 други им се допаѓа ова.
  19. Joco Ilievski

Joco Ilievski
    Gaining Experience

150
    119
    24 Август 2011
    Машко
    Е баш ме насмеа, хахаха! :D
    Каблите намерно ги наручав такви, зошто мислев дека океј би ми биле у пц-то, и мене лично ми се свиѓаат вакви. :D
    Исто, имам наручано и бели сата кабли, sleeved, па... :)

Не би ја ваѓал пластиката, зошто како што кажа крема, тоа е моден детал и не би изгледало убоо без тоа.
    Што се однесуа до температурите, немам некои повисоки температури па не гледам потреба од тоа.
    Пре би купил нов и подобар кулер од овој сток што иде со процесорот, него да ваѓам пластики на матична што не би изгледало естетски убоо.
    Бар тоа е мое мислење, али ипак фала на препорука. :)

20. krema

krema
    Professor

11,062
    10,569
    24 Јуни 2009
    Машко
    ОК, тоа е веќе вкус. :)

На Joco Ilievski му/ѝ се допаѓа ова.
  21. Ace Lud

Ace Lud
    Unstoppable

1,121
    2,000
    7 Април 2012
    Машко
    Последен update MSI 2080ti[​IMG]

Sent from my SM-G975F using Tapatalk

На NecrotoX, TATA_MATA, 'CuoreSportivo и уште 22 други им се допаѓа ова.
  22. MadBuldog

MadBuldog
    Gaining Experience

50
    120
    22 Јуни 2008
    Машко
    Еве го и моево тотално РГБ лудило, свеже издуван после 6 месеци и последна надградба од вчера NVMe AORUS RGB 512GB (од АНХОЧ), претходно во февруари беше надграден со 2TB Seagate Barracuda SATA3 7200RPM 256MB (од АНХОЧ), T-Force Delta MAX RGB SSD 500 GB (нарачан преку НЕКСИО), комплетиран рам-от на 32 GB (4X8 GB) со додатни 2 стикчиња на првичните 16 GB G Skill F4-3200C16 Trident Z Neo (oд НЕКСИО), NZXT HUE 2 RGB LED Underglow Accessory (200mm) и NZXT HUE 2 Lightning kit w/ LED Strips 300mm x4 (oд НЕКСИО).

20200603_021417.jpg

На Sukhoi, TheMarshal, Luca Toni и уште 10 други им се допаѓа ова.
  23. Joco Ilievski

Joco Ilievski
    Gaining Experience

150
    119
    24 Август 2011
    Машко
    Надгледуај ја температурата на nvme-то, имам читано дека знаат да греат ради RGB-то.

24. MadBuldog

MadBuldog
    Gaining Experience

50
    120
    22 Јуни 2008
    Машко
    Прво што направив кога го уклучив системот беше да проверам температура на HWiNFO64, Samsung 970 EVO 500 GB = 44 Целзиусови (boot drive), AORUS RGB 512GB = 47 Ц. Во суштина температурата е ОК на AORUS RGB 512GB ладилникот на него не е лош има тежина, не е како ладилниот што доаќа со матичната, али и онака нема да биде наменет за зачувување на критични информации. Си ја научив лекцијата со прегревање на SSD со Intel 600P NVMe 500GB, пред две години кога ми прегреа во лаптопот а ми беше boot drive, скоро 2 месеци наназад некои информации ми се избришаа среќа имав каков таков бек-уп (сега нонстоп си имам OneDrive во позадина уклучено во секој момент да ми ги синхронизира фајловите што ми се битни, како поука од таа случка). Тоа ѓубренце од SSD редовно креваше скоро 75 Ц., а критичната точка му беше толку, и откако го сменив со Samsung 970 EVO 500 GB и како секундарен SSD неколку пати прегреваше. Сега си седи во Gigabyte BRIX задавен во термален пад кој успева да му ја одржи температурата до кај употребливи 50~60 Ц. и само привремено се употребува за Office работи.
    Тоа со прегревање на SSD од RGB беше со SSD 2.5" Kingston HyperX Fury SHFR Series 960GB RGB JayzTwoCents има видео за тоа, особено на тоа SSD дека ЛЕД-то беше поставено директно на PCB-то на ССД-то.

На borcep и Joco Ilievski им се допаѓа ова.
  25. Joco Ilievski

Joco Ilievski
    Gaining Experience

150
    119
    24 Август 2011
    Машко
    Мислев дека читав околу тоа, а уствари го имав гледано истоно видео што го стае, само што бил различен ССД и не било НВМЕ.
    Нема везе, мислим дека ипак е океј да се напомене да се надгледуа температурата на ССД-то или што и да е за прегревање поради РГБ-то барем првиот ден. :D

Битните документи иначе и ја ги аполоадирам на гугл драјв.
    Пред може пет години кабелот за струја на хард дискот ваљда немал добра конекција и ми изгореа два пина на хард дискот, осетив мирис на изгорена пластика, и мислев дека е мртов и нема спас, и тогаш би изгубил исто доста ствари што ми требаја, у главно слике.
    Ама хардот еве работи ден денес без проблем,и од тогаш тоа што ми е побитно го аплоадирам на гугл драјв, или на дропбокс.

На MadBuldog му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...