1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Како изгледа внатрешноста на вашето куќиште

Дискусија во форумот 'Overclock & Modding' започната од vane44, 4 Април 2012.

 1. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,112
  1,368
  26 Март 2016
  Даскал
  @Gaston бапни ја графичката на најгорниот слот. обично најмногу bandwidth Има. Сеа не знам точно шо модел матична е, не би требало да менува, ама така препорачуваат. Графичката секогаш во top slot. Плус повеќе простор мора да му дадеш за свеж воздух да влечи. Вака залепена ти е до подот.
   
  Gaston, Luca Toni и на mkextremer им се допаѓа ова.
 2. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,465
  2,678
  9 Февруари 2011
  Знам друже, така беше иницијално, ама целта ми беше as clean as possible да искочи и кога ја спуштив доле, се се прикри од тоа шо не сакав да се гледа.

  Плус... графичкава у 99% од времето седи idle за 2D приказ, се поретко пуштам игрици, вентилаторите не се ни уклучуваат, температурата и вака ко што е не и се крева над 35-40C.

  Иначе кога ќе пуштам игра или бенч, јадрото и меморијата не креваат многу температура, напонскиот контролер крева, а таму има термалпад на стриксов и не ја брка работата ко што треба пошто е 3mm дебел и се мислам да направам бакарна плочка од 2.5mm во комбинација со термалпад од 0.5mm.

  Мада, ко што не гејмам више... којзнае дали ќе го направам тоа.

  п.с. Матичната е Asus Strix X470-F
   
  На Rikimaru му/ѝ се допаѓа ова.
 3. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,180
  3,909
  5 Декември 2009
  Машко
  Денес решив да го средам пц то, да исчистам прашина од него и да преместам кабли. :)
  Вчера си земав Cooler Master RGB Strip и го монтирав.

  Црвените кулери ги извадив, фабричкиот од зади го извадив исто така. Ссд то го преместив на задниот дел.

  Back
  [​IMG]

  Off
  [​IMG]

  On
  [​IMG]

  Side
  [​IMG]

  Тоа е тоа. Фала за вниманието и потрошениот интернет додека ги лоадираше сликите.

  Sent from my Mi 9T using Tapatalk
   
  На Molec, farkizz, Pane-G и уште 24 други им се допаѓа ова.
 4. boksata

  boksata
  Gaining Experience

  207
  213
  27 Декември 2017
  QA Engineer
  IMG-f8ec5d48c0f41a5ffab211562a850b86-V.jpg IMG-e9ea89fffb3ccbc81466a5653835e4e4-V.jpg IMG-d702ad4c3d4545eda05aeeab01df5564-V.jpg
   
  На farkizz, ARMac, stefan166 и уште 14 други им се допаѓа ова.
 5. dariuus

  dariuus
  Gaining Experience

  34
  53
  19 ноември 2018
  Машко
  Мало мало врши работа >.<

  received_181109182452060.jpeg received_181109165785395.jpeg
   

  Прикачени датотеки:

  На borcep, Molec, bxxxn и уште 15 други им се допаѓа ова.
 6. DACIA

  DACIA
  Gaining Experience

  83
  102
  5 Јули 2015
  Машко
  IMG_20200324_175924.jpg IMG_20200324_204713.jpg

  Запрашена новогодишна елка :D
   
  На farkizz, ARMac, Luca Toni и уште 5 други им се допаѓа ова.
 7. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,469
  7,456
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Полициски чааааааааааааас досаааааадаааааааа. Huehuehuehue

  IMG_20200402_225935.jpg
   
  На farkizz, Rikimaru, Sonic.01 и уште 4 други им се допаѓа ова.
 8. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,112
  1,368
  26 Март 2016
  Даскал
  Ми снема струја за време на викенд па назад кабли средував. Поубаво не може. Триста работи иам уклучено. IMG_20200411_151753.jpeg

  Испратено од OnePlus 5T преку IT.mk форум апликација
   
  На farkizz, bobipp, DaVoRkNe и уште 5 други им се допаѓа ова.
 9. Ace Lud

  Ace Lud
  Practice makes perfect

  1,117
  1,967
  7 Април 2012
  Машко
  Последно подновување 1080ti x 2[​IMG]

  Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
   
  На Joco Ilievski, krashot, borcep и уште 26 други им се допаѓа ова.
 10. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,112
  1,368
  26 Март 2016
  Даскал
  Кажи ми дали се ова екстензиони кабли или full МаШКО-машко cable kit. Ако е второто кажвај од каде зеде, такви барам.
   
 11. Ace Lud

  Ace Lud
  Practice makes perfect

  1,117
  1,967
  7 Април 2012
  Машко
  Ekstenzii zemeni od Neksio
   
 12. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,343
  1,074
  3 Декември 2008
  Машко
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На Costigan_Jr, gOJDO, Sonic.01 и уште 7 други им се допаѓа ова.
 13. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,111
  991
  4 Февруари 2014
  Машко
  Од кај нас ти се земени ноктуава?
   
 14. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,343
  1,074
  3 Декември 2008
  Машко
  Од форумов <3
   
  На mkextremer и Маша им се допаѓа ова.
 15. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,343
  1,074
  3 Декември 2008
  Машко
  Втората љубов :D после неделно чистење...
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На cgfreak, b.a, Costigan_Jr и уште 15 други им се допаѓа ова.
 16. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,695
  14,325
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Old school. Ти фали вториот crossfire мост. Ако немаш, кажи да ти пуштам еден.
   
  Nikola7650, boro1, Luca Toni и на уште 1 им се допаѓа ова.
 17. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,343
  1,074
  3 Декември 2008
  Машко
  Па неможам да најдам. Чим се крени прашинава те чекам на пиво па ќе донесеш.
   
 18. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,695
  14,325
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  и такви бакарни ладилници за рам имам некаде...Ако ги најдам ќе ти пуштам и два такви.
   
 19. Стефан_Т

  Стефан_Т
  Gaining Experience

  52
  66
  22 Јули 2017
  [​IMG] [​IMG]
  Ова е сликано кога ја сменив графичката што ја земав од @gOJDO, Прашината е усисана до сега
  едит: (И каблите средени)
   
  На toshex, MasteR_#0, architect и уште 9 други им се допаѓа ова.
 20. Westelce

  Westelce
  Intern

  8
  14
  21 Април 2020
  Машко
  20200422_005524.jpg
   
  На toshex, MasteR_#0, DACIA и уште 6 други им се допаѓа ова.
 21. milepopanov

  milepopanov
  Intern

  21
  22
  17 Февруари 2018
  Машко
  Ова е за тие што сакат aRGB
  IMG_20200422_175836.jpg IMG_20200422_175838.jpg
   
  На HerMudo, Sonic.01, Costigan_Jr и уште 5 други им се допаѓа ова.
 22. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  343
  166
  22 oктомври 2016
  Машко
  Спиење
 23. milepopanov

  milepopanov
  Intern

  21
  22
  17 Февруари 2018
  Машко
  Плоча може. А заедница не
  :)
   
 24. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,112
  1,368
  26 Март 2016
  Даскал
  Инсталирав Кракенот viber_image_2020-04-22_19-17-00.jpg
   
  На stefan166, Sonic.01, Ace Lud и уште 12 други им се допаѓа ова.
 25. Mao

  Mao
  On your way to fame

  1,150
  702
  5 Јуни 2007
  Машко
  Бате што е финта со тебе и LGBT коментарите? Луѓе што се стрејт и сигурни во својата сексуалност немаат проблем да користат РГБ, еве жив пример сум за тоа. Ти преиспитај се. :)
   
  На krashot, Sonic.01, hehexd и уште 2 други им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...