1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Дискусија за цените на криптовалути

Дискусија во форумот 'Дигитални Крипто-валути' започната од van4o, 17 Април 2018.

 1. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,784
  1,159
  28 ноември 2015
  Машко
  БТЦ оперира од 2009 24/7 без престан во од 2009 до сега има само 2 пати паузирано.
  Кој систем има таква опративност?
   
 2. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  393
  305
  13 Март 2017
  Машко
  Jас искрено ти го разбирам ентузијазмот и оптимизмот околу БТЦ и реално некс левел технологија е.. Али според мене има само една единствена функција, и тоа околу матни работи.. Неможе никад да просперира како нешто повеќе само поради тоа. Башка што преку ноќ можеш да изгубиш 90% и да се чудиш сабајле..

  А колку и да мислиме дека е „децентрализиран“, не е. Биткоин е апла контролиран.
   
  На Macedonian97* му/ѝ се допаѓа ова.
 3. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,784
  1,159
  28 ноември 2015
  Машко
  Тоа е зашто изгледа си крипто скептик. БТЦ е првиот и најсигурен блокџејн во светот.
  Ниеден токен не е децентрализиран како БТЦ и никој не може да направи 51% напад за разлика од другите токени кои можат доста лесно да се направат или да се купат со одредена сума (пос токени)
   
 4. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,563
  3,982
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  А со етерот , биткоино , монерото сигурно да не е праќаш денес а стига за 30 дена кај другиот ?
  На етерот му се доволни 5мин за да се префрле трансакцијата кај другиот , монерото уште побрзо е биткоњо малце е тромав 30-60 мин трансакција...
   
 5. maci

  maci
  On your way to fame

  2,888
  651
  2 Април 2008
  епа баш поради тоа,наводно европска унија го одобрила екредитот како официјална криптовалута.

  плаќаш на каса со екредит и моментално се процесира,
  да платиш на каса со биткоинт,ќе треба да чекаш 30-60 мин
   
 6. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,784
  1,159
  28 ноември 2015
  Машко

  View: https://youtu.be/ggR4C3RHU4s
   
  Последна промена: 11 Февруари 2020
  На prichina му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,563
  3,982
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Кај имА КАЈ нас да платеш со екредит на маркет ?
   
  На gremlin и StefAngel им се допаѓа ова.
 8. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  958
  1,160
  9 Јуни 2011
  Машко
  Lyoness to launch eCredits cryptocurrency

  Значи овие Лајонес како работат без усул, еј!
  Секој ден со некоја нова глупост, нова превара, како да заебат што е можно повеќе луѓе.
  Се чудам како до сега не ги затворија/банираа за се што прават, ама веројатно добри правници имат па им го кријат г'зот паметно.

  Бев пред 7-8 години на „семинар“ на тогашно Лајонес во M6 во Автокоманда, и после само 30мин презентирање на оној предавачот - се гледаше која им е намерата и како тоа подмукло го прават да излажат луѓе, како тоа фино лепо сите педерски работи ги замачкуваат да изгледаат фино лепо и магично, да average Joe се пролаже дека ќе заработи милиони со шемава, само и само ако работи макотрпно и внесе тој што повеќе луѓе.
   
  prichina, stefan_off, borcep и на уште 1 им се допаѓа ова.
 9. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,784
  1,159
  28 ноември 2015
  Машко
  Еу ќе дозволат лајонес да им биде официјална валута.
  Како сум се смеел
  Држава ќе дозволи на корпорација да ја замени националната валута.
  Либра не и пуштија сега тие ќе измислуваат топла вода
   
  На prichina и stefan_off им се допаѓа ова.
 10. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  Practice makes perfect

  736
  1,075
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  ~~ПИ~~
  РА МИ ДА
   
  На causevd му/ѝ се допаѓа ова.
 11. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  1,013
  633
  3 Јули 2007
  Отидени се next-level, пробуваат со легит превара.

  Не ти гарантираат ништо, ама ти даваат можност за 5.500 евра да се зачлениш во нивниот елит клуб за да можеш да купиш екредитс по 0.1 еур.

  Еве ја презентацијата, само што е на шпански
  View: https://www.youtube.com/watch?v=g-2OdcfMqro


  Гледав една нивна презентација (македонска) пред некој месец на лајв стрим, им пишав коментар дека се преваранти, одма ме кикнаа од стримот.

  ЕДИТ: И тоа не е се, ако се зачлениш сега, ќе платиш само 3.500 евра, а остатокот од 2000 евра ќе ги платиш за неколку месеци.

  За овие треба само финансиска полиција.
   
  На stefan_off му/ѝ се допаѓа ова.
 12. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,784
  1,159
  28 ноември 2015
  Машко
  Хахах каква глупост ти земаат пари за екредитс и после да влезеш во нивниот клуб плус 5500.
  Колку наивни луѓе срамота.
   
 13. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  393
  305
  13 Март 2017
  Машко
  Абе вакви глупости има многу.. Некој ваљда од тука слушнал за Jolly Coin? Уште кога излезе, копи-паст од One Coin. Луѓе купуваа, уложуваа, форсираа да го купиш. Пред некое време ми се јавил пријател, ми вика да ги извадиме да пробаме, ми објаснува според вредноста таму требал да има 1500 евра, се труди да ме упати како функционирало..

  Ми вика го отварале на маркет ке иделе, на берза (на менувачница мисли), лајв ќе бил „коинот“, па на коинмаркеткап ќе бил објавен... Ми праќа линк да прочитам (едниот е у групата постиран на ФБ). И пази како ги лажат:
  [​IMG][​IMG]

  Искрено, не дека сум нешто многу упатен у цел крипто свет, али за овие 2 менувачници не сум слушнал. Али ок, ги има миљони. Ама па и на нив не е излистан овој коин. Ај шо не е коин уопште, али тоа друг пат. Платформата им е само да купиш Jolly, а неможеш да го продадеш. И кај ќе се жалиш? Лајонес бар имаат нешто за возврат, добиваш некој фибек (не дека ги оправдувам..), но чисто за споредба.
   
  На StefAngel му/ѝ се допаѓа ова.
 14. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,784
  1,159
  28 ноември 2015
  Машко
  Ова искрено џоли коин ми изгледа како оние апчиња за зголемување на машкоста...
   
  На coNNectMKD му/ѝ се допаѓа ова.
 15. maci

  maci
  On your way to fame

  2,888
  651
  2 Април 2008
  кога ја слушаш приказната на Лајонес ,теоретски е супер,но практично некако не оди како што треба.
  слушам секој месец имаш прилив процент од тие што купуваат во МК,во цел цел свет,бонус,дивиденди...

  прашав една што дала 5500 еур,викам кога го очекуваш привиот прилив? вика незнам,за некој месец
  викам колку треба да добиваш на 5500,вика незнам ќе видиме...
  а убедува луѓе да влезат,а она незнае точни информации да ти каже.многу чудно

  во секој биснис има ризик,во овој како да нема никаков ризик,се е супер и само што не почнале пари да течат од сите страни.

  работелеле на тоа еКредитот да биде прва официјална признаета дигитална валута од ЕУ.
  тоа би било октомври 2020.

  кам и стокомак немаа никаква картичка за лојалност.сабота,недела на касите имаш пред тебе најмалку 5
  тинекс или рептил имат картичка на која ти даваат кеш бек,ама затоа цените се за нијанска повисоки од кам и стокомак и на касите си секогаш прв.
   
  На stefan_off му/ѝ се допаѓа ова.
 16. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,784
  1,159
  28 ноември 2015
  Машко
  Јас еднаш ги предизвикав им викам ајде во рептил 1000 денари и Кам/Стокомак кој повеќе продукти ќе купи за иста цена.
  Немаше одговор...
   
 17. maci

  maci
  On your way to fame

  2,888
  651
  2 Април 2008
  најново за мене беше податокот што ако сакаш да си корисник или инвеститор на еКредитите на Лајкон или да си акционер на дигиталната берза БЛОКТРЕЈД, треба прво да бидеш премиум маркетер со околку 500-600 евра,па после имаш право да купиш еден пакет од 5500 евра(како член на ЕЛИТ клубот) и со тој имаш привилегија да купиш пред да биде официјално излезен (септември октомври) еКредитот за 0,5 евра.
  е сега мора да купиш ама со 4000 евра
  инаку кога ќе излезе ќе биде 1:1 со еврото.

  се на се,оваа авантура ќе те кошта 10 000 еур.

  се прогнозира 2023 да биде на берза со некаде 5 евра

  и ќе потенцирам,кажуваат дека ова ќе биде прва одобрена или лиценцирана крипто валута признаета од ЕУ.

  што мислите?
   
 18. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,179
  2,703
  21 Јануари 2011
  Машко
 19. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,784
  1,159
  28 ноември 2015
  Машко
  Ти или си платен од мајонез или 100 пати треба да ти се објасни дека тоа е клуб за овци што немаат допирна точка со криптовалути.
  Клуб за наивни и алчни инвеститори, некој попаметен рекол како да исцедиме повеќе пари, дај да додадеме блокџејн...
  На крај медот кај нив, луѓето со празни раце.
   
  MacRazor, DonFrozex и на gremlin им се допаѓа ова.
 20. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  Practice makes perfect

  736
  1,075
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  Во меѓувреме проекти што работат за ЕЕА скокаат невидено. Enterprise ethereum alliance планира да поврзе повеќе крипто проекти и да им овозможи на enterprise клиентите пристап до блокчејн технологиите. 0E3DCD10-F1F2-4AE7-98BD-4D6EC9520427.png
   
 21. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,784
  1,159
  28 ноември 2015
  Машко
  Се трејда на бинанс?
   
 22. causevd

  causevd
  Gaining Experience

  421
  352
  4 oктомври 2011
  Машко
  Батали, пирамида невидена. Така викаа и за Onecoin дека ке иде на берза и дека е најјака крипто валута а уствари се е пирамидална шема. Инвестирај си во бтц/етх и немај мака, ниту бараат пакети ниту минимум а ризик немаш, само ходлај си. И до 2023 ќе направиш повеќе пари од нив

  Sent from my Oneplus 7 Pro using Tapatalk
   
  На gremlin му/ѝ се допаѓа ова.
 23. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,179
  2,703
  21 Јануари 2011
  Машко
  Кодот барај го, кодот! :geek: :hay::)
   
  На MacRazor и StefAngel им се допаѓа ова.
 24. causevd

  causevd
  Gaining Experience

  421
  352
  4 oктомври 2011
  Машко
  За кодот дополнително се наплаќа уште 100 000 евра
   
  На goranzoran му/ѝ се допаѓа ова.
 25. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,181
  1,181
  2 Март 2011
  Машко

Сподели

Вчитување...