• Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

  • Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Apple паметни телефони - генерална дискусија

RagingDemon

Unbeatable
24 март 2009
6,344
5,265
И бољи е исто лично мислење. А тоа дека ако Андроид рикне гугл нема ни да примети е пресмешно. Гугл прави големи пари индиректно од Андроид, сигурно нема на Андроид да се претплатам на Епл мјузик и ајклауд сториџ, или не дај боже да инсталирам епл мапс.

Sent from my Nexus 5
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,347
3,697
Скопје
Можеме на памет многу да збориме. Види му ги цифрите на Гугл - 97% му се рекламите во срчот.
 

RagingDemon

Unbeatable
24 март 2009
6,344
5,265
Како што можеме на памет да збориме дека Гугл не го гајле за андроид и затоа иос е појачи
 

krale

Practice makes perfect
6 февруари 2009
2,300
1,362
iOS е основата на Андроид, и затоа ќе биде секогаш подобар.
 

Isak Keyten

Practice makes perfect
25 ноември 2014
1,124
1,260
Скопје
Isak Keyten's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 Processor 6M Cache, 3.20 GHz Haswell 22nm Technology
Motherboard
ASUS H81M-K (SOCKET 1150)
Storage
Samsung SSD 850 PRO 120GB
PSU
Thermaltake TR2 Bronze 700W
RAM
Kingston HyperX DDR3 8GB 1600Mhz Single-channel
Video card
ASUS AMD Radeon R9 280x 3072MB
Mouse
Micfosoft IntelliMouse Optical 1.1 Black
OS
macOS Sierra - 10.12.1

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,861
28,806
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Тоа се тие iFanboy логики
 

Isak Keyten

Practice makes perfect
25 ноември 2014
1,124
1,260
Скопје
Isak Keyten's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 Processor 6M Cache, 3.20 GHz Haswell 22nm Technology
Motherboard
ASUS H81M-K (SOCKET 1150)
Storage
Samsung SSD 850 PRO 120GB
PSU
Thermaltake TR2 Bronze 700W
RAM
Kingston HyperX DDR3 8GB 1600Mhz Single-channel
Video card
ASUS AMD Radeon R9 280x 3072MB
Mouse
Micfosoft IntelliMouse Optical 1.1 Black
OS
macOS Sierra - 10.12.1
p.s. Pangu претставиле џеилбрејк за ајфон 7 10.3.1 :O
 

krale

Practice makes perfect
6 февруари 2009
2,300
1,362
Реалноста е дека Андроид е копија на iOS, и тоа релативно слаба копија. Да беше барем близу толку добар, и со андроид хардверот ќе го згазеа Apple, ама еве се докажува дека и со подобар (на папир) хардвер, далеку се.
 

RagingDemon

Unbeatable
24 март 2009
6,344
5,265
Реалноста е дека Андроид е копија на iOS, и тоа релативно слаба копија. Да беше барем близу толку добар, и со андроид хардверот ќе го згазеа Apple, ама еве се докажува дека и со подобар (на папир) хардвер, далеку се.
mnogu tasno
 

AfterMaxify

Gaining Experience
18 септември 2012
178
87
Iphone 6 си стоеше на маса го земав да видам батерија, екранот кога се палеше беше сив и не даваше ништоо. Задржав home и power за да се ресетира, ама се изгаси и сеа не се пушта. Не реагира на полнач/пц.... Чаре за џубрево?
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,861
28,806
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Iphone 6 си стоеше на маса го земав да видам батерија, екранот кога се палеше беше сив и не даваше ништоо. Задржав home и power за да се ресетира, ама се изгаси и сеа не се пушта. Не реагира на полнач/пц.... Чаре за џубрево?
Носи го во сервис.
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,463
8,589
Скопје
Еве еден blind test за кој телефон какви слики вади.
View: https://www.youtube.com/watch?v=DtmGMcMeEJE


Не можев баш да се одлучам која ми е најдобра но дефинитивно најчесто забележував дека е најлоша сликата до буквата D
И surprise surprise, тоа испадна ајфонот да ти бил.
 
S

Sukhoi

Гостин
Еве еден blind test за кој телефон какви слики вади.
View: https://www.youtube.com/watch?v=DtmGMcMeEJE


Не можев баш да се одлучам која ми е најдобра но дефинитивно најчесто забележував дека е најлоша сликата до буквата D
И surprise surprise, тоа испадна ајфонот да ти бил.
Вчера го гледав видеото, цело време 3-ки, знаев дека е Пикселот. Стварно сликите му се на едно ново ниво, а G6 и OP3T негативно ме изненадија. Галаксито и iPhone, 2 и 3, зависно од сцената.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,861
28,806
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Вчера го гледав видеото, цело време 3-ки, знаев дека е Пикселот. Стварно сликите му се на едно ново ниво, а G6 и OP3T негативно ме изненадија. Галаксито и iPhone, 2 и 3, зависно од сцената.
Без 100% crop сите тие слики се горе доле безвредни.
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,025
5,454
Мелмак
И мене другар прееска ми го прати и мене ми беа:

1. C (иако на некои слики не можев баш да се одлучам меѓу C i B)
2. B
3. D али далеку позади 1 и 2
4. А
5. E - ова ми беше убедливо најлоша камера и тоа видно послаба од останатите.

Коа видов кој е кој, се изненадив колку е одличен Пикселот. Видно се гледа дека и Галакси е малку подобар од ајфонот но не за многу.

Најголемо изненадување ми е колку е добар Опо и како се држи со „големите момци“.

Ел Џи е дефинитивно назад со камера.

дисклејмер: ова е лично мислење на еден ентузијаст, далеку сум од професионален фотограф и можда појма неам шо зборам.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,271
14,056
Реалноста е дека Андроид е копија на iOS, и тоа релативно слаба копија. Да беше барем близу толку добар, и со андроид хардверот ќе го згазеа Apple, ама еве се докажува дека и со подобар (на папир) хардвер, далеку се.
krale ај молимте..
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,481
4,070
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,267
8,537
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Па 4К телевизори се во мода, има разлика од FHD особено кај слики.
 

RagingDemon

Unbeatable
24 март 2009
6,344
5,265
Селфито, дисковите и Грут се тежок очај кај D. Тоа ни фотошоп не го оправа, а не кроп :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,142
Мислења
839,331
Членови
29,054
Најнов член
Bojanco123
На врв Дно