1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

AMD Zen & AМ4 платформа

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од gOJDO, 28 Септември 2016.

 1. FreakyDroid

  FreakyDroid
  On your way to fame

  498
  516
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
 2. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,415
  13,517
  23 Јануари 2008
  Манга
  Се слагам, педери се Intel, не дека не може...

  Ако го користиш компјутерот за Cinebench купи си Рајзен.

  Нешо си читал, ама не си дочитал. Земи препрочитај пак. Новиот bios само средува проблем на SINGLECORE boost на 3900X. Со старата Agesa наместо на 4.6GHz процесорот им бустал на 4.4GHz при активно само едно јадро. Со новата им буста до 4.6GHz. Ова нема никаква врска со all core overclock.
  Пингни ме ако некад најдеш Ryzen 3000 стабилно клокнат на 4.4GHz со ладење за 24/7.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 3. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,612
  4,550
  23 Јуни 2015
  Машко
  Не разбирам сега зошто оверклокот и општо фреквенцијата се многу битни фактори одеднаш.
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 4. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,307
  4,523
  18 Септември 2013
  Машко
  За месец дена или два ќе те пингам коа ќе возат 4.4 all core на воздух без проблем ;)
   
 5. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,415
  13,517
  23 Јануари 2008
  Манга
  Надежта последна умира... :)
   
  ileste, Pane-G и на toshex им се допаѓа ова.
 6. FreakyDroid

  FreakyDroid
  On your way to fame

  498
  516
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  На стримов ни на едно јадро не достигнува на 4.4, едвај до 4.375 и тоа на 800 евра матична. Не знам дали не е подесено добро или ни овој биос не го средил проблемот. Или толку му максимумот на процесорот шо знам.
   
 7. shifty

  shifty
  Модератор

  1,012
  1,325
  5 Септември 2009
  Генерално од досегашните рецензии, overclock на ryzen освен за benchmark резултати нема некој поголем бенефит кај 24/7 OC сценарио, незнам колку дополнителниот напон и температура ја оправдуваат разликата во перформанси.

  Интересен факт во некоја од рецензииве кои ги гледав/читав, кај 3700Х поголем бенефит во игри (кај повеќето кои беа тестирани) е исклучувањето на thread-овите т.е. SMT.
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 8. FreakyDroid

  FreakyDroid
  On your way to fame

  498
  516
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  Кај новиве колку што гледам има мал бенефит во мултикор преформанси. Со PBO2 3700X/3900X рендаат помеѓу 4.1 и 4.15 Ghz на сите јадра, а со рачен оверклок можат да се возат на 4.3Ghz без некое значајно зголемување на температурите и си седат околу 75 степени што е супер прифатлива температура и за 24/7. Кај Зен+ ова не е случај, односно исто може да се клокнат за 0.2Ghz плус, но температурите скокаат неверојатно високо, над 85 степени па и повеќе. Кај Зен2 колку што гледам го нема тој проблем со зголемени температури, тој проблем се јавува кога се клока над 4.3Ghz. Сепак мислам дека за мултикор работење, се исплати рачно да се клокне до 4.3Ghz без да се рискира деградација на процесорот. Многу јасно ќе се изгуби синглкор бустот во тој случај. Треба да се земе во предвид дека сепак обзервацијата ми е од јутјуб видеа и можеби ова нема да биде точно за сите процесори, а дополнително ќе зависи и од квалитетот на матичните плочи.
   
 9. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  Practice makes perfect

  711
  1,045
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  дечки, на али има рајзени по стварно добри цени. 7800 денари за рајзен 1700. 7200 денари за 2600. Мислам подобар дил немало одамна
   
  На Astro и StefAngel им се допаѓа ова.
 10. shifty

  shifty
  Модератор

  1,012
  1,325
  5 Септември 2009
  - Да клокаш ако го земаш најскапиот процесор на AMD, плоча од висока класа, квалитетно ладење и да направиш оверклок само затоа што се може не дека е економски оправдан скокот во перформанси.

  - Да земеш сега процесор entry/mid класа и да го мачиш со никаков OC, кој во одредени сценарија ги намалува overall перформансите + сток кулерот да работа на макс обртаи за да држи 70+ степени температура која се шири и ја крева целокупната температура на останатите елементи внатре во куќиштето некако ми губи смисол.

  - Порано се правеше оверклок затоа што имаше простор за истата работа, по цели Ghz се правеше OC со импровизирани ладења и имаше драстична разлика во перформанси. Во денешно време на overclock-от гледам како на комерцијален елемент (барем кај задниве генерации на Intel/AMD), купување на процесор од mid сегмент во продажба и инвестирање во поскапа плоча/ладење = купување на поскап процесор кој ќе се вози на истата плоча и со поефтино ладење :). Секако ова е само мое гледиште на работите, што не значи дека сум во право :)
   
  На zirkach, Astro, ileste и уште 7 други им се допаѓа ова.
 11. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,468
  1,154
  2 Јануари 2012
  Машко
  8700 беше во сет пред 1 недела 2600.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 12. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  259
  127
  22 oктомври 2016
  Машко
  Спиење
  На некој дане му има случајно шепнато врапче за датум за зен2 во мк?
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  527
  313
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  На тај шо му има шепнато рече дека ке смее да продава зен 2.
   
 14. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,415
  13,517
  23 Јануари 2008
  Манга
  наредна недела ќе се појават во продажба во една или повеќе фирми.
   
 15. FreakyDroid

  FreakyDroid
  On your way to fame

  498
  516
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  Убаво си нагласив дека зборам стриктно за мултикор операции дури и ги наведов процесорите. Се сложувам со ова што го кажа, но не ти е соодветен одговорот. За ова зборам јас, погледни температури при рендање со сток и афтермаркет кулер.
  [​IMG]
  Од ова заклучувам дека сепак е пожелно да се купи афтермаркет кулер ако процесорот е наменет за мултикор операции, односно за 8 јадрени и нагоре, уште не знам како се понашаат 6 јадрените на ова поле. Многу јасно за гејмање не важи ова, но ја не ни аргументирав контра тоа.
   
  На Astro и gOJDO им се допаѓа ова.
 16. shifty

  shifty
  Модератор

  1,012
  1,325
  5 Септември 2009
  upload_2019-7-9_22-2-32.png
  Ова е извадок од рецензијата од кај ги имаш постирано резултатите за температура.
   
  На Astro и gOJDO им се допаѓа ова.
 17. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,612
  4,550
  23 Јуни 2015
  Машко
  Дефинитивно мислам дека нема да има потреба од оверклок кај Рајзен. Само едно добро ладење и просечна матична ќе заврши работа.
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 18. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,654
  1,084
  28 ноември 2015
  Машко
  Јадење гомна на велико за АМД и бранење на Интел зашто во последните години ама ништо не дава иновативно.
  Им го викаа нивното решение лепак на чиплети а тие се што правеа е продаваа 4 јадрен процесор за 500 долари, а кога излезе АМД со 6 јадрен процесор за 200 долари никој ништо позитивно не рече.

  Сега кога се гледа дека разликата е минимална ама најдобар процесор е 9900к а за истите пари имаш 12 јадрен процесор што ако си веќе ентузијаст ќе си речеш еј па ќе го шитнам 9900к ќе си земам тоа.
  Ако интел не ги намали цените ќе продолжи трендот на одземање на маркетот од Интел, чим почна со квалитетни матични ќе почне и со серверскиот дел каде што има повеќе пари. Сите мислеа дека картите на АМД се срање па ете излегоа подобри од очекувањата, дури можно е да намерно ги им е заклучен биосот затоа што можно е да бидат побрзи од Vega 7 која според мене е нај-лошата карта излезена од нив, после 2080 ти за 1300 долари.
   
  Chicco69, Rukfash, farkizz и на уште 1 им се допаѓа ова.
 19. highflyer

  highflyer
  Gaining Experience

  250
  176
  3 Јануари 2010
  Машко
 20. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,654
  1,084
  28 ноември 2015
  Машко
  Вращаат ли ДДС?
   
 21. highflyer

  highflyer
  Gaining Experience

  250
  176
  3 Јануари 2010
  Машко
  Еми ако почерпиш , вращаат :D:D
   
  На goce03 му/ѝ се допаѓа ова.
 22. FreakyDroid

  FreakyDroid
  On your way to fame

  498
  516
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  Едниот збори за помаранџи, другиот за јаболка, така ми стои ова. Затоа треба реферати да пишам сеа. Се извинувам однапред.

  Да не се вртиме во круг со аргументи извадени од ракав. Погледни го првиот пост, реков чисто и јасно дека се добиваат мали бенефити со клокање до 4.3Ghz и јасно како бел ден реков дека станува збор за мултикор преформанси и во тој истиот пост јасно како бел ден реков дека се губат еднојадрени преформанси. На што ти ми одговори нешто околу ентри-мид и дека не вреди ради еднојадрени преформанси.... Не знам дали ова го претставуваш како контра аргумент или се сложуваш со тоа што го реков, не си ми јасен. За потсетување ја истото го кажав

  Тебе цел аргумент ти се сведува дека температура над 70 степени не е добра и затоа не вреди оверклок, или дека требало да се купува асална матична и асален кулер и дека таа инвестиција не вреди. Во ред, делот околу температурата не се слагам зошто 70 степени е прифатлива температура за мене, дури и 80 е прифатлива, но ти имаш подолен лимит каде си комотен со температури и тоа е во ред. Освен ако постои некоја информација дека над 70 се деградираат компоненти или такво нешто, тогаш цел аргумент ми пропаѓа во вода и дури ќе ти се извинам, а се до тогаш ќе се согласиме да не се согласуваме околу ова и да си го третираме како лична преференца :)

  А другиот дел за асална матична и кулер ти го прифаќам, затоа викам дека штом ќе се земе процесоров за работа а со сток кулерот температурата крева 87 степени, тогаш реално е да се размислува за асален кулер за овој процесор, така? Ја на здрав памет не би го зимал процесоров да го работам на 87 степени, а ниту пак би прифатил да го работам на 4 ghz со сток кулер, да губам 8% преформанси (колку што е разликата до 4.3) зошто во тој случај би земал 2700X на старо за дупло помала цена и ќе добијам скоро ист преформанс како 3700X со сток кулер на 4Ghz.

  Од ова произлегува дека ако веќе се купи кулер кој е неопходен за мултикор операции, клокање до 4.3Ghz не е нереално со оглед на тоа веќе е направена инвестицијата за кулер, нема причина да не се клокне до 4.3. Во основа ова ми е аргументот, дека за работа ти треба кулер, а веќе кога го зимаш тој кулер, не те кошта ништо да измолзиш уште малку од него се додека чипот/матичната и температурите го дозволуваат тоа.

  Тој од BeardedHardware на 4.3 добиваше 78 степени, овие од оверклокерс добиваат 77 степени, на гуру3д добиваат 70 степени и тоа со повисоки клокови. Дури и во текстот што го постираше наведуваат дека при разговор со други рецензенти секаде преовладува мислењето дека 4.3 е стабилен клок, некои го добивааат на 1.4 некои на 1.45V и температурата се движи од 70-80 степени. Ова до тука е за 3700X. За 3900X немам многу информации освен ова но никаде не гледам температури и затоа нема да дадам мислење за овој процесор. Кога ќе имам информации од повеќе места како што имам за 3700X тогаш ќе формирам мислење. Реално е да се очекуваат пониски фреквенции и повисоки температури, но немам конкрени бројки на располагање.

  И доаѓаме до тоа дали вреди или не вреди. За гејмање и све друго освен мултикор? Апсолутно не, никогаш не тврдев поинаку и затоа не сфаќам што е поентата на аргументите што ги направи во таа насока. За работа/мултикор апликации итн? Да, зошто за работа сепак мислам дека е попаметно да се купи додатен кулер, затоа не случајно ти ги постирав температурите со сток кулерот кога се работи процесорот на сите јадра, што значи дека мораш да земеш кулер за него ако ти е за работа. Мораш ... не мораш, но мислам дека е глупо да не се купи кулер зошто или ќе работи на ептен висока температура или ќе се изгуби преформанс што ќе го сведе процесорот на ниво приближно на 2700x. А со тој кулер ако има простор да се клока до 4.3 на прифатлива температура, нема причина да не се направи тоа. Затоа мислењето погоре го завршив со ова, односно да дадам до знаење дека ова нема секогаш да биде точно и ќе зависи од чип до чип од матична до матична итн, што многу јасно ќе се одрази на температурите.

   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 23. shifty

  shifty
  Модератор

  1,012
  1,325
  5 Септември 2009
  3700X - 745.20 лв. = 23.474 ден. (+4.286 ден. до 3800Х, +11.740 ден. до 3900Х)
  3800Х - 881,28 лв. = 27.760 ден. (+7.454 ден. до 3900Х)
  3900X - 1.121,04 лв. = 35.214 ден.

  Gigabyte X570 Aorus Xtreme - 1799.00 лв. = 56.669 ден. (plesio.bg)
  MSI MEG X570 Godlike - 1699.00 лв. = 53.518 ден. (plesio.bg)
  Gigabyte X570 Aorus Ultra - 779.00 лв. = 24.539 ден. (plesio.bg)
  Gigabyte X570 AORUS PRO - 584.00 лв. = 18.396 ден. (jarcomputers.com)
  Gigabyte X570 AORUS ELITE - 458.57 лв. = 14.459 ден. (jarcomputers.com)
  Gigabyte X570 Gaming - 399.00 лв. = 12.568 ден. (plesio.bg)
  Gigabyte X570 GAMING X - 390.46 лв. = 12.300 ден. (jarcomputers.com)

  (hint: 1 лв. = 31.5 ден., данок - 20%)

  Ова се цени од соседството, a она за кое зборувам е следното:

  3700X (23.400) + просечна X570 матична (~12.500 ден.) + Aftermarket кулер (4000-6000 ден.) = 40-42K
  3900X (35.200) + B450 со пристојна VRM секција (~6.400 ден.) = 41.6K

  На првата ќе правиш OC и ќе имаш 80+C со 8c/16t, на втората пак ќе имаш 80+C на 12c/24t со многу повисок multicore perf.

  Што се однесува до температурите за full load на процесор кој континуирано рендерира/работа каде се користат повеќе нишки, посебно кога станува збор за релиабилност јас би гледал температурите да се под 68C.

  Фактот што за разлика од претходните генерации на Desktop Ryzen процесориве имаат Max. Temp 95C во официјалните спецификации на страната на AMD, а кај новиве потполно е изоставена max. temp. спецификација, не би се играл многу со високи температури поради фактот што Threadripper процесорите од 12/16/24/32 јадра како на 12nm, така и на 14nm процес имаат Max. Temp спецификација од 68C. Со оглед на тоа што е намален нанометарскиот процес процесорите се повеќе осетливи на температури, ако нема препораки за максимална температура од производителот за сериозна работа не би ризикувал со 4-6% improvement vs reliability.

  Што се однесува до ладењето на самата платформа, јас би одел со кулер кај кој протокот на воздух е насочен кон самата VRM секција на пример Noctua NH-C14S, или сличен кулер.

  Уште еднаш ќе се повторам ова е мое гледиште на работите, што не значи дека сум во право :).
   
  Последна промена: 10 Јули 2019
  Astro, ChemicalAngel и на shooter им се допаѓа ова.
 24. rippermkd

  rippermkd
  Gaining Experience

  427
  238
  11 Јануари 2016
  Машко
  Akter
  јас си имам crosshair VII hero, +custom водно (не ридот) и ќе си бидам таман ваљда :)
   
  На shifty му/ѝ се допаѓа ова.
 25. FreakyDroid

  FreakyDroid
  On your way to fame

  498
  516
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  Како прво да раскрстиме една работа. За сериозна работа за 3700X ти треба кулер. Ако за овој треба тогаш и за 3900X ти треба кулер. Тука не правам повеќе муабет, ти постирав температури за 3700X со сток кулер на 88 степени и тука завршува тој дел од муабетот. Мора кулер за него за мултикор операции. Еве ти за 3900X од Paul's Hardware и не 80 како што тврдеше, туку е малку повеќе. Светло плавата бројка ја гледаш, таа ја добиваш при рендање.
  [​IMG]

  Исто имаш превисока темепратура. Заклучок треба кулер и за овој.

  Разбирам што сакаш да кажеш со конфигурациите, но нема логика да ми ставаш x570 во конфигурација со 3700X кога имаме информации дека B450 го вози без проблем и оверклокуван до 4.3. Температурата на процесорот дали е во x570 или во b350 ќе биде иста, што значи не ти требаat вакви ментални гимнастики и како си ги спарил процесориве со матичните. И кога ќе додадеш и кулер на 3900X тогаш разликата ќе ти биде 200 евра колку што е разликата меѓу двата процесори. Ти можеш слободно да си правиш вакви математики, но не се реални по никој основ. Упорно се обидуваш да докажеш дека не треба кулер и не вреди да се инвестира додатно пари, гледаш огромни температури што се движат накај 90, а од друга страна викаш: температурите да се под 68C.

  Значи треба кулер, и веќе кога го имаш пробуваш да мавнеш оверклок, ако добиеш добри температури си возиш, ако не бива, не возиш. Никој не кажа дека треба да идеш да фрлиш уште 500 евра за матична или за не знам какво ладење да го клокнеш. Не сум до толку будала, ни пак постои таква некоја будала на овој свет што би го направил тоа. Единствено нешто што кажав е дека кога ќе земеш кулер зошто мора да го земеш, можеш да пробаш клокање, ако бидне - бидне, ако не бидне - не бидне. Што е ова толку неразбирливо бе другар?

  И за крај ќе те оставам со ова, поздрав


  View: https://www.youtube.com/watch?v=Ssuqhyqah2k
   
  Последна промена: 11 Јули 2019
  toplel, Astro и на shooter им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. Street h4ck3r
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  1,122
 2. Sephiroth
  Одговори:
  55
  Прегледи:
  4,102
 3. boro1
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  932
 4. xenon
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  1,631
 5. steelseries

  Проценка Ам4 платформа.

  steelseries, 4 Мај 2018, Во форумот: Продавам
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  946
Вчитување...

Сподели

Вчитување...