1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

AMD Zen & AМ4 платформа

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од gOJDO, 28 Септември 2016.

 1. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,455
  13,614
  23 Јануари 2008
  диско денсер
 2. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  341
  290
  21 Мај 2017
  Машко
  Па посочив во мислењето, прочитај пак.
   
 3. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,455
  13,614
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Некој од нас двајца е глуп.
   
 4. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  341
  290
  21 Мај 2017
  Машко
  Ок друже терај со quad core, pcie 2.0 и сата 2 и остај амд да иновираат за нас што сакаме повеќе од хардверот.
   
 5. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,455
  13,614
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Друже, во последниве 15 години во континуитет ги поседувам сите хардверски новитети за десктоп непосредно од нивното излегување.
  Можеш и понатаму да си игнорантен и да млатиш слама колку сакаш, ама PCI-e 4.0 е и ќе остане бесполезен за десктоп уште долги години.
   
 6. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Practice makes perfect

  1,611
  1,844
  25 Март 2013
  Машко
  Amd ништо не иновира од тоа што го спомена освен јадрата на процесорот, сето тоа се стандарди кои производителите на матични ги имплементираат. За АМД само порано го имплементираа бидејќи процесорите само што ги извадија.

  Тоа е исто како да кажеш за неколку месеци дека Интел се иноватори заради тоа што го имаат USB 4.0 стандардот порано имплементирано на матичните плочи на кои има Интел процесор.

  PCIE 4.0 е добар напредок и убаво изгледаат бројките, но сега за сега обичен корисник нема да му види многу ќар. Еве ти да направиш комјутер на ново за што ќе го искористиш PCIE 4.0?
   
  На Chicco69 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  341
  290
  21 Мај 2017
  Машко
  Точно е дека просечен корисник нема да види ќар, но што во наредните 2,3,4 години, не купуваме матични секоја година и доколку ја купуваш денес во изборот дали да има PCI-E 3.0 или 4.0 не знам зошто би одбрал 3.0, еве веќе се најавени solid state дискови кои на PCI-E 4.0 x4 ја поминуваат онаа граница од 4000MB\s.
  Еве исто така имплементација на RAID 0 NVMe
  Gigabyte Pushes NVMe Aorus SSD to 15,000 MB/s on PCIe 4.0 (RAID)
   
  На farkizz и Rukfash им се допаѓа ова.
 8. pecko95

  pecko95
  Gaining Experience

  96
  68
  5 Април 2018
  Машко
  Заради тоа што просечен корисник ке нема пари за такви SSD-а, така да кога ке дојде време, тогаш ке му ја мисли...
   
 9. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  341
  290
  21 Мај 2017
  Машко
  Аа епа чим нема пари просечниот корисник значи нема смисла да се имплементира.
   
 10. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Practice makes perfect

  1,611
  1,844
  25 Март 2013
  Машко
  Пред се има само најави дека ќе излезат овие SSDa. Додека стигнат кај нас ќе помине време и ќе бидат скапи, а веќе во наредната година, максимум 2 веќе ќе излезе PCIE 5 кој ќе биде уште подобар. Па ќе излезе нешто трето, четврто... секогаш нешто ќе фали или ќе биде нешто побрзо
   
 11. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,612
  4,550
  23 Јуни 2015
  Машко
  PCIe 4.0 е одличен напредок. Тоа што 90% од корисниците моментално немаат бенефит, незначи дека е безкорисно. Како што може да приметите Х570 чипсетот многу наликува на X399, со дуал лан порти, Wi-Fi 2х2 картици итн...па затоа и цените на Х570 се значително поголеми. Овие бенефити ќе ги користат одредени лица.

  Можеби во иднина ќе го видиме и ние бенефитот.
   
  На itstheigyg му/ѝ се допаѓа ова.
 12. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,708
  2,315
  14 Декември 2010
  Машко
  Супер е се тоа, но освен ако редовно не префрлаш огромни фајлови нема да видиш бенефит од тие секвенционални читања/запишувања - освен за оваа употреба тие бројки се маркетинг gimmick.

  Многу побитни се 4K/random access бидејќи во реалност податоците се читаат и запишуваат во блокови од 4KB кои не се секвенционално подредени, па овие бројки најмногу ќе соодветствуваат на реална употреба.

  Ако го земеме последниот ред во CrystalDiskMark за Q1 4K:

  - Gigabyte драјвот вади ~110MB/s 4K read, сегашен добар NVMe драјв вади барем 60-65MB/s
  - Притоа не зависи од интерфејсот - кај мене на Z97 и PCIe 2.0 x2 слот со 250GB SM961 (слично на 960 Evo/Pro) вадам измеѓу 57-66MB/s read, зависно од OS, драјвер и клок на CPU
  - Истото се однесува на 4K write, слични ќе бидат бројките.
  - Q8 и Q32 4K (исто работат со 4KB блокови, но се однесуваат на екстремни ситуации со голем број на операции, Q1 останува повалиден за грото корисници) перформансите на Gigabyte драјвот се во рамки на протокот на PCIe 3.0 x4 со простор за напредок, така што и овде нема разлика

  Исто тука се и други работи кои не се гледаат од бенчмарк на празно SSD, дали и колку ќе ги задржи перформансите како што ќе се полни и ќе се користи, за што директно е одговорен контролерот и фирмверот.

  Значи PCIe 4.0 и зголемениот проток дефинитивно наоѓа примена во одредени ситуации, само што сега и во догледно време освен за тие специфични ситуации нема да прави разлика.
   
  borcep, gOJDO, TATA_MATA и на уште 1 им се допаѓа ова.
 13. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,455
  13,614
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Кои 10% имаат бенефит?

  Може ли некој да посочи барем едно сценарио каде PCI-E 4.0 ќе доведе до било какво подобрување на пррформансите во било што во однос на PCI-e 3.0???

  Значи ако е ССД, истото да овозможи побрзо вчитување на апликации и игри во однос на PCI-e 3.0. Или пак ако е графичка карта да понуди подобри перформанси вo игри?

  PCI-e 4.0 е автопат на кој дозволена брзина е 2000km/h додека пак PCI-e 3.0 е автопат на кој дозволена брзина е 1000km/h. Најбрзиот автомобили на светот достигнува брзина од 400km/h. По кој автопат автомобилите побрзо ќе се движат ?
   
  Последна промена: 12 Јули 2019
  CBB_6, TATA_MATA и на Rukfash им се допаѓа ова.
 14. Chicco69

  Chicco69
  Unstoppable

  574
  2,522
  21 Април 2016
  Машко
  Ryzen 3000: Asus opens up PCIe 4.0 support for selected X470 and B450 boards! :)
  untitled-3.png
  Ете можело и така. :hay:
  PCIe 4.0 поддршката е парцијална, само за линиите од процесорот до x16 за графичка и x4 за NVMe, но реално таму и највеќе би се почувствувал некаков бенефит.

  Веројатно секоја матична плоча треба посебно да се еволуира и прашање е колку мотив ќе имаат другите производители да се посветат на тоа, наместо да ни ги убутуваат скапите X570.

  Не гледам проблем зошто PCIe 4.0 не би функционирало и на B350, X370, па дури и на A320, ако водовите на плочите се правилно димензионирани и имаат квалитетен рутинг...
  Во секој случај, браво за Asus.

  Кога сме кај скапите X570, и der8auer се чуди зошто саут-бриџот троши многу струја, грее многу и бара активно ладење, што е недопустливо во 2019 год.

  View: https://youtu.be/qk3PD-4zPN0

  Допуна:
  Intels reaction (не можев да одолеам). :hay:
  giphy.gif
  Реално ова би можело да функционира и кај одредени интелови плочи ако и кога Интел понуди процесор со PCIe 4.0 и ако не сменат сокет и ако им дадат амин на производителите на плочи...
  Многу 'ако', но и очекувано за Интел.
   
  Последна промена: 12 Јули 2019
  На toplel, shooter, StalkeR и уште 3 други им се допаѓа ова.
 15. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  341
  290
  21 Мај 2017
  Машко
  PCIe 3.0 е автопат со дозволена брзина 3500 MB/s, ова ги ограничува NVMe што работат на PCIe 3.0 x4 на таа максимална брзина, со PCIe 4.0 solid state дисковите ќе можат да одат и над 5000MB/s, еве ти било какво подобрување.
  Сигурно и пред 10 години се нашол некој како тебе што зборел абе шо ке ви е PCIe 3.0 хард дисковиве вртат до 150MB/s PCIe 2.0 е топ.
   
  На ChemicalAngel и Rukfash им се допаѓа ова.
 16. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,708
  2,315
  14 Декември 2010
  Машко
  Цело време префрламе и едитираме 8K видео па во реална употреба да ги видиме тие секвенционални 5GB/s?
   
 17. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  341
  290
  21 Мај 2017
  Машко
  Некој да некој не, која е поентата на прашањето?
  Членот погоре бараше барем едно сценарио, еве ти му даде.
   
 18. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,455
  13,614
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Игнорантноста е волшебна алатка на ноевите. Ај провери ги ривјуата на SSD-ата на PCI-e 4.0 интерфејс, ѕирни ги реалните тестови и најди еден тест каде се покажале подобри во нешто од оние на PCI-e 3.0.
   
 19. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  341
  290
  21 Мај 2017
  Машко

  View: https://www.youtube.com/watch?v=XArDVOf58MU

  Еве ти тест со секвенцијална +5к MB/s, за неколку месеци најверојатно ќе има дискови што идат до +7.5к.
   
 20. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,708
  2,315
  14 Декември 2010
  Машко
  Убаво објаснив пред 2 поста, не знам зошто инстистираш дека платформа без PCIe 4.0 ќе биде outdated за 2 години и кај целиш со секвенцијалните бројки, за што ќе им служат на 99% од корисниците освен за мерење на e-pen?

  Ова е исто како да купиш exotic/race класа кола и да ја возиш исклучиво низ град, да колата е гравирана на 350km/h и лесно ги постигнува ама кога ќе ги видиш тие бројки во град? :)

  Толку од мене за ова, објаснив за SSD-а претходно, што се однесува до графичките ќе треба уште неколку генерации хај енд - ентузијаст карти за да се сатурира PCIe 3.0 x16, кога тоа ќе се случи сигурно нема да ставиш таква класа карта на сегашна платформа, драстично поголем ботлнек ќе биде процесорот него ли протокот од PCIe слотот.
  А и обично целната група за таква класа хардвер го менува на 1-2 генерации, така што ниту еден ентузијаст сега нема да земе X570 плоча да може да стави RTX 5080 Ti за 4-5 години.
   
  Pane-G, toplel, gOJDO и на уште 1 им се допаѓа ова.
 21. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  341
  290
  21 Мај 2017
  Машко
  Платформа без PCI-e 4 нема да биде најдоброто на пазарот.
  Целта со секвенцијалните бројќи ми е убедување со gojdo кој тврди дека PCI-e 4.0 нема апсолутна никаква предност пред 3.0, доколку ги читаше постовите ке разбереше, поздрав.
   
 22. pecko95

  pecko95
  Gaining Experience

  96
  68
  5 Април 2018
  Машко
  Пред некој ден склопив компјутер со Ryzen 5 2600x процесор во него. При склопувањето, имав мали проблеми со местење на кулерот, штрафчињата не можев од старт убаво да ги завртам, па на 2-3 пати морав да пробувам пришто малку се размачка термалната паста од кулерот (не излезе надвор од процесорот или нешто такво, фала богу :D). Е сега, малце ми се мисла температуриве. На "idle" температурата се движи од 39-50 степени, во игра (конкретно GTA 5) стои околу 59-66 степени со повремени минимални "спајкови" до кај 72-73 степени по што паѓа назад околу 60. Дали е тоа голема температура ? На Cinebench стигна околу 88-90 степени, а на Aida64 после минута се движеше меѓу 80-88 степени и го исклучив тестот. Дали е нормално или треба бајаги помали да бидат температурите? Користам Stock cooler, не правам никаков OC и слично, со b450 Tomahawk матична и NZXT 500 куќиште (со двата default-ни кулери). Дали треба да ја избришам пастата и пак да ставам нова со оглед на тоа дека се размачка (на самиот процесор) кога го поставував кулерот, во случај да се направиле некои жлебови или нешто слично?Сите кулери си вртат како, се си работи како што треба. Инаку ставен е на Balanced power mode, наместо на AMD Ryzen mode, гледав нешто на интернет дека препорачано било Windows balanced modе.
   
 23. JezuzNoChil

  JezuzNoChil
  Intern

  16
  8
  9 Јануари 2019
  Можно е да има воздух заглавен меѓу процесорот и кулерот. Ако имаш време пробај пак.

  Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
   
 24. Avid

  Avid
  Guru

  4,184
  6,230
  21 Јануари 2009
  Толку му е капацитетот на кулерот. Тука имавме краток препис.
  Според неколкумина на форумов, тоа било „достојно“.
  Според мене не е, и јас сум на „иста мака“ ко тебе што се вели.
  За мене ова не е достоен кулер и е можеби единствената работа што ја жалам за конфигурацијава.
  Нестручноста да си купам поасален и сам да си сменам, и мрзата да го носам до Нексио да ми менуваат се единствените причини поради кои останувам вака. Мада искрено и не гејмам многу, не енкодирам многу така да, и тоа ќе да е трета причина. А и мислам дека нема значително да му се скрати векот поради вакви температури.
   
 25. imperial

  imperial
  V.I.P

  1,410
  2,029
  12 Август 2009
  Машко
  Дали мора x570 плоча за 3900x?
  Ако не, која би била доволна за 24/7 оптеретеност на CPU без overclock?
  Box верзијата на 3900x е со кулер? Дали е доволен за исто сценарио.. без оверклок.
  Ако брзината на CPU зависи од RAM-от, кој е препорачан за тој CPU исто.. без оверклок.

  Уствари.. дај препорачајте компоненти (плоча и меморија) за 3900x... не ми треба ништо посебно, единствено стабилност.
   
Слични теми
 1. Street h4ck3r
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  1,122
 2. Sephiroth
  Одговори:
  55
  Прегледи:
  4,105
 3. boro1
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  932
 4. xenon
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  1,632
 5. steelseries

  Проценка Ам4 платформа.

  steelseries, 4 Мај 2018, Во форумот: Продавам
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  948
Вчитување...

Сподели

Вчитување...