1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

AMD Zen & AМ4 платформа

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од gOJDO, 28 Септември 2016.

 1. Astro

  Astro
  Guru

  6,274
  8,688
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Многу е $55 за 1200
   
 2. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,675
  1,091
  28 ноември 2015
  Машко
 3. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  900
  714
  29 Март 2011
  Budget ќе правам та ка да то е нај ефтино што можам да најдам :)

  Испратено од DRA-L21 преку IT.mk форум апликација
   
 4. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,612
  4,550
  23 Јуни 2015
  Машко
  Почнаа ривјуата. На здравје бричење нека им е.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 5. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,309
  4,525
  18 Септември 2013
  Машко
  LOL!


  View: https://www.youtube.com/watch?v=z3aEv3EzMyQ


  ЕДИТ: Еве ги сите рецензии. Споилер алерт АМД е на врвот. Интел е 5% максимум подобар во игри (single core) се уште, ама тоа е уште без оптимизациите у виндоус кои се најавени со новите виндоус апдејти според кои АМД ќе добие подобри scheduler оптимизации. И у нови игри според тоа како се понашаат прва генерација Рајзен спрема интел процесорите од тоа време, има подобрувања и оптимизации за АМД така шо догодина ова време овие чипови би требало да се буквално подобри у се од интеловите.

  Исто у потрошувачка импресивни бројки!


  View: https://www.youtube.com/watch?v=oDVUdpcKZMA  View: https://www.youtube.com/watch?v=98TO2KM30o0  View: https://www.youtube.com/watch?v=hUPBDzrpTdw  View: https://www.youtube.com/watch?v=7AbNeht4tAE

  EDIT: Еве и за 3600 рецензија:

  AMD Ryzen 5 3600 CPU Review & Benchmarks: Strong Recommendation
   
  Последна промена: 7 Јули 2019
  На Rukfash, Dave1, MasteR_#0 и уште 5 други им се допаѓа ова.
 6. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,288
  701
  9 Мај 2012
  Машко
  WoW во ЈуТуб вришти за новиот Рејзен WoW сигурно АМД многу вложуваат за подобар процесор и огромна рекламна кампања нема што


  Sent from my iPad using Tapatalk
   
  На FreakyDroid му/ѝ се допаѓа ова.
 7. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,114
  26,796
  4 Септември 2008
  source.gif
   
  На FreakyDroid, Pane-G, MasteR_#0 и уште 2 други им се допаѓа ова.
 8. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,288
  701
  9 Мај 2012
  Машко
 9. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  1,042
  629
  8 Август 2017
  Машко
  Ова Лајнус што го кажа во почетокот на видеото за ЦС:ГО не ми е нешто многу верно, којзнае какви сетинзи направиле за тој резултат.
   
  На DarkDeFnx му/ѝ се допаѓа ова.
 10. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,764
  3,215
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Да бе... Намерно, спонзорирани се од амд да го кажат то, ама ќути само јас и ти ќе знајме дека то е така и никој друг нема да знај...
   
  На FreakyDroid и Rukfash им се допаѓа ова.
 11. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  1,042
  629
  8 Август 2017
  Машко
  Ќе видиме Гојдо кога ќе се врати.
   
 12. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,612
  4,550
  23 Јуни 2015
  Машко
  Да, пошто Гојдо е професионален рецензионер. Овие од Anandtech, Hardware Unboxed, Linus, GN и останати врска немаат.
   
  На ChemicalAngel, StefAngel, Ceco и уште 5 други им се допаѓа ова.
 13. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,103
  3,464
  7 ноември 2014
  Машко
  Makedonskiot Linus!

  GojdoTechTips
   
  На StefAngel, Rukfash, TATA_MATA и уште 6 други им се допаѓа ова.
 14. rippermkd

  rippermkd
  Gaining Experience

  429
  239
  11 Јануари 2016
  Машко
  Akter
  ццц толку верба да се немало во АМД... now go in the corner and cry fanboy :D
   
 15. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,675
  1,091
  28 ноември 2015
  Машко
  Intel fan boy triggered ;)
  [​IMG]
   
  На Enquito му/ѝ се допаѓа ова.
 16. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,114
  26,796
  4 Септември 2008
  Канцерогени мислења за наводна супериорност на процесор vs наводно послаб во гејминг, кој вади 120 наместо 131 фрем, а се користи gsync монитор во сетапот, логика позз
   
  На Astro, Ceco, farkizz и уште 3 други им се допаѓа ова.
 17. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,477
  1,155
  2 Јануари 2012
  Машко
  Мене ме интересираат гејминг фпс со пуштен хром, спотифај, вибер и антивирус во позадина. Чист гејминг перфоманс ништо не кажува според мене.
   
 18. Serko

  Serko
  Gaining Experience

  79
  125
  30 Август 2018
  Машко
  Најлесно ќе приметиш со стрим на Twitch, Интел 95% искористеност, АМД 70 посто.
   
 19. FreakyDroid

  FreakyDroid
  On your way to fame

  498
  516
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  А уште полесно ако ги изброиш бројот на јадрата/нитките.
   
 20. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,309
  4,525
  18 Септември 2013
  Машко
  Коа ќе работи 9900K на 2 генерации стара плоча? :))


  View: https://www.youtube.com/watch?v=vpYiJ9h05JM


  Не е препорачано никако ова, ама X370 или B450 и те како можат да возат значи 3900X без оверклок.
   
 21. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,442
  13,587
  23 Јануари 2008
  Манга
   
 22. FreakyDroid

  FreakyDroid
  On your way to fame

  498
  516
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  Утре-задутре треба да излезе видео на EposVox каналот, он веќе тестираше 3700x на Б450 и работи со максимум преформанси. 3900X сигурно ќе работи но дали ќе извади максимум преформанси треба да се види. А 3900X на Б350 ... да работи ама не знаеме уште дали ќе се извадат максимум преформанси.
   
 23. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,309
  4,525
  18 Септември 2013
  Машко
  Абе и јас можам интел процесор на АМД плоча како работи да најдам сигурно ако веќе збориме за хакови, модови и неофицијални ствари. Збориме официјална поддршка со биос симнат од веб страната на производителот.

  Видеово шо го сподели баш иде у контекст на тоа шо е уствари проблемот: со софтвер (биос) те лимитира Интел да си користиш старата матична за новите процесори - те тера да купиш нова.

  АМД за споредба си вети поддршка и ете можеш да инсталираш нов процесор на стари плочи и да си го работиш на stock без проблем.

  Инакууу:


  View: https://www.youtube.com/watch?v=6C1Jr5GMnqI

  Со 4.4 гигахерци подобар скор у Cinebench од 9900К на 5.3

  Исто има најави дека новите биоси што веќе се дистрибуираат ќе средат тоа оверклокот малце за да се добива 0.2-0.3 повеќе гигахерци оверклок лесно.

  Мислам дека шамари ќе има :D Забавно е!
   
  Последна промена: 8 Јули 2019
  На Astro и TylerMkD им се допаѓа ова.
 24. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,764
  3,215
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Тука правиш голема грешка во споредување на амд и интел. Амд, сами ти даваат биос да работи процесорот на плоча од пред две години, а кај видеово шо го постира, треба да правиш модови, да менуваш биос... Не ти е меродавно видеово.
   
 25. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,309
  4,525
  18 Септември 2013
  Машко
  Ко шо пишав у едитот, видеово иде повеќе у корист на тоа колку интел у здрав мозок и новчаник те драпаат, и те присилуваат да купуваш нова плоча за они да имаат ќар и од чипсет продажби.
   
Слични теми
 1. Street h4ck3r
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  1,122
 2. Sephiroth
  Одговори:
  55
  Прегледи:
  4,102
 3. boro1
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  932
 4. xenon
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  1,632
 5. steelseries

  Проценка Ам4 платформа.

  steelseries, 4 Мај 2018, Во форумот: Продавам
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  948
Вчитување...

Сподели

Вчитување...