1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

AMD Zen & AМ4 платформа

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од gOJDO, 28 Септември 2016.

 1. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,624
  4,566
  23 Јуни 2015
  Машко
  Немој никогаш според тоа. Голем дел од нив се фејк. Почекај си, ќе си видиш.
   
  На pecko95 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. flashgordon007

  flashgordon007
  On your way to fame

  619
  633
  15 Септември 2012
  Машко
  Што очекуваш? Да направат процесот 500 пати подобар од претходниот, да се убијат од продавање и после една година да затворат фирма оти немаат подобар производ? Мерцедес синдром?
  Не примети дека наназад со години ги зголемуваат перформансите на лажичка?
  А за гејминг перформанси, ич да не се секираш, сам ќе си игра, па дури и пајдушко на паркинг пред зграда ќе изигра...

  Абе земи тоа што ти врши работа или прави кеиф во моментот, купи ново од продавница, или ако немаш пари крпари со стари делови. Не размислувај премногу, за три месеци ионака ќе има нова генерација електроника...
   
 3. rippermkd

  rippermkd
  Gaining Experience

  444
  243
  11 Јануари 2016
  Машко
  Akter
  jas sum so crosshair VII i vekje eden mesec go imam biosot za novite procesori. so R5 2600 sum
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 4. rippermkd

  rippermkd
  Gaining Experience

  444
  243
  11 Јануари 2016
  Машко
  Akter
  од 2700 бил подобар 3600 велат некои бенчови. ама и не е лошо да почекаш 2-3 дена од кога ќе излезат да видиш за сигурно..
   
 5. rippermkd

  rippermkd
  Gaining Experience

  444
  243
  11 Јануари 2016
  Машко
  Akter
  на rx580 нема да осетиш разлика, во 2-3 игри можеби...
   
 6. windows8

  windows8
  On your way to fame

  758
  986
  12 Февруари 2012
  Машко
  Мене ме интересира како ќе се понашат новите процесори на б350 плоча, јас имам MSI B350 PC Mate гледам MSI имат пуштено биос за новаtа серија на ryzen cpu, имам r3 1200 сакам да го заменам со r5 3600
   
 7. rippermkd

  rippermkd
  Gaining Experience

  444
  243
  11 Јануари 2016
  Машко
  Akter
  vaka ne bi trebalo da imas problem, mozno i 3700x bez OC dobro da pomini
   
 8. rippermkd

  rippermkd
  Gaining Experience

  444
  243
  11 Јануари 2016
  Машко
  Akter
  upload_2019-6-29_15-50-45.png
  дали е ова софтверска грешка или бустот е таков? со водно ладење е процесорот оверклокнат на 4.2 на 1.4v
   
 9. Canibalot

  Canibalot
  Gaining Experience

  71
  90
  29 Јуни 2016
  Машко
  Дали секоја x570 матичнa ќе има доволно vrm да се добие Precision boost overdrive ? или тоа е само за high-end x570 mb која е поскапа од добра графичка :D
   
 10. Astro

  Astro
  Guru

  6,401
  8,876
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  [​IMG]

  А Apple инсталираш ли?
   
  На FreakyDroid и Banjifiko им се допаѓа ова.
 11. shifty

  shifty
  Модератор

  1,015
  1,335
  5 Септември 2009

  Прикачени датотеки:

 12. FreakyDroid

  FreakyDroid
  On your way to fame

  507
  533
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  Листа на компатибилност за AM4 процесори со Зен2
  AM4 Vcore VRM Ratings v1.1 (2019-07-02)

  Превземено од тука. Ова не е официјална информација, листава не е со 100% сигурност.

  -----------------------------------------------

  Некој Германски вебсајт погрешка ставиле ревју за 3900X и 3700X пред време и го избришале, но некој направил скриншотови.

  Ryzen 3900X and 3700X Review PCGH
   
  На Chicco69 и farkizz им се допаѓа ова.
 13. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,339
  4,537
  18 Септември 2013
  Машко
  720p тестови :)

  Испратено од s8+ преку IT.mk форум апликација
   
  На shifty и farkizz им се допаѓа ова.
 14. FreakyDroid

  FreakyDroid
  On your way to fame

  507
  533
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  Претпоставувам така тестирале да елиминираат ботлнек од графичка. А зошто тестирале со различни брзини за РАМ ми е многу нејасно. Утре ќе добиеме подобри рецензи и без тоа ...
   
  На toshex и Arkturus им се допаѓа ова.
 15. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,339
  4,537
  18 Септември 2013
  Машко
  Обично на 1080п тестираат за тоа. Да собориш до 720п некако многу чудно. Плус многу зависи кои игри какви тестови, тука на скриновиве скоро ништо не разбрав. А и меморијата и те како е битно да се види колку и како е оптимизиран рајзен 3000 за меморија.

  Пред да објават било што Hardware Unboxed само што извадија видео со препораки за билдови (што ги вадат месечно), и препорачаа само од новите Рајзени, и исто со меморија (според спекс на АМД демек 3800 било sweet spot) и најдоа дека има китови шо се доста евтини.
   
 16. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  281
  228
  17 Јануари 2013
  Машко
  Ако е ова точно тогаш работава "тресла се гора родио се миш". Ништо од 15% IPC gain.

  View: https://youtu.be/FBWHrmHiHBs


  Sent from my T10(E3C6) using Tapatalk
   
 17. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  907
  720
  29 Март 2011
  Што ќе кажите за rayzen 1200 моментално сум на интел q8200 со 4гб ддр2 и гт210 е сега сакам да земам rayzen 1200 и GT1050 или да земам уште 4гб ддр2 и gt1050 за гејминг ?

  Испратено од DRA-L21 преку IT.mk форум апликација
   
 18. rippermkd

  rippermkd
  Gaining Experience

  444
  243
  11 Јануари 2016
  Машко
  Akter
  a da si zemis za istite pari na staro 2600 + dobra graficka?
   
 19. rippermkd

  rippermkd
  Gaining Experience

  444
  243
  11 Јануари 2016
  Машко
  Akter
  15% treba da e 50%? :) osven toa, i ne zavisi vo igrite samo procesorot :)
   
 20. rippermkd

  rippermkd
  Gaining Experience

  444
  243
  11 Јануари 2016
  Машко
  Akter
  p.s. racunaj deka ima i bottleneck od grafickata :)
   
 21. Astro

  Astro
  Guru

  6,401
  8,876
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Ај најди 2600 на старо брат
   
 22. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,706
  1,110
  28 ноември 2015
  Машко
  За 30$ повеќе имаш ryzen 1600 на али.
   
 23. rippermkd

  rippermkd
  Gaining Experience

  444
  243
  11 Јануари 2016
  Машко
  Akter
  ke ima za nekoe vreme :D
   
 24. rippermkd

  rippermkd
  Gaining Experience

  444
  243
  11 Јануари 2016
  Машко
  Akter
  i da ne e 2600, moze da zeme 2400 i da pomini bez 1050-kata :)
   
 25. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  907
  720
  29 Март 2011
  На Али 1200 е 55усд за то прашувам плус некоја 1050 1030 1080 на старо плус 8гб рам и некоја ефтина матична

  Испратено од DRA-L21 преку IT.mk форум апликација
   
Слични теми
 1. Street h4ck3r
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  1,134
 2. Sephiroth
  Одговори:
  55
  Прегледи:
  4,150
 3. boro1
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  942
 4. xenon
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  1,652
 5. steelseries

  Проценка Ам4 платформа.

  steelseries, 4 Мај 2018, Во форумот: Продавам
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  965
Вчитување...

Сподели

Вчитување...