1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

AMD Zen & AМ4 платформа

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од gOJDO, 28 Септември 2016.

 1. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  530
  314
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Рецимо на пример на графика. Мож се лажам, ама мислам дека за Рајзен 2000 ретко пуштаа апдејти, така да некои игри не уклучуваа како шо имав забележено кај другар со рајзен.
  Иначе нели викаа дека таман рајзен 2000 е среден и оптимизиран.
   
 2. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,627
  4,567
  23 Јуни 2015
  Машко
  Немој со рекла казала муабети, те молам. Испеглана платформа е веќе, нема никакви проблеми. Тоа беше само со првата генерација, беше само во првите неколку месеци.
   
  На borcep и StefAngel им се допаѓа ова.
 3. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  530
  314
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Значи ја погоре поставив прашање, пошто не го пратев рајзен. Колку и нејасно да го поставив прашањето не треба да си Ајнштајн да ми ја сфанеш поентата. И не е баш рекла казала, туку од тоа шо малку пратам по youtube препорачуваат дека е подобро да се оди на сегашните рајзен процесори поѓто се оптимизирани и доста со пониски цени, него со новиот рајзен кој тек ке треба да го оптимизираат. Разбира се за просечни корисници.
   
 4. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,627
  4,567
  23 Јуни 2015
  Машко
  Добро, се разбравме. А гледам и ти доста се разбираш.
   
  На Arkturus и gOJDO им се допаѓа ова.
 5. Cyb3rAng3l

  Cyb3rAng3l
  Gaining Experience

  39
  66
  16 oктомври 2016
  Машко
  Излезе апдејт и за мојава матична (GB AB350-Gaming 3), мирисот на Зен2 станува од ден на ден по силен. :cool:
   
  На TATA_MATA му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  530
  314
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  А на интел ке и текне ли да пуштат некој апдејт за нас шо имаме од најефтините H-series плочи и пентијуми со оне клик оверклок од 10-15 % да се тешеме малце? Бате @gOJDO врапчето шепна ли ти нешо у вези воа? Ќе се освестат ли?
   
 7. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,611
  13,869
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  само за z матични со k процесори е тоа
   
 8. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  530
  314
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Па добро тоа го знаеме нели, цело време е така. Значи немаат абер да се освестат.
   
 9. Avid

  Avid
  Guru

  4,300
  6,394
  21 Јануари 2009
  Не пуштало игри на Рајзен, другар му кажал... CPU unsupported. Please update your CPU drivers ми вика, во право е.
   
  StefAngel, Sukhoi и на gOJDO им се допаѓа ова.
 10. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,627
  4,567
  23 Јуни 2015
  Машко
  Гојдо - Master of Whisperers. :D *No hard feelings
  [​IMG]
   
  На Banjifiko, TATA_MATA, shifty и уште 2 други им се допаѓа ова.
 11. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,611
  13,869
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  да се
  Да, да...без драјвери за процесорот не уклучува ни апликации, освен некои основни.
   
  На SiPy` му/ѝ се допаѓа ова.
 12. rippermkd

  rippermkd
  Gaining Experience

  445
  244
  11 Јануари 2016
  Машко
  Akter
  и без оперативен систем замисли, не работи windows-от. :)
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 13. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,611
  13,869
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Прво инсталираш оперативен систем, па windows па драјвери за процесор.
   
  На rippermkd му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  530
  314
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Ја прво инсталирам драјвери, после уиндоус, па крај оперативен систем :D
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 15. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,533
  1,184
  2 Јануари 2012
  Јас прво инсталирам драјвери па го ставам процесорот во плочата па после оперативниот.
   
 16. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,351
  4,552
  18 Септември 2013
  Машко
  Ја нишо не праам, само си се праи.
   
  На Krk198 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. toplel

  toplel
  On your way to fame

  570
  616
  18 Август 2016
  Машко
  "This somehow went under the radar, but Intel officially announced their 7nm Ohrid Lake architecture and rumored 5nm Dojran Lake in 2022."

  Intel Ohrid Lake.png
   
  На Krkac, Nomad, Krk198 и уште 24 други им се допаѓа ова.
 18. rippermkd

  rippermkd
  Gaining Experience

  445
  244
  11 Јануари 2016
  Машко
  Akter
  на Пелистерски Очи ќе ги промовираат :)
   
  На GGTT1 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Winncoot

  Winncoot
  Gaining Experience

  64
  84
  22 Јуни 2017
  Машко
  Youtube
  Моментално имам R5 1600 со матична Gigabyte AB350M. БИОС апдејтот за 3rd Gen е стигнат F40 а го имам F31. Е сега се прашувам дали да апдејтнам додека го имам овој процесор или пак ако би зел новата генерација, тогаш? Бидејки читам некаде нема да работи како што треба или CPU unsupported бла бла бла. Искуства?
   
 20. Chicco69

  Chicco69
  Unstoppable

  576
  2,540
  21 Април 2016
  Машко
  Искуства?
  Нема такви затоа што Ryzen 3000 уште не е излезен.
  Ако не го апдејтираш биосот, со сигурност нама да ти функционира на B350 матична. Тоа секако мораш да го направиш со процесор од постара генерација.

  Голем дел од поновите B/X 4XX плочи имаат дедицирано копче за флеш на биос без процесор (поучени од проблемите со првата генерација Ryzen процесори). Ова e така за поголемиот дел MSI матични, заборавив кои од другите фирми го применува тоа ...

  Тебе не ти е толку важно, имаш R5 1600 и функционална конфигурација, плус конкретната 'гигашит' плоча има дуал биос, така да - go for it. :)

  Мојата MSI B350M MORTAR на пример има бета биос за Ryzen 3000 уште од 17-05, а така би требало да биде за (скоро) сите B/X300 плочи. Но, треба да се знае дека поради лимитирана флеш меморија се губи компатибилност со старите APU-а (A8-9600/A6-9500E/A6-9500/A12-9800E/A12-9800/A10-9700E/A10-9700/970). Тие матични што имаат поголема флеш меморија (биос чип), нема да го имаат овој проблем.

  Биосот на страна, би ти препорачал да си купиш уште 8GB идентичен рам (ако ти е точна спецификацијата во потписот), а потоа да размислуваш за Ryzen 3000. Ако купуваш RAM на ново, обавезно со Samsung чипови, фирмата не е толку важна.

  Цените во старт ќе бидат максимално можни (кај нашите дилери), но веќе кон крајот на септември би требало да се симнат на некое стабилно ниво (-10, -15%).
  Ова е моја лична предикција, но многу зависи и од глобалната побарувачка, која пак зависи од прелиминарните тестови/ривјуа кои ќе се појават на 07/07.

  Големиот број иматели на B350 матични плочи треба да бидат свесни и за квалитетот на напојувачката секција (VRM), не секоја плоча ќе може квалитетно да ги напојува потентните 8/12 јадрени процесори од новата генерација, како што тоа реално беше правило до сега за 1700X/1800X/2700X, особено ако се планира било каков оверклок.

  Со 6 јадрените не би требало да има проблем, освен хардверскиот лимит на постоечката технологија и имплементација, т.е. лимити на максималната брзина на меморијата, PCIe x3, NVMe, XFR2 Enhanced, Precision Boost Overdrive, број на USB 3.1 портови и сл.

  Допуна:
  После тоа што го набројав во последниот пасус, реално е да се пазари минимум квалитетна B450 матична за да се видат придобивките од новите рејзени... :innocent:
   
  Последна промена: 26 Јуни 2019
  На Metuzalem, toplel, goce03 и уште 3 други им се допаѓа ова.
 21. Winncoot

  Winncoot
  Gaining Experience

  64
  84
  22 Јуни 2017
  Машко
  Youtube
  Благодарам на одговорот.
  Моето прашање беше дали ќе имам некаков проблем ако апдејтнам со овој процесор што го имам моментално. А за искуства мислев во случајот како што беше со 2рата генерација Рајзен. Читав од луѓе што имале 1-ва генерација Рајзен откако апдејтирале БИОС за 2nd ген Рајзен компатибилност имале проблеми и не им читало процесорот бла бла.

  За компатибилноста со APU's видов и прочитав, но не ме интересира тоа.

  Во врска со рамот, фала на предлогот, но ќе земам 2х8 пакет 3000мхз или 3200мхз, ќе гледам по компатибилност. :)
   
 22. Avid

  Avid
  Guru

  4,300
  6,394
  21 Јануари 2009
  Значи не апдејтувај освен пред да купиш/ако купиш 3 генерација рајзен... не знам што не е јасно.
   
  На gOJDO и Winncoot им се допаѓа ова.
 23. pecko95

  pecko95
  Gaining Experience

  106
  73
  5 Април 2018
  Машко
  Има ли некакви информации / мислења колку Ryzen 5 3600 е подобар / побрз кога станува збор за гејминг перформанси во споредба со Ryzen 5 2600 ? Се мислам дали да одам со 3600-ката, ако не се баш значителни и забележителни разликите (значи да не биде 3-4 FPS нели..), а цената би им била ~5.000 денари повисока во однос на 2600-ката. Е сега од друга страна па, ке биде малце повеќе future proof поготово понатаму кога ке земам и појака графичка (сега за почеток ке земам rx580 8GB), ама дали баш директно ке осетам толку голема разлика конкретно кога станува збор за гејминг, помеѓу 2600 и 3600 ?
   
  На flashgordon007 му/ѝ се допаѓа ова.
 24. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,627
  4,567
  23 Јуни 2015
  Машко
  Никој уште ништо незнае, на 7ми Јули ќе излезат првите рецензии.
   
  На pecko95 му/ѝ се допаѓа ова.
 25. pecko95

  pecko95
  Gaining Experience

  106
  73
  5 Април 2018
  Машко
  Јасно ми е тоа, можда и малце глупо испадна прашањето хаха, само нели имаше некои „leaks“ демек, па си викам според тоа... :D
   
Слични теми
 1. Street h4ck3r
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  1,135
 2. Sephiroth
  Одговори:
  55
  Прегледи:
  4,152
 3. boro1
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  943
 4. xenon
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  1,652
 5. steelseries

  Проценка Ам4 платформа.

  steelseries, 4 Мај 2018, Во форумот: Продавам
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  966
Вчитување...

Сподели

Вчитување...