1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

AMD Zen & AМ4 платформа

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од gOJDO, 28 Септември 2016.

 1. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,336
  4,537
  18 Септември 2013
  Машко
  Ќе ти треба апдејт. Матичните од 4ХХ серија шо фабрички поддржуваат рајзен 3000 ќе имаат посебни ознаки (за да се знае само дека веќе имаат компатибилен биос). Можеш да ги чекаш ама биос колку шо знам можеш да апдејтнеш дури и со понов процесор без да бутираш баш ради вакви сценарија. Обично поскапа плоча си има зошто е поскапа, не е само ради РГБ и метал но некогаш е и тоа. И двете мислам се сосема доволни за неклокнат 3600 процесор но за да бидеш сигурен провери на нет што викаат за ВРМ секциите на двете. Билдзоид се најреномирани у анализи на ВРМ на јутуб зирни ги. Имаат и препораки за плочи врз основа на тоа.

  Испратено од s8+ преку IT.mk форум апликација
   
  На pecko95 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. rippermkd

  rippermkd
  Gaining Experience

  443
  243
  11 Јануари 2016
  Машко
  Akter
  tomahawk-ot vo sekoj slucaj e podobar od msi. a razgledaj i asrock opcii. a ne e mnogu tesko i bios apdejt da se napravi, bas naprotiv, samo gledaj struja da ne ti snema ili da ne go isklucis kompjuterot. Isto taka, zavisi kade ja kupuvas plocata, moze i tamu da ti napravat bios update
   
 3. pecko95

  pecko95
  Gaining Experience

  102
  73
  5 Април 2018
  Машко
  Хмм... ама Tomahawk-от е од MSI :D
   
 4. rippermkd

  rippermkd
  Gaining Experience

  443
  243
  11 Јануари 2016
  Машко
  Akter
  mislev na pro-m2
   
  На pecko95 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,596
  13,844
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Ако се мисли на ефикасност на транзисторите на процесорот се гледа колку енергија е потрбно за отварање/затварање на транзисторите. Можеме слободно да кажеме дека 100% e загуба бидејќи се претвора во топлина. Што се однесува до ефиаксноста на процесорот многу пинаку се мери. Најпросто, потрошена енергија за завршена задача и таа е релативна бидејќи не постојат референци за што е 0% ефикасност, а што е 100% ефикасност на процесор за извршување на фиљан задача.
   
  На Sludge.Factory му/ѝ се допаѓа ова.
 6. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,519
  1,178
  2 Јануари 2012
  Вреди ли разликата во цена меѓу дилерска на 2600 и сега таа што ќе биде за 3600? Вклучувајќи и матична нормално.
   
 7. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  529
  312
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Вреде у корист на 2600 , затоа шо 3600 ќе биде ногу поскап, а матичната уште поскапа. Вероватно 2600 со матична ке биде дупло поефтин од 3600 со матична.
   
 8. rippermkd

  rippermkd
  Gaining Experience

  443
  243
  11 Јануари 2016
  Машко
  Akter
  грешка си мислам. 3600 ќе може да се стави и на постарите матични (А320 не ги сметам ниту за матични, сосема безпотребни за цела рајзен серија освен за ОЕМ) така што во секој случај 3600!! поефикасен енергетски, (во 3-4 години ќе ја извадиш разликата во цена ако си фрик) подобар оверклок, подобра фрекфенција, поефтин ладњак за купување (си викам). 3600 спрема 2600 нема да е поскап туку ќе е 1000-2000 разлика заедно со паѓањето на цената на 2600. за да ти се исплати повеќе 2600, треба да го земеш на старо за 4-5000 сега во моментов.
   
 9. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  529
  312
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Ако ѓи земеме у обзир шепкањата на врапчето на Гојдо, разликата ке да е малце поголема него шо викаш.
  Ем на старо како шо и самио спомна ке биде уште поефтин. А процесорите за разлика од другите компоненти ногу ретко цркнуват. Ке бидат компатибилни со старите плочи, ама шо ке ти тогај тај проицесор коа нема да го имаш аиро од поновио PCI 4? Така ке му дојде како на интеловите генерациии +++ , друго име, разлика безначајна, од 2-3 %. Тек наредната година кога ке излезат Б плочите маабето ке е друг.
   
  На Astro и goce03 им се допаѓа ова.
 10. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,596
  13,844
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Ryzen 5 3600 без проблем си вози на b450. asrock b450m-hdv + r5 3600 = 18k денари.
  asrock b450m-hdv + r5 2600 = 13k денари

  Но ова е нубско гледање. Во цената на системот разликата е незначителна, т.е. 10% на пример 750 vs 830 евра.
   
  На GGTT1 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  529
  312
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Неси јасен. Сакаш да кажеш дека разликата у цената е незначителна у однос на перфомансите или обратно?
  Према тебе попаметно е да се оде на Рајзен 2600 или на 3600 на иста b450 плоча?
   
 12. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,519
  1,178
  2 Јануари 2012
  Мене ми е битна цената на процесор, матична, рам и ссд 500гб затоа што тоа треба да купам. Дали се исплати вреди да се плати повеќе за 3600? Вака како што кажуваш има 28% разлика во цена, дали таа разлика е оправдана?
   
 13. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  Practice makes perfect

  720
  1,051
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  @gOJDO убаво ви пиша, ако купувате само процесор, 3600 од 2600 е 30% поскап, за 15тина % повеќе перформанси.
  Но ако веќе купувате рам, матична, ссд, цел систем, тогаш ценовната разлика ви е 5-10% поскапа за 15% повеќе перформанси.
  Кога би правел цел систем, би одел со 3600.
  Кога би мењал само Матична и процесор, 2600 е подобар бенг фор бак.
   
  На Astro, GGTT1, gremlin и уште 3 други им се допаѓа ова.
 14. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,596
  13,844
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  @DarthJe5us 2600 се исплати малку повеќе ако не служи за гејминг и aко не се бркаат некои поголеми синглтрид перформанси. Сепак јас би r5 3600. Ако планираш за брзо да земаш, на 8-ми Јули ќе смеам да ти продадам r5 3600 :D
   
  На Astro и GGTT1 им се допаѓа ова.
 15. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  529
  312
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  А значи пред 8ми не смееш, а? Сега за сега смееш само да си играш на него, а? ;)
   
 16. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,596
  13,844
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Да
   
 17. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  529
  312
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  А шо мислеш, дали рајзен 3000 ке биде "проглематичен" со драјвери и опмтимизација како и рајзен 2000 и 1000? Или тоа останува да видеме?
   
 18. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,596
  13,844
  23 Јануари 2008
  диско денсер
 19. rippermkd

  rippermkd
  Gaining Experience

  443
  243
  11 Јануари 2016
  Машко
  Akter
  ako misli na bios update, jas vekje imam na crosshair-ot napraveno odamna, samo procesor se ceka :D btw @gOJDO si probal zen3 na b450/x470/x570 za sporedba? dali b350/x470 ke podrzuvaat pcie4.0 ili kako sto imase nekoja spekulacija nema da e 4.0 ama ke e pobrzo od 3.0
   
 20. FreakyDroid

  FreakyDroid
  On your way to fame

  507
  533
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  Како РАМ компатибилност, разлика во преформанси со различна брзина РАМ?
   
 21. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,519
  1,178
  2 Јануари 2012
  Ќе ти пишам ако земам за брзо, за гејминг ќе се користи ама не верувам дека би имало голема разлика со low/mid rangе
  графичка како rx580.
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 22. pecko95

  pecko95
  Gaining Experience

  102
  73
  5 Април 2018
  Машко
  Смееш да споделиш што пари ке биде, кај тебе и у продавница (ако имаш инфо)? Иначе, ке влијае ли тоа на цената на 2600-ката во продавнициве кај нас, или за нас не важат „законите“ на пазарот хах ? :D
   
 23. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,596
  13,844
  23 Јануари 2008
  диско денсер
   
  На pecko95 и DarthJe5us им се допаѓа ова.
 24. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  280
  228
  17 Јануари 2013
  Машко
 25. rippermkd

  rippermkd
  Gaining Experience

  443
  243
  11 Јануари 2016
  Машко
  Akter
  eve interesen bench Review: AMD Ryzen 5 3600 (X470) (Exclusiva Mundial)
   
  На gOJDO и Rukfash им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. Street h4ck3r
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  1,134
 2. Sephiroth
  Одговори:
  55
  Прегледи:
  4,149
 3. boro1
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  941
 4. xenon
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  1,652
 5. steelseries

  Проценка Ам4 платформа.

  steelseries, 4 Мај 2018, Во форумот: Продавам
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  961
Вчитување...

Сподели

Вчитување...