1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

AMD Zen & AМ4 платформа

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од gOJDO, 28 Септември 2016.

 1. FreakyDroid

  FreakyDroid
  On your way to fame

  498
  516
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  Не баш сваќам што сакаш да кажеш. Како и да е, ТДП-то одсекогаш ме бунело и не го разбирам. Вака прашање: значи ја кога гледам 100-105W потрошувачка на 3.7Ghz што ми е bаse clock и процесорот ми е 105W TDP, е чиста случајност или сепак има некаква корелација?
   
 2. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,238
  13,176
  23 Јануари 2008
  Манга
  И јас мислам дека освен за 12 јадрени (подоцна ако излезат ќе важи и за 16 јадрените) процесори составени од два чиплети, X570 нема да понуди ништо повеќе во однос на X470.

  Поентата, т.е. придобивките кај PCI-e 4.0 се тоа што Infinity Fabric е врзан со тоа. Поточно линковите на Infinity Fabric се всушност PCI-e линии. Кај X570 ќе бидат со PCI-e 4.0, па така и комуникацијата помеѓу чиплетите ќе биде со 2 (или 2.2) пати побрза во однос на X470. Ова нема да игра улога кај процесорите ки имаат смао еден чиплет, т.е. до 8 јадра, бидејќи кај нив 8-те јадра се наоѓаат на еден core complex (CCX или како и да е прекрстен по ново).

  TDP = Thermal Design Power и нема врска со потрошувачката на процесорот туку со дизајнот на неговото ладење.
  Потрошувачката е сочинета од два дела, статичен и динамиечен. Статичниот е познат како leakage кој се случува без оглед на тоа колку е оптоварен процесорот. Динамичкиот дел зависи од деловите од логиката на процесорот кои се користат за пресметување(т.е. оптертувањето на процесорот) помножени по фрекфенцијата и помножени по напонот на квадрат.

  Psum = Pstatic + Pdynamic
  Pdynamic = F * opteretuvanje(F) * Vcore^2

  TDP се определува на начин што се избираат критични сценарија при пикови на Psum.
   
  Последна промена: 7 Јуни 2019
  На StalkeR, toplel, goce03 и уште 4 други им се допаѓа ова.
 3. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,268
  4,466
  18 Септември 2013
  Машко
  @gOJDO ко шо објасни, ама ете попросто ја да пробам.

  TDP е као „колку жежи процесорот“ (колку загрева) а не „колку троши“. Е сеа сите процесори ако ги оставиш да греат ќе отидат 100 степени брзо и ќе се исклучат, така шо не е веродостојно да мериш у степени целзиусови.

  Наместо тоа се користи формулата која ја кажа Кирил да се пресмета колку фактички ЕНЕРГИЈА протекува у топлина у peak сценарија.

  Вака кажано е доста упростено, ама тоа се користи за да се има идеја колку ладење ти треба.

  Добро оптимизирана архитектура и дизајн на процесор може да направи самиот процесор иако троши исто струја, не ја губи енергијата при тоа у топлина толку многу ко претходна помалку оптимизирана архитектура или генерација.

  Шо значи, два процесори кои трошат 100W струја, може да имаат TDP од 65W или 105W.

  Така да ко шо кажав рачунај го TDP као апроксимација за тоа колкав кулер ќе ти треба за да го ладиш процесорот, а не за тоа колку струја ќе троши самиот процесор.
   
  На StalkeR, goce03, Sharlovski и уште 3 други им се допаѓа ова.
 4. FreakyDroid

  FreakyDroid
  On your way to fame

  498
  516
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  Фала и на двајцата!
   
  На toshex и gOJDO им се допаѓа ова.
 5. JezuzNoChil

  JezuzNoChil
  Intern

  15
  8
  9 Јануари 2019
  Не баш. 100 вати струја во процесор е секогаш еднакво на 100 вати топлина бидејќи нема во што друго да се претвори таа енергија.

  Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
   
  На gOJDO и Chicco69 им се допаѓа ова.
 6. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,268
  4,466
  18 Септември 2013
  Машко
  Тоа шо ти го опишуваш е греач/рингла, и дури и тие не се 100% ефикасни во конверзија на енергија од еден во друг вид. Топлината кај електронски компоненти е нус појава а не посакуван ефект. Струјата се користи за контролирање транзистори и што се не, како side effect имаш помалку или повеќе топлина.

  Пример топлина се јавува ради отпор во проводник. 100W струја низ тој проводник ќе зрачи топлина пропорционално на отпорот кој го има тој проводник. Повеќе отпор повеќе топлина и обратно.

  Испратено од s8+ преку IT.mk форум апликација
   
 7. JezuzNoChil

  JezuzNoChil
  Intern

  15
  8
  9 Јануари 2019
  Ама се 100% ефикасни. Целата струја се претвора во топлина. Процесорот не прави звук, не прави светлина туку само топлина. Исто топлина прави како отпорник.

  Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 8. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,268
  4,466
  18 Септември 2013
  Машко
  Енергијата се троши и за самиот compute дел. Да не мислиш џабе идат пресметките. Или топлина = пресметка хаха.

  Обрати внимание коа вика дека од иста серија два процесори со различно тдп итн итн итн.


  View: https://youtu.be/yDWO177BjZY


  А ако уште инсистираш дека процесорот сета струја ја конвертира у топлина одговори ми тогаш како работи детално и како се прават пресметките без енергија.


  Да ти помогнам:


  View: https://youtu.be/FUBCUvxos28


  Испратено од s8+ преку IT.mk форум апликација
   
  Последна промена: 9 Јуни 2019
 9. JezuzNoChil

  JezuzNoChil
  Intern

  15
  8
  9 Јануари 2019
  Не зборам за TDP, зборам за тоа дека ако влегува 100W струја во процесор таа нема во што друго да се претвори освен во топлина. Тоа што процесорот прави пресметки не е вид на енергија, тоа се прости прекидачи(транзистори) што се или отворени или затворени.

  Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
   
 10. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,268
  4,466
  18 Септември 2013
  Машко
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 11. rippermkd

  rippermkd
  Gaining Experience

  424
  235
  11 Јануари 2016
  Машко
  Akter
  е тука си во право, само не влегува 100W струја ако има 100W TDP. процесорот може да трга 200W од струја, a да ти е потребен ладњак од 140W TDP. TDP нема врска со струјата која ја троши процесорот. ако силиконот во процесорот е добар, и нема многу отпор во транзисторите (идеална ситуација) на процесорот ќе ти треба 10тдп за 100W од струја. ако се лоши транзисторите односно имаат поголем отпор, за 10 W струја ќе ти треба 50W TDP ладњак. затоа се оди со намалување на транзисторите во процесорите, за да добиеш повеќе моќ со помалку струја.
   
  На SiPy` му/ѝ се допаѓа ова.
 12. rippermkd

  rippermkd
  Gaining Experience

  424
  235
  11 Јануари 2016
  Машко
  Akter
  топлината бре. внатре има мини парни котли. каде живееш? :)
   
 13. FreakyDroid

  FreakyDroid
  On your way to fame

  498
  516
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  Ова некако го сваќам ама и не го сваќам во целост, важно има прогрес :D Далеку од експерт сум за вакви работи, но нели потрошувачката на било кој уред/компонент има директна корелација со топлината што ја испушта? Но тоа не значи дека соодносот ќе биде баш 1:1 и TDP-то копманиите го ставаат како некој средна вредност за типична употреба, барем ова Лајнус го спомна во видеото (колку е точно не знам, но така го разбирам). Значи тоа ја што го гледам кај моите Рајзени кои се 105W TDP дека трошат 100-105W кога работат на base clock од 3.7Ghz all core не е баш чиста случајност.

  Во меѓувреме додека пишував сакав да се информирам малку повеќе и налетав на ова:

  "This means that a processor like the 65W Core i7-8700, which has a base frequency of 3.2 GHz and a turbo of 4.7 GHz, is only guaranteed to be at or below 65W when the processor is running at 3.2 GHz. Intel does not guarantee any level of performance above this 3.2 GHz / 65W value."

  Why Intel Processors Draw More Power Than Expected: TDP and Turbo Explained

  Колку што разбирам, сепак TDP-то е мерило за потрошувачка иако можеби технички не е баш точно така да се каже, но сепак постои директна корелација. Или грешка сум?

  Сеа уште повеќе ме збуни лол ...
   
  Последна промена: 9 Јуни 2019
 14. rippermkd

  rippermkd
  Gaining Experience

  424
  235
  11 Јануари 2016
  Машко
  Akter
  разгледај некои кулери кои се продаваат. на некои од нив пишува интел 95W or amd 100w upload_2019-6-9_13-14-11.png
  вакви разлики имам видено и intel 65w amd 125W само не се сеќавам точно кој ладњак беше
   
 15. FreakyDroid

  FreakyDroid
  On your way to fame

  498
  516
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  Најверојатно она што најмногу бе буни е мерната единица за TDP-то. Thermal Design Power би се превело како ладење при одредена потрошувачка. Може грешка е така да го преведам не знам ... Јасно ми е дека од ова произлегува дека не е директно мерило за потрошувачка, но сепак има корелација, а во многу наврати овде беше спомнато дека нема врска со потрошувачка. Тоа ме буни. Можеби поточно би било да се каже дека TDP-to е мерило (лабаво кажано) за потрошувачка при одредени услови, а условите се диктирани од самите производители кога ги објавуваат спецификациите т.е. основен клок, основна фреквенција и основна волтажа. Грешка го разбирам ова или не?
   
 16. JezuzNoChil

  JezuzNoChil
  Intern

  15
  8
  9 Јануари 2019
  100те вати што ги користи процесорот се 99.9999% загуба. Да беа совршени ќе користеа многу минимално количество струја.

  Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 17. FreakyDroid

  FreakyDroid
  On your way to fame

  498
  516
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  According to a slide we received today, AMD will launch Ryzen 9 3950X as world’s first 16-core mainstream processor. The slide basically “confirms” the speculation which began at Ryzen 3000 announcement at Computex.

  AMD Ryzen 9 3950X would utilize all available cores from both dies. It would preserve the TDP from Ryzen 9 3900X which features 12 cores but at the cost of a lower base clock. This AM4 processor is supposedly a 105W TDP part.

  The 3950X features a boost clock of 4.7 GHz, the highest from all Ryzen 3000 CPUs. The pricing and availability date have not yet been confirmed.

  The authenticity of the slide could not be confirmed in such a short time, but we decided to publish it regardless. Take it with a grain of salt :)

  Update: We have confirmed the authenticity of the slide.

  AMD Ryzen 9 3950X to become world's first 16-core gaming CPU - VideoCardz.com

  Камо 5.1Ghz?
   
 18. kebe

  kebe
  Gaining Experience

  215
  172
  29 Март 2012
  Гојдо добро си кажа ама ти грешно сфаќаш.

  Ова е точно.

  Топлина = пресметка. Токму така.

  Во светов има неколку врсти на енергија. Ако добро памтам некои од нив беа: електрична, топлинска, хемиска и механичка. Не постои „пресметковна“ енергија. Целата работа е што електричната енергија преку логичките кола поминува на многу специфичен начин и на специфичен начин станува топлина, и тој е тој начин што ние го нарекуваме дека процесорот пресметува. Замисли дека имаш грејач или рингла и дека ти цело време ја палиш и ја гасиш по некој специфичен редослед и така правиш пресметување.
   
  На JezuzNoChil и Chicco69 им се допаѓа ова.
 19. Vlatzki

  Vlatzki
  Gaining Experience

  1,258
  296
  1 Мај 2008
  Не си во право.

  Не постои нешто како 100W струја. Ватите се единица мерка за моќност. Амперите се единица мерка за струја, а волтите се единица мерка за напон.
  Стварно не разбирам зашто 99% од членовите на форумот користат термини како волтажа, ампеража, ватажа. Штовише на форумов сум сретнал термин херцажа. :D

  Отпорот на еден проводник диктира колкав ќе биде падот на напонот а со тоа доаѓа и ограничувањето колкава струја може да помине низ него.
  Помал отпор (помал пад на напон) дозволува протекување на поголема струја, додека колку е поголем отпорот толку е помала струјата што може да протече низ проводникот. При бесконечен отпор (отворено коло) нема протекување на струја.
  Загубите кои се правопропорционални на големината на струјата се претвораат во топлина.

  Еве едно интересно четиво за Омовиот закон...:
  Ohm's law - Wikipedia
   
  На b.a и gOJDO им се допаѓа ова.
 20. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,268
  4,466
  18 Септември 2013
  Машко
  Електроинженер сум :) Бар до толку верувај дека нема потреба да ми објаснуваш. Можда неам повторено електроника одамна, ама знам повеќе од просечниот Џо. Си го кажав своето за останатото прочитајте, или пак стојте си до своето. Јас тука се одјавувам од дебатава.

  Во право си, ама у контекст на потрошувачка и тоа дека не сме пред професори тука поедноставив. Да бев фактички точен требаше да кажам: протокот на струја у моментот кога процесорот има потрошувачка од 100W.

  Ме мрзи да објаснувам повеќе. Нема ќар од тоа коа пак ќе кажам заклучокот беше дека TDP кај процесори е апроксимација за тоа колкав кулер ти треба - ко шо повторив веќе 10 пати.

  ЕДИТ: Споделив убаво видео за тоа како дел од енергијата која оди во процесорот се губи во топлина, но пак ќе кажам логиката дека 100% од енергијата која влага како струја у еден процесор се губи у топлина, т.е. тоа е единственото нешто шо се дешава од аспект на конверзија на енергија - е апсурдна логика. Сепак не е шпорет тоа (и пак ќе кажам дури ни шпоретот не е 100% ефикасен у конверзија на струја у топлина).
   
  Последна промена: 10 Јуни 2019
  На b.a и Vlatzki им се допаѓа ова.
 21. JezuzNoChil

  JezuzNoChil
  Intern

  15
  8
  9 Јануари 2019
  Ај те молам просветлине во што се претвораат 100те вати во процесорот. Во пресметки?
  Процесорите сега се милион пати појаки од пред 50 години. Дали користат милион пати повеќе струја? Не.

  Очигледно не сте учеле термодинамика на електро.

  Буквално 5минути да потрошевте на гугл ќе видевте дека да шпоретот ти е 100% ефикасен исто и телевизорот и било што на струја што е.

  How efficient is an electric heater?

  Еве ти за шпоретот.

  Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
   
  На niagacrp му/ѝ се допаѓа ова.
 22. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,268
  4,466
  18 Септември 2013
  Машко
  Лол, ако реферираш на вториот одговор веднаш под тој кој е избран за најдобар шо вика дека ефикасноста е 8 посто, сам си ја побиваш поентата.

  Ако сакаш да навлегуваш во филозофии и да редефинираш што е тоа ефикасност, можда.

  Не е моја работа да „просветлувам“ луѓе шо не сакаат да слушнат ништо поразлично од тоа што тие го тврдат. Така што да се согласиме да си стоиме секој на своето. Нема потреба од губење повеќе време у офтопик идење.

  Вратено на темата, по 10ти пат ќе повторам ТДП кај процесори е показател за тоа каков кулер ти треба. И е (нај)често апроксимација.

  А за тоа како работат процесорите, и како ја користат енергијата некој друг нека објаснува.
   
 23. JezuzNoChil

  JezuzNoChil
  Intern

  15
  8
  9 Јануари 2019
  Боже знаеш ли англиски да читаш??? Во споредба со идеална топлотна пумпа е 8% ефикасен. Со топлотна пумпа можеш од 100 вати да добиеш 1000 вати топлотна енергија и нема врска со тоа ние што збориме.  Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
   
  На niagacrp му/ѝ се допаѓа ова.
 24. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,268
  4,466
  18 Септември 2013
  Машко
  Ај те молам смири се.
   
 25. pecko95

  pecko95
  Gaining Experience

  96
  68
  5 Април 2018
  Машко
  Го поставив прашањево и во темата Intel vs AMD, ама отпосле ја најдов оваа и не можам да го избришам така да не е намерен double post :D

  Mислам тука е најдобро место да прашам... Се одлучив да одам со АМД процесор (најмногу поради тоа што е каде каде поефтин од Интел, не навлегувам во друго, така да чисто за да заштедам некој денар), и сега се мислам за матичната. Првично мислев да земам MSI B450 Tomahawk, некако ми изгледа поквалитетна, а и на изглед е поубава, ама па затоа е поскапа скоро 3000 денари од другава што ја гледам MSI B450M PRO-M2, а на прв поглед (пошто не сум баш некој експерт на тема матични) нема преголема разлика.

  Е сега, прво, дали знаете / дали е потврдено дали би можел Ryzen 5 3600 да работи на Tomahawk-от или ке ми требаат BIOS упдејти (што би било проблем, бидејќи од 0 го склопувам ПЦ-то, освен ако не доаѓаат веќе упдејтнати што се сомневам) и слично? Дали ке биде сигурно да се користи, или сепак за новиот АМД процесор најдобро би било некоја high-end матична (x470 и даље) ?

  Второ, дали е добра PRO-M2 што ја линкнав, и колку би изгубил ако одам со неа и со Ryzen 5 2600, наместо со Tomahawk-от и (евентуално ако не ги препумпаат цените тука кај нас како по обичај) Ryzen 5 3600 ?

  90% од времето би го користел за гејмање ПЦ-то, немам намера за OC и такви работи, се одлучив за АМД чисто затоа што е „поекономична“ опција :D
   
Слични теми
 1. Street h4ck3r
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  1,108
 2. Sephiroth
  Одговори:
  55
  Прегледи:
  4,069
 3. boro1
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  921
 4. xenon
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  1,621
 5. steelseries

  Проценка Ам4 платформа.

  steelseries, 4 Мај 2018, Во форумот: Продавам
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  937
Вчитување...

Сподели

Вчитување...