• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Xiaomi Mijia M365 Electric Scooter

NIKOLAP7

Intern
1 јули 2017
22
9
И јас ја извадив ама не успеав да ја вратам. Иди кај Тим нека ти ја среди.

Потсетување за сите што сега ќе почнат пак да го возат тротинетот - проверете го притисокот во гумите ПРЕД да го возите.
Јас го проверувам притисокот редовно затоа што ако падне под 3.5 бари (јас ги пумпам гумите на 4 бари) повеќекратно се зголемува ризикот од пукање на гумата.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,538
4,174
Јас го проверувам притисокот редовно затоа што ако падне под 3.5 бари (јас ги пумпам гумите на 4 бари) повеќекратно се зголемува ризикот од пукање на гумата.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
Кога е низок притисокот гумата не пука туку внатрешната се трие и гребе од надворешната и се уништува, после џабе е лепење кога ќе се направат како конци - мора нова внатрешна.
 

NIKOLAP7

Intern
1 јули 2017
22
9
Кога е низок притисокот гумата не пука туку внатрешната се трие и гребе од надворешната и се уништува, после џабе е лепење кога ќе се направат како конци - мора нова внатрешна.
Така. Во секој случај дури и да би можел да ја залепиш внатрешната, кога-тогаш ќе мора да ја смениш.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 

acikaaa

Gaining Experience
22 октомври 2018
134
81
Само пофалби за вулканизерот Тим, иако имаа многу работа брзо ми ја наместија гумата, плус и ефтино е 100 денари, фала ви многу на помошта
 

NikolovskiM

Gaining Experience
20 април 2019
78
127
Нови внатрешни пред околу месец дена земав од официјалната продавница на Xiaomi, кај Раде Кончар. 300 денари парче. Личат ко да се оригинал :unsure: Претходно се мачев на 2 недели да лепам излижана гума заради триењето погоре што беше спомнато, сеа веќе месец дена си тера без мака :)
 

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,620
990
Не знам дали дискутиравме во оваа тема за Бустед Скејтбордите, но како и да е, компанијата Бустед ги затвори вратите и пропадна. Бустед се алтернативно превозно средство, нешто како тротинетите само покул за возрасни. Се наметнаа како идеално превозно средство за градови со густ сообраќај како Њујорк и градови со високи ридови како Сан Франциско. Ги промовираше Кејси во неговите блогови. Ќе поставен линк од подкастот на МКБХД каде интересно се прави осврт на целата ситуација. Колку беше таа технологија пред своето време говори и фактот што никој не успеаа да ги копира успешно. Рип Бустед.
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,538
4,174
Не знам дали дискутиравме во оваа тема за Бустед Скејтбордите, но како и да е, компанијата Бустед ги затвори вратите и пропадна. Бустед се алтернативно превозно средство, нешто како тротинетите само покул за возрасни. Се наметнаа како идеално превозно средство за градови со густ сообраќај како Њујорк и градови со високи ридови како Сан Франциско. Ги промовираше Кејси во неговите блогови. Ќе поставен линк од подкастот на МКБХД каде интересно се прави осврт на целата ситуација. Колку беше таа технологија пред своето време говори и фактот што никој не успеаа да ги копира успешно. Рип Бустед.
Прескапи беа.
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,538
4,174
Ако го слушаше подкастот ќе видиш дека работеле со големи загуби, многу скапо било за имплементација, затоа и немаа конкуренција кај кинезите.
Не го слушав подкастот, ако и на тие високи цени работеле со загуба тогаш не ни требало воопшто да почнат, бизнис планот (кој претпоставувам дека го имале) сè си кажува.
 

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,620
990
Не го слушав подкастот, ако и на тие високи цени работеле со загуба тогаш не ни требало воопшто да почнат, бизнис планот (кој претпоставувам дека го имале) сè си кажува.
Цената нема никаква врска имало време кога не можеле да постигнат со нарачки, и тоа без реклами или јак бренд позади нив. Едноставно пазарот им е претежно млади луѓе во густи градови кои работат во ИТ секторот и имаат пари. Имаат многу јака заедница на Редит, но се случиле некои настани каде што си отишол фаундерот, луѓето што работеле биле врхунски инженери но немале појма од бизнис и како правилно да се води и расте еден бизнис и се поклопиле некои работи како тарифите на Трамп и Локдаун во големите градови и се случи тоа што се случи.
 

NIKOLAP7

Intern
1 јули 2017
22
9
Не го слушав подкастот, ако и на тие високи цени работеле со загуба тогаш не ни требало воопшто да почнат, бизнис планот (кој претпоставувам дека го имале) сè си кажува.
Компанијата Neutron Holdings која работи под трговското име Lime, го откупиле преостанатиот имот од Boosted.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,538
4,174
Компанијата Neutron Holdings која работи под трговското име Lime, го откупиле преостанатиот имот од Boosted.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
Инаку пред некоја недела видов лик на Lime тротине во Скопје, безвезе ми беше да го прашал како го украл :)
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,538
4,174
Првенствено планирав да ја купам Mi portable Air Pump од mi-store.mk ама 3000 ден ми се чинеа многу за таква направа, иако сум свесен дека е на батерии и може да се носи во ранец.

Вчера од Лидл во Србија го купив овој компактен безуљен компресор - Parkside PKZ 180 C5 за 3999 дин. т.е. 2086 ден. Со компресорот доаѓа и пиштол со манометар за пумпање на гуми.

Денес ги пумпав гумите - брзо и супер си ја заврши работата, но пазете - многу е гласен - 97db.

Ако барате компресор кој има (релативно) мали димензии и силина до 8 bar-и за по дома овој е добар избор. Најблискиот српски Лидл до МК е тој во Врање.PS Сега налетав на продолжетоков за вентил кој спречува да се издишува гумата при ставање/вадење на цревото за пумпање. Го има и на Алиекспресс, но пред да нарачам да прашам да не го има некаде во МК?
 
Последна промена:

NIKOLAP7

Intern
1 јули 2017
22
9
Првенствено планирав да ја купам Mi portable Air Pump од mi-store.mk ама 3000 ден ми се чинеа многу за таква направа, иако сум свесен дека е на батерии и може да се носи во ранец.

Вчера од Лидл во Србија го купив овој компактен безуљен компресор - Parkside PKZ 180 C5 за 3999 дин. т.е. 2086 ден. Со компресорот доаѓа и пиштол со манометар за пумпање на гуми.

Денес ги пумпав гумите - брзо и супер си ја заврши работата, но пазете - многу е гласен - 97db.

Ако барате компресор кој има (релативно) мали димензии и силина до 8 bar-и за по дома овој е добар избор. Најблискиот српски Лидл до МК е тој во Врање.PS Сега налетав на продолжетоков за вентил кој спречува да се издишува гумата при ставање/вадење на цревото за пумпање. Го има и на Алиекспресс, но пред да нарачам да прашам да не го има некаде во МК?
Одличен избор Смоле.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 

goce03

Practice makes perfect
20 јануари 2015
1,024
1,778
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4690 & Gammaxx 200T
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
SSD Kingston Now UV300 120GB /HDD 1TB WD 64MB Caviar Blue
PSU
CM Masterwatt lite 700w
RAM
Patriot DDR3 2x8GB 1600MHz
Video card
Sapphire Nitro+ RX 580 8GB
Case
MS Cyclops V
Monitor
Philips 226V4LAB
OS
Win 7 64 bit
Првенствено планирав да ја купам Mi portable Air Pump од mi-store.mk ама 3000 ден ми се чинеа многу за таква направа, иако сум свесен дека е на батерии и може да се носи во ранец.

Вчера од Лидл во Србија го купив овој компактен безуљен компресор - Parkside PKZ 180 C5 за 3999 дин. т.е. 2086 ден. Со компресорот доаѓа и пиштол со манометар за пумпање на гуми.

Денес ги пумпав гумите - брзо и супер си ја заврши работата, но пазете - многу е гласен - 97db.

Ако барате компресор кој има (релативно) мали димензии и силина до 8 bar-и за по дома овој е добар избор. Најблискиот српски Лидл до МК е тој во Врање.PS Сега налетав на продолжетоков за вентил кој спречува да се издишува гумата при ставање/вадење на цревото за пумпање. Го има и на Алиекспресс, но пред да нарачам да прашам да не го има некаде во МК?
Изгледа одлично за парите а имам позитивно искуство со Parkside.
Со здравје да ти служи, фала за инфо, наредно одење до Лидал ќе со го земам за мене.
 

NIKOLAP7

Intern
1 јули 2017
22
9
Изгледа одлично за парите а имам позитивно искуство со Parkside.
Со здравје да ти служи, фала за инфо, наредно одење до Лидал ќе со го земам за мене.
Компанијата Komprenass што ги произведува Parkside, e фирма-ќерка на Lidl.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 

flashgordon007

On your way to fame
15 септември 2012
703
710
Првенствено планирав да ја купам Mi portable Air Pump од mi-store.mk ама 3000 ден ми се чинеа многу за таква направа, иако сум свесен дека е на батерии и може да се носи во ранец.

Вчера од Лидл во Србија го купив овој компактен безуљен компресор - Parkside PKZ 180 C5 за 3999 дин. т.е. 2086 ден. Со компресорот доаѓа и пиштол со манометар за пумпање на гуми.

Денес ги пумпав гумите - брзо и супер си ја заврши работата, но пазете - многу е гласен - 97db.

Ако барате компресор кој има (релативно) мали димензии и силина до 8 bar-и за по дома овој е добар избор. Најблискиот српски Лидл до МК е тој во Врање.PS Сега налетав на продолжетоков за вентил кој спречува да се издишува гумата при ставање/вадење на цревото за пумпање. Го има и на Алиекспресс, но пред да нарачам да прашам да не го има некаде во МК?
јас го гледав во лидл во нови сад и ме разочара цената, па не го купив... Малку е различна од оваа за која ти си го купил... Pneumatska pumpa sa klipnim kompresorom PKZ 180 C5 - u
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,538
4,174
јас го гледав во лидл во нови сад и ме разочара цената, па не го купив... Малку е различна од оваа за која ти си го купил... Pneumatska pumpa sa klipnim kompresorom PKZ 180 C5 - u
Моја грешка - 7999 дин - 4176 ден. го платив.

Во упатството пишува дека во рамки на 10 мин. работи само 1.5 мин иако јас кога пумпав ни 1.5 мин не го користев, така да намената му е само за пумпање на ствари, не за фарбање или сл.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,514
8,824
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Моја грешка - 7999 дин - 4176 ден. го платив.

Во упатството пишува дека во рамки на 10 мин. работи само 1.5 мин иако јас кога пумпав ни 1.5 мин не го користев, така да намената му е само за пумпање на ствари, не за фарбање или сл.
Прашина од ПЦ може да дува или мора да се стисне пинот во центарот?
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,538
4,174
сериозно купувате компресори за едно туцаво гумиче?
Да, и не е една гума, две се а и за други работи може да се користи.

Прашина од ПЦ може да дува или мора да се стисне пинот во центарот?
Може, се вади цревцето и има 2 игли (кратка и долга) за издувување - не мора да се докупува посебен пиштол.
 
Последна промена:

NIKOLAP7

Intern
1 јули 2017
22
9
Да, и не е една гума, две се а и за други работи може да се користи.Може, се вади цревцето и има 2 игли (кратка и долга) за издувување - не мора да се докупува посебен пиштол.
Тоа е добро. Ако има некои малку потивки компресори во Лидл би си купил понатаму за издувување на прашина од компјутер.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 

-={K-O-R-U-N}=-

Practice makes perfect
6 ноември 2012
1,758
1,776
Скопје
-={K-O-R-U-N}=-'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3700X / AMD Wraith Prism Cooler
Motherboard
ASUS ROG STRIXX B450-F
Storage
Kingston KC2000 NVMe PCIe SSD
PSU
Corsair HX1000 (full modular)
RAM
2 x 8gb G-SKILL Trident Z RGB
Video card
Gigabyte GTX 1080 ti Aorus Extreme
Case
NZXT S340 Elite
Mouse
Razer Deathadder Chroma
Keyboard
Asus Echelon Mechanical
Audio
Asus Delta Core \ HyperX USB Amp
Monitor
BenQ PD3200Q 32" \ LG 24"
OS
Windows 10 Pro

NIKOLAP7

Intern
1 јули 2017
22
9
Mi Portable Air Compressor ќе ви заврши работа за таа намена.
Јас го имам тој компресор од Mi. За тротинетот е сосем доволен и засега немам потреба од појак. (немам каде да ставам голем компресор во моментов)

Од Лидл ќе земам компресор кога ќе треба да го чистам компјутерот од прашина.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 

Necromancer

Unbeatable
24 февруари 2012
3,439
4,048
Скопје
јас го гледав во лидл во нови сад и ме разочара цената, па не го купив... Малку е различна од оваа за која ти си го купил... Pneumatska pumpa sa klipnim kompresorom PKZ 180 C5 - u
Кај нас вакви „куфер-компресори“ се околу 100евра и нагоре.
Набрзина линк.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,778
Мислења
850,348
Членови
29,473
Најнов член
Hokii
На врв Дно