• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Xiaomi Mijia M365 Electric Scooter

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,709
11,031
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Првенствено планирав да ја купам Mi portable Air Pump од mi-store.mk ама 3000 ден ми се чинеа многу за таква направа, иако сум свесен дека е на батерии и може да се носи во ранец.

Вчера од Лидл во Србија го купив овој компактен безуљен компресор - Parkside PKZ 180 C5 за 3999 дин. т.е. 2086 ден. Со компресорот доаѓа и пиштол со манометар за пумпање на гуми.

Денес ги пумпав гумите - брзо и супер си ја заврши работата, но пазете - многу е гласен - 97db.

Ако барате компресор кој има (релативно) мали димензии и силина до 8 bar-и за по дома овој е добар избор. Најблискиот српски Лидл до МК е тој во Врање.PS Сега налетав на продолжетоков за вентил кој спречува да се издишува гумата при ставање/вадење на цревото за пумпање. Го има и на Алиекспресс, но пред да нарачам да прашам да не го има некаде во МК?
Дали има наставок наместо за пумпање гуми да дува фокусиран млаз за дување прашина на пример?
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,709
11,031
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

NIKOLAP7

Intern
1 јули 2017
22
9
Ова е одлично, само 97 децибели е прилично претерано, би рекол дури и defective by design.
Има кај нас вакви?
97db е навистина многу непријатно. Овој производител прави и потивки модели, ама се поскапи.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,552
4,190
Ова е одлично, само 97 децибели е прилично претерано, би рекол дури и defective by design.
Има кај нас вакви?
Овој модел не, само во Лидл го има.

Слични во МК можеби има, види во Електроелемент, но мислам дека ќе коштаат повеќе од 4000 ден.
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,088
505
Само пофалби за вулканизерот Тим, иако имаа многу работа брзо ми ја наместија гумата, плус и ефтино е 100 денари, фала ви многу на помошта
Овие вршат замена само со твоја гума или имаат и нивни?

Sent from my Poco X3 using Tapatalk
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,552
4,190
Имаат и нивни, ако не на лагер им носат од некое место во Скопје.
 

civikom

Gaining Experience
17 декември 2011
243
225
Овие вршат замена само со твоја гума или имаат и нивни?

Sent from my Poco X3 using Tapatalk
Отиди си до официјалниот сервис на Mi, кај Раде Кончар.
300 денари зимаат за промена и мислам 500 комплет со нова внатрешна.
Пред некој ден за неполни 20 минути ми ја средија предната гума.

Испратено од SM-G960F преку IT.mk форум апликација
 

NIKOLAP7

Intern
1 јули 2017
22
9
Отиди си до официјалниот сервис на Mi, кај Раде Кончар.
300 денари зимаат за промена и мислам 500 комплет со нова внатрешна.
Пред некој ден за неполни 20 минути ми ја средија предната гума.

Испратено од SM-G960F преку IT.mk форум апликација
И мене кога ми се дупна гумата, во Mi сервисот ми ја сменија.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 

Borsa

On your way to fame
10 октомври 2011
1,038
776
Скопје
Borsa's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 AM4
Motherboard
B450M-HDV R4.0
Storage
500MB HDD + 256GB M.2 SSD
PSU
Cooler master GX 550W
RAM
16GB DDR 4 3200Мhz
Video card
Radeon RX580 4GB
Case
XIGMATEK
Mouse
AULA NOMAD
Keyboard
AULA ASSAULT
Audio
SPEAKER DLS 2115
Monitor
Benq GW2470
OS
Windows 10
9 мај 2021
2
0
Zdravo kade ovoj Xiaomi Electric Scooter M365 vo crna boja da go najdam na novo da go kupam vo mi-store.mk go nemaat na zaliha ke ve molam za odgovor


1620735669722.png
 

NIKOLAP7

Intern
1 јули 2017
22
9
Zdravo kade ovoj Xiaomi Electric Scooter M365 vo crna boja da go najdam na novo da go kupam vo mi-store.mk go nemaat na zaliha ke ve molam za odgovor


Погледнете го атачментот 100799
Побарај во Анхоч, во А1 или во Телеком ако го сакаш баш тој модел, доколку го нема во Mi Store.

Или побарај го во Mi Store моделот Mi 1S, само 1000 денари е поскап од M365.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 

Gappo

Gaining Experience
20 јануари 2016
127
148
Здраво, пријатели. Бев до Mi Store да го видам Mi 1S моделот. Ми рекоа 6 месеца гаранција на батерија и 1 година гаранција на тротинетот. А гледам на Smartus.mk нудат 2 години гаранција, башка и за 10 евра е поевтин. Само појма неам која е продавницава а ко што гледам само со достава работат. Има некој искуство со Smartus?

ЕДИТ:

Нема врска. Се распродаде таму во меѓувреме. ¯\_(ツ)_/¯
 
Последна промена:

NIKOLAP7

Intern
1 јули 2017
22
9
Здраво, пријатели. Бев до Mi Store да го видам Mi 1S моделот. Ми рекоа 6 месеца гаранција на батерија и 1 година гаранција на тротинетот. А гледам на Smartus.mk нудат 2 години гаранција, башка и за 10 евра е поевтин. Само појма неам која е продавницава а ко што гледам само со достава работат. Има некој искуство со Smartus?

ЕДИТ:

Нема врска. Се распродаде таму во меѓувреме. ¯\_(ツ)_/¯
Јас лично мојот тротинет го купив од Mi Store затоа што го немаше на друго место М365 Про. Меѓутоа сум земал и други работи од Mi Store и ми се погодиле.

Со Смартус немам искуство и не можам да кажам, прашај убаво на што конкретно се однесува гаранцијата од 2 години, дали е само на тротинетот или и на батеријата.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 

-={K-O-R-U-N}=-

Practice makes perfect
6 ноември 2012
1,769
1,781
Скопје
-={K-O-R-U-N}=-'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3700X / AMD Wraith Prism Cooler
Motherboard
ASUS ROG STRIXX B450-F
Storage
Kingston KC2000 NVMe PCIe SSD
PSU
Corsair HX1000 (full modular)
RAM
2 x 8gb G-SKILL Trident Z RGB
Video card
Gigabyte GTX 1080 ti Aorus Extreme
Case
NZXT S340 Elite
Mouse
Razer Deathadder Chroma
Keyboard
Asus Echelon Mechanical
Audio
Asus Delta Core \ HyperX USB Amp
Monitor
BenQ PD3200Q 32" \ LG 24"
OS
Windows 10 Pro
2 прашања:

1. Некој да има ставено 10" гуми за M365 па да сподели искуство?
2. Дали кај нас негде може да се најдат 10" гуми за M365? Вo hi store немаат.
 

worker_x

Gaining Experience
17 март 2010
390
405
Дали има наставок наместо за пумпање гуми да дува фокусиран млаз за дување прашина на пример?
Ваков сличен компресор од некој бренд Max Puls има кај нас по цена од 4300-4600 денари. Многу гласен, шета по подот, а маркетиншките 8 бари ги добиваш само во дел од секунда на почеток, додека има притисок во цревото, после тоа е многу млако. Шо знам, без боца, тешко дека може "протечно" да компримира.

Не верувам дека можеш да исчистиш прашина од компјутер. За пумпање гуми можеби е во ред.

Го пробав истиот модел во две различни продавници, така да... Е, сега дали е до брендот, не можам да тврдам.

Конкретно, овој модел:

 
Последна промена:

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,709
11,031
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Ваков сличен компресор од некој бренд Max Puls има кај нас по цена од 4300-4600 денари. Многу гласен, шета по подот, а маркетиншките 8 бари ги добиваш само во дел од секунда на почеток, додека има притисок во цревото, после тоа е многу млако. Шо знам, без боца, тешко дека може "протечно" да компримира.

Не верувам дека можеш да исчистиш прашина од компјутер. За пумпање гуми можеби е во ред.

Го пробав истиот модел во две различни продавници, така да... Е, сега дали е до брендот, не можам да тврдам.

Конкретно, овој модел:

Може да се издува прашина од компјутер пробано. И така за компјутер не ти треба голем притисок, не сакаш да ги искорнеш сокетите и електролитите секако. Оној иницијален burst што го велиш тоа е тоа што ти треба. Само проблем е што се многу гласни овие од оваа класа.
 

worker_x

Gaining Experience
17 март 2010
390
405
Може да се издува прашина од компјутер пробано. И така за компјутер не ти треба голем притисок, не сакаш да ги искорнеш сокетите и електролитите секако. Оној иницијален burst што го велиш тоа е тоа што ти треба. Само проблем е што се многу гласни овие од оваа класа.
Со каков компресор си пробал? Мислам со кој бренд/модел?
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,709
11,031
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Со каков компресор си пробал? Мислам со кој бренд/модел?
Ич не се сеќавам ама мислам дека компресорот беше на @smole со него ги дувавме 60-те компјутери што ги спремавме за донација кај него во магацин. Смоле твој ли беше тој компресор?
 

worker_x

Gaining Experience
17 март 2010
390
405
Ич не се сеќавам ама мислам дека компресорот беше на @smole со него ги дувавме 60-те компјутери што ги спремавме за донација кај него во магацин. Смоле твој ли беше тој компресор?
Ooo 60 комјутери не е мала бројка, тогаш мора да е нешто подобро, сигурно не е како тој јас што го пробав.

Да не ја "валкам" темава, @smole само потврди ми дали беше твојот компресор, за да знам да барам таков :D
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,552
4,190
Ooo 60 комјутери не е мала бројка, тогаш мора да е нешто подобро, сигурно не е како тој јас што го пробав.

Да не ја "валкам" темава, @smole само потврди ми дали беше твојот компресор, за да знам да барам таков :D
Не беше мој, можно е @borcep да го донесе, на пар издувани комјутери мислам дека мораше да се одмора.
 

џонидерп

Gaining Experience
16 јуни 2019
86
57
2 прашања:

1. Некој да има ставено 10" гуми за M365 па да сподели искуство?
2. Дали кај нас негде може да се најдат 10" гуми за M365? Вo hi store немаат.
Tехнички може, но треба да ги сечеш браниците. Имало на јутјуб кастм како да ги направиш но не сум истражил пошто не би го правел тоа.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,009
Мислења
854,585
Членови
29,637
Најнов член
petarS10
На врв Дно