• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Xiaomi Mijia M365 Electric Scooter

smole

Unstoppable
18 април 2007
3,401
3,989
Утре ќе го споредам со М365 про полначот да не се исти и ќе пишам.

100JKO

Gaining Experience
27 јуни 2018
59
178
Скопје
Xiaomi неодамна почна со продажба на два нови електрични скутери, наречени Mi Electric Scooter 1S и Mi Electric Scooter Pro 2, со цена од 399 и 499 евра.

Xiaomi Electric Scooter Pro 2 има голем број додатоци. Досегот му е максимални 45 км патување со едно полнење, како и максимална брзина од 25км/ч, има максимална моќност од 600 W, тежина од 14,2 кг и со леснотија може искачи до 20% нагорнина. Моделот има и мултифункционален LCD екран на кој може да се контролираат различни параметри, како што е брзина, избор на различни режими за возење, Bluetooth, па дури и следење на состојбата на фаровите кои во овој модел се надградени на 2W и кои со леснотија осветлуваат растојание од 10-на метри.

Mi Electric Electric Scooter 1S има опсег од 30 км и максимална брзина од 25км/ч. Скутерот тежи 12,5 кг и има максимална моќност од 500 W. И двата модели имаат пневматски гуми од 8,5 инчи, мултифункционални табли и имаат E-ABS диск сопирачки, додека за алуминиумско тело Xiaomi презентира дека е изработено со врвен квалитет со цел да пружи максимална безбедност при возење. Куриозитет е тврдењето дека овие два модели може да се склопат за три секунди.

Xiaomi исто така најави дека ќе издаде специјално издание на Mi Electric Scooter Pro 2 во партнерство со Mercedes-AMG Petronas F1 Team.

Извор

corpz

Intern
12 април 2007
32
26
Делумно off-topic прашање:

Дали некој на форумов има искуство со Dualtron Thunder скутериве? Гледам дека се мошне скапи ама се a whole new level во споредба со m365 (кој, да се разбереме, никако не е лош тротинет - напротив).

Гледам дека има оглас за него на Reklama5 и го продава Ninebot Macedonia.

А еве подетално инфо за ова превозно средство:
Dualtron Thunder

smole

Unstoppable
18 април 2007
3,401
3,989
Фала. А за M365 каде може да се најди?
Овде

Xiaomi неодамна почна со продажба на два нови електрични скутери, наречени Mi Electric Scooter 1S и Mi Electric Scooter Pro 2, со цена од 399 и 499 евра.

Xiaomi Electric Scooter Pro 2 има голем број додатоци. Досегот му е максимални 45 км патување со едно полнење, како и максимална брзина од 25км/ч, има максимална моќност од 600 W, тежина од 14,2 кг и со леснотија може искачи до 20% нагорнина. Моделот има и мултифункционален LCD екран на кој може да се контролираат различни параметри, како што е брзина, избор на различни режими за возење, Bluetooth, па дури и следење на состојбата на фаровите кои во овој модел се надградени на 2W и кои со леснотија осветлуваат растојание од 10-на метри.
Извор
Mi Pro 2 е идентичен со Pro освен што има за 1W појак фар и држач за регистарска таблица. Разочарувачкo отсуство на воведување подобри features - суспензија/поголеми гуми/појак мотор. Дека фарот на Pro-то и за мене е слаб е точно, ако искочи на али сијаличка од Pro 2 би ја сменил.

Извор

Делумно off-topic прашање:

Дали некој на форумов има искуство со Dualtron Thunder скутериве? Гледам дека се мошне скапи ама се a whole new level во споредба со m365 (кој, да се разбереме, никако не е лош тротинет - напротив).

Гледам дека има оглас за него на Reklama5 и го продава Ninebot Macedonia.

А еве подетално инфо за ова превозно средство:
Dualtron Thunder
Кај нас не сум видел ваков, овој е некст левел али е и потежок, многу побрз и резервни делови нема да можеш никаде за него да најдеш.

Јас кога би купувал ваков тротинет би бил Kaabo Mantis 2x1000W , но со ова шансите за повреда или полошо се многу поголеми одошто со М365 и нему сличните.

smole

Unstoppable
18 април 2007
3,401
3,989
Кај нас Про1 го донесоа еднаш во јули, мислам октомври и сега пак.

Про2 не би го чекал пред октомври во ми стор.

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
861
546
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Полните гуми од Мегамобил некој да ги користи подолго време, да сподели искуство? Дали вреди да се стават?

Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација

corpz

Intern
12 април 2007
32
26
Јас да пишам искуство со полните гуми на М365. Ги зедов пред неколку дена од Megamobil а дечките од Velosipedi.mk ми ги монтираа експресно, по цена од 500 денари по гума. Многу беа профи и брзи, апсолутна препорака од мене за нив.
  • Претерано тресе, до степен на неподносливост. Целиот се тресеш и тоа многу, и имаш чувство дека сите пломби на забите ќе ти паднат. :) Не знам дали таквото тресење влијае лошо на електрониката и на склопот на тротинетот, што сигурно е дополнителен проблем.
  • За да биде уште полошо, тресењето е присутно и на подлога која е најрамна што можеш да замислиш. На асфалт кој беше писта рамен вибрираше и тресеше.
  • Колку побрзо се возиш, повеќе тресе. Вибрациите доаѓаа од двете тркала подеднакво.
  • Предност им е што тротинетот некако полесно се движи (да не речам hoverboard) :) и не пазиш толку на ситници на патот од типот на срчи, камчиња и сл. Точно е дека повеќе нема дупнати гуми, ама тресењето е вистински dealbreaker.
  • Мислев дека од тресењето ќе добијам потрес на мозок (не се зафркавам)
Решение за проблемов (барем така мислам):
  • Инсталирање на преден амортизер monorail v2 од Aliexpress кој, сосе поштарина, чини околу 5.000 денари
  • Инсталирање на заден амортизер од Aliexpress кој чини околу 2.500 денари.
  • Враќање на старите гуми и пак зае*авање со дупнати гуми (е, ова не можам да го поднесам)
Туку, ова ми фати око.

Дали некој има искуство со брендот Hamachi кај нас?

-={K-O-R-U-N}=-

Practice makes perfect
6 ноември 2012
1,729
1,765
Скопје
-={K-O-R-U-N}=-'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3700X / AMD Wraith Prism Cooler
Motherboard
ASUS ROG STRIXX B450-F
Storage
Kingston KC2000 NVMe PCIe SSD
PSU
Corsair HX1000 (full modular)
RAM
2 x 8gb G-SKILL Trident Z RGB
Video card
Gigabyte GTX 1080 ti Aorus Extreme
Case
NZXT S340 Elite
Mouse
Razer Deathadder Chroma
Keyboard
Asus Echelon Mechanical
Audio
Asus Delta Core \ HyperX USB Amp
Monitor
BenQ PD3200Q 32" \ LG 24"
OS
Windows 10 Pro
Јас да пишам искуство со полните гуми на М365. Ги зедов пред неколку дена од Megamobil а дечките од Velosipedi.mk ми ги монтираа експресно, по цена од 500 денари по гума. Многу беа профи и брзи, апсолутна препорака од мене за нив.
  • Претерано тресе, до степен на неподносливост. Целиот се тресеш и тоа многу, и имаш чувство дека сите пломби на забите ќе ти паднат. :) Не знам дали таквото тресење влијае лошо на електрониката и на склопот на тротинетот, што сигурно е дополнителен проблем.
  • За да биде уште полошо, тресењето е присутно и на подлога која е најрамна што можеш да замислиш. На асфалт кој беше писта рамен вибрираше и тресеше.
  • Колку побрзо се возиш, повеќе тресе. Вибрациите доаѓаа од двете тркала подеднакво.
  • Предност им е што тротинетот некако полесно се движи (да не речам hoverboard) :) и не пазиш толку на ситници на патот од типот на срчи, камчиња и сл. Точно е дека повеќе нема дупнати гуми, ама тресењето е вистински dealbreaker.
  • Инсталирање на преден амортизер monorail v2 од Aliexpress кој, сосе поштарина, чини околу 5.000 денари
  • Враќање на старите гуми и пак зае*авање со дупнати гуми (е, ова не можам да го поднесам)
Туку, ова ми фати око.

Стај си нормални гуми и наполни ги со „млеко“ за гумаи терај.

tupacan

Practice makes perfect
10 септември 2007
1,553
1,999
Туку, ова ми фати око.

Ќе го зае*еш цел тротинет со тие гуми, не си играј.

За Хамачи е спомнато повеќе пати, во повеќе теми дека треба да се избегнуваат, но секој на свој ризик.

acikaaa

Gaining Experience
22 октомври 2018
102
69
Дечки има ли некој ставано од тие млеката за дупнати гуми? сега прашував во една велосипедска продавница ми рекоа дека шансите се 50/50 дека би залепило гума

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,571
Мислења
820,902
Членови
28,236
Најнов член
Bubce30
На врв Дно