1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Xiaomi Mijia M365 Electric Scooter

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од Ficiani, 6 Септември 2018.

 1. Ficiani

  Ficiani
  On your way to fame

  496
  934
  1 Јуни 2012
  Машко
  Front-End Web Developer
  Здраво дечки, првин ако темава не е за тука слободно преместете ја, не знаев кај да ја отворам.

  Специјално за форумов, набрзина направив едно quick look видео за скутерчево бидејки го земав пред некоја недела и сакам да споделам искуство.  Се работи за Xiaomi Mijia M365 Electric Scooter, прилично нов електричен тротинет од Шаоми, со перфектен дизајн и интересни карактеристики. Ѕирнете го видеото и ако имате некои прашања слободно пуцајте, па нека биде официјална тема за сите тековни и идни корисници на скутеров.

  Низ Скопјево има околу 20тина што ги возат али мислам дека за некоја година ќе се преплави. Трошковите ми се намалија откога се префрлив од кола на скутеров (за во град секако) - ниту плаќам бензин, паркинг, избегнувам гужва, позабавно е возењето итн.

  Значи, се полни за 5.5 саати.
  Максимална брзина му е 25кмх (зависи од тежината на возачот), али ова го менуваат цело време со firmware-и.
  Максимална дистанца 30км, ама со 75кг човек и battery saving mode.
  Battery - 280Wh

  ВИДЕОТО ИМА ГРЕШКА, ќе го едитирам утре - double click-от на панелот не пушта cruise control mode туку battery saving mode.
  Battery saving mode ја ограничува брзината и уште некои ситни работи.

  Ping на @the_maker мислам дека го има кај него у продавница, 500 еур.
   
  Последна промена: 6 Септември 2018
  На Tegla, Ile bocev, Sharlovski и уште 36 други им се допаѓа ова.
 2. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unbeatable

  3,953
  4,218
  1 Септември 2011
  Машко
  Ептен добра ствар,здравје понатака искрено би го земал.Само да те прашам која е максимална тежина на човек кој може да се качи на ова?
   
  На the_maker му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Ficiani

  Ficiani
  On your way to fame

  496
  934
  1 Јуни 2012
  Машко
  Front-End Web Developer
  100kg пишува на официјалната страна ама гледам луѓе и со 120 го возат, ама се преполовува километража и поспоро иде. Јас сум на граница, 97.
   
  the_maker, Tomislav96, architect и на уште 1 им се допаѓа ова.
 4. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unbeatable

  3,953
  4,218
  1 Септември 2011
  Машко
  Аха јас сум 90 кила затоа и прашав :),и како иде со 97 кила?ок е се?
   
  На Ficiani му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Ficiani

  Ficiani
  On your way to fame

  496
  934
  1 Јуни 2012
  Машко
  Front-End Web Developer
  Да, фул гас стискам цело време и тера 25km/h и 20тина километри +/- со едно полнење.
   
  На architect и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 6. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unbeatable

  3,953
  4,218
  1 Септември 2011
  Машко
  Одлично баш фина ствар,со здравје да си го возиш,и долго да те служи :)
   
  На Ficiani му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Ficiani

  Ficiani
  On your way to fame

  496
  934
  1 Јуни 2012
  Машко
  Front-End Web Developer
  Фала брату. Сега за сега имам поминато 150км+. Математиката ми е ако издржи 2000км, се исплати и тоа како :)
   
  На architect и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 8. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,321
  2,566
  19 Јули 2013
  Вие двајца точаци да си купите, што е ова 90 кила, 100 кила. ;)
   
  На tamamuzicar, Justice for All, CBB_6 и уште 13 други им се допаѓа ова.
 9. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unbeatable

  3,953
  4,218
  1 Септември 2011
  Машко
  Другарот вози точак,колку што видов на каналот на јутуб,а јас трчам слабеам на кејот,полека полека,ке се стигне до 80 кила здравје само :)
   
  На tamamuzicar и moongose им се допаѓа ова.
 10. Ficiani

  Ficiani
  On your way to fame

  496
  934
  1 Јуни 2012
  Машко
  Front-End Web Developer
  Возев точак до пред некоја година ама качив 15 кила последнава година ради многу работа и обврски, и сеа со скутеров пепел :D шала на страна, треба да се слабее, а скутеров не помага за физичка активност. :D
   
  На tamamuzicar, Tegla, architect и уште 3 други им се допаѓа ова.
 11. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,283
  833
  12 Април 2013
  Машко
 12. BlackOuttheWoRlD

  BlackOuttheWoRlD
  Баниран/a

  360
  53
  10 ноември 2017
  Машко
  Која цена го продаваш друже??
   
  На tamamuzicar му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Ficiani

  Ficiani
  On your way to fame

  496
  934
  1 Јуни 2012
  Машко
  Front-End Web Developer
  Кој рече дека го продавам? :D
   
  На tamamuzicar, -={K-O-R-U-N}=-, Викса и уште 2 други им се допаѓа ова.
 14. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,611
  7,658
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Топ работа стварно. Јас гледав електро-мотори што се монтираат на точак ама китовите се бајааги солени од 1200$ нагоре.
   
  tamamuzicar, Ficiani и на DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 15. FiC DoGG

  FiC DoGG
  On your way to fame

  893
  873
  17 Април 2007
  Машко
  3D Artist
  Чисто информативно ме интересира зошто одбра електричен скутер vs некое 50кубика скутерче?
   
  На Justice for All и Ficiani им се допаѓа ова.
 16. Buzuki

  Buzuki
  Intern

  135
  29
  16 Јули 2013
  Машко
  Па скутерот е поскап да го купиш, поскап да го одржуваш, повеќе троши (во пари), му треба регистрација.. А и ако немаш гаража ќе треба да го оставаш пред зграда/ пред канцеларија..
  А ова електричново го пакуваш и си го носиш со тебе..

  Него која му е цената на овај модел ?
   
  На tamamuzicar и Ficiani им се допаѓа ова.
 17. Ficiani

  Ficiani
  On your way to fame

  496
  934
  1 Јуни 2012
  Машко
  Front-End Web Developer
  - скутер 50 кубика загадува, брчи, има одржување, троши и иде на бензин, регистрација, и за крај на него изгледаш 10 пати полошо, тротинетов е некако господски со сакич, плус е пакуј вози :D
   
  На tamamuzicar, џонидерп, Krkac и уште 4 други им се допаѓа ова.
 18. worker_x

  worker_x
  Gaining Experience

  369
  363
  17 Март 2010
  Машко
  Иако прашањето не е до мене, но мобилност I guess :). Не бара нит паркинг нит ништо, го пакува и го носи со себе.
   
  tamamuzicar, FiC DoGG и на Ficiani им се допаѓа ова.
 19. Ficiani

  Ficiani
  On your way to fame

  496
  934
  1 Јуни 2012
  Машко
  Front-End Web Developer
  Кај нас у продавница 500 еур, во грција се наоѓа за 430, на геарбест може и за 380 долари да го начекаш. Како и да е кај нас плаќаш царина. Само пази се од фејк копии.
   
  На tamamuzicar му/ѝ се допаѓа ова.
 20. riki_staff

  riki_staff
  Gaining Experience

  463
  213
  28 ноември 2015
  Машко
  Шо е многу....многу е,него со здравје да го возиш

  Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
   
  На Ficiani му/ѝ се допаѓа ова.
 21. krema

  krema
  Professor

  11,013
  10,532
  24 Јуни 2009
  Машко
  Електричен тротинет, далеку е од ел. скутер :)
  Честитки.
   
  На Скоти му/ѝ се допаѓа ова.
 22. dddragan

  dddragan
  Gaining Experience

  249
  271
  12 Август 2014
  Машко
  А оригинал копии може?

  пардон, морав :D
   
  На tamamuzicar и Makedonce01 им се допаѓа ова.
 23. crash

  crash
  Gaining Experience

  103
  158
  6 Декември 2013
  Машко
  Најдобрата инвестиција во последно време. Јас го земав од Грција, таму секаде е 400 без едно евра (кај официјалните риселери). Кај нас е цената повисока и гаранцијата е 12 месеци за разлика од 24 во Грција. Не е само цената на потрошувачка пресудна за тротинетот туку мобилноста во гужви и тесни простори, и самата преносливост на скутерот. Јас одев на работа со велосипед, но немав каде да го сместам (не го заклучувам пред зграда, не можам 5ти пат да, "поклонувам" некому) додека тротинетов се прекршува и може до работно биро да се смести, доста е компактен. Доживувањето додека се вози е комплетно друг муабет. Мал проблем е нели нашава инфраструктура, така да осигурајте се дека на скеојдневната рута имате убави рампи на тротоари и релативно добра патека( не препорачувам возење по улици иако некаде е неопходно). Топла препорака за тротинетов (електричен скутер), мислам не може човек да згреши со ова.
   
  tamamuzicar, Викса, damil и на уште 1 им се допаѓа ова.
 24. smole

  smole
  Unstoppable

  3,268
  3,788
  18 Април 2007
  У Грчка 399 а ако земеш назад ДДв уште поефтино.

  Супер е ривјуто - кратко и јасно.

  Мене ме интересира дали има опција некако да се заклучи или да не може секој што ќе се дочепа до него да го уклучи и вози - некои други марки го имаат овој feature.
   
  На tamamuzicar и crash им се допаѓа ова.
 25. crash

  crash
  Gaining Experience

  103
  158
  6 Декември 2013
  Машко
  Има опција на Ми софтверот да се "заклучи" при што почнува да титка или пишти ( не сум проверил) кога ќе се одалечи од телефонот, меѓутоа после некое време прекинува. Така да тротинетот или под нога или во рака.
   
  На tamamuzicar и smole им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. DonFrozex
  Одговори:
  8
  Прегледи:
  3,484
 2. Pinceta
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  762
 3. Delicon
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  706
 4. Makedonec^
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  270
 5. ekonomist

  Проценка Xiaomi Mi A1

  ekonomist, 28 Мај 2020, Во форумот: Продавам
  Одговори:
  10
  Прегледи:
  809
Вчитување...

Сподели

Вчитување...