• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Xiaomi Mijia M365 Electric Scooter

• Ја почнал/а темата

Ficiani

On your way to fame
1 јуни 2012
506
959
Скопје
www.filipkordanovski.com
Здраво дечки, првин ако темава не е за тука слободно преместете ја, не знаев кај да ја отворам.

Специјално за форумов, набрзина направив едно quick look видео за скутерчево бидејки го земав пред некоја недела и сакам да споделам искуство.

Се работи за Xiaomi Mijia M365 Electric Scooter, прилично нов електричен тротинет од Шаоми, со перфектен дизајн и интересни карактеристики. Ѕирнете го видеото и ако имате некои прашања слободно пуцајте, па нека биде официјална тема за сите тековни и идни корисници на скутеров.

Низ Скопјево има околу 20тина што ги возат али мислам дека за некоја година ќе се преплави. Трошковите ми се намалија откога се префрлив од кола на скутеров (за во град секако) - ниту плаќам бензин, паркинг, избегнувам гужва, позабавно е возењето итн.

Значи, се полни за 5.5 саати.
Максимална брзина му е 25кмх (зависи од тежината на возачот), али ова го менуваат цело време со firmware-и.
Максимална дистанца 30км, ама со 75кг човек и battery saving mode.
Battery - 280Wh

ВИДЕОТО ИМА ГРЕШКА, ќе го едитирам утре - double click-от на панелот не пушта cruise control mode туку battery saving mode.
Battery saving mode ја ограничува брзината и уште некои ситни работи.

Ping на @the_maker мислам дека го има кај него у продавница, 500 еур.

Последна промена:

DaVoRkNe

Unbeatable
1 септември 2011
4,082
4,351
Скопје
Ептен добра ствар,здравје понатака искрено би го земал.Само да те прашам која е максимална тежина на човек кој може да се качи на ова?

• Ја почнал/а темата

Ficiani

On your way to fame
1 јуни 2012
506
959
Скопје
www.filipkordanovski.com
Ептен добра ствар,здравје понатака искрено би го земал.Само да те прашам која е максимална тежина на човек кој може да се качи на ова?
100kg пишува на официјалната страна ама гледам луѓе и со 120 го возат, ама се преполовува километража и поспоро иде. Јас сум на граница, 97.

DaVoRkNe

Unbeatable
1 септември 2011
4,082
4,351
Скопје
100kg пишува на официјалната страна ама гледам луѓе и со 120 го возат, ама се преполовува километража и поспоро иде. Јас сум на граница, 97.
Аха јас сум 90 кила затоа и прашав :),и како иде со 97 кила?ок е се?

• Ја почнал/а темата

Ficiani

On your way to fame
1 јуни 2012
506
959
Скопје
www.filipkordanovski.com
  • Ја почнал/а темата

Ficiani

On your way to fame
1 јуни 2012
506
959
Скопје
www.filipkordanovski.com
Одлично баш фина ствар,со здравје да си го возиш,и долго да те служи :)
Фала брату. Сега за сега имам поминато 150км+. Математиката ми е ако издржи 2000км, се исплати и тоа како :)

DaVoRkNe

Unbeatable
1 септември 2011
4,082
4,351
Скопје
Вие двајца точаци да си купите, што е ова 90 кила, 100 кила. ;)
Другарот вози точак,колку што видов на каналот на јутуб,а јас трчам слабеам на кејот,полека полека,ке се стигне до 80 кила здравје само :)

• Ја почнал/а темата

Ficiani

On your way to fame
1 јуни 2012
506
959
Скопје
www.filipkordanovski.com
Возев точак до пред некоја година ама качив 15 кила последнава година ради многу работа и обврски, и сеа со скутеров пепел :D шала на страна, треба да се слабее, а скутеров не помага за физичка активност. :D

BlackOuttheWoRlD

Баниран/a
10 ноември 2017
360
53
Возев точак до пред некоја година ама качив 15 кила последнава година ради многу работа и обврски, и сеа со скутеров пепел :D шала на страна, треба да се слабее, а скутеров не помага за физичка активност. :D
Која цена го продаваш друже??

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,260
8,519
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Топ работа стварно. Јас гледав електро-мотори што се монтираат на точак ама китовите се бајааги солени од 1200$ нагоре.

FiC DoGG

On your way to fame
17 април 2007
918
892
www.behance.net
FiC DoGG's setup  
Processor & Cooler
i7 2600k Noctua NH D14
Motherboard
Asus Sabertooth P67
Storage
840 pro 128GB + 500GB HDD + 1000GB HDD
PSU
CM Real Power 550W
RAM
2x4GB DDR3 1333
Video card
Gigabyte GTX 760 2GB
Case
CM Centurion 5
Mouse
A4tech X7
Monitor
2x Dell U2412m
OS
Windows 8.1 Pro
Чисто информативно ме интересира зошто одбра електричен скутер vs некое 50кубика скутерче?

Buzuki

Intern
16 јули 2013
163
47
Па скутерот е поскап да го купиш, поскап да го одржуваш, повеќе троши (во пари), му треба регистрација.. А и ако немаш гаража ќе треба да го оставаш пред зграда/ пред канцеларија..
А ова електричново го пакуваш и си го носиш со тебе..

Него која му е цената на овај модел ?

• Ја почнал/а темата

Ficiani

On your way to fame
1 јуни 2012
506
959
Скопје
www.filipkordanovski.com
Чисто информативно ме интересира зошто одбра електричен скутер vs некое 50кубика скутерче?
- скутер 50 кубика загадува, брчи, има одржување, троши и иде на бензин, регистрација, и за крај на него изгледаш 10 пати полошо, тротинетов е некако господски со сакич, плус е пакуј вози :D

worker_x

Gaining Experience
17 март 2010
384
401
Иако прашањето не е до мене, но мобилност I guess :). Не бара нит паркинг нит ништо, го пакува и го носи со себе.

• Ја почнал/а темата

Ficiani

On your way to fame
1 јуни 2012
506
959
Скопје
www.filipkordanovski.com
Па скутерот е поскап да го купиш, поскап да го одржуваш, повеќе троши (во пари), му треба регистрација.. А и ако немаш гаража ќе треба да го оставаш пред зграда/ пред канцеларија..
А ова електричново го пакуваш и си го носиш со тебе..

Него која му е цената на овај модел ?
Кај нас у продавница 500 еур, во грција се наоѓа за 430, на геарбест може и за 380 долари да го начекаш. Како и да е кај нас плаќаш царина. Само пази се од фејк копии.

crash

Gaining Experience
6 декември 2013
111
169
Најдобрата инвестиција во последно време. Јас го земав од Грција, таму секаде е 400 без едно евра (кај официјалните риселери). Кај нас е цената повисока и гаранцијата е 12 месеци за разлика од 24 во Грција. Не е само цената на потрошувачка пресудна за тротинетот туку мобилноста во гужви и тесни простори, и самата преносливост на скутерот. Јас одев на работа со велосипед, но немав каде да го сместам (не го заклучувам пред зграда, не можам 5ти пат да, "поклонувам" некому) додека тротинетов се прекршува и може до работно биро да се смести, доста е компактен. Доживувањето додека се вози е комплетно друг муабет. Мал проблем е нели нашава инфраструктура, така да осигурајте се дека на скеојдневната рута имате убави рампи на тротоари и релативно добра патека( не препорачувам возење по улици иако некаде е неопходно). Топла препорака за тротинетов (електричен скутер), мислам не може човек да згреши со ова.

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,487
4,118
Кај нас у продавница 500 еур, во грција се наоѓа за 430, на геарбест може и за 380 долари да го начекаш. Како и да е кај нас плаќаш царина. Само пази се од фејк копии.
У Грчка 399 а ако земеш назад ДДв уште поефтино.

Супер е ривјуто - кратко и јасно.

Мене ме интересира дали има опција некако да се заклучи или да не може секој што ќе се дочепа до него да го уклучи и вози - некои други марки го имаат овој feature.

crash

Gaining Experience
6 декември 2013
111
169
У Грчка 399 а ако земеш назад ДДв уште поефтино.

Супер е ривјуто - кратко и јасно.

Мене ме интересира дали има опција некако да се заклучи или да не може секој што ќе се дочепа до него да го уклучи и вози - некои други марки го имаат овој feature.
Има опција на Ми софтверот да се "заклучи" при што почнува да титка или пишти ( не сум проверил) кога ќе се одалечи од телефонот, меѓутоа после некое време прекинува. Така да тротинетот или под нога или во рака.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,120
Мислења
838,762
Членови
29,029
Најнов член
ivanaivaivana
На врв Дно