• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Xiaomi Mijia M365 Electric Scooter

-={K-O-R-U-N}=-

Practice makes perfect
6 ноември 2012
1,776
1,790
Скопје
-={K-O-R-U-N}=-'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3700X / AMD Wraith Prism Cooler
Motherboard
ASUS ROG STRIXX B450-F
Storage
Kingston KC2000 NVMe PCIe SSD
PSU
Corsair HX1000 (full modular)
RAM
2 x 8gb G-SKILL Trident Z RGB
Video card
Gigabyte GTX 1080 ti Aorus Extreme
Case
NZXT S340 Elite
Mouse
Razer Deathadder Chroma
Keyboard
Asus Echelon Mechanical
Audio
Asus Delta Core \ HyperX USB Amp
Monitor
BenQ PD3200Q 32" \ LG 24"
OS
Windows 10 Pro
Tехнички може, но треба да ги сечеш браниците. Имало на јутјуб кастм како да ги направиш но не сум истражил пошто не би го правел тоа.
Нема потреба од сечење, предната гума пасува целосно, за задната треба да се поткрене браникот само и малку штендерот, неколку милиметри основата каде што се заштрафува.
Од ebay/ali си доаѓа со тие додатоци.

1621581106417.png
 

NikolovskiM

Gaining Experience
20 април 2019
83
133
Како би се ставиле 10'' гуми? Надворешниот дијаметар да се зголеми, а внатрешниот да остане ист за да пасува на истите бандажи или целосно нови бандажи? Пошо у тој случај мора и моторот да се смени...
Ако останат истите бандажи, нема да е превисок профилот на гумата? До толку висок шо би можел да предизвика проблеми...?
 

Benedicta

Gaining Experience
7 декември 2017
97
62
Претходно пишав на погрешна тема...

Денес си купив Ми при 2... И така среќна си се возев, се супер.

На крај веќе (не возев), зимам да го внесам в зграда, и од десно има за инвалиди и од таму го туркам и јас од лево по скали. И во еден момент задниот дел ми се избере накај мене и тресна во ќош на скалата ... И има буквално на дискот гребнатинка од 1 мм, и помала. Арно ама, на еден дел ми закачува кога го вртам тркалото и ми прави зззп (незнам како да опишам), и како да успорува. Ми закачува дискот, ама гледав и не е свиен или нешто... и не закачува кај што е гребнатинката, туку на 2 цм од неа...

Гледам дури вторник ќе отвори сервисот кај Раде Кончар. И мирна не сум сега :cautious: Дали смеам и воопшто да го возам...
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,576
4,110
Претходно пишав на погрешна тема...

Денес си купив Ми при 2... И така среќна си се возев, се супер.

На крај веќе (не возев), зимам да го внесам в зграда, и од десно има за инвалиди и од таму го туркам и јас од лево по скали. И во еден момент задниот дел ми се избере накај мене и тресна во ќош на скалата ... И има буквално на дискот гребнатинка од 1 мм, и помала. Арно ама, на еден дел ми закачува кога го вртам тркалото и ми прави зззп (незнам како да опишам), и како да успорува. Ми закачува дискот, ама гледав и не е свиен или нешто... и не закачува кај што е гребнатинката, туку на 2 цм од неа...

Гледам дури вторник ќе отвори сервисот кај Раде Кончар. И мирна не сум сега :cautious: Дали смеам и воопшто да го возам...
Повози го полека и закочи - ако кочи ок не се замарај, мислам дека џабе се грижиш.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Practice makes perfect
6 ноември 2012
1,776
1,790
Скопје
-={K-O-R-U-N}=-'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3700X / AMD Wraith Prism Cooler
Motherboard
ASUS ROG STRIXX B450-F
Storage
Kingston KC2000 NVMe PCIe SSD
PSU
Corsair HX1000 (full modular)
RAM
2 x 8gb G-SKILL Trident Z RGB
Video card
Gigabyte GTX 1080 ti Aorus Extreme
Case
NZXT S340 Elite
Mouse
Razer Deathadder Chroma
Keyboard
Asus Echelon Mechanical
Audio
Asus Delta Core \ HyperX USB Amp
Monitor
BenQ PD3200Q 32" \ LG 24"
OS
Windows 10 Pro
Како би се ставиле 10'' гуми? Надворешниот дијаметар да се зголеми, а внатрешниот да остане ист за да пасува на истите бандажи или целосно нови бандажи? Пошо у тој случај мора и моторот да се смени...
Ако останат истите бандажи, нема да е превисок профилот на гумата? До толку висок шо би можел да предизвика проблеми...?
Ништо не се менува, пасуваат 10 инчни гуми (комплетн внатрешна + надворешна) на постоечките бандажи, единствено треба малце задниот браник и штендерот да се продолжи, како што пишав погоре, тоа си доаѓа во комплет со гумите.
Бенефитот е многу поудобно возење.
 

NikolovskiM

Gaining Experience
20 април 2019
83
133
Ништо не се менува, пасуваат 10 инчни гуми (комплетн внатрешна + надворешна) на постоечките бандажи, единствено треба малце задниот браник и штендерот да се продолжи, како што пишав погоре, тоа си доаѓа во комплет со гумите.
Бенефитот е многу поудобно возење.
Супер е бенефитот, реално 8.5 се премали, можеле малце поголеми да стават, ама ризикот е прегревање и горење на моторот... Така вели физиката. Ја лично не би ризикувал, бар не со обичната верзија на Xiaomi.
Мислењето е автоматски споено:

Претходно пишав на погрешна тема...

Денес си купив Ми при 2... И така среќна си се возев, се супер.

На крај веќе (не возев), зимам да го внесам в зграда, и од десно има за инвалиди и од таму го туркам и јас од лево по скали. И во еден момент задниот дел ми се избере накај мене и тресна во ќош на скалата ... И има буквално на дискот гребнатинка од 1 мм, и помала. Арно ама, на еден дел ми закачува кога го вртам тркалото и ми прави зззп (незнам како да опишам), и како да успорува. Ми закачува дискот, ама гледав и не е свиен или нешто... и не закачува кај што е гребнатинката, туку на 2 цм од неа...

Гледам дури вторник ќе отвори сервисот кај Раде Кончар. И мирна не сум сега :cautious: Дали смеам и воопшто да го возам...
На задното тркало има кружна плочка која доаѓа во контакт со дискот кога ќе стиснеш на кочница. Истата гребеше и кај мене и пушташе досаден звук. Со инбус клуч полека собирај ја се додека звукот не се изгуби. Пред да возиш, пробај дали ќе кочи после „собирањето“ на плочката. Не знам дали ме сфати али да не навлагам у детали ако си ме сфатил :D ако не, слободно пиши ми тука или у пп и ќе ти објаснам детално :)
 

-={K-O-R-U-N}=-

Practice makes perfect
6 ноември 2012
1,776
1,790
Скопје
-={K-O-R-U-N}=-'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3700X / AMD Wraith Prism Cooler
Motherboard
ASUS ROG STRIXX B450-F
Storage
Kingston KC2000 NVMe PCIe SSD
PSU
Corsair HX1000 (full modular)
RAM
2 x 8gb G-SKILL Trident Z RGB
Video card
Gigabyte GTX 1080 ti Aorus Extreme
Case
NZXT S340 Elite
Mouse
Razer Deathadder Chroma
Keyboard
Asus Echelon Mechanical
Audio
Asus Delta Core \ HyperX USB Amp
Monitor
BenQ PD3200Q 32" \ LG 24"
OS
Windows 10 Pro
Супер е бенефитот, реално 8.5 се премали, можеле малце поголеми да стават, ама ризикот е прегревање и горење на моторот... Така вели физиката. Ја лично не би ризикувал, бар не со обичната верзија на Xiaomi.
Мислењето е автоматски споено:


На задното тркало има кружна плочка која доаѓа во контакт со дискот кога ќе стиснеш на кочница. Истата гребеше и кај мене и пушташе досаден звук. Со инбус клуч полека собирај ја се додека звукот не се изгуби. Пред да возиш, пробај дали ќе кочи после „собирањето“ на плочката. Не знам дали ме сфати али да не навлагам у детали ако си ме сфатил :D ако не, слободно пиши ми тука или у пп и ќе ти објаснам детално :)
Треба да има околу 0% разлика за моторот, дека не менуваш бандажи, туку менуваш незначителна големина на гуми. Исто ќе ти „троши“и слична километража ќе поминеш.
 

NikolovskiM

Gaining Experience
20 април 2019
83
133
Треба да има околу 0% разлика за моторот, дека не менуваш бандажи, туку менуваш незначителна големина на гуми. Исто ќе ти „троши“и слична километража ќе поминеш.
Бандажот ништо не игра улога туку надворешниот дијаметар на целото тркало.
На 8.5", должината (периметар) на гумата е 67.8cm, а на 10" е 79.8cm, или за околу 17-18% повеќе.
Истите проценти нормално важат и за дијаметарот.

Ако моторот е доволно моќен и ако нема ограничување на брзината, тоа ќе значи за 17-18% побрз тротинет, ама ако не е моќен, ќе значи поспоро забрзување, прегревање на мотор итн.

Веројатно е добра варијанта за да се стаат на Про верзиите на Xiaomi, можда би немало мака и за обичната верзија ама за кратки релации.

Баш би сакал да сподели некој искуство ако има ставено пошо вака само може да претпоставуваме :D
 

-={K-O-R-U-N}=-

Practice makes perfect
6 ноември 2012
1,776
1,790
Скопје
-={K-O-R-U-N}=-'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3700X / AMD Wraith Prism Cooler
Motherboard
ASUS ROG STRIXX B450-F
Storage
Kingston KC2000 NVMe PCIe SSD
PSU
Corsair HX1000 (full modular)
RAM
2 x 8gb G-SKILL Trident Z RGB
Video card
Gigabyte GTX 1080 ti Aorus Extreme
Case
NZXT S340 Elite
Mouse
Razer Deathadder Chroma
Keyboard
Asus Echelon Mechanical
Audio
Asus Delta Core \ HyperX USB Amp
Monitor
BenQ PD3200Q 32" \ LG 24"
OS
Windows 10 Pro
Бандажот ништо не игра улога туку надворешниот дијаметар на целото тркало.
На 8.5", должината (периметар) на гумата е 67.8cm, а на 10" е 79.8cm, или за околу 17-18% повеќе.
Истите проценти нормално важат и за дијаметарот.

Ако моторот е доволно моќен и ако нема ограничување на брзината, тоа ќе значи за 17-18% побрз тротинет, ама ако не е моќен, ќе значи поспоро забрзување, прегревање на мотор итн.

Веројатно е добра варијанта за да се стаат на Про верзиите на Xiaomi, можда би немало мака и за обичната верзија ама за кратки релации.

Баш би сакал да сподели некој искуство ако има ставено пошо вака само може да претпоставуваме :D
Точни ти се бројките, али спомнав бандаж дека тоа додава тежина, а уште сантим празна гума, скоро ништо нема да „осети“ моторот, дури може и повеќе да поминеш дека „подолг круг“ поминува тркалото со едно вртење, ама тоа се занемарливи бројки.

Искуства гледав од нет, сите се позитивни ама друго е некој директно кога ќе споредли вака локално :)
 

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
982
624
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Некој дали ставал полни гуми кај Вулканизер ТИМ (близина на Идадија).
Планирам на мојот да ставам, предности или маани? Освен по тврда вожња.


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 

џонидерп

Gaining Experience
16 јуни 2019
91
59
Претходно пишав на погрешна тема...

Денес си купив Ми при 2... И така среќна си се возев, се супер.

На крај веќе (не возев), зимам да го внесам в зграда, и од десно има за инвалиди и од таму го туркам и јас од лево по скали. И во еден момент задниот дел ми се избере накај мене и тресна во ќош на скалата ... И има буквално на дискот гребнатинка од 1 мм, и помала. Арно ама, на еден дел ми закачува кога го вртам тркалото и ми прави зззп (незнам како да опишам), и како да успорува. Ми закачува дискот, ама гледав и не е свиен или нешто... и не закачува кај што е гребнатинката, туку на 2 цм од неа...

Гледам дури вторник ќе отвори сервисот кај Раде Кончар. И мирна не сум сега :cautious: Дали смеам и воопшто да го возам...
Мислам дека е до кочницата, дискот. Ќе треба со имбус да ја олабавиш сајлата и повторно да ја наштелуваш. Неколку минути работа.
 

џонидерп

Gaining Experience
16 јуни 2019
91
59
Сменив предна гума на Шаомиво, и сега ми шантра тркалото. Тресе кога возам и не е удобно. Мислев дека ќе се опраи но ништо. Внатрешната гума е онаа од Мегамобил која што мислам дека е малку подебела. Дали е до неа незнам, некој со сличен проблем да знае како да го оправам?
Се мислам дали одново да ја сменам. :unsure:
 

-={K-O-R-U-N}=-

Practice makes perfect
6 ноември 2012
1,776
1,790
Скопје
-={K-O-R-U-N}=-'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3700X / AMD Wraith Prism Cooler
Motherboard
ASUS ROG STRIXX B450-F
Storage
Kingston KC2000 NVMe PCIe SSD
PSU
Corsair HX1000 (full modular)
RAM
2 x 8gb G-SKILL Trident Z RGB
Video card
Gigabyte GTX 1080 ti Aorus Extreme
Case
NZXT S340 Elite
Mouse
Razer Deathadder Chroma
Keyboard
Asus Echelon Mechanical
Audio
Asus Delta Core \ HyperX USB Amp
Monitor
BenQ PD3200Q 32" \ LG 24"
OS
Windows 10 Pro
Сменив предна гума на Шаомиво, и сега ми шантра тркалото. Тресе кога возам и не е удобно. Мислев дека ќе се опраи но ништо. Внатрешната гума е онаа од Мегамобил која што мислам дека е малку подебела. Дали е до неа незнам, некој со сличен проблем да знае како да го оправам?
Се мислам дали одново да ја сменам. :unsure:
Однеси го на сервис нека ти средат/сменат.
 

џонидерп

Gaining Experience
16 јуни 2019
91
59
Сменив предна гума на Шаомиво, и сега ми шантра тркалото. Тресе кога возам и не е удобно. Мислев дека ќе се опраи но ништо. Внатрешната гума е онаа од Мегамобил која што мислам дека е малку подебела. Дали е до неа незнам, некој со сличен проблем да знае како да го оправам?
Се мислам дали одново да ја сменам. :unsure:
Update: Го средив тркалото со нова гума, стандардните од ebay. Од Мегамобил гумите што ги продаваат се малку подебели и поголеми и мислам дека до нив беше проблемот (not 100% sure, tho) но пошто и заднава ми шантра со таа гума, сепак не ги препорачувам.
Инаку ја имам и mi пумпата, многу е квалитетна и прецизна и мислам дека ги намалува шансите од дупнување ако константно се напумпани на 50 psi. Добра инвестиција.
 

acikaaa

Gaining Experience
22 октомври 2018
147
97
Од субвенциите има земено некој? јас земав Xiaomi 1S за 26.990 денари и ми вратија 6300 денари, а по пресметката очекував 7000. прашањето ми е дали и тука минусираат некој данок?
 

NIKOLAP7

Intern
1 јули 2017
28
13
Од субвенциите има земено некој? јас земав Xiaomi 1S за 26.990 денари и ми вратија 6300 денари, а по пресметката очекував 7000. прашањето ми е дали и тука минусираат некој данок?
ДДВ-то ти го минусирале, и кај мене беше така.
Мислењето е автоматски споено:

Некој дали ставал полни гуми кај Вулканизер ТИМ (близина на Идадија).
Планирам на мојот да ставам, предности или маани? Освен по тврда вожња.


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
Јас лично немам намера да ставам полни гуми, затоа што и при најмали нерамнини многу ќе тресе. Еден член мислам дека го спомна токму тоа.
Мислењето е автоматски споено:

Претходно пишав на погрешна тема...

Денес си купив Ми при 2... И така среќна си се возев, се супер.

На крај веќе (не возев), зимам да го внесам в зграда, и од десно има за инвалиди и од таму го туркам и јас од лево по скали. И во еден момент задниот дел ми се избере накај мене и тресна во ќош на скалата ... И има буквално на дискот гребнатинка од 1 мм, и помала. Арно ама, на еден дел ми закачува кога го вртам тркалото и ми прави зззп (незнам како да опишам), и како да успорува. Ми закачува дискот, ама гледав и не е свиен или нешто... и не закачува кај што е гребнатинката, туку на 2 цм од неа...

Гледам дури вторник ќе отвори сервисот кај Раде Кончар. И мирна не сум сега :cautious: Дали смеам и воопшто да го возам...
Си направила одличен избор со Pro 2. Имаш поголем досег со едно полнење. Тоа беше и причината поради која чекав да го донесат Про моделот.
Мислењето е автоматски споено:

Update: Го средив тркалото со нова гума, стандардните од ebay. Од Мегамобил гумите што ги продаваат се малку подебели и поголеми и мислам дека до нив беше проблемот (not 100% sure, tho) но пошто и заднава ми шантра со таа гума, сепак не ги препорачувам.
Инаку ја имам и mi пумпата, многу е квалитетна и прецизна и мислам дека ги намалува шансите од дупнување ако константно се напумпани на 50 psi. Добра инвестиција.
Јас исто ја имам Mi пумпата, не иде нон стоп иди до бензинска па чекај, па нешто не работи итн итн. Башка можеш да си ја носиш со тебе, компактна и лесна а е повеќе од доволно силна.
 
Последна промена:

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,099
523
Од субвенциите има земено некој? јас земав Xiaomi 1S за 26.990 денари и ми вратија 6300 денари, а по пресметката очекував 7000. прашањето ми е дали и тука минусираат некој данок?
Износот од 7.000 МКД е со вклучен персонален данок од 10%. Она што го добиваш нето е намалено за 10%.


Sent from my iPad using Tapatalk
 

NIKOLAP7

Intern
1 јули 2017
28
13
Износот од 7.000 МКД е со вклучен персонален данок од 10%. Она што го добиваш нето е намалено за 10%.


Sent from my iPad using Tapatalk
Јас првично мислев дека ДДВ-то ти го минусираат, а тоа уствари било персонален данок. Моја грешка
 

BEST

Gaining Experience
10 јуни 2011
320
282
ем се завршени субвенциите, ем нема тротинети на залиха скоро нигде, се наоѓа само xiaomi имаат и нема попуст скоро никаков :) пробав да го најдам Ninebot G30 MAX, нема абер, а го имало порано во нептун...
од Ninebot има само некои 2 модели повторно во нептун :) па... по се изгледа ке морам да го земам Xiaomi Pro 2 како најдобра варијанта за парите, иако многу сакав да е со 10“ гуми и да е за над 100кг (бидејки сум 95 нели)...
 

boksata

Gaining Experience
27 декември 2017
309
393
Јас го зедов овој, 10 инчи гуми и е на попуст, нешто како про верзиите од шаоми.
 

BEST

Gaining Experience
10 јуни 2011
320
282
Јас го зедов овој, 10 инчи гуми и е на попуст, нешто како про верзиите од шаоми.
колку време го возиш веќе? на интернет скоро ништо информации немаше за MS Energy и поради таа причина ги прескокнував при бирањето, Segway Ninebot е бренд на xiaomi кој што е фокусиран на електрични возила (тротинети, моноцикли и слични чуда...) и пак ако е до 100кг, пак xiaomi би бил мојот избор :)
нивни телефон користам доста време веќе и сум презадоволен, mi band 3 исто така, предобра алка/саатче :) до сега јас немам забелешки према xiaomi :)
 

NIKOLAP7

Intern
1 јули 2017
28
13
Искрено, Mi Pro и Mi Pro 2 е "bang for the buck". Кога јас истражував за кој тротинет да го земам, се одлучив за Про заради дометот со едно полнење.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,534
Мислења
858,877
Членови
29,936
Најнов член
toonin111
На врв Дно