1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Хард дискови - тестови и искуства

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од gokica, 8 Мај 2010.

 1. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,457
  12,630
  2 Август 2012
  Машко
  Осетно ќе забележуваш во операциите на копирање а во секојдневна работа се сомневам (ако мислиш на boot и слично)
   
  На Стап му/ѝ се допаѓа ова.
 2. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,575
  3,513
  11 Декември 2008
  Машко
  Моментално кај нас најбрзи дискови што може да се купат од 1тб:

  http://www.anhoch.com/pcmarket/index.php?cat_id=330&pid=33659
  HDD 3.5" 1TB Seagate Barracuda SATA3 7200RPM 64MB

  [​IMG]  http://www.anhoch.com/pcmarket/index.php?cat_id=330&pid=34656
  HDD 3.5" 1TB Western Digital SATA3 64MB Caviar Blue 7200rpm WD10EZEX

  [​IMG]  http://www.anhoch.com/pcmarket/index.php?cat_id=330&pid=34037
  HDD 3.5" 1TB Toshiba SATA3 7200rpm 32MB

  Teстов е од кај мене:
  05-_ó__-2013_01-29.png
   
  xhktw, prichina и на Стап им се допаѓа ова.
 3. Стап

  Стап
  Gaining Experience

  351
  113
  6 Јули 2011
  До кога ќе паѓаат цениве на хард дисковиве?
   
 4. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,575
  3,513
  11 Декември 2008
  Машко
  До наредната поплава :D
   
  На xhktw, Војвода, Necromancer и уште 2 други им се допаѓа ова.
 5. Enforcer_

  Enforcer_
  Practice makes perfect

  946
  1,042
  26 Декември 2012
 6. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,264
  1,712
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Блек-от е оптимизиран за аксес тајм не за брзина на пренос на податоци, за бутирање оперативен систем и користење како примарен диск е сеуште еден од најбрзите и најдобрите за тој таск ... мада сега оваа улога полека ја превземаат ССД драјвовите ...
   
  На olikomerc му/ѝ се допаѓа ова.
 7. greenline

  greenline
  Intern

  100
  24
  19 Мај 2012
  Машко
  Го симнав програмов да видам што е како, и гл едам во Health сите се ок, само на едно ми пишува attention Interface CRC Error Count. Што значи ова? И дали може и како да го исправам да биде ок?
   
 8. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,575
  3,513
  11 Декември 2008
  Машко
  Најчесто не значи ништо, на голем број нови дискови се случувало да го покажува тоа. Инаку укажува на грешка во комуникацијата на дискот со матичната, т.е. проблем со сата кабелот, па така да ако имаш друг понов сата кабел (по можност црн) може да го смениш да видиш дали ќе се среди. Ако не, не му се секирај многу може и да е баг во програмот или ненаклонетост кон некои марки на дискови.

  Најдобро провери го со алатката од производителот.
   
 9. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,457
  12,630
  2 Август 2012
  Машко
  Значи дека SATA кабелот не ти чини. Најверојатно е климав или го имаш премногу ставано/вадено
  Ако може смени ги двата кабли (и за напон)
   
 10. greenline

  greenline
  Intern

  100
  24
  19 Мај 2012
  Машко
  Ова ми го појавува на екстерниот хард диск, на интерниот немам проверено сеуште. Инаку најверојатно е до кабелот затоа што кога ќе го селектирам така кажува во инфо. Инаку usb кабел.
   
 11. Vlecka

  Vlecka
  Gaining Experience

  323
  169
  28 Јуни 2013
  Значи, меѓу сигејт и езекс, кој е најдобар избор? Или како што спомнаа претходно да одам на тоа кој е со најголема гаранција (со оглед на тоа што имаат слична цена).
   
 12. bokiscout

  bokiscout
  Unstoppable

  1,719
  2,015
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel, Java, JavaScript
  Деновиве на Backblaze blog објавија интересен тест за доверливост на дискови при интензива употреба (дата центар). Накусо ситуацијата е ваква:

  Hitachi e најдоверлив производител, Seagate е нај недоверлив, Western Digital е во средина веднаш зад Hitachi.
  [​IMG]

  1TB - 2TB HDD's:

  Нај доверливи дискови:
  1. Hitachi GST Deskstar 7K2000 (HDS722020ALA330) // Failure Rate: 0.1%
  2. Western Digital Green (WD10EADS) // Failure Rate: 3.6%

  Најнедоверливи дискови:
  1. Seagate Barracuda Green (ST1500DL003) // Failure Rate: 120.8 %
  2. Seagate Barracuda 7200 (ST31500341AS) // Failure Rate: 25.4%

  2ТВ - 4TB HDD's:
  Најдоверливи дискови:
  1. Hitachi GST Deskstar 5K3000 (HDS5C3030ALA630) // Failure Rate: 0.9%
  2. Hitachi Deskstar 7K3000 (HDS723030ALA640) // Failure Rate: 0.9%

  Нај недоверливи дискови:
  1.Seagate Barracuda (ST3000DM001) // Failure Rate: 9.8%
  2. Seagate Barracuda XT (ST33000651AS) // Failure Rate 7.3%
   
  На Bazinga, StalkeR, dramallama и уште 2 други им се допаѓа ова.
 13. Todor91

  Todor91
  On your way to fame

  765
  600
  8 Јануари 2008
  Машко
  мене ми се заеба надворешен хард wd my passport 0740 почна да не го чита и сега си вади некои збуци а во Device menager го покажува...Ве молам да ми помогне некој или пак ако има некој што поправа или продава ист таков хард од 1tb да ми пише.Најхитно ми треба.
   
 14. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,206
  3,563
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Имаш гаранција со него, иди нека ти го сменат. Можно е да е рикнат. Пред 5-6 години ми правеше исто така еден Паспорт и ми го сменија во Паком откако претходно утврдија дека не се прави. Податоците не се вратија.

  Од тогаш до денес имам сменето 4-5 Паспорти, секојдневна употреба и не сум имал проблем до сега.
   
 15. Skipper

  Skipper
  Баниран/a

  107
  64
  9 Јануари 2014
  Машко
  да прашам нешто, како да видам дали ХДД-то има бед сектори?
   
 16. Todor91

  Todor91
  On your way to fame

  765
  600
  8 Јануари 2008
  Машко
  Немам гаранција што е најлошо не е мој а мене ми се случи....Наеднаш застана,има ли шанси да се направи?Мене ми изгледа како да е заглавена иглицата.Ако се поправа би било одлично,ако не кој има таков што продава одма ќе му го купам...
   
 17. omegaRED

  omegaRED
  Unstoppable

  2,280
  2,646
  13 Септември 2011
  Машко
  Проект менаџер
  Што ќе му правиш, и да најдеш исти таков? Не го чита воопшто?
   
 18. Todor91

  Todor91
  On your way to fame

  765
  600
  8 Јануари 2008
  Машко
  Го ума во Device menager ама во Computer ми го нема..
   
 19. omegaRED

  omegaRED
  Unstoppable

  2,280
  2,646
  13 Септември 2011
  Машко
  Проект менаџер
  Десен клик на My Computer > Manage > Storage > Disk management. Го дава таму?
   
 20. Todor91

  Todor91
  On your way to fame

  765
  600
  8 Јануари 2008
  Машко
  да го дава таму ама не ми дава опција за фомат еве што ми пишува [​IMG]
  и после тоа ова ми го дава [​IMG]
   
 21. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,501
  25,563
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  http://www.hdtune.com/
   
 22. Todor91

  Todor91
  On your way to fame

  765
  600
  8 Јануари 2008
  Машко
  Сигурен сум дека е нешто оштетен,претходно ми праеше исто ама по некое време го читаше сега остана на ова.Ве молам да ми помогне некој ќе си платам само да го направи.
   
 23. daci92

  daci92
  Gaining Experience

  2,120
  163
  4 Февруари 2009
  Машко
  Студент
 24. ASUSx55c

  ASUSx55c
  Intern

  77
  16
  16 Јули 2013
  Машко
  Во една друга тема овде прочитав нешто нормален хард диск прави 10000 load cycle count за 3 години кај мене на лаптопот има тошиба хдд 500гб и има преку 18000 за 1 година а на стариот ПЦ хитачи 80гб има околу 5500 за повеќе од 7 години ако може некој подетално да ми објасни што е финтата со тоа
   
 25. LifeBindeR

  LifeBindeR
  Intern

  107
  37
  29 Мај 2013
  Машко

  Кога некое време не се чита/запишува ништо на хард дискот тој автоматски се гаси. Можеби си забележал некогаш престане да врти и кога вклучиш нешто повторно почне ете тоа ти е еден load cycle. А мобилните хард дискови 2.5" се направени да штедат ел.енергија и затоа многу пати се вклучува/исклучува. Јас го исклучувам тоа бидејќи смета во гејминг и ме нервира звукот што го прави кога се исклучи/вклучи, тоа се контролира со APM(Advanced power management) наместено на FEh(Performace) односно да не штеди ел.енергија.
   
  На ASUSx55c и P.Overdrive им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. silent_demon
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  767
 2. Zeuus
  Одговори:
  28
  Прегледи:
  2,420
 3. mkd
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  625
 4. skullmonkey
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  359
Вчитување...

Сподели

Вчитување...