1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Хард дискови - тестови и искуства

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од gokica, 8 Мај 2010.

 1. gokica

  gokica
  Модератор

  8,428
  10,318
  13 Јуни 2009
  Од причина што за многумина при купувањето на хард диск постои дилема кој хард диск е добар а кој полош решив да ја започнам темава со презентација на краток тест на моите 2 хард дикови кои во моментов ги употребувам во десктопот и тоа WD 500 AAKS (Blue) и WD 640 AACS (Green):

  Тестот го направив со познатата алатка HDTune.

  Оваа програма има можност за read и write бенчмарци но сега за сега времето ми дозволи да направам само read што говори за брзината со која овие хард дискови ги читаат податоците.

  WD5000AAKS (Blue):

  [​IMG]

  WD6400AACS (Green):

  [​IMG]

  Опис:

  Transfer rate: минимум, просечен и максимум трансфер на податоци при процес на читање на податоци од дискот. Сината линија ја покажува брзината преку површината на целиот диск. Повеќе е подобро.

  Access time: просечно време на пристап во милисекунди. Помалку е подобро.

  Burst rate: најголема постигната брзина на трансфер (во мегабајти во секунда) кои САТА или ИДЕ интерфејсот може да ја дозволи при пренос на податоци до ОС-от.

  CPU Usage: колку системот го оптоварува процесорот при вршење на функцијата читање или read од дискот.

  Оваа програма овозможува и проверка на исправноста на хард дискот а нуди и други корисни функции. Ја има како бесплатна и про верзија.

  Тестовите еден од друг може да се разликуваат и е потребо да се направат неколку од нив пред да се дојде до конечната и најдобра слика за брзината на дискот. Истовремено брзината која се постигнува не зависи само од дискот туку и од интерфејсот односно контролерот и неговиот квалитет (најчесто на матичната плоча) па така резултатите постигнати на различни конфигурации може да се разликуваат.

  Иначе од поодамна сум корисник на WD дискови и сум задоволен односно до сега сум немал ниту еден проблем со нив. Green е за нијанса поладен но поспор. Во реален свет сепак не можам да забележам разлика во апликации помеќу едниот и другиот зашто ионака хард дисковите се спори. Подобрување има при користење на конфигурации со RAID сетапи.

  Доколку некој сака може да постира свои резултати со цел да ја надополни базата на податоци. Ќе се потрудам да постирам и други резултати и податоци во иднина.

  Edit:

  [​IMG]

  Едит: Нова табела во прилог. Благодарност до @StalkeR за трудот.
   

  Прикачени датотеки:

  Последна промена: 5 Август 2014
  StalkeR, Afro-dh и на mendi19 им се допаѓа ова.
 2. NetworX

  NetworX
  Intern

  959
  46
  3 Мај 2009
 3. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,473
  25,515
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  [​IMG]

  Ако земеме во предвид дека се работи за IDE харддиск И не е така лошо :D
   
  1 person likes this.
 4. NetworX

  NetworX
  Intern

  959
  46
  3 Мај 2009
  Во споредба со мојот, па би рекол одличен е :)
   
 5. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,332
  5,247
  24 Март 2009
  Машко
  gokica, како што гледам кај тебе и нема разлика во температура мегу зелениот и плавиот. 1 степен само и тоа во корист на плавиот :).
   
 6. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,557
  3,502
  11 Декември 2008
  Машко
 7. NetworX

  NetworX
  Intern

  959
  46
  3 Мај 2009
  Ќе ме расплачете нај шит хард имам :plachko2:
   
 8. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,588
  5,146
  20 Април 2007
  Машко
  Не се жали...Мојот е најслаб :plachko2:, со оглед дека е купен пред 6 годинки добар е сеуште :bravo:
  A да не заборавам - станува збор за IDE диск.

  [​IMG]
   
 9. bobson

  bobson
  Gaining Experience

  791
  428
  29 Јануари 2009
 10. NetworX

  NetworX
  Intern

  959
  46
  3 Мај 2009
  @sale ама пред 6год. е твојот. Мојот е од пред неполна година купен :))
   
 11. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,588
  5,146
  20 Април 2007
  Машко
  Во access time ве шијам сите,само olikomerc е подобар во резултатот. Имам уште еден диск исто WD SATA од 160Gb ама ми јавуе некој ерор овој хд јутилити што го користам...А ме мрзи да симињам друг :)
  Чекам gOJDO да стави некој резултат од неговите нови дискови :))
   
 12. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,332
  5,247
  24 Март 2009
  Машко
  Maxtor, од пред 6 години е

  [​IMG]
   
 13. dashbog

  dashbog
  Gaining Experience

  145
  72
  24 Јуни 2008
  Машко
  Еве и од мојот WDC 2.5" на лаптопот
  [​IMG]
   
 14. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,204
  13,054
  23 Јануари 2008
  Манга
  Сеуште не сум комплетен. Една недела на биро ми седат 3 дискови, а за да сум бидам комплетен ми фали уште 1 диск и Dell Perc 6i, хардверски раид контролер. Од љубопитност, денес ги монтирав 3-те дискови на софтверскиот контролер од матичната плоча(P6T Deluxe V1).
  [​IMG]

  Инаку дисковите се 3xWD Caviar Black 2TB 64MB 7200RPM SATA2 во RAID0 @ICH10R и 1xHitachi 1TB 16MB SATA, кој ми служи за бутитрање и како бекап на најбитните податоци.

  Разликата во перформанси, во споредба со претходната конфигурација на дискови 4xHitachi 1TB 16MB SATA RAID0 @ICH10R е очигледна. Дефинитивно 500GB платерите (и 4 пати поголемиот кеш) на новиве дискови си го покажаа своето. Останува сега да видиме што ќе се случу со хардверскиот контролер и 4 од овие дискови во RAID5. :D


  EDIT: За илустрација, еве тест и на Hitachi 1TB 16MB SATА 7200RPM (320GB platters):
  [​IMG]
   
  1 person likes this.
 15. mickeymkd

  mickeymkd
  Intern

  411
  43
  7 Јануари 2009
  Машко
  Самсунг Spinpoint F3, на P965 матична.

  [​IMG]
   
 16. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,557
  3,502
  11 Декември 2008
  Машко
  Ах гојдо не ни пуштај лиги сега :muahaha: а па што ли ќе биде кога ќе ти стигне хардверскиот раид контролер :isplashen:

  бтњ, моделот на дисковите овој ли е WD2001FASS ?
   
 17. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,204
  13,054
  23 Јануари 2008
  Манга
  Да, тој е.
   
 18. Тони

  Тони
  Gaining Experience

  511
  169
  11 Април 2008
  Машко
  Студент
 19. architect

  architect
  Unstoppable

  1,931
  2,301
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  Физички информации за дискот :
  Производител : Hitachi
  Фамилија на Тврдиот Диск : Deskstar 7K1000.B
  Облик / Големина : 3.5"
  Форматиран капацитет : 640 GB
  Физички димензии : 147 x 101.6 x 26.1 mm
  Максимална тежина : 680 g
  Просечна латенција на ротацијата : 4.17 ms
  Брзина на ротацијата : 7200 RPM
  Максимален внатрешен проток на податоци : 1388 Mbit/s
  Интерфејс : SATA-II
  Buffer-to-host проток на податоци : 300 MB/s
  Големина на баферот : 16 MB


  [​IMG]
   
 20. gokica

  gokica
  Модератор

  8,428
  10,318
  13 Јуни 2009
  Нема разлика во темпратура зашто во грб ги шиба 230 мм вентилатор од HAF куќиштето. Во поранешното куќиште разликите од грин до блу верзијата одеа дури и до 10 степени во корист на зелениот.

  Edit: NetworX дали можеби имаш некоја програма која работи во позадина цело време па создава нереална слика за брзината на ХДДто?

  gOJDO, :bravo: импресивно. Ех сега најверојатно ќе ме зафати манија со брзи хард дискови и раид конфигурации.
   
 21. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,407
  980
  8 Декември 2009
  Доста се фалевте,мојот дефинитивно е најшит,пред 5~6 години е купен...и еве ги резултатите:
  [​IMG]
   
 22. NetworX

  NetworX
  Intern

  959
  46
  3 Мај 2009
  @gokica, сите додатни програми ми се изгасени работат само драјверите и системските процеси
  @gOJDO, не изеде сите со дисковиве :bravo:
  баш ме интересира каков резултат ќе има SSD
   
 23. gokica

  gokica
  Модератор

  8,428
  10,318
  13 Јуни 2009
 24. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,557
  3,502
  11 Декември 2008
  Машко
  Малку подобри резултати, со исклучени програми, и тазе дефрагментиран

  [​IMG]
   
 25. NetworX

  NetworX
  Intern

  959
  46
  3 Мај 2009
  @olikomerc со што го дефрагментираше и колку време траеше?? :S
   
Слични теми
 1. silent_demon
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  758
 2. Zeuus
  Одговори:
  28
  Прегледи:
  2,406
 3. mkd
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  618
 4. skullmonkey
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  348
Вчитување...

Сподели

Вчитување...