• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

upWork (поранешно oDesk) (работа и повлекување пари)

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
571
711
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,960
4,232
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
28 мај 2019
52
15
Има ли некоја алтернатива за upWork бидејќи сакам да почнам да работам како freelancer, но немам 18 години а upWork ке ми го фризнат профилот ако не поднесам податоци. Имам помислено со фотошоп да ги променам годините за да имам 18, но не би сакал во матни води да навлезам. Но ако е нешто што го прават луѓе за под 18 да влезат би го направил. Дали постој некој друг сајт што не бара 18 години минимум.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,347
1,483
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
А дали е сериозна страната бидејќи единствен впечаток имам тоа како иднијци се глупираат за 1 долар.
Ако дозволуваат под 18 години значи не е до толку сериозна. Нели тоа ти требаше?
 
28 мај 2019
52
15
Ако дозволуваат под 18 години значи не е до толку сериозна. Нели тоа ти требаше?
Е да имаш право. Мислам главна цел со сето ова ми беше искуство некакво да добијам но ќе го фризнам профилот на upWork и ќе се префрлам на fiverr.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,347
1,483
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Е да имаш право. Мислам главна цел со сето ова ми беше искуство некакво да добијам но ќе го фризнам профилот на upWork и ќе се префрлам на fiverr.
Ако ти е за искуство почнувај на Fiverr одма. Има лесни задачи иако плаќањето е вообичаено $5 (од кои $1 e за Fiverr). Можеш да подесиш и за $10 и повеќе ама како почетник можеби е подобро со $5. Скоцкај го профилот и тоа што го нудиш нека биде јасно опишано. Ако ти е добар профилот мислам дека на почеток ќе го поставува твојот профил високо во Search, пошто имаат некој чуден алгоритам кој не фаворизира само етаблирани корсници (што е донекаде океј).
Имаш и peopleperhour.com а ако имаш вишок време може да пробаш и да бараш огласи на Craigslist и Reddit. Никогаш не се знае :)
 
28 мај 2019
52
15
Ако ти е за искуство почнувај на Fiverr одма. Има лесни задачи иако плаќањето е вообичаено $5 (од кои $1 e за Fiverr). Можеш да подесиш и за $10 и повеќе ама како почетник можеби е подобро со $5. Скоцкај го профилот и тоа што го нудиш нека биде јасно опишано. Ако ти е добар профилот мислам дека на почеток ќе го поставува твојот профил високо во Search, пошто имаат некој чуден алгоритам кој не фаворизира само етаблирани корсници (што е донекаде океј).
Имаш и peopleperhour.com а ако имаш вишок време може да пробаш и да бараш огласи на Craigslist и Reddit. Никогаш не се знае :)
Само уште ова да прашам ако знаеш. Има ли барања за работа на fiverr за front-end development(landing pages, 1 page sites).
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,347
1,483
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Само уште ова да прашам ако знаеш. Има ли барања за работа на fiverr за front-end development(landing pages, 1 page sites).
На Fiverr не сум уклучен две години. Не знам каква е ситуацијата сега. Кога бев активен имаше за сите :) Во секој случај ништо не те кошта да направиш добар профил и понуда (освен некој саат од твоето време).
 

FiC DoGG

On your way to fame
17 април 2007
928
907
www.behance.net
FiC DoGG's setup  
Processor & Cooler
i7 2600k Noctua NH D14
Motherboard
Asus Sabertooth P67
Storage
840 pro 128GB + 500GB HDD + 1000GB HDD
PSU
CM Real Power 550W
RAM
2x4GB DDR3 1333
Video card
Gigabyte GTX 760 2GB
Case
CM Centurion 5
Mouse
A4tech X7
Monitor
2x Dell U2412m
OS
Windows 8.1 Pro

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
960
954
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3700X + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
MSI MPG Gaming PRO Carbon
Storage
Samsung 970 Evo Plus NVMe + HDD 1TB WD EZEX
PSU
NZXT C750
RAM
Corsair Vengeance RGB Pro 64GB
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
2x Dell 27" S2721DGFA 166Hz
OS
Ubuntu / Windows
Има ли некоја алтернатива за upWork бидејќи сакам да почнам да работам како freelancer, но немам 18 години а upWork ке ми го фризнат профилот ако не поднесам податоци. Имам помислено со фотошоп да ги променам годините за да имам 18, но не би сакал во матни води да навлезам. Но ако е нешто што го прават луѓе за под 18 да влезат би го направил. Дали постој некој друг сајт што не бара 18 години минимум.
Мое мислење е да почекаш дур не наполниш 18. До тогаш учи, работи на страна од овие платформи, терај си го животот, за работа ќе дојде време. Еве на пример да речеме ќе се зачлениш некако на нив, ќе излажеш дека имаш 18 години, но како ќе ги повлечеш парите? Во банка функционална картичка/сметка нема да ти дадат под 18 години. Исто и со Payoneer, бараат верификација на лична карта. Да не збориме и за Fiverr, Upwork и сл. Сите тие имаат верификација на идентитет во која спаѓа години, скрининг дали си бил претходно баниран, дали си реален човек и сл. Значи ако ги лажираш личните податоци, кога тогаш ќе ти побараат верификација и ќе те банираат засекогаш. Најдобронамерен совет ти е да почекаш пошто вака ќе те банираат од овие платформи ради лажирање на податоци и некогаш кога ќе ги исполнуваш условите во години нема да можеш да се зачлениш. Штета би гило да си баниран од овие платформи потшо сега и во иднина најголем дел од Freelancing од ипреку нив
 
Последна промена:

Mr.Jack

Gaining Experience
9 февруари 2008
696
445
Или зачлени се со име на некој друг од семејството и користи ги нивните податоци :D Ако нема потреба од видео интервјуа или видео чат нема ни да знаат кој работи
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,960
4,232
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Или фаќај директно клиенти, отвори Инстаграм и пушти реклама на ФБ, постирај на front-end development форуми во секциите за работа итн. Не мора да се ограничуваш само на платформи како Апворк и Фивер.
Замоли некој од твоите да отворат TransferWise акаунт и користи го тоа за наплата.
 
28 мај 2019
52
15
И да направиш профил на некоја страна, како планираш да вадиш пари?
Па на fiverr неможи со која било сметка пример?
На родител не можи?
Мислењето е автоматски споено:

Мое мислење е да почекаш дур не наполниш 18. До тогаш учи, работи на страна од овие платформи, терај си го животот, за работа ќе дојде време. Еве на пример да речеме ќе се зачлениш некако на нив, ќе излажеш дека имаш 18 години, но како ќе ги повлечеш парите? Во банка функционална картичка/сметка нема да ти дадат под 18 години. Исто и со Payoneer, бараат верификација на лична карта. Да не збориме и за Fiverr, Upwork и сл. Сите тие имаат верификација на идентитет во која спаѓа години, скрининг дали си бил претходно баниран, дали си реален човек и сл. Значи ако ги лажираш личните податоци, кога тогаш ќе ти побараат верификација и ќе те банираат засекогаш. Најдобронамерен совет ти е да почекаш пошто вака ќе те банираат од овие платформи ради лажирање на податоци и некогаш кога ќе ги исполнуваш условите во години нема да можеш да се зачлениш. Штета би гило да си баниран од овие платформи потшо сега и во иднина најголем дел од Freelancing од ипреку нив
Така и ќе постапам
 
28 мај 2019
52
15
Или фаќај директно клиенти, отвори Инстаграм и пушти реклама на ФБ, постирај на front-end development форуми во секциите за работа итн. Не мора да се ограничуваш само на платформи како Апворк и Фивер.
Замоли некој од твоите да отворат TransferWise акаунт и користи го тоа за наплата.
Тоа и направив а како можам да ги префрлам парите во НЛБ банка
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,960
4,232
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Тоа и направив а како можам да ги префрлам парите во НЛБ банка
На сметката во НЛБ отвараш девизна во евра. Имаш на Transferwise опција Send Money, па после Send to Myself, внесуваш IBAN и SWIFT и си ги праќаш. Подетално за Transferwise можеш да прочиташ во темава:
 
28 мај 2019
52
15
На сметката во НЛБ отвараш девизна во евра. Имаш на Transferwise опција Send Money, па после Send to Myself, внесуваш IBAN и SWIFT и си ги праќаш. Подетално за Transferwise можеш да прочиташ во темава:
Мора ли да е во евра? Бидејќи таткоми извади, но незнам ни каква е
 

Tommy P

Intern
4 април 2011
37
35
Мора ли да е во евра? Бидејќи таткоми извади, но незнам ни каква е
Многу е попаметно да имаш да имаш во долари, затоа што немаш конверзија од долари во евра кога ке ти легнат парите. Мислам дека и самата банка ке те советува да додадеш опција за долари. Некои банки кога имаш прилив во долари, а имаш трансакциска сметка, ке ти додадат таква опција.
 

AstroBoy

Intern
29 јули 2012
181
42
Само уште ова да прашам ако знаеш. Има ли барања за работа на fiverr за front-end development(landing pages, 1 page sites).
Работам веќе година време во областа на веб-дев на upWork(PHP, html, css, js, wordpress, shopify..) и мислам дека е една од најбараните работи моментално.
Дури имам работено на сајтови на познати светски личности, што значи дека се повеќе дури и американците не плаќаат на ИТ компании туку користат фриленсери(што и мене ме зачуди). Пробај, ништо не те кошта.
За вадење пари, кога(белким) ќе дојде ред ќе ми пишеш ќе ти објаснам се што треба да знаеш, прилично лесни се процедурите.
 
28 мај 2019
52
15
Многу е попаметно да имаш да имаш во долари, затоа што немаш конверзија од долари во евра кога ке ти легнат парите. Мислам дека и самата банка ке те советува да додадеш опција за долари. Некои банки кога имаш прилив во долари, а имаш трансакциска сметка, ке ти додадат таква опција.
Пак јас. Сега имам проблем со е банкарство со нлб кај полето корисничко има што треба да венсам ?(име и презиме?) Оти на најава не бара корисничко има. Извинете ако е ретардирано прашањето.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,742
Мислења
856,576
Членови
29,747
Најнов член
Mitra1987
На врв Дно