• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

upWork (поранешно oDesk) (работа и повлекување пари)

Cryptic

Intern
10 август 2015
10
2
Дечки, има некој повлекувано директно од UpWork на наша сметка во банка? (Не преку Payoneer и остали сервиси)
 

artweb

On your way to fame
5 март 2012
1,422
690
Скопје
artweb's setup  
Processor & Cooler
I5 6500 3,2Ghz, 6mb cache
Motherboard
HP EliteDesk 800 G2 795970-001
Storage
Patriot Blast SSD 120gb
RAM
8 DDR4 2133mhz
Video card
Intel GPU on board
Case
HP EliteDesk 800 G2 Tower case
Mouse
Gigabyte AIRE M60
Keyboard
A4Tech
Monitor
LG 24MB56HQ-B
OS
Windows 10
За правни лица во банка никој не ти бара фактури и слично, само треба да им кажеш по кој основ (дејност).
Треба на сметководителот да му доставиш фактури и тој си брка со УЈП.
 

lumibi

Intern
5 јуни 2008
138
25
Кога примаш средства од правно лице од странство треба да даваш основ за истите, е сега, има банки кои ти барат да даваш основ на секој прилив (нека ме корегира некој ако знае нешто дополнително) додека во Комерцијална Банка за одредена фирма за која работиш ти бараат основ само првиот пат кога примаш средства, после другите приливи автоматски ке ти се искнижат на девизна сметка примени од истото правно лице.
 

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
921
904
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 6700K @ 4 GHz + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
Gigabyte GA-Z170X-Gaming 3
Storage
Samsung 960 EVO M.2 + HDD 1TB WD EZEX
PSU
EVGA SuperNOVA 750 G3
RAM
32GB G.Skill TridentZ DDR4 @ 3000 MHz
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
DELL UltraSharp U2412M
OS
Ubuntu
Едноставно е без проблем го направив тоа на Халк. Ако ти побараат некаков договор во нашиве банки оди на Upwork support и речиим да ти испратат договор во електронска форма потпишан. Тоа е фактички Terms of service во PDF формат на 60+ страни и најдолу има потпис од Upwork.
 
16 јануари 2019
4
2
Едноставно е без проблем го направив тоа на Халк. Ако ти побараат некаков договор во нашиве банки оди на Upwork support и речиим да ти испратат договор во електронска форма потпишан. Тоа е фактички Terms of service во PDF формат на 60+ страни и најдолу има потпис од Upwork.
Благодарам на инфото! Ти го бараа ова за потврда за прилив на сметка на физичко лице или за фирма (правно лице)?
 

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
921
904
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 6700K @ 4 GHz + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
Gigabyte GA-Z170X-Gaming 3
Storage
Samsung 960 EVO M.2 + HDD 1TB WD EZEX
PSU
EVGA SuperNOVA 750 G3
RAM
32GB G.Skill TridentZ DDR4 @ 3000 MHz
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
DELL UltraSharp U2412M
OS
Ubuntu
Благодарам на инфото! Ти го бараа ова за потврда за прилив на сметка на физичко лице или за фирма (правно лице)?
Да. Бараат пошто мора законски да се утврди од кај потекнуваат средствата и за кого се, ова е само еднаш и после откако ќе ти го верификуваат Upwork ќе можеш од Upwork нонстоп да примаш без документот. За други испраѓачи пак ќе треба документ. Ова е во сите банки така, имам и во НЛБ сметка истото и таму, прв пат кога ќе добиеш прилив од некоја компанија мора и договор да им однесеш или некаква потврда да знаат дека парите се за тебе и се вистина од таа компанија што ти има пратено.
 

artweb

On your way to fame
5 март 2012
1,422
690
Скопје
artweb's setup  
Processor & Cooler
I5 6500 3,2Ghz, 6mb cache
Motherboard
HP EliteDesk 800 G2 795970-001
Storage
Patriot Blast SSD 120gb
RAM
8 DDR4 2133mhz
Video card
Intel GPU on board
Case
HP EliteDesk 800 G2 Tower case
Mouse
Gigabyte AIRE M60
Keyboard
A4Tech
Monitor
LG 24MB56HQ-B
OS
Windows 10
Јас повлекувам во НЛБ на сметка на фирма, никогаш не ми побарале никаков документ.
 

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
921
904
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 6700K @ 4 GHz + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
Gigabyte GA-Z170X-Gaming 3
Storage
Samsung 960 EVO M.2 + HDD 1TB WD EZEX
PSU
EVGA SuperNOVA 750 G3
RAM
32GB G.Skill TridentZ DDR4 @ 3000 MHz
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
DELL UltraSharp U2412M
OS
Ubuntu

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,217
27,773
kalco.ru
Дали на некој му се појавила новата опција на апворк што е за креирање проект like a fiverr?
Ама буквално истото како на fiverr е. Може да е ок ствар ја прикачив еден ГИГ чека одобрување. па да видиме можда ќе има купувања и од таму.
 

Маша

Practice makes perfect
24 април 2007
430
1,094
Дали на некој му се појавила новата опција на апворк што е за креирање проект like a fiverr?
Ама буквално истото како на fiverr е. Може да е ок ствар ја прикачив еден ГИГ чека одобрување. па да видиме можда ќе има купувања и од таму.
What is Project Catalog?
We developed this offering in response to feedback from our community. Freelancers told us that they want to work on projects that closely align within their work and rate expectations, while clients have told us they want an easier way to get started with freelancers. WIth Project Catalog, you can set expectations about cost, timeline, and deliverables and simplify how clients locate the skills they need for their project. In general, the idea is that freelancers pre-define everything upfront and interested clients can buy it, cutting down on the back and forth that often needs to occur before a project begins.

Do I need to spend Connects with this new offering?
No. Since clients will be reaching out to you about your offered projects, no Connects will be needed.
 

Cryptic

Intern
10 август 2015
10
2
Дечки, за Wire transfer директно од UpWork на лична сметка (не фирма), освен тие 30$ fee од UpWork има ли некои други fees?
 

mkextremer

Practice makes perfect
4 февруари 2014
1,175
1,032
Дечки, за Wire transfer директно од UpWork на лична сметка (не фирма), освен тие 30$ fee од UpWork има ли некои други fees?
Ако си повлечиш на девизна (ЕУР/УСД) нема да имаш скриени провизии.
 

Balea

Intern
27 октомври 2019
3
0
Пријатели, здраво!

Неколку години работам на Upwork, повлекувам пари на Payoneer. И со картицата купувам, вадам кеш од банкомати тука и во странство.

Некој да сподели искуство со повлекување пари од Upwork со Wire Transfer дирекно на девизна сметка лична (физичко лице) во НЛБ или друга банка?

Некој да сподели искуство со повлекување пари од Upwork со Wire Transfer дирекно на девизна сметка на фирма (правно лице) во НЛБ или друга банка?

Бараат потекло на пари? УЈП? Фактури?

Прашав сметководители и во банка... ми рекоа, немале појма што треба од документи. Буквален одговор: „Повлечи... па ке видиме како-што кога ќе стигнат...“

Секоја информација е добредојдена

Ви благодарам однапред
Да си жив и здрав што праша, идам да прашам скроз за истото. Фала ти и тебе и на сите други што одговориле. :D

Чисто информативно (ако сум офтопик нека преместат) дали планираш да отвораш фирма и да го поврзеш Upwork со девизната сметка на правното лице, т.е. на фирмата? Пиши ми ако си тргнат по тој пат, исто сум и јас, би било убаво да се консултираме.
 

MilMil1998

Intern
4 декември 2020
1
0
Дечки здраво, јас пред кратко време почнав да работам на Upwork, а парите ги вадам од Payoneer картичка. Денес пробав да извадам 6000 денари, а на Payoneer акаунтот добив нотофикација дека се извлечени 141 долар, односно 7100 денари. Провизија од 1100 денари. Парите ги вадев од банкомат на Уни банка. Дали може некој совет во врска со тоа кои банки земаат најмала провизија?
Ова прашање сигурно е веќе дискутирано овде, но не успеав да пронајдам ништо.
 

Nethervor

Gaining Experience
19 јули 2013
132
186
Дечки здраво, јас пред кратко време почнав да работам на Upwork, а парите ги вадам од Payoneer картичка. Денес пробав да извадам 6000 денари, а на Payoneer акаунтот добив нотофикација дека се извлечени 141 долар, односно 7100 денари. Провизија од 1100 денари. Парите ги вадев од банкомат на Уни банка. Дали може некој совет во врска со тоа кои банки земаат најмала провизија?
Ова прашање сигурно е веќе дискутирано овде, но не успеав да пронајдам ништо.
Почекај да се реализира трансакцијата целосно. И мене неколку пати ми се имаше случено да покаже поголема сума во долари, но кога конечно се реализира трансакцијата се нормализира.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,573
3,732
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Парите ги вадев од банкомат на Уни банка. Дали може некој совет во врска со тоа кои банки земаат најмала провизија?
Стопанска Банка моментално не зима ништо. Порано беше НЛБ ама додадоа провизија од 300 денари. Преку Уни јас немам пробано.
Пејонир зима $3.15 долари за вадење од банкомат и мислам (нека ме корегира некој ако не е така) 2% за конверзија во денари.
 

artweb

On your way to fame
5 март 2012
1,422
690
Скопје
artweb's setup  
Processor & Cooler
I5 6500 3,2Ghz, 6mb cache
Motherboard
HP EliteDesk 800 G2 795970-001
Storage
Patriot Blast SSD 120gb
RAM
8 DDR4 2133mhz
Video card
Intel GPU on board
Case
HP EliteDesk 800 G2 Tower case
Mouse
Gigabyte AIRE M60
Keyboard
A4Tech
Monitor
LG 24MB56HQ-B
OS
Windows 10

mile0

Intern
3 февруари 2012
5
1
Дали на парите што стигаат на пејонир плаќате данок? или само плаќате данок на парите на вајр транфер во банка
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,245
1,344
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
^
ова како да прашаш - дали вие ги почитувате сообраќајните знаци и правила? Некој ги почитува, некој не - од тоа колку луѓе почитуваат ти зависи дали и ти ќе почитуваш?
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,245
1,344
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Не постои заедница на фриленсери. Некој плаќа, некој не.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,096
Мислења
838,448
Членови
29,012
Најнов член
Ivan1985
На врв Дно