• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Transferwise - општа тема

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,511
3,254
Треба да наведеш дека за картичка треба да имаш странски документи, дека за Македонија неможе картичка.
 

manja

Intern
20 февруари 2020
4
0
Но пошто ја немаш нивната Net+ картичката (која е поврзана со сите твои сметки од TW) немаш начин како да ги трошеш парите, освен:
1. Да си ги повлечеш на банкарска сметка у МК.
едно појаснување овде, ако може. за да си ги префрлам од TW на банкарска с-ка во мк, не ми треба картичка?
 

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1,099
1,357
едно појаснување овде, ако може. за да си ги префрлам од TW на банкарска с-ка во мк, не ми треба картичка?
Точно. Врзи си ја МК банкарска сметка со TW и направи си трансфер сам на себе.
Е после тоа, банките што како ќе ти бараат документи - извести не тука :)
 

martin24321

Intern
19 јануари 2020
13
1
А ако си ги повлечеш после на твојата мк банкарска сметка овие нашиве провизија колку зимаат у % од вкупниот износ на парите шо ги префрлаш на пример комерцијална банка знае некој?
 

manja

Intern
20 февруари 2020
4
0
Може да се направи акаунт со македонска адреса, но кога ќе нарачувате картичка мора да одберете држава што е поддржана. Испораката може да биде било каде по ваша желба од поддржаните држави, но откако ќе ја платите пред да биде испорачана ќе мора да закачите идентификација каде ќе докажете дека имате валидни документи за картичката.
Значи и да ја нарачам да ми стигне во некоја ЕУ држава, не мора да докажам дека сум резидент таму? Што значи "дека имате валидни документи за картичката"? Македонските документи со кои сум ја отворила с-ката на TW?
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,511
3,254
Валидни документи од државите каде картичката е поддржана. Живееш во Македонија, имаш Бугарски и сл. документи, поднесуваш барање за картичка со другите документи не македонските, бидејќи испорака нема до Македонија можеш да ја добиеш на некоја друга адреса но пред да ти ја испратат мора скен од валидни документи.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,340
1,477
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Апдејт - стигнаа парите т.е. уште не се до крај стигнати (пишува статус: внесен чека контрола). Пратени од странски клиент (на два пати различни суми во ЕУР) поради негови сметководствени потреби на моја девизна сметка во НЛБ (во ЕУР) преку TransferWise. Иако се различни суми, прво TransferWise земал по едно евро за двете транскации. Второ, странската банка што ја искористил TransferWise (во случајов некоја белгиска банка) земала 15 евра од транскација (значи без ралика на сумата). НЛБ пишува дека нема да земат ништо ама ќе чекам да се реализира целосно трансакцијата да не има некое изненадување. :)
 

kristijan_m75

Gaining Experience
22 март 2016
602
393
Апдејт - стигнаа парите т.е. уште не се до крај стигнати (пишува статус: внесен чека контрола). Пратени од странски клиент (на два пати различни суми во ЕУР) поради негови сметководствени потреби на моја девизна сметка во НЛБ (во ЕУР) преку TransferWise. Иако се различни суми, прво TransferWise земал по едно евро за двете транскации. Второ, странската банка што ја искористил TransferWise (во случајов некоја белгиска банка) земала 15 евра од транскација (значи без ралика на сумата). НЛБ пишува дека нема да земат ништо ама ќе чекам да се реализира целосно трансакцијата да не има некое изненадување. :)
Кога ќе ти легнат на сметка тогаш ќе ти земат провизија за водење девизна сметка бла бла,исто мислам и за самата трансакција имаат фиксна сума од мин 500ден или ако е повисока сума некој постотак...Бар така е за правни лица.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,340
1,477
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Кога ќе ти легнат на сметка тогаш ќе ти земат провизија за водење девизна сметка бла бла,исто мислам и за самата трансакција имаат фиксна сума од мин 500ден или ако е повисока сума некој постотак...Бар така е за правни лица.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
Тоа изгледа за правни лица важи. Парите стигнаа целосно на сметkа со нула провизија од страна на НЛБ. Уште да можеше и таа провизија од странската банка да се избегне ќе беше супер :)
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,340
1,477
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Сега можи да се потврди тоа што го зборував погоре дека НЛБ не наплаќа провизија.

Sent from my GM1910 using Tapatalk
Денес ми стигна за двете трансакции по 50 денари провизија дека ми наплатиле од НЛБ. Изгледа виделе дека ги фалиме, па да земат за кафе барем :)
 

goran_oh

Practice makes perfect
26 април 2013
1,429
1,198
Ohrid
Денес ми стигна за двете трансакции по 50 денари провизија дека ми наплатиле од НЛБ. Изгледа виделе дека ги фалиме, па да земат за кафе барем :)
Ги подигна средствата или уште се на сметка?

Sent from my GM1910 using Tapatalk
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,340
1,477
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Ги подигна средствата или уште се на сметка?

Sent from my GM1910 using Tapatalk
На сметка се и не планирам да ги подигам :). Во моментов чекам од УЈП да ми одобрат да им платам данок.
 

goran_oh

Practice makes perfect
26 април 2013
1,429
1,198
Ohrid
На сметка се и не планирам да ги подигам :). Во моментов чекам од УЈП да ми одобрат да им платам данок.
Чудно мене во неколку наврати пратени средства не ми наплатиле ништо,последно пратив пред два месеци,изгледа почнати се сега скоро да наплаќаат.

Sent from my GM1910 using Tapatalk
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,945
4,208
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
@Ragnar извини не памтам дали беше спомнато претходно, на девизна ти легнаа директно во странската валута или во денари? Ако се во денари можеби поради конверзијата наплатиле по 50 денари.

Нема врска видов неколку поста погоре дека биле на девизна.
 

ssaso

Intern
25 ноември 2010
31
3
Многу добро искуство имав со TW, одма ми одобрија и ЕУР баланс и картичка ми пратија на адреса во странство, а иначе Македонскиов пасош го искористив како верификација секаде. Интересно е шо не му ни пратив некој документ од адресата во странство. Картицата треба да стигне деновиве, испратена е од пред 1 месец скоро.
 

metahuman

Intern
23 септември 2019
42
24
Ми бара да внесам минимум 20 евра на акаунтов за да го верификувам. Плус верификација на идентитет со лична карта.

Кај сите е оваа процедура за одобрување на EUR balance?

 
Последна промена:

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,340
1,477
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Да.
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,945
4,208
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
@metahuman Мене ми бараа скен од лична карта, кога тоа го одобрија бараа пак скен или слики од лична карта плус селфи :). Ама експресно одобрија во следните 5 минути. Рачунај дека тие 20 евра нема да можеш целосно да си ги вратиш бидејќи ќе се изгуби некој денар во конверзија и провизија.

Знам дека одамна реков дека ќе споделам искуство и јас кога ќе имам прилив ама со клиентов продолживме преку Xoom. За некоја недела ќе ми плати преку Transferwise па ќе кажам како поминало.
За да се подготвам во НЛБ отворив девизна во AUD, таа на шалтер ми објаснуваше дека кога ќе бидат пратени парите ќе сум требал да одам до експозитура кај што работат со девизи за да потпишам некој налог дека одобрувам примање на средствата. Од пејпал претходно сум повлекувал во долари и ниту сум имал девизна ниту сум потпишувал нешто. Ќе видиме овој пат.
 

Blagojcebt

Intern
1 септември 2009
124
48
Дали можи да ги чуваш средствата на акаунтот и да ги испратиш на друг акаунт ?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,686
Мислења
855,706
Членови
29,734
Најнов член
Анита Јан
На врв Дно