• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

upWork (поранешно oDesk) (работа и повлекување пари)

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,698
3,870
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Ми стигна покана за Upwork Skill Certification, дали некој го има поминато ова?
Сам да си одговорам и да споделам доколку некој го интересира. После процес на евалуација кој траеше скоро месец дена, на профилот во полето за сертификации ставаат значка Skill Certification во зависност од вашата област на работа. Јас мислев ќе има некој беџ горе како Top Rated што е, но нема, само ова е.

Screenshot 2021-02-11 173830.png
 

artweb

On your way to fame
5 март 2012
1,424
692
Скопје
artweb's setup  
Processor & Cooler
I5 6500 3,2Ghz, 6mb cache
Motherboard
HP EliteDesk 800 G2 795970-001
Storage
Patriot Blast SSD 120gb
RAM
8 DDR4 2133mhz
Video card
Intel GPU on board
Case
HP EliteDesk 800 G2 Tower case
Mouse
Gigabyte AIRE M60
Keyboard
A4Tech
Monitor
LG 24MB56HQ-B
OS
Windows 10
како се одвиваше самиот процес на евалуација, во што се состоеше?
Решаваше некакви тестови, те итервјуираа итн?
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,698
3,870
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
како се одвиваше самиот процес на евалуација, во што се состоеше?
Решаваше некакви тестови, те итервјуираа итн?
Не, ништо, само во два наврати ме известија дека нивни "експерти" од конкретната област го прегледуваат профилот и портфолиото.
Малку покасно вчера ми стигна мејл дека добивам и некои други поволности.

Screenshot 2021-02-12 130948.png

За тоа "Expert-Vetted" треба интервју.
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,280
1,361
NLB девизната сметка ти е само потсметка на трансакциската, т.е. имаш ист број на сметка 210... само на крајот има текст кој завршува во MKD, EUR ...

Swift кодот на НЛБ е
TUTNMK22

Додека IBAN
MK07 и во продолжеток целата трансакциска (без MKD, EUR...), Промер MK07210...
 
28 мај 2019
51
13
Ми треба мал совет околу еден џоб што го имам добиено да upwork (се работи за легалноста на работата) ако може да ми помогни некој во порака.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,698
3,870
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Најјак оглас што го имам видено на Upwork. Се прашувам колку апликанти ќе има :ROFLMAO:

Screenshot 2021-03-12 112936.jpg
 

KingsGambit

Intern
25 март 2021
2
0
Здраво фриленсери..
Почнав пред година дена да работам на upwork али по една завршена работа ми стигна барање за ID verification. Не ја направив бидејки паузирав од фриленсиногт но сега се враќам пак и потребно е да ја извршам бидејки неможам да си барам работа.
Дали знаете како оди видео верификацијата? Што те прашуваат и слично?

И дали може да им пратам слика од fake ID т.е да изменам на некои ситни работи на мојата пр. год на рагање и слично и да им ја пратам сликата од ID-то? Малку сум параноја кога станува збор за споделување на лични информации на интернет па затоа прашувам дали имам опција така да направам некако...

Ви благодарам и успешна работа.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,251
28,499
kalco.ru
Дали знаете како оди видео верификацијата? Што те прашуваат и слично?
Да знаеме, Верификацијата трае 30-тина секунди, и најчесто те прашуваат прашања кои ги имаш наведено на твојот профил како адреса, датум на раѓање и слично.

И дали може да им пратам слика од fake ID т.е да изменам на некои ситни работи на мојата пр. год на рагање и слично и да им ја пратам сликата од ID-то? Малку сум параноја кога станува збор за споделување на лични информации на интернет па затоа прашувам дали имам опција така да направам некако...
Не е препорачливо да правиш такви срања. Претпоставувам си полнолетен/на и бидејѓи работиш во ИТ светот знаеш дека со самото тоа што си се конектирал/а на интернет за тебе нема веќе приватност.
Стотици илјади луѓе до сега се имаат верификуван на апворк, не гледам проблем.

Со фејк можеш само да го изгубиш акаунтот за секогаш (читај да те банираат)
 

Tommy P

Intern
4 април 2011
37
35
Сам да си одговорам и да споделам доколку некој го интересира. После процес на евалуација кој траеше скоро месец дена, на профилот во полето за сертификации ставаат значка Skill Certification во зависност од вашата област на работа. Јас мислев ќе има некој беџ горе како Top Rated што е, но нема, само ова е.

Погледнете го атачментот 97255
Koлку време си на платформата, и дали имаш работено за Enterprise клиент? Колку работи имаш комплетирано? Извини за сите прашања, се обидувам да дознаам како да ја добијам таа покана за Expert Vetted статус.

Имам доста искуство во една од оние професии за кои го нудат овој статус.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,698
3,870
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Koлку време си на платформата, и дали имаш работено за Enterprise клиент? Колку работи имаш комплетирано? Извини за сите прашања, се обидувам да дознаам како да ја добијам таа покана за Expert Vetted статус.

Имам доста искуство во една од оние професии за кои го нудат овој статус.
Да, со оваа сертификација викаат дека имаш приоритет, ама мислам дека не е задолжителна за да ти пратат покана за Expert Vetted.

Инаку јас да ти кажам искрено не се ни трудам многу околу Upwork последниов период, провизиите ми се превисоки и гледам да фаќам сам клиенти од други места. Последнава година имам само еден long term клиент и имав еден краткорочен проект. Така да и јас малку се изненадив кога ми стигна поканата за Upwork Skill Certification.

Инаку на платформата сум од 2015-та, немам работено за Enterprise клиент, имам комплетирано 26 работи (меѓутоа многу од нив се со континуирани milestones), фидбек скорот ми е 100% и имам Top Rated статус мислам дека веќе 3 години, иако го губев па го враќав неколку пати.
 

KingsGambit

Intern
25 март 2021
2
0
Да знаеме, Верификацијата трае 30-тина секунди, и најчесто те прашуваат прашања кои ги имаш наведено на твојот профил како адреса, датум на раѓање и слично.Не е препорачливо да правиш такви срања. Претпоставувам си полнолетен/на и бидејѓи работиш во ИТ светот знаеш дека со самото тоа што си се конектирал/а на интернет за тебе нема веќе приватност.
Стотици илјади луѓе до сега се имаат верификуван на апворк, не гледам проблем.

Со фејк можеш само да го изгубиш акаунтот за секогаш (читај да те банираат)
Да, да... Годините не се проблем, ми беше мене за матичен бр, бр на лична карта и слично ... Инаку полнолетен сум.
И да, коа ќе размислиш, приватноста ни е ојдена у .... Сите работи се веќе онлајн од трансакциски сметки итн итн...
Фала ти сепак на одговорот.
 

ifobt

Gaining Experience
26 март 2015
106
125
Здраво на сите,

После 7 год откако го имам акаунтот на апворк, конечно месецов се закренав да го разработам и ја завршив првата работа.

Околу префрлања на средствата ќе оди преку пејонир. Е сега, дали е поисплатливо тие пари да ги префрлам од пејонир на сметка на Халк или да се подигнуваат директно од банкоматите низ земјата?

И околу плаќањето данок во ујп, дали знаете кој обрасци се пополнуваат и дали го правите тоа на крај на месец или после секое добивање пари на пејонир после завршена работа.

Фала и поздрав.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,292
1,376
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Здраво на сите,

После 7 год откако го имам акаунтот на апворк, конечно месецов се закренав да го разработам и ја завршив првата работа.

Околу префрлања на средствата ќе оди преку пејонир. Е сега, дали е поисплатливо тие пари да ги префрлам од пејонир на сметка на Халк или да се подигнуваат директно од банкоматите низ земјата?

И околу плаќањето данок во ујп, дали знаете кој обрасци се пополнуваат и дали го правите тоа на крај на месец или после секое добивање пари на пејонир после завршена работа.

Фала и поздрав.
Ако префрлаш во банка од Апворк зошто би префрлал прво на пејонир па во банка? Префрли си ги директно од Апворк во банка.
Што се однесува до исплатливост, секако дека ако не планираш да плаќаш данок поисплатливо е да вадиш од банкомат преку пејонир (не плаќаш данок 10% иако губиш 2-3% од тие конверзии во валути кои не би ги имал ако праќаш директно на банкарска сметка, значи ако праќаш директ во банка ќе ти испаднат некаде 7-8% помалку отколку да вадиш на банкомат). Се разбира ако не плаќаш данок го кршиш законот па ти види колку се исплати ризикот за тие 7-8%. Мој совет е да си ги вадиш директно на сметка и да плаќаш данок. Што се однесува до УЈП и плаќањето има посебна тема. (Овде прочитај ја цела последна страна )
 

causevd

Gaining Experience
4 октомври 2011
449
374
causevd's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4790K 4.0GHz Quad-Core Processor
Motherboard
Asus Z97-DELUXE(NFC&WLC) ATX LGA1150 Motherboard
Storage
Western Digital Caviar Blue 1TB 3.5" 7200RPM & Corsair Force LE 240GB 2.5" SSD
PSU
Cooler Master 650W 80+ Gold Certified Fully-Modular ATX Power Supply
RAM
G.Skill Sniper Series 16GB (2 x 8GB) DDR3-2400
Video card
Asus GeForce GTX 980 Ti 6GB STRIX Video Card
Case
Fractal Design Define R5 (White) ATX Mid Tower Case
Mouse
MSI Clutch GM50
Keyboard
G Skill KM570X
Monitor
IIyama G-master GB2488HSU-B3
OS
Windows 10 Pro
Здраво на сите,

После 7 год откако го имам акаунтот на апворк, конечно месецов се закренав да го разработам и ја завршив првата работа.

Околу префрлања на средствата ќе оди преку пејонир. Е сега, дали е поисплатливо тие пари да ги префрлам од пејонир на сметка на Халк или да се подигнуваат директно од банкоматите низ земјата?

И околу плаќањето данок во ујп, дали знаете кој обрасци се пополнуваат и дали го правите тоа на крај на месец или после секое добивање пари на пејонир после завршена работа.

Фала и поздрав.
Еве од лично искуство до сега што сум имал. Најисплатливо ти е да ги повлекуваш парите директно во банка а си платиш 10% данок на тие пари и после тоа троши си каде сакаш. (Upwork > Банка) наместо да одиш (Upwork > Payoneer > Банка, ова нема логика).

Додека пак со Пејонир приказната е друга. Годишно плаќаш $30 за оддржавка на картичката, плус кога повлекуваш од Upwork на Payoneer ти земаат $1 Upwork. Секој пат кога вадиш од банкомат ти се фаќа околу 4%. Исто така доколку ја користиш нивната картичка за пазарување/онлајн плаќања, на секое плаќање ти зема по 3.5%
 

whiterabbit

Gaining Experience
20 мај 2020
180
140
И околу плаќањето данок во ујп, дали знаете кој обрасци се пополнуваат и дали го правите тоа на крај на месец или после секое добивање пари на пејонир после завршена работа.
Фала и поздрав.
Јас го правев на секое примање пари на Пејонир, ама за да не трошам но стоп на банкарски провизии, почнав да пријавувам кога ќе ги префрлам парите на сметка во банка, еднаш на 2,3 месеци.

Околу исплатливост, како што пишаа 4% ти е банкомат, 15$ повлекување во банка до 10.000$ и 10% данок кој е законска обврска без разлика како ти се повлечени, пресметај со како ти одговара повеќе.

П.С. провери дали халк работат со Пејонир, често се жалеа луѓе дека малите банки прават проблем за тие приливи.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,698
3,870
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Upwork -> Банка = $30 провизија за секоја трансакција.
Upwork -> Payoneer -> Банка = $1 провизија од Upwork + $15 долари провизија за секоја трансакција, + $30 долари годишно за картичката.
Upwork -> Payoneer -> Банкомат = $1 провизија од Upwork + $3.15 провизија за повлекување од банкомат + околу 3.5% провизија за конверзија на валута + $30 долари годишно за картичката.
Do the math.
 

ifobt

Gaining Experience
26 март 2015
106
125
Фала ви на сите за одговорите. Изгледа ќе одам со опцијата Upwork -> Банка.

Поздрав
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,565
Мислења
846,630
Членови
29,351
Најнов член
Catcatcat
На врв Дно