1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Samsung паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 30 Септември 2014.

1. eX3v1l

eX3v1l
    On your way to fame

1,116
    682
    2 Мај 2011
    Голема е веројатноста кога Јабуката ке извади таков телефон дека ке почне масовно да се користи, до тогаш е лош дизајн.

На Happy му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Happy

Happy
    Gaining Experience

1,077
    440
    21 Јуни 2010
    Wellness советник
    Точка во екранот потсетува на мртви пиксели.
    И јас би играл на опција мехначки дел во споредба со решението на Самсунг на проблем што и не постоел.

Самсунг и Ејпл се најголема сила и диктираат темпо, што не значи дека се најдобри. Раката им фаќа најдалеку, затоа.

Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација

На boriseto му/ѝ се допаѓа ова.
  3. boriseto

boriseto
    Gaining Experience

320
    270
    7 Јули 2013
    Машко
    Јас чекам да усовршат under display camera. Веќе пуштија неколку прототипи ланската година. Штом оваа нема никој ништо, претпоставувам дека се работи на тој случај.

На Happy му/ѝ се допаѓа ова.
  4. fuzzjaw

fuzzjaw
    Practice makes perfect

1,196
    1,843
    13 Јануари 2014
    Машко
    Не е баш на место споредбава, амортизер на велосипед може да се изгребе (и тоа прилично лесно) ако ти чукне камен во него. Треба да е прилично силен удар, ама се гребат полесно отколку што мислиш. Работата со подвижните камери е што телефонот ти стои в џеб, кај што имаш прашина и микрочестички што можат релативно лесно да ја изгребат.

5. DemoUser

DemoUser
    On your way to fame

830
    768
    27 Април 2010
    Машко
    Март месец ќе ги има али тоа само за тие што сакаат да се окозат од стартот и што ќе нарачаат однапред.

На Transporter444 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Happy

Happy
    Gaining Experience

1,077
    440
    21 Јуни 2010
    Wellness советник
    Држи вода ова што го кажуваш. Ама исто држи вода дека секое стакло се гребе во џеб од микрочестици.

Се зависи што стакло се користи и колку е квалитетно а.к.а од кристали на сафир, како што беше кај стар HTC телефон.

Apple и за тоа излажаа лОл.

View: https://youtu.be/yvlYOOLmxgw

Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација

На fuzzjaw му/ѝ се допаѓа ова.
  7. psyside

psyside
    Rising Star

26,365
    27,058
    4 Септември 2008
    Единствен проблем со точката на S20, е само една работа, а тоа е што cast на TV заради таа точка (на 3 уреда до сега) ти се кине едно 20% од сликата, од сите страни еднакво.

Друг проблем нема, толку е ситна што не се ни приметува, кај S10 + е друго.

8. boriseto

boriseto
    Gaining Experience

320
    270
    7 Јули 2013
    Машко
    Немаш опција уредот да се прилагоди по телевизорот? Кај мене таблетот ја менува резолуцијата

9. psyside

psyside
    Rising Star

26,365
    27,058
    4 Септември 2008
    Хммм, немам разгледано ќе се обидам. Се работи за 4K TV. Кај тебе таа опција е во сетинзи или? прави ли дисторзија?

10. Скоти

Скоти
    On your way to fame

292
    635
    15 oктомври 2013
    Машко
    А дека кај ултрата се полни, многу убаво изгледа.

11. psyside

psyside
    Rising Star

26,365
    27,058
    4 Септември 2008
    Не изгледа многу убаво, ама поубаво од S20

12. psyside

psyside
    Rising Star

26,365
    27,058
    4 Септември 2008
  13. Borsa

Borsa
    On your way to fame

950
    683
    10 oктомври 2011
    Машко
    Машински дизајн
    А што очекуваше!?
    Според мене за едно 2години може ќе има некој добар дисплеј на преклоп, до тогаш се ќе биде како самсунгов.

14. mdeni

mdeni
    Unstoppable

3,468
    3,187
    24 Септември 2012
    Попап камера може да е фејл само за задни камери. За селфи е идеално решени зошто постојат 2 типа на корисници на селфи камери:

1. Луѓе кој не ја користат селфи камерата скоро никогаш, и согласно тоа не им е битно дали ќе се изгребе, а и не ја ни отвараат за да им е гајле.

2. Луѓе кои ја користат селфи камерата. За овие луѓе последно на листата важни работи е дали се изгребала камерата за селфи бидејќи штом им треба селфи камера јасно е дека се работи за инфлуенсерка или блогерка и сите пропратни епитети кои ќе ги прескокнам.

Така дa Win-Win-Win. Ем првите задоволни, ем вторите задоволни, ем ние задоволни што немаме дупки по екраните.

На Happy, bobson, mkd и уште 3 други им се допаѓа ова.
  15. mkgunner

mkgunner
    Gaining Experience

188
    93
    29 oктомври 2008
    Машко
    ИТ сервисер
  16. deni.mitev

deni.mitev
    Gaining Experience

631
    323
    7 oктомври 2014
  17. DonFrozex

DonFrozex
    Practice makes perfect

938
    1,130
    9 Јуни 2011
    Машко
    Најдов понуда за Samsung A90 5G од МедиаМаркт.де за 400 еуричи, па сакам да ве прашам што мислите за телефонов, дали вреди да се земе?
    Едини проблем што го гледам моментално е што е Single-SIM...

18. gremlin

gremlin
    Practice makes perfect

2,319
    1,773
    18 oктомври 2009
    Машко
    IT
    Флегшип чипсет SD855 со 5G модем, тело и екран од А70, камери од A50s/А51 ... ако го зимаш ради 5G јас би го почекал А71 5G.
    Добра зделка имајки предвид дека кај нас за тие пари добиваш само А71 со SD730 , плус А90 подржува DEX ако тоа нешто ти значи.

На DonFrozex му/ѝ се допаѓа ова.
  19. psyside

psyside
    Rising Star

26,365
    27,058
    4 Септември 2008
    Што друго има за таа цена?

20. fuzzjaw

fuzzjaw
    Practice makes perfect

1,196
    1,843
    13 Јануари 2014
    Машко
    Што станува со ваквите на кои сепак им треба предната камера за, на пример, face unlock? Ретко ја користам за фотографии, ама за ова ми треба често, па не би да е оштетена.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk

21. mdeni

mdeni
    Unstoppable

3,468
    3,187
    24 Септември 2012
    За фејс анлок си работи камерата иако има грепки. Реално и онака си работи имала или немала грепки. Само нема да „изгледа убаво“. Во секој случај ќе изгледа многу поубаво од екран со дупка.

22. fuzzjaw

fuzzjaw
    Practice makes perfect

1,196
    1,843
    13 Јануари 2014
    Машко
    Си работи, да, ама пак е подвижен дел што го отвараш и затвараш по 50тина пати на ден, и има голема шанса тие микрочестички и ситни камчиња да го оштетат beyond repair.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk

На GGTT1 му/ѝ се допаѓа ова.
  23. gremlin

gremlin
    Practice makes perfect

2,319
    1,773
    18 oктомври 2009
    Машко
    IT
    Зависи јас дали еднаш неделно ја користам или не, не ми се изгребала до сега еве 6-ти месец но пошто нема IP рејтинг собира прашина доста треба да ја чистам често, претпостсвувам онеплус нема ваков проблем.
    Друг социјален проблем е што сите околу тебе ќе разберат дека си уклучил селфи камера :).

На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
  24. boriseto

boriseto
    Gaining Experience

320
    270
    7 Јули 2013
    Машко
    Како попап ми излегува од самсунгот.
    20200217_094443.jpg

На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
  25. DonFrozex

DonFrozex
    Practice makes perfect

938
    1,130
    9 Јуни 2011
    Машко
    Абе го има и Ми Ноте 10 нели, но жени како жени, сакат нешто познато име да звуче..
    Но имајки предвид дека камерата на Ноте 10-ката е подобра, мислам дека сепак ќе се одлуче за него наместо А90-кава...

Сподели

Вчитување...