1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Samsung паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 30 Септември 2014.

 1. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,116
  682
  2 Мај 2011
  Голема е веројатноста кога Јабуката ке извади таков телефон дека ке почне масовно да се користи, до тогаш е лош дизајн.
   
  На Happy му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  1,077
  440
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Точка во екранот потсетува на мртви пиксели.
  И јас би играл на опција мехначки дел во споредба со решението на Самсунг на проблем што и не постоел.

  Самсунг и Ејпл се најголема сила и диктираат темпо, што не значи дека се најдобри. Раката им фаќа најдалеку, затоа.

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
  На boriseto му/ѝ се допаѓа ова.
 3. boriseto

  boriseto
  Gaining Experience

  320
  272
  7 Јули 2013
  Машко
  Јас чекам да усовршат under display camera. Веќе пуштија неколку прототипи ланската година. Штом оваа нема никој ништо, претпоставувам дека се работи на тој случај.
   
  На Happy му/ѝ се допаѓа ова.
 4. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  1,198
  1,847
  13 Јануари 2014
  Машко
  Не е баш на место споредбава, амортизер на велосипед може да се изгребе (и тоа прилично лесно) ако ти чукне камен во него. Треба да е прилично силен удар, ама се гребат полесно отколку што мислиш. Работата со подвижните камери е што телефонот ти стои в џеб, кај што имаш прашина и микрочестички што можат релативно лесно да ја изгребат.
   
 5. DemoUser

  DemoUser
  On your way to fame

  832
  768
  27 Април 2010
  Машко
  Март месец ќе ги има али тоа само за тие што сакаат да се окозат од стартот и што ќе нарачаат однапред.
   
  На Transporter444 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  1,077
  440
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Држи вода ова што го кажуваш. Ама исто држи вода дека секое стакло се гребе во џеб од микрочестици.

  Се зависи што стакло се користи и колку е квалитетно а.к.а од кристали на сафир, како што беше кај стар HTC телефон.

  Apple и за тоа излажаа лОл.


  View: https://youtu.be/yvlYOOLmxgw

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
  На fuzzjaw му/ѝ се допаѓа ова.
 7. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,373
  27,064
  4 Септември 2008
  Единствен проблем со точката на S20, е само една работа, а тоа е што cast на TV заради таа точка (на 3 уреда до сега) ти се кине едно 20% од сликата, од сите страни еднакво.

  Друг проблем нема, толку е ситна што не се ни приметува, кај S10 + е друго.
   
 8. boriseto

  boriseto
  Gaining Experience

  320
  272
  7 Јули 2013
  Машко
  Немаш опција уредот да се прилагоди по телевизорот? Кај мене таблетот ја менува резолуцијата
   
 9. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,373
  27,064
  4 Септември 2008
  Хммм, немам разгледано ќе се обидам. Се работи за 4K TV. Кај тебе таа опција е во сетинзи или? прави ли дисторзија?
   
 10. Скоти

  Скоти
  On your way to fame

  293
  636
  15 oктомври 2013
  Машко
  А дека кај ултрата се полни, многу убаво изгледа.
   
 11. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,373
  27,064
  4 Септември 2008
  Не изгледа многу убаво, ама поубаво од S20
   
 12. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,373
  27,064
  4 Септември 2008
 13. Borsa

  Borsa
  On your way to fame

  950
  683
  10 oктомври 2011
  Машко
  Машински дизајн
  А што очекуваше!?
  Според мене за едно 2години може ќе има некој добар дисплеј на преклоп, до тогаш се ќе биде како самсунгов.
   
 14. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,469
  3,190
  24 Септември 2012
  Попап камера може да е фејл само за задни камери. За селфи е идеално решени зошто постојат 2 типа на корисници на селфи камери:

  1. Луѓе кој не ја користат селфи камерата скоро никогаш, и согласно тоа не им е битно дали ќе се изгребе, а и не ја ни отвараат за да им е гајле.

  2. Луѓе кои ја користат селфи камерата. За овие луѓе последно на листата важни работи е дали се изгребала камерата за селфи бидејќи штом им треба селфи камера јасно е дека се работи за инфлуенсерка или блогерка и сите пропратни епитети кои ќе ги прескокнам.

  Така дa Win-Win-Win. Ем првите задоволни, ем вторите задоволни, ем ние задоволни што немаме дупки по екраните.
   
  На Happy, bobson, mkd и уште 3 други им се допаѓа ова.
 15. mkgunner

  mkgunner
  Gaining Experience

  191
  95
  29 oктомври 2008
  Машко
  ИТ сервисер
 16. deni.mitev

  deni.mitev
  Gaining Experience

  631
  323
  7 oктомври 2014
 17. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  938
  1,130
  9 Јуни 2011
  Машко
  Најдов понуда за Samsung A90 5G од МедиаМаркт.де за 400 еуричи, па сакам да ве прашам што мислите за телефонов, дали вреди да се земе?
  Едини проблем што го гледам моментално е што е Single-SIM...
   
 18. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,320
  1,774
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Флегшип чипсет SD855 со 5G модем, тело и екран од А70, камери од A50s/А51 ... ако го зимаш ради 5G јас би го почекал А71 5G.
  Добра зделка имајки предвид дека кај нас за тие пари добиваш само А71 со SD730 , плус А90 подржува DEX ако тоа нешто ти значи.
   
  На DonFrozex му/ѝ се допаѓа ова.
 19. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,373
  27,064
  4 Септември 2008
  Што друго има за таа цена?
   
 20. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  1,198
  1,847
  13 Јануари 2014
  Машко
  Што станува со ваквите на кои сепак им треба предната камера за, на пример, face unlock? Ретко ја користам за фотографии, ама за ова ми треба често, па не би да е оштетена.

  Sent from my SM-G975F using Tapatalk
   
 21. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,469
  3,190
  24 Септември 2012
  За фејс анлок си работи камерата иако има грепки. Реално и онака си работи имала или немала грепки. Само нема да „изгледа убаво“. Во секој случај ќе изгледа многу поубаво од екран со дупка.
   
 22. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  1,198
  1,847
  13 Јануари 2014
  Машко
  Си работи, да, ама пак е подвижен дел што го отвараш и затвараш по 50тина пати на ден, и има голема шанса тие микрочестички и ситни камчиња да го оштетат beyond repair.

  Sent from my SM-G975F using Tapatalk
   
  На GGTT1 му/ѝ се допаѓа ова.
 23. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,320
  1,774
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Зависи јас дали еднаш неделно ја користам или не, не ми се изгребала до сега еве 6-ти месец но пошто нема IP рејтинг собира прашина доста треба да ја чистам често, претпостсвувам онеплус нема ваков проблем.
  Друг социјален проблем е што сите околу тебе ќе разберат дека си уклучил селфи камера :).
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 24. boriseto

  boriseto
  Gaining Experience

  320
  272
  7 Јули 2013
  Машко
  Како попап ми излегува од самсунгот.
  20200217_094443.jpg
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 25. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  938
  1,130
  9 Јуни 2011
  Машко
  Абе го има и Ми Ноте 10 нели, но жени како жени, сакат нешто познато име да звуче..
  Но имајки предвид дека камерата на Ноте 10-ката е подобра, мислам дека сепак ќе се одлуче за него наместо А90-кава...
   

Сподели

Вчитување...